Рішення від 25.04.2024 по справі 280/10638/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 квітня 2024 року Справа № 280/10638/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Рижова Михайла Григоровича (вул. Перемоги, буд. 129, оф. 105, м. Запоріжжя, 69005), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.12.2023 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Рижова Михайла Григоровича, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивачка просить суд:

дію відповідача у вигляді відмови здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії, на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2022 року у справі №280/1901/22 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року у справі №280/1204/23, із урахуванням індексації пенсії, згідно пунктів 1, 3 постанови КМУ від 24 лютого 2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»: без обмеження розміром 1500 грн., із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, починаючи з 01.03.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, - визнати протиправною;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії, на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2022 року у справі №280/1901/22 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року у справі №280/1204/23 із урахуванням індексації пенсії згідно пунктів 1, 3 Постанови КМУ від 24 лютого 2023р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»: без обмеження розміром 1500 грн., із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, починаючи з 01.03.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, просить всі судові витрати, які підлягають оплаті відповідно до положень цього Кодексу, а саме судовий збір у розмірі 858,88 гривень та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 (чотири тисячі) гривень, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України. У випадку позивачки таким Законом є - Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Таким чином, індексацію її пенсії, та її виплату, належить здійснити без обмеження її максимального розміру, оскільки чинних норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які б обмежували при цьому максимальний розмір пенсії та в зв'язку з цим її індексацію, не існує. Проте відповідач, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», протиправно обмежив індексацію пенсії позивачки за 2023 рік, що позивачка вважає протиправним та таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення у належному розмірі.

Ухвалою від 25.12.2023 позов був залишений без руху, позивачці наданий строк для усунення недоліків позову.

25.12.2023 засобами системи «Електронний суд» від представника позивачки до суду надійшла заява на усунення недоліків позову.

Ухвалою від 26.12.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

18.01.2024 засобами системи «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив в якому він заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що згідно розрахунків пенсії за вислугу років станом на 01.03.2022 та 01.03.2023 року на виконання постанови КМУ №168 від 24.02.2023, позивачці нараховується індексація базового ОСНП 2022 із застосуванням 0,140 в сумі 1544.74 грн., індексація базового ОСНП 2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення 0,197 в сумі 1500 грн. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2023 складає 2093,00 грн. Отже максимальний розмір обмеження пенсії складає 20930,0 грн, розмір пенсії позивачки 16078,58 грн. Розмір пенсії позивачки менше ніж максимально встановлений в зв'язку з чим при розрахунку її пенсії обмеження не застосовувалось. Також вважає, що позивачкою пропущено строк звернення до суду з даним позовом. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Щодо строку звернення до суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а вказала на те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.

Підставою звернення позивачки до суду із цим позовом став лист-відмова відповідача від 18.12.2023. З даним позовом позивачка звернулась до суду - 19.12.2023, тобто в межах строку встановленого ст.122 КАС України. Матеріали справи не містять будь-яких доказів обізнаності позивачки з вчиненням відповідачем оскаржуваних дій до дати отримання нею листа-відмови відповідача. Відтак, судом не встановлено факт пропуску позивачкою строку звернення до суду із цим позовом.

Щодо суті заявлених вимог.

Позивачка є пенсіонером та їй призначена пенсія за вислугу років, відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №280/1901/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки №33/28-2722 від 07.12.2021 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області».

Зазначене рішення набрало законної сили - 29.11.2022.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі №280/1204/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з моменту припинення виплати.

Зазначене рішення набрало законної сили - 05.06.2023.

На виконання вищезазначених рішень відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачки. Проти вказаної обставини сторони не заперечують.

13.12.2023 представником позивачки було направлено до відповідача адвокатський запит в якому просив провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням у її складі індексації базового ОСНП згідно постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», у повному обсязі, тобто без обмеження розміром 1500 грн., із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

У відповідь на адвокатський запит відповідач, листом від 18.12.2023 за №0800-0203-8/94097, повідомив представника позивачки про те, що ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено індексацію пенсії у максимальному розмірі згідно вимог пунктів 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», якою передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку (індексації), передбаченого цієї постановою, не може перевищувати 1500 гривень. Таким чином, пенсія ОСОБА_1 обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства та зобов'язань, покладених рішенням суду у справі 280/1204/23.

Не погоджуючись з такою позицією пенсійного органу позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами ст. 64 Закону 2262-XII у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Сторонами не заперечується факт наявності у позивачки права на індексацію її пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168).

Суд зазначає, що відповідно до п.1 та абз. 1 п. 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Відтак, п. 10 Постанови №168 встановлений максимальний розмір підвищення пенсії - 1 500 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.03.2023 позивачці підвищено пенсію, відповідно до Постанови №168, на коефіцієнт збільшення 0,197 при цьому розмір підвищення визначений як максимальний, визначений п. 10 Постанови №168.

Позивачка пов'язує обмеження розміру індексації у 2023 році з обмеженням максимального розміру пенсії, однак, такий підхід є помилковим, оскільки максимальний рівень індексації 1 500 грн закріплено Постановою №168, виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить.

Зазначений пункт 10 постанови КМУ №168 чинний та не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межу розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

З наданого до матеріалів справи розрахунку пенсії відповідача судом встановлено, що розмір грошового забезпечення для розрахунку розміру пенсії позивачки, становить - 18088,26 грн., при цьому сторонами не заперечується факт наявності у позивачки права на отримання пенсії у розмірі 61% від зазначеного розміру грошового забезпечення.

Відповідно, 61% від 18088,26 грн. становить 11033,84 грн. (розмір пенсії позивачки без врахування індексації та доплат).

З 01.03.2022 позивачці виплачується пенсія з урахуванням підвищення, визначеного Постановою №118, в розмірі 1544,74 грн. (11033,84 грн. х 0,140).

З 01.03.2023 позивачці додатково виплачується підвищення у максимальному розмірі, визначеному п. 10 Постанови №168, у сумі 1 500 грн, відповідно з 01.03.2023 пенсія позивачки складає 16078,58 грн. (11033,84 грн. + 1544,74 грн. + 1 500 грн. + 2000 грн. по постанові КМУ №713).

За приписами ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 зазначена норма визнана неконституційною та втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України.

Разом з тим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI впроваджені аналогічні обмеження максимального розміру пенсії.

Суд зауважує, що згідно статей 7 законів України про Державний бюджет України на 2019-2023 роки: з 01.01.2019 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив - 1497 грн, з 01.07.2019 - 1564 грн, з 01.12.2019 - 1638 грн, з 01.01.2020 - 1638 грн, з 01.07.2020 - 1712 грн, з 01.12.2020 - 1769 грн, з 01.01.2021 - 1769 грн, з 01.07.2021 - 1854 грн, з 01.12.2021 - 1934 грн, з 01.01.2022 - 1934 грн., з 01.07.2022 - 2027 грн., 01.01.2023 становить - 2093 грн.

Відповідно десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, становить: з 01.01.2019 по 30.06.2019 - 14970 грн, з 01.07.2019 по 30.11.2019 - 15640 грн, з 01.12.2019 по 30.06.2020 - 16380 грн, з 01.07.2020 по 30.11.2020 - 17120 грн, з 01.12.2020 по 30.06.2021 - 17690 грн, з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 18540 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022 - 19340 грн, з 01.07.2022 по 01.12.2022 - 20270 грн., з 01.01.2023 - 20930 грн.

Як вже зазначалось вище, з 01.03.2023 розмір пенсії позивачки становить 16078,58 грн, відтак жодних обмежень до розміру її пенсії не встановлювалось, що підтверджує і відповідач.

Щодо застосування Урядом обмеження індексації пенсії з 01.03.2023 - 1 500 гривнями, суд зазначає наступне.

Позивачка вважає, що до спірних правовідносин не належить застосовувати п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та вважає, що відповідачем під час розрахунку суми підвищення, передбаченого цією постановою Уряду, неправомірно обмежено розмір зазначеного підвищення на 2023 рік розміром - 1 500 гривня.

Суд зазначає, що пунктом 10 Постанови №168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

З аналізу положень Постанови №168 вбачається, що з 01.03.2023 року пенсійний орган був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії із вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.

Виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови №168 під час такого перерахунку пенсії, законодавство України не містить. Зазначений пункт 10 Постанови №168 є чинним, а тому підлягає застосуванню відповідачем.

Як вбачається з матеріалів справи, з 01.03.2023 року позивачці нарахована індексація пенсії з використанням коефіцієнту збільшення 1,197 з обмеженням її суми 1 500 грн., що відповідає вимогам Постанови №168, прийнятої на виконання пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

При цьому, судом враховується, що норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивачки, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Крім того, суд враховує, що дія Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинена на 2023 рік, згідно п. 3 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», при цьому судом не встановлено порушення нормою п. 10 Постанови №168 будь-яких приписів Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (даним пунктом не змінюється величина порогу індексації грошових доходів громадян).

Також суд зазначає, що пунктом 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

В силу положень статті 139 КАС України судові витрати (у тому числі витрати на правничу допомогу) стягуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень виключно у разі задоволення позовних вимог. Ураховуючи ту обставину, що судом відмовлено у задоволенні позову, то й відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14 лютого 2023 року у справі №640/17086/20 (адміністративне провадження №К/9901/15171/21).

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Рижова Михайла Григоровича (вул. Перемоги, буд. 129, оф. 105, м. Запоріжжя, 69005), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано «25» квітня 2024 року.

Суддя Р.В. Кисіль