Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 квітня 2024 року Справа№200/1975/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
04 квітня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий засобами поштового зв'язку 01 квітня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, проіндексованої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
04 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з тим, що ГУ ПФУ в Донецькій області, здійснивши перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23, застосувало обмеження її максимального розміру.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач доводив, що має право на отримання пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву. Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії відповідно до Закону № 2262.
Абз. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) встановлено, що з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Позивачу з 01 березня 2022 року відповідно до Постанови КМУ №118 встановлено індексацію у розмірі 2 666,02 грн (23 803,75 грн (розмір грошового забезпечення) х 80% х 14% (підвищення згідно з Постановою КМУ № 118)).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року у справі № 200/8344/21 ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779.
Відповідач покликався на рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 і зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист; набрання судовим рішенням законної сили є юридичною подією, з настанням якої виникають, змінюються чи припиняються певні правовідносини, а таке рішення набуває нових властивостей; основною з цих властивостей є обов'язковість - сутнісна ознака судового рішення як акта правосуддя.
На виконання рішення суду у справі № 200/8344/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779.
Абз. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168) встановлено, що з 01 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 […] з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 118, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […] та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Позивачу з 01 березня 2023 року відповідно до Постанови КМУ № 168 встановлено індексацію у розмірі 1 500,00 грн з урахуванням вимог п. 9 Постанови КМУ № 168.
В листі Пенсійного фонду України від 12 січня 2023 року № 1057-36488/3-03/8-2800/23 зазначено, що «рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 200/2206/22 (далі - Рішення суду) зобов'язано Головне управління з 01 квітня 2019 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 80% суми грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
При виконанні Рішення суду Головним управлінням не враховано, що пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства».
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Валентина Никанорівна Великода проти України» суд дійшов висновку, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінитися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти змін у майбутньому.
Відповідач зазначив, що у зв'язку зі змінами в законодавстві припинено правовідносини, які були предметом розгляду у справі № 200/8344/21.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 200/1183/23, яке набрало законної сили 02 серпня 2023 року, з 01 березня 2023 року проведено перерахунок та виплату позивачу пенсії, проіндексованої на підставі Постанови КМУ № 118 і Постанови КМУ № 168, з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням сплачених сум.
В серпні 2023 року позивачу здійснено перерахунок пенсії у розмірі 29 314,18 грн, розмір пенсії до перерахунку складав 24 302,85 грн.
Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно з рішенням суду у справі № 200/1183/23 з урахуванням виплачених сум за період з 01 березня 2023 року по 31 серпня 2023 року склала 30 067,98 грн.
Грошове забезпечення Позивача складає 23 803,75 грн.
Основний розмір пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення складає 19 043,00 грн (23 803,75 грн х 80%).
4 760,75 грн - збільшення основного розміру пенсії (25%) (19 043,00 грн х 0,25);
3 332,53 грн - індексація пенсії базового ОСНП 2022 (23 803,75 грн х 0,140);
1 500,00 грн - індексація пенсії базового ОСНП 2023 (27 136,28 грн х 0,197);
627,90 грн - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи;
50,00 грн - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи.
Розмір пенсійної виплати після виконання рішення суду у справі № 200/1183/23 з 01 березня 2023 року склав 29 314,18 грн.
В березні 2024 року проведено масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23, яке набрало законної сили 29 лютого 2024 року, здійснено нарахування та виплату позивачу з 01 вересня 2023 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713), з урахуванням раніше проведених виплат.
Грошове забезпечення позивача складає 23 803,75 грн.
Основний розмір пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення складає 19 043,00 грн (23 803,75 грн х 80%).
4 760,75 грн - збільшення основного розміру пенсії (25%) (19 043,00 грн х 0,25);
3 332,53 грн - індексація пенсії базового ОСНП 2022 (23 803,75 грн х 0,140);
1 500,00 грн - індексація пенсії базового ОСНП 2023 (27 136,28 грн х 0,197);
1 500,00 грн - індексація пенсії базового ОСНП 2024 (28 636,28 грн х 0,0796);
2 000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови КМУ № 713;
708,30 грн - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи;
50,00 грн - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи.
Основний розмір пенсії з 01 березня 2024 року з урахуванням щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713, з урахуванням індексацій, збільшення основного розміру пенсії (25%), підвищення та доплати до основного розміру пенсії склав 32 894,58 грн.
Після здійснення масового перерахунку та виконання рішення суду у справі № 200/5916/23 розмір пенсійної виплати позивачу обмежується розміром, встановленим на 01 березня 2023 року, а саме 29 314,18 грн.
Щодо обмеження пенсійних виплат відповідач вказав наступне.
Ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Вказана норма не визнана неконституційною та підлягає застосуванню.
Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) внесено зміни до ст. 43 Закону № 2262 та зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом № 1774 передбачено, що вказані обмеження застосовуються до осіб не залежно від дати призначення пенсії.
Отже, на даний час розмір пенсі з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, [...], індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 03 липня 2018 року у справі № 554/8998/16-а та від 28 березня 2019 року у справі № 553/3616/16-а.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 23 червня 2015 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 30 вересня 2011 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданий Пенсійним фондом України 03 грудня 2011 року, а також матеріалами пенсійної справи № 0501010401 (Міноборони).
В квітні 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, пенсійний орган здійснив перерахунок з 01 квітня 2018 року, виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі премія - «-»;
всього - 12 375,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 8 662,50 грн;
з урахуванням доплати - 10 828,13 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 165,63 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 435,60 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 11 313,73 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 4 773,92 грн та підвищення 3 269,91 грн (50% від 6 539,81 грн) - 8 043,83 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає - 6 539,81 грн;
з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 3 269,91 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 4 904,86 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 6 539,81 грн;
підстава перерахунку: згідно з Постановою КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 квітня 2018 року - 8 043,83 грн.
В лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача при приведенні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого при обчисленні пенсії.
15 березня 2019 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2137/19-а, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області при приведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% грошового забезпечення;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого при обчисленні пенсії.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 березня 2019 року у справі № 200/2134/19-а набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2019 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/2134/19-а ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони з 01 липня 2019 року пенсія позивача обчислена виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі премія - «-»;
всього - 12 375,00 грн;
основний розмір пенсії: 80% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 9 900,00 грн;
з урахуванням доплати - 12 375,00 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 475,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 469,20 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 12 894,20 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 4 773,92 грн та підвищення 6 065,01 грн (75% від 8 086,68 грн) - 10 872,53 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає - 8 086,68 грн;
з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 4 043,34 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 6 065,01 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 8 086,68 грн;
підстава перерахунку: рішення суду;
з 01 липня 2019 року - 10 872,53 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони з 01 серпня 2021 року пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі премія - «-»;
всього - 12 375,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12 375,00 грн;
основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 9 900,00 грн;
з урахуванням доплати - 13 137,50 грн;
щомісячна доплата до 2 000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 8 662,50 грн на 01 березня 2018 року) - 762,50 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2 475,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 556,20 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 13 743,70 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 4 773,92 грн та підвищення 8 086,68 грн (100% від 8 086,68 грн) - 13 743,70 грн;
підстава перерахунку: Постанова КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 13 743,70 грн.
В липні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови позивачу у проведенні з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 43, 51, 63 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779, із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, та з урахуванням при цьому перерахунку пенсії рішення суду у справі № 200/2134/19-а щодо врахування пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого при обчисленні пенсії;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області відповідно до вимог ст. ст. 43, 51, 63 Закону № 2262, Постанови КМУ № 704 провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779, із врахуванням усіх його складових: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) премії та врахуванням при цьому перерахунку пенсії рішення суду у справі № 200/2134/19-а щодо врахування йому пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого при обчисленні пенсії, та з урахуванням раніше виплачених сум.
09 вересня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/8344/21, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення викладених у цій довідці, з урахуванням виплачених сум та висновків суду у даній справі.
В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року у справі № 200/8344/21 набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/8344/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, з 01 лютого 2022 року пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 16 662,63 грн;
з урахуванням доплати - 20 828,29 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 4 165,66 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 580,20 грн;
особа з інвалідністю 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 21 458,49 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії 19 340,00 грн, попередньої суми пенсії 4 787,42 грн та підвищення 14 552,58 грн (100% від 14 552,58 грн) - 19 340,00 грн;
підстава перерахунку: рішення суду;
з 01 лютого 2022 року - 19 340,00 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, з 01 березня 2022 року пенсія позивача обчислена таким чином:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 16 662,63 грн;
з урахуванням індексації - 18 995,40 грн;
з урахуванням доплати - 23 744,25 грн;
індексація базового ОСНП (16 662,63*0,140) - 2 332,77 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 18 995,40 грн - 4 748,85 грн;
в тому числі індексація збільшення пенсії на 25% - 583,19 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 580,20 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 24 374,45 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії 19 340,00 грн, попередньої суми пенсії 4 787,42 грн та підвищення 14 552,58 грн (100% від 14 552,58 грн) - 19 340,00 грн;
підстава перерахунку: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2022 року;
з 01 березня 2022 року - 19 340,00 грн.
В лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення та обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779 відповідно до ст. 63 Закону № 2262, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, з урахуванням раніше проведених виплат.
19 вересня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2206/22, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення та обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09 червня 2021 року № ФС-97514/09/01/779, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року у справі № 200/2206/22 набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/2206/22 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, з 01 березня 2023 року пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військовим званням - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 19 043,00 грн;
з урахуванням індексації - 21 709,02 грн;
з урахуванням доплати - 27 136,28 грн;
індексація базового ОСНП (19 043*0,140) - 2 666,02 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 21 709,02 грн - 5 427,26 грн;
в тому числі індексація збільшення пенсії на 25% - 666,51 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 627,90 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 27 814,18 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії - 24 302,85 грн;
підстава перерахунку: рішення суду;
з 01 березня 2023 року - 24 302,85 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, з 01 березня 2023 року пенсія позивача обчислена таким чином:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військовим званням - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 19 043,00 грн;
з урахуванням індексації - 23 875,53 грн;
з урахуванням доплати - 28 636,28 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (23803,75*0,140) - 3 332,53 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (27136,28*0,197) - 1 500,00 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19 043,00 грн - 4 760,75 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/під час виконання обов'язків військової служби (ст. 7) - 627,90 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/під час виконання обов'язків військової служби - 50,00 грн;
щомісячна доплата до 100 грн
50024 доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 29 314,18 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії - 24 302,85 грн;
підстава перерахунку: масовий перерахунок щодо індексації суми пенсії з 01 березня 2023 року;
з 01 березня 2023 року - 24 302,85 грн.
В березні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обмеження пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку з 01 березня 2023 року за результатами індексації, проведеної на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168);
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, проіндексованої на підставі Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 168, з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
02 травня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1183/23, яким позов задовольнив повністю, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплати з 01 березня 2023 року за результатами індексації, проведеної на підставі Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 168;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, проіндексованої на підставі Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 118, з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням сплачених сум.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року у справі № 200/1183/23 набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року.
Крім того, в жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713;
- зобов'язати нарахувати та виплачувати з 01 вересня 2023 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, встановлену Постановою КМУ № 713, з урахуванням раніше проведених виплат.
28 листопада 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5916/23, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01 вересня 2023 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, встановлену Постановою КМУ № 713, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23 набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони з 01 березня 2024 року пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була обчислена у такий спосіб:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 19 043,00 грн;
з урахуванням індексації - 23 875,53 грн;
з урахуванням доплати - 28 636,28 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (23 803,75*0,140) - 3 332,53 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (27 136,28*0,197) - 1 500,00 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19 043,00 грн - 4 760,75 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 708,30 грн;
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
щомісячна доплата до 100 грн
50024 доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2023 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 29 394,58 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії - 29 314,18 грн;
підстава перерахунку: ДБУ 2024 року + індексація з березня 2024 року;
з 01 березня 2024 року - 29 314,18 грн.
Також ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 квітня 2024 року, виходячи з такого:
із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 770,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 11 428,75 грн;
всього - 23 803,75 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 23 803,75 грн;
основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 19 043,00 грн;
з урахуванням індексації - 25 375,53 грн;
з урахуванням доплати - 32 136,28 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (23 803,75*0,140)
7092022 індексація базового ОСНП 2022 - 3 332,53 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (27 136,28*0,197)
7092023 індексація базового ОСНП 2023 - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (28 636,28*0,0796)
7092024 індексація базового ОСНП 2024 - 1 500,00 грн;
в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19 043 - 4 760,75 грн;
щомісячна доплата до 2 000 відповідно до постанови КМУ від 14 липня 2021 року № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або доплати до пенсії:
особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби (ст. 7) - 708,30 грн;
особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;
щомісячна доплата до 100 грн
50026 доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 32 894,58 грн;
з урахуванням максимального розміру пенсії - 29 314,18 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 квітня 2024 року - 29 314,18 грн.
Таким чином, як при перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року, так і при перерахунку пенсії з 01 квітня 2024 року пенсійний орган застосував обмеження її максимального розміру.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року її загальний розмір (з надбавками) склав 29 394,58 грн, а з урахуванням обмеження пенсії максимальним розміром - 29 314,18 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 квітня 2024 року її загальний розмір (з надбавками) склав 32 894,58 грн, а з урахуванням обмеження пенсії максимальним розміром - 29 314,18 грн.
29 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-24-035923, в якій просив здійснити доплату до пенсії на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23.
У відповідь на це звернення листом від 27 березня 2024 року № 6901-4698/З-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що виконало рішення суду у справі № 200/5916/23 в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства.
Зокрема, на виконання рішення суду в березні 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача з 01 вересня 2023 року, а саме нарахувало щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.
Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з відповіддю пенсійного органу, він може оскаржити його дії чи бездіяльність в адміністративному або судовому порядку.
05 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-24-040040, в якій просив виплачувати йому пенсію з урахуванням всіх складових, в тому числі доплати індексації за 2024 рік, а також виконати рішення суду у справі № 200/5916/23.
У відповідь на це звернення листом від 30 березня 2024 року № 7258-5205/З-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило таке.
На виконання рішення суду у справі № 200/1183/23 з 01 березня 2023 року проведений перерахунок та виплата пенсії позивача, проіндексована на підставі Постанови КМУ № 118 з урахуванням індексації та без обмеження максимальним розміром.
Згідно з п. 1 Постанови КМУ № 185 з 01 березня 2024 року підвищено основний розмір пенсії позивача на 7,96%.
На виконання рішення суду у справі № 200/5916/23 в березні 2024 року проведено перерахунок пенсії позивача, а саме встановлено щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713 у розмірі 2 000,00 грн.
При цьому ГУ ПФУ в Донецькій області вказувало на те, що в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, а тому виплата за рішенням суду продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до змін умов пенсійного забезпечення одержувача.
Під час виконання рішення суду ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з того, що пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати та надбавок окремими категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства.
Отже, за висновком пенсійного органу, з квітня 2024 року загальний розмір пенсії позивача складає 29 314,18 грн.
Позивачу роз'яснено, що у разі незгоди з діями або бездіяльністю пенсійного органу, він має право оскаржити їх в адміністративному або судовому порядку.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року.
Відповідно до ст. 2 Закону № 3668 максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, Законом № 3668 внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, яку викладено в редакції Закону № 3668, а саме: «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з п. 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20 грудня 2016 року.
Відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774), який набрав чинності з 01 січня 2017 року, в ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом № 1774 з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262 відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що ст. 43 Закону № 2262 не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом № 1774 до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах в постановах від 03 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 10 жовтня 2019 року у справі № 522/22798/17, від 08 серпня 2019 року у справі № 522/3271/17, від 30 жовтня 2020 року у справі № 522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18, від 10 вересня 2021 року у справі № 300/633/19, від 21 грудня 2021 у справі № 120/3552/21-а.
Верховний Суд не знайшов підстав для відступу від цього правового висновку і в постанові від 07 жовтня 2022 року у справі № 640/7973/21, оскільки Законом № 3668, внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668.
Тобто, положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262 та положення ч. 1 ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України в Рішенні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає ст. 17 Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262.
Водночас положення ст. 2 Закону № 3668 (у частині поширення її дії на Закон № 2262), які дублюють зміст ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, тобто є однопредметними правовими нормами,/ які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом № 2262, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 № 7-рп/2016, та Законом № 3668 - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 року у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13 лютого 2019 року, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення ст. ст. 1, 8, 92 Конституції України, а також на ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, у постанові від 03 листопада 2021 у справі № 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що в разі наявності колізії між двома законами, які регулюють одне і те ж коло відносин і один з них визнано неконституційним, застосуванню підлягає підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262 з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668.
З огляду на викладене суд відхиляє аргументи пенсійного органу щодо наявності правових підстав для обмеження максимального розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років.
Суд встановив, що з 01 березня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області в рамках масового перерахунку провело ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі Постанови КМУ № 185 у зв'язку з індексацією. Внаслідок цього перерахунку загальний розмір пенсії позивача (з надбавками) склав 29 394,58 грн.
В той же час ГУ ПФУ в Донецькій області при перерахунку на підставі Постанови КМУ № 185 обмежило загальний розмір пенсії (з надбавками), право на який набув позивач, максимальним розміром пенсії, що в підсумку склало 29 314,18 грн.
Також суд встановив, що з 01 квітня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело ОСОБА_1 перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23. Внаслідок цього перерахунку загальний розмір пенсії позивача (з надбавками) склав 32 894,58 грн.
Водночас ГУ ПФУ в Донецькій області при перерахунку на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23 обмежило загальний розмір пенсії (з надбавками), право на який набув позивач, максимальним розміром пенсії, що в підсумку склало 29 314,18 грн.
Ці фактичні обставини не є спірними і визнаються сторонами.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 01 березня 2024 року на виконання Постанови КМУ № 185, підлягають визнанню протиправними.
З тих самих підстав підлягають визнанню протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 01 вересня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0501010401 - Міноборони, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23 з 01 квітня 2024 року.
Між тим, згідно з рішенням суду у справі № 200/5916/23 пенсія позивача підлягала перерахунку з 01 вересня 2023 року, з огляду на це суд визнав протиправними дії пенсійного органу, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії саме з 01 вересня 2023 року.
Як наслідок, для забезпечення повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення належить застосувати такий спосіб захисту як зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1
- з 01 березня 2024 року на виконання Постанови КМУ № 185 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат;
- з 01 вересня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
При цьому суд зауважує, що в рамках цієї справи спірним питанням є лише правомірність дій пенсійного органу, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії позивача при її перерахунку з 01 березня 2024 року на підставі Постанови КМУ № 185 та з 01 вересня 2023 року - на виконання рішення суду у справі № 200/5916/23.
Суд наголошує, що питання щодо наявності/відсутності підстав для обмеження пенсії позивача максимальним розміром не було предметом спору у справі № 200/5916/23, а також на тому, що, розглядаючи цю справу по суті, не надає оцінку рішенням, діям, бездіяльності пенсійного органу з точки зору повноти виконання ним рішень суду у справі № 200/5916/23.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи (посвідчення серії НОМЕР_4 ), позивач звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані, а тому судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в обмеженні максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 01 березня 2024 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року на виконання Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку з 01 вересня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі № 200/5916/23 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 25 квітня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко