Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 квітня 2024 року Справа№200/1871/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (юридична адреса: 84333, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Академічна, будинок 20) про визнання постанови про закінчення виконавчого провадження протиправною та її скасування, зобов'язання вчинити певні дії,
29 березня 2024 року ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить суд:
- визнати постанову (рішення) від 06.03.2024 Державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - Горошенко Я.А про закінчення виконавчого провадження: ВП №72012777 протиправною;
- скасувати постанову Державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - Горошенко Я.А про закінчення виконавчого провадження від 06.03.2024 ВП №72012777;
- зобов'язати Краматорський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції продовжити виконавче провадження ВП №72012777.
На обґрунтування позову зазначено, що Державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горошенко Я.А., на підставі виконавчого листа № 200/10299/20-а виданого 22.09.2021 Донецьким окружним адміністративним судом здійснювалося виконавче провадження ВП 72012777 про: «Зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення… ОСОБА_1 ». Стягувач: ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 встановлено: 06.03.2024 Відповідачем винесено постанову про закінчення вказаного виконавчого провадження. Підстава - Рішення суду боржником виконано.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача, оскільки ним не здійснено жодних дій у виконавчому провадженні і таке і досі є незакінченим, а мету виконавчого провадження - не досягнуто, оскільки боржник одноособово склав та надав відповідачу завідомо нікчемні документи стосовно стягувача, про те, що нібито стягувач поставлений на грошове забезпечення з 28.10.2020 (прийнятий на роботу), але боржник фактично не склав повідомлення про цю дію для компетентних державних органів, зокрема податкової, пенсійного фонду.
Отже, рахує позивач, боржник склав «сам для себе» нікчемні нічого не значущі формальні документи, які не мають жодної юридичної сили та несуть жодних юридичних наслідків, а Відповідач цього не перевірив.
Краматорським відділом державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління юстиції було надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що згідно розділу 1 п.5 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, основною інформаційною базою про здійснення виконавчих дій є автоматизована система виконавчих проваджень (далі-АСВП). Відповідно до положення про автоматизовану систему виконавчих проваджень затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 2432/5 від 05.08.2016 до АСВП- комп'ютерна база даних, яка створена за допомогою автоматизованої системи і відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Відповідач вказує, що згідно даних АСВП на примусовому виконанні у Краматорському відділі державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебувало виконавче провадження АСВП № 72012777 з примусового виконання виконавчого листа № 200/10299/20-а від 22.09.2021, що виданий Донецьким окружним адміністративним судом: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення та видати: запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
13.06.2023 відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, та направлено сторонам.
13.06.2023 відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 300грн.
13.06.2023 відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 26000,00грн.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 , боржником добровільно, до пред'явлення виконавчого документа на примусове виконання до Краматорського відділу державної виконавчої служби, виконано рішення суду в повному обсязі відповідно до додатків наданих боржником до відповіді.
06.03.2024 відповідно до п.9 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідач зазначає, що в рішенні Донецького окружного адміністративного суду № 200/10299/20-а від 22.09.2021 не прописано щодо витребування у боржника повідомлення передбачене Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Також відповідач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 надано витяг із Наказу №199 від 01.10.2021, в якому зазначено: з 28 жовтня 2020 року зарахувати до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та поставити на всі види забезпечення.
У зв'язку з вищевикладеним, вказує відповідач, у державного виконавця були відсутні підстави не виносити постанову про закінчення виконавчого провадження АСВП № 72012777.
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст.ст. 160, 161 КАС України, суд своєю ухвалою від 03 квітня 2024 року, залишив його без руху, надавши позивачу десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали шляхом надання до суду документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі встановленому законом або доказів на підтвердження неможливості його сплати; належним чином засвідчених письмових доказів, а саме: доказів, які посвідчують особу (копії паспорту, коду РНОКПП, тощо); доказів звернення виконавчого листа № 200/10299/20-а до виконання, доказів відкриття виконавчого провадження ВП №72012777.
Ухвалою суду від 15 квітня 2024 року позовну заяву прийнято судом до розгляду, поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом. Відкрито провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Повідомлено учасників справи, що проведення судового засідання для розгляду справи по суті відбудеться 19 квітня 2024 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, якими він обґрунтовується - до 19 квітня 2024 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк до 19 квітня 2024 року представити суду: інформацію щодо спрямування/неспрямування повідомлення про прийняття на роботу; поставлення на грошове забезпечення; нарахування заробітної плати, податків, ЄСВ, тощо з 28.10.2020 стосовно ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головне управління ДПС у Донецькій області у строк до 19 квітня 2024 року представити суду докази про отримання/неотримання повідомлення про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 28.10.2020 та поставлення його на грошове забезпечення; нарахування заробітної плати, податків, ЄСВ, тощо з цієї дати.
Зобов'язано Краматорський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 19 квітня 2024 року представити суду належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження ВП №72012777, а також документи, що були підставою для прийняття рішення про закінчення вказаного виконавчого провадження.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до статей 12, 257 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно із частиною 4 статті 287 КАС України, якою встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.
21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 30 діб.
На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 № 341 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 90 діб.
На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 12 серпня 2022 року № 573 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Також, на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.11.2022 № 2738-IX “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 на 90 діб.
Законом України від 07.02.2023 року № 2915-ІХ затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 1 травня 2023 року №254/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року на 90 діб.
Законом України від 27.07.2023 року № 3275-IX затверджено Указ Президента України від 26.07.2023 № 451/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 06 листопада 2023 року №734/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.11.2023 року на 90 діб.
На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 05 лютого 2024 року №49/24 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14.02.2024 року на 90 діб.
02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
19 квітня 2024 року до судового засідання сторони не з'явилися. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялись судом належним чином.
Відповідач просив здійснювати розгляд справи без його участі.
Позивач ані заяв, ані клопотань на адресу суду не надіслав, про причини не явки у судове засідання суд не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 цієї ж статті, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи, суд дійшов висновку про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 9 квітня 2021 року у справі № 200/10299/20-а за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Територіальне управління державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії. Прийнято нову постанову. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Територіальне управління державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Міністерство оборони України, ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині незабезпечення виконання ОСОБА_1 умов контракту від 28.10.2020 року про проходження громадянами військової служби та незарахування у списки частини, поставлення на всі види забезпечення з 28.10.2020 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення та видати: запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
01.10.2021 на виконання вимог постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 видано наказ №28-РС (по особовому складу) ОСОБА_1 прийнято з 28.10.2020 на військову службу за контрактом у Збройні Сили України на посаду осіб рядового складу, призначено на посаду стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) №199 від 01 жовтня 2021 року ОСОБА_1 з 28 жовтня 2020 року зараховано до списків особового складу та поставлено на всі види забезпечення.
06 жовтня 2021 року видано виконавчий лист про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення та видати: запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
13.06.2023 державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горошенко Я.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 200/10299/20-а, що виданий 22.09.2021 Донецьким окружним адміністративним судом про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення та видати: запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
13.06.2023 державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горошенко Я.А. винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 300грн.
13.06.2023 державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горошенко Я.А. винесено постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 26000,00грн.
03 липня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 сповістив відповідача про те, що ним як боржником добровільно, до пред'явлення виконавчого документа на примусове виконання до Краматорського відділу державної виконавчої служби, виконано рішення суду в повному обсязі відповідно до додатків наданих боржником до відповіді.
Як вбачається з відповіді наданої 08.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 на запит ОСОБА_1 від 29.07.2023, на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 видано накази №28-РС від 01.10.2021 (по особовому складу) та №199 від 01.10.2021 (по стройовій частині) відповідно до яких ОСОБА_1 призначено на посаду стрільця групи охорони та патрульно - постової служби взводу охорони та патрульно - постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_5 , “шпк - солдат”, ВОС -932915. З 28.10.2020 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу відділу.
Також на виконання рішення суду надано запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування його до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
На виконання рішення суду, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 видано накази №28-РС від 01.10.2021 (по особовому складу) та №199 від 01.10.2021 (по стройовій частині) відповідно до яких ОСОБА_1 поставлено на грошове забезпечення в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснюється з 01.10.2021, після прийняття посади стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти ІНФОРМАЦІЯ_7 ), відповідно до “Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам”, затвердженим наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року №260 зі змінами.
06.03.2024 відповідно до п.9 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з підстав виконання боржником судового рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
В силу ч.1 ст.13 Закону №1404-VIII, під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частин 5, 6 ст.26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Як визначено п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Вимогами статті 39 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.
Судом встановлено, що 13.06.2023 державним виконавцем Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горошенко Я.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 200/10299/20-а, що виданий 22.09.2021 Донецьким окружним адміністративним судом про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 допустити ОСОБА_1 до виконання зобов'язань за контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах рядового складу, який набрав чинності з 28 жовтня 2020 року, зарахувати з 28.10.2020 року у списки військової частини, поставити на всі види забезпечення та видати: запит командира військової частини щодо видачі військового квитка; витяг з наказу командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини; військову форму для виготовлення 2 фотографії 3,5*4,5 у військовій формі.
Суд зазначає, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 поставити на всі види забезпечення, то зобов'язання поставлення ОСОБА_1 саме на грошове забезпечення постанова Першого апеляційного адміністративного суду не містить.
Так, виконанням рішення суду є вчинення дій у повній відповідності із резолютивною частиною рішення.
Крім того також встановлено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) №199 від 01.10.2021 ОСОБА_1 з 28 жовтня 2020 зараховано до списків особового складу та поставлено на всі види забезпечення.
Отже, відповідачем виконано рішення суду у повній відповідності із його резолютивною частиною.
Як вбачається з відповіді, наданої 08.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 на запит ОСОБА_1 від 29.07.2023, на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 видано накази №28-РС від 01.10.2021 (по особовому складу) та №199 від 01.10.2021 (по стройовій частині), відповідно до яких ОСОБА_1 поставлено і на грошове забезпечення в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З огляду на викладене, боржником - ІНФОРМАЦІЯ_2 виконана постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а в частині постановки ОСОБА_1 і на грошове забезпечення в ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що додатково свідчить і довідка зонального відділу від 17.08.2023 №9586/ФЕС про нарахування грошового забезпечення та інших додаткових виплат, з яких утримувались податки та інші обов'язкові виплати з 28.10.2020 по 06.06.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Крім того, Перший апеляційний адміністративний суд, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції (ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення), у своїй постанові від 16 листопада 2023 року дійшов висновку щодо відсутності сумнівів щодо факту виконання відповідачем постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2021 у справі №200/10299/20-а в частині постановки ОСОБА_1 і на грошове забезпечення в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
На підставі наведеного вище, суд доходить висновку про те, що державний виконавець, приймаючи оскаржувану постанову від 06.03.2024 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 200/10299/20-а, виданого 06 жовтня 2021 року Донецьким окружним адміністративним судом, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про виконавче провадження", а сама постанова від 06.03.2024 року про закінчення виконавчого провадження є правомірною та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 цієї статті).
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин позов не підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі не розподіляються у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання постанови (рішення) від 06.03.2024 Державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - Горошенко Я.А про закінчення виконавчого провадження: ВП №72012777 протиправною; скасування постанови Державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - Горошенко Я.А про закінчення виконавчого провадження від 06.03.2024 ВП №72012777; зобов'язання Краматорський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції продовжити виконавче провадження ВП №72012777.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 25 квітня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров