Рішення від 25.04.2024 по справі 120/2375/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 квітня 2024 р. Справа № 120/2375/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі- ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач -2), в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 21.12.2023 р. № 905 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області перерахувати та виплатити пенсію з 01.12.2023 р. призначеної пенсії за віком згідно з Законом України “Про державну службу” в розмірі 60% від суми заробітної плати з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках від 08.12.2023 № 49 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та від 08.12.2023 № 48 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ “Про державну службу”. В грудні 2023 р. вона звернулась із заявою про перерахунок пенсії, однак їй відмовлено.

Із такою позицією пенсійного органу позивачка не погоджується посилаючись на п. п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, де визначено, що за особами, які мали станом на 01.05.20216 р. стаж державної служби зберігається право в тому числі на перерахунок пенсії. При цьому, у позивачки наявний стаж державної служби 38 р. 8 місяців та весь час роботодавець сплачував за неї внески.

Ухвалою від 04.03.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до положень статті 263 КАС України. Встановлено строк на подання відзивів відповідачам.

21.03.2024 р. надійшов відзив від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив відмовити в задоволенні позову з підстав того, що позивачці вже призначена пенсія відповідно до ЗУ “Про державну службу”. При цьому законодавець не визначив право на проведення перерахунку пенсії державним службовцям на підставі нових довідок.

Аналогічного змісту відзив надійшов 25.03.2024 р. від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Ухвалою суду від 04.04.2024 р. витребувано додаткові докази.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 31 травня 2022 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIII .

20.12.2023 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок від 08.12.2023 р. №48 та № 49.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 21 грудня 2023 року № 905 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Підставою для відмови слугувало те, що позивачці призначалась пенсія на підставі Закону України "Про державну службу", відтак, перерахунок пенсії на підставі нових довідок не проводиться.

Не погоджуючись із таким рішенням, позивачка звернулась до суду із цним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст.37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст.37-1 Закону №3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року, далі - постанова № 865) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.

Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 37-1 Закону №3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що "умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону №3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який не вбачає підстав стосовно настання умов та встановлення порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою № 865.

Однак, з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова №1013; з 15 грудня 2015 року, але підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року) з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.

Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови № 1013, якою пункт 4 постанови № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом №889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Більш того, суд вказує й на те, що позивачці пенсія призначена не на підставі Закону № 3723-XII , а відповідно до Закону №889-VIII, який не передбачає перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Відтак, суд доходить висновку, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача 2 не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Подібні висновки викладені у постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2024 року у справі № 120/7708/23 , від 12 січня 2022 року у справі № 560/8766/21 та від 07 лютого 2023 року у справі № 560/8328/22 та у постановах Верховного Суду від 29 вересня 2022 року у справі № 234/6967/17, від 29 вересня 2023 року у справі № 234/6967/17 та ряду інших.

За таких обставин, суд доходить висновку, що спірне рішення є правомірним та не підлягає скасуванню. Як наслідок, похідна вимога про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з 01.12.2023 р. призначеної пенсії за віком згідно з Законом України “Про державну службу” в розмірі 60% від суми заробітної плати з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках від 08.12.2023 № 49 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та від 08.12.2023 № 48 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, також не підлягає задоволенню.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної відповіді та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).

Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (прос. Соборний, 158-Б, м.Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20490012)

Повний текст рішення сформовано 25.04.2024 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна