Постанова від 24.04.2024 по справі 607/7041/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2024 Справа №607/7041/24 Провадження №3/607/3427/2024

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Делікатна Л.В., розглянувши в м. Тернополі матеріали, які надійшли із Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №567937, 18 березня 2024 року близько 11 год. 00 хв. громадянка ОСОБА_1 перебуваючи в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно своєї сестри ОСОБА_2 , а саме обмежила в користуванні грошовими коштами. Під час даної події були присутні діти, а саме ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , 13.10.2017 року, внаслідок чого могла бути завдана шкода їх психічному здоров'ю, чим порушила п. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

ОСОБА_5 у судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення не визнала та пояснила, що квартира по АДРЕСА_2 є спільною сумісною власністю, в якій 18 березня 2024 року грошових коштів не було, а тому жодних дій, які б підпадали під ознаки домашнього насильства відносно своєї сестри остання не вчиняла.

Захисник ОСОБА_5 - адвокат Кулина Н.В. вважає, що справу слід закрити за відсутності в діях ОСОБА_5 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки її вина не доведена.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, захисника, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Дії ОСОБА_1 кваліфікуються за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, згідно якої настає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Отже, вказаною статтею передбачена адміністративна відповідальність за насильство в сім'ї, яке виявляється в трьох видах: фізичне, психологічне, економічне.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №567937 від 18 березня 2024 року, ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення економічного насильства.

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дає наступне визначення домашнього насильства - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Домашнє насильство - це один з різновидів насильства. Воно відрізняється від інших проявів (на вулиці, під час військових дій, під час конфлікту, в колективах тощо) тим, що коїться близькими один до одного людьми (родичами або членами сім'ї), які мають тісні стосунки - кровні, емоційні, шлюбні, інтимні, господарські та які пов'язані між собою. Таким чином, попередження та протидія домашньому насильству, а також надання допомоги постраждалим ускладняються саме тим, що це правопорушення стосується близьких людей.

Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Так, на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, особою, яка складала протокол серії ВАД №567937 в якості доказів долучено: відеозаписи з нагрудних камер поліцейського; заяву та письмові пояснення ОСОБА_2 від 18 березня 2024 року; письмові пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_6 від 18 березня 2024 року; форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 18 березня 2024 року відносно; копію термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_1 від 18 березня 2024 року; витяг з ІПНП - рапорт інспектора чергового Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області та рапорт поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону УПП в Тренопільській області сержанта поліції Цимбалюка С. від 18 березня 2024 року.

Проте, із ряду зазначених документів, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення лише письмові пояснення потерпілої вказують на факт зникнення грошових коштів ОСОБА_2 .

Суд вживав заходів для допиту потерпілої ОСОБА_2 в судовому засіданні, шляхом повідомлення по телефону, зазначеному у письмових поясненнях, проте остання в судове засідання не з'явилася, що позбавило суд можливості дослідити її пояснення безпосередньо, а отже, такі не можуть бути беззаперечним доказом у справі.

Суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи.

Таким чином, в матеріалах справи, окрім письмових пояснень потерпілої ОСОБА_7 , яка в судове засідання не з'явилася та являється зацікавленою особою, відсутні будь-які інші беззаперечні та достатні докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП.

Сукупність зібраних та проаналізованих по справі доказів не дозволяє зробити висновок про вчинення ОСОБА_1 неправомірних дій, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, а навпаки, пояснення свідка ОСОБА_6 спростовують факт вчинення ОСОБА_1 дій передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУПАП.

Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з вищенаведеного, вважаю що в даному випадку в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки суду не надано жодного беззаперечного доказу, з якого вбачалося б, що остання 18 березня 2024 року вчинила домашнє насильство щодо ОСОБА_2 , у зв'язку із чим провадження в даній справі підлягає закриттю.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 173-2, 247, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення.

Cуддя Л. В. Делікатна