Справа №601/1009/24
Провадження № 2-о/601/35/2024
24 квітня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Білосевич Г.С.,
з участю секретаря судового засідання Польової Ж.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременець цивільну справу № 601/1009/24 за заявою керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області, яка діє в інтересах Вишнівецької селищної ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади,
встановив:
Керівник Кременецької окружної прокуратури Штурма Н., діючи в інтересах Вишнівецької селищної ради, звернулась до суду із заявою про передачу у комунальну власність Вишнівецької селищної ради Тернопільської області безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічну споруду АДРЕСА_1 , загальною площею 1332,8 кв.м. Заяву мотивує тим, що за результатами здійснення наданих законом повноважень, Кременецькою окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері державної та комунальної власності встановлено, що на території Вишнівецької територіальної громади знаходиться об'єкт нерухомого майна, гідротехнічна споруда, розташована в АДРЕСА_1 . Відповідно до технічного паспорта від жовтня 2020 року гідротехнічна споруда, що знаходиться за адресою вул. Фермська, має загальну площу 1332,8 кв.м., рік ведення в експлуатацію 1989 рік. У 2017 році Устечківською сільською радою (теперішня Вишнівецька територіальна громада) вжито заходів стосовно проведення процедури визнання вищезазначеного нерухомого майна безхазяйним. Рішенням Вишнівецької селищної ради від 09 грудня 2020 року №34 «Про початок реорганізації Устечківської сільської ради шляхом приєднання до Вишнівецької селишної ради» Устечківську сільську раду приєднано до Вишнівецької територіальної громади. Так, 10 жовтня 2016 року Устечківською сільською радою (теперішня Вишнівецька територіальна громада Кременецького району) Тернопільської області прийнято рішення № 36 «Про затвердження акта виявленого безхазяйного майна на території Устечківської сільської ради від 05 жовтня 2016 року», згідно з пункту 1 якого сільська рада доручила сільському голові ОСОБА_1 звернутися до Реєстраційної служби Кременецького районного управління юстиції Тернопільської області та здійснити облік безхазяйного нерухомого майна згідно затвердженого акта. Разом з тим, 18 травня 2021 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис № 9504 про взяття на облік як безхазяйного майна гідротехнічної споруди АДРЕСА_1 . У газетному виданні «Діалог» від 27 січня 2017 року розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. Відповідно до ст. 335 Цивільного кодексу України, на підставі рішення Устечківської сільської ради від 10 жовтня 2016 року №36 органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, взято на облік гідротехнічну споруду, що в с. Устечко Кременецького району Тернопільської області. У період з 27 січня 2017 року (дати опублікування оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна у газетному виданні «Діалог») до 28 січня 2018 року документів, що підтверджували б право власності на вищезазначений об'єкт нерухомого майна, ніхто не подав. Таким чином, гідротехнічна споруда, що в с. Устечко, Кременецького району Тернопільської області є безхазяйним майном, яке взято на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно. Враховуючи вищенаведене, зважаючи на те, що з дня взяття безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди АДРЕСА_1 , на облік спливло більше одного року, остання може бути передана у комунальну власність Вишнівецької селищної ради Тернопільської області. Отримавши у комунальну власність вищезазначене майно, Вишнівецька селищна рада отримає додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету. Перебування такого майна у безхазяйному стані тривалий час сприяє його руйнуванню, приведенню у непридатний до його використання стан, а тому зволікання із передачею об'єкта нерухомості є недопустимим.
Прокурор Лановецького відділу Кременецької окружної прокуратури Дремлюга Р.В. в судове засідання подала заяву в якій заявлені вимоги підтримала повністю, просить їх задовольнити з підстав, що викладені у заяві та справу слухати у її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заява підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.
Згідно акту виявлення безхазяйного майна на території Устечківської сільської ради від 05.10.2016 та рішенням Устечківської сільської ради № 36 від 10.10.2016 року, на території Устечківської сільської ради виявлено безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду АДРЕСА_1 та доручено сільському голові ОСОБА_1 звернутись до Реєстраційної служби Кременецького РУЮ Тернопілської області та здійснити облік безхазяйного нерухомого майна.
06.01.2017 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про взяття на облік гідротехнічної споруди №1, що розташована на території Устечківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, як безхазяйного нерухомого майна (номер запису 9505), що стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 77813652 від 06.01.2017.
Рішення Вишнівецької селищної ради № 198 від 10.02.2021 року затверджено передавальний акт Устечківської сільської ради Кременецького району до правонаступника Вишнівецької селищної ради.
З метою виявлення власника вищевказаного безхазяйного майна Устечківською сільською радою в газеті «Діалог» від 27.01.2017 опубліковано оголошення про взяття на облік безхазяйного майна - гідротехнічної споруди АДРЕСА_1 . Проте власник не виявився.
Згідно технічного паспорту нерухомість складається із гідротехнічної споруди, яка має загальну площу 1332.80 кв.м.
Із довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 28.03.2024, вартість гідротехнічної споруди АДРЕСА_1 становить 7627329,79 грн.
Згідно інформації Фонду державного майна України від 20 лютого 2024 року за №10-24-4869, документи на гідротехнічні споруди АДРЕСА_1 від суб'єктів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Реєстру не надавались.
Із інформації Тернопільської обласної ради від 26 лютого 2024 року № 09-206 слідує, що Тернопільська обласна рада не є суб'єктом управління об'єктами державної власності, тому надати інформацію щодо перебування гідротехнічної споруди АДРЕСА_1 у державній власності або на балансі державних підприємств не має можливості.
За повідомленням керівника Кременецької окружної прокуратури від 27 березня 2024 року на виконання вимог ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» окружна прокуратура має намір звернутися до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу вимог ст. 12,81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 142 Конституції України та ст. 16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
У статті 6 ЗУ «Про місцеве самоврядування» визначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
За приписами ч. 2 ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцем знаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
У відповідності до ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною 2 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Статтею 335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Тільки після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до пункту 7 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Враховуючи, що гідротехнічна споруда АДРЕСА_1 є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, суд дійшов висновку, що ця безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність Вишнівецької селищної ради Тернопільської області.
За таких обставин, суд вважає за необхідне заявлені вимоги задовольнити.
Керуючись: ст.ст. 131-1, 142 Конституції України, ст. 23, 56 Закону України «Про прокуратуру», ст. 335 ЦК України, ст.ст. 10, 19, 89, 259, 263-265, 293, 333 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області, яка діє в інтересах Вишнівецької селищної ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади - задоволити.
Передати у комунальну власність Вишнівецької селищної ради Кременецького району Тернопільської області безхазяйне нерухоме майно: гідротехнічну споруду АДРЕСА_1 , загальною площею 1332,8 кв.м.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Сторони по справі:
Заявник: Кременецька окружна прокуратура, місцезнаходження: вул. Словацького, 6а м. Кременець Тернопільської області, код ЄДРПОУ 0291009823.
Головуючий: