Справа № 594/202/24
Провадження №1-кс/594/113/2024
25 квітня 2024 року
Слідчий суддя Борщівського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1
за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м.Борщеві, справу за скаргою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на бездіяльність слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 в кримінальному провадженні №12024211120000037 від 08.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України,-
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області 23.04.2024 звернулася зі скаргою до слідчого судді Борщівського районного суду Тернопільської області на бездіяльність слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського РВП ГУНП у Тернопільській області ОСОБА_3 , в якій просить зобов'язати слідчого СВ відділення поліції № 1 (м.Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області визнати Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області потерпілою стороною у даному кримінальному провадженні, про що у відповідності до приписів КПК України винести мотивовану постанову. Посилається на те, що в рамках досудового розслідування кримінального провадження №12024211120000037 від 08.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України, Інспекцією на адресу СВ Відділення поліції №1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області супровідним листом від 21.02.2024 №1-1- 05-456 у відповідності до вимог ч.1 ст. 55 КПК України надіслано клопотання про залучення в якості потерпілого. 15.04.2024 за вхідним №1037/2-1-1-05, на адресу Інспекції надійшло повідомлення відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області від 01.03.2024, згідно якого у задоволені клопотання про залучення в якості потерпілої сторони - відмовлено, оскільки на переконання органу досудового розслідування, потерпілою стороною у даному кримінальному провадженні є орган місцевого самоврядування Мельнице - Подільська селищна рада, ознайомившись з яким Інспекція вважає таке безпідставним, неправомірним, розглянутим не у повному обсязі.
Окрім того, просить поновити строк, необхідний для подачі скарги на бездіяльність слідчого, посилаючись на те, що на адресу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, оскаржувана постанова надійшла 15.04.2024 за вх.№ 1037/2-1-1 -05, що засвідчує система електронного документообігу Інспекції «ДОК ПРОФ», відтак строк на оскарження даної постанови підлягає поновленню.
В судове засідання представник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області не з'явився, подав клопотання, в якому скаргу підтримав та просить її задовольнити, а також слухати справу за його відсутності.
Слідчий СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області в зал судового засідання не прибув, був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в задоволенні скарги просить відмовити.
Дослідивши зміст скарги та додані до неї документи,ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, слідчий суддя встановив наступне.
Слідчим СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №12024211120000037, внесеного до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 08 лютого 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України.
В межах досудового розслідування кримінального провадження №12024211120000037 від 08 лютого 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу СВ Відділення поліції №1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області супровідним листом від 21.02.2024 №1-1- 05-456 надіслано клопотання про залучення в якості потерпілого.
01 березня 2024 року постановою слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 в кримінальному провадженні №12024211120000037 від 08.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України відмовлено в задоволенні заяви Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про залучення в якості потерпілого у кримінальному провадженні, оскільки потерпілою стороною у даному кримінальному провадженні є орган місцевого самоврядування Мельнице - Подільська селищна рада.
Відповідно до ч.1 ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області 23 квітня 2024 року звернулася до суду з даною скаргою, тобто в межах десятиденного строку, передбаченого для подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, оскільки 15 квітня 2024 року за вхідним №1037/2-1-1-05, на адресу Інспекції надійшло повідомлення відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області від 01 березня 2024 року.
Відповідно до ст. 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 КПК України, права і обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Потерпілому вручається пам'ятка про процесуальні права та обов'язки особою, яка прийняла заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з ч. 5 ст. 55 КПК України, за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.
Разом з тим, у разі встановлення факту неможливості визнання потерпілим конкретної особи, виходячи з кримінально-правової характеристики кримінального правопорушення особа, яка приймає відповідне процесуальне рішення у будь-якому випадку має сформувати свої висновки у такий спосіб, що б вони кореспондували нормам ч. 5 ст. 55 КПК України, оскільки таке процесуальне рішення є кінцевим фактично для особи у кримінальному провадженні, відповідно має бути вмотивованим та зрозумілим, тобто відповідати критеріям законності, обґрунтованості і вмотивованості.
Як вбачається з постанови слідчого від 01 березня 2024 року, в обґрунтування прийнятого рішення про відмову у визнанні потерпілим слідчий посилається на те, що не встановлено підстав для визнання Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в якості потерпілого у кримінальному провадженні, оскільки потерпілою стороною у даному кримінальному провадженні є орган місцевого самоврядування Мельнице - Подільська селищна рада. Зокрема, встановлено, що шкода , заподіяна порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, внаслідок незаконної рубки дерев на землях лісового фонду не наданих у власність чи користування за межами с. Дзвинячка Чортківського району на території Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, внаслідок чого шкода заподіяна напряму Мельнице-Подільській селищній раді, яку і буде залучено в якості потерпілого.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області зазначає, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про природно-заповідний фонд», державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 N0275, Державна екологічна інспекція України (далі - Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом, Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природний ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, в межах повноважень здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства, в тому числі, щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів, зокрема щодо: здійснення комплексу необхідних заходів, щодо забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників та хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування, пестецидів і агрохімікатів у лісовому господарстві та лісах.
Територіальним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Тернопільської області є Державна екологічна інспекція у Тернопільській області.
Відповідно, до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», для фінансування заходів, щодо охорони навколишнього природного середовища, утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини грошових стягнень (за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області зазначає, що шкода заподіяна незаконною порубкою 13 (тринадцять) дерев породи «дуб» та «берест» в межах території природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку «Дністровський каньйон» у відповідності до вимог п. «б» ч. 2 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 29 ч. З п. 7 та ст. 69-1 ч. 1 п. 4 Бюджетного кодексу України, підлягає зарахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Мельнице - Подільської селищної ради (по місцю заподіяння шкоди) з наступним автоматичним перерозподілом коштів між бюджетами відповідних рівнів.
Заявник ствержує, що саме держава в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в даному випадку вправі набуття статусу потерпілої сторони у даному кримінальному провадженні.
Враховуючи, що у постанові від 01 березня 2024 року про відмову у визнанні потерпілим слідчий не вказав чому він не приймає до уваги доводи Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, що викладені у заяві про визнання потерпілим, слідчий суддя вважає, що постанова слідчого підлягає скасуванню, як така, що не відповідає нормам кримінального процесуального закону.
Стосовно вимог про зобов'язання слідчого визнати Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області у вказаному кримінальному провадженні потерпілим слід відмовити, оскільки це є дискреційними (виключними) повноваженнями слідчого.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 КПК України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Згідно з положеннями глави 19 КПК України, усі питання, пов'язані із здійсненням кримінального провадження, вирішує слідчий в провадженні якого таке знаходиться та/або процесуальний прокурор.
Згідно з ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Також чинним КПК України до повноважень слідчого судді не віднесено право зобов'язувати слідчого визнати особу потерпілою у кримінальному провадженні, в зв'язку з чим скарга Державна екологічна інспекція у Тернопільській області у цій частині задоволенню не підлягає.
За результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування, у відповідності до ст. 307 КПК України, слідчим суддею постановляється ухвала про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов'язання припинити дію; 3) зобов'язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
За таких обставин приходжу до висновку про часткове задоволення скарги.
Керуючись ст. ст. 55, 93,94,303, 305-307,309 КПК України, слідчий суддя,
Скаргу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на бездіяльність слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 в кримінальному провадженні №12024211120000037 від 08.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України - задовольнити частково.
Постанову слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 від 01 березня 2024 року про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №12024211120000037 від 08 лютого 2024 року скасувати.
Зобов'язати слідчого СВ відділення поліції № 1 (м. Борщів) Чортківського районного відділу поліції ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 повторно розглянути клопотання Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про залучення у якості потерпілого у кримінальному провадженні №12024211120000037 від 08 лютого 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 246 КК України.
В задоволенні іншої частини вимог скарги - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя