печерський районний суд міста києва
Справа № 757/45829/23-к
16 жовтня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 за участю слідчого ОСОБА_3 , захисника-адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні № № 12023000000001632 від 31.08.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, -
старший слідчий в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000001632 від 31.08.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
В обґрунтування якого зазначив, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні №12023000000001632 від 31.08.2023 за підозрою ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_7 , станом на 16 березня 2014 року здійснювала приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а саме Алуштинського міського нотаріального округу на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 5327 від 15.09.2004 виданого Міністерством юстиції України.
Здійснюючи нотаріальну діяльність згідно Законодавства України, ОСОБА_5 , достовірно володіючи інформацією, що з 20 лютого 2014 року підрозділами збройних сил та інших військових формувань російської федерації, здійснено повномасштабне вторгнення на територію АР Крим та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняла рішення перейти на бік ворога, тобто на сторону окупаційної влади російської федерації, з метою вчинення дій на шкоду державній безпеці України, а також надавати представникам російської федерації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, встановленні окупаційного режиму на тимчасово захопленій території Автономної Республіки Крим.
Реалізуючи свій злочинний умисел, перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці на території АР Крим, після повної окупації військовослужбовцями збройних сил російської федерації території АР Крим, ОСОБА_5 , керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою російської федерації та 28.04.2014 добровільно склала кваліфікаційний іспит для наділення повноваження нотаріуса, який організований окупаційною владою тимчасово окупованої території АР Крим, отримала від головного управління міністерства юстиції російської федерації по республіці Крим і Севастополю ліцензію на право нотаріальної діяльності № 170 от 30.05.2014 та у відповідності до наказу № 12 головного управління міністерства юстиції російської федерації по республіці Крим і Севастополю від 04.06.2014 наділена повноваженнями нотаріуса російської федерації.
Таким чином, ОСОБА_5 з 04.06.2014 по даний час займається нотаріальною діяльність на тимчасово окупованій території України і являється нотаріусом Алуштинського міського нотаріального округу нотаріальної палати республіки крим (алуштинского городского нотариального округа нотариальной палаты республики крым).
З метою реалізації повноважень нотаріуса російської федерації, перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці на території АР Крим, у невстановлений досудовим розслідування час, але точно після 16 березня 2014 і до 04 червня 2014, будучи громадянкою України, добровільно отримала паспорт громадянки російської федерації та набула статусу громадянки російської федерації.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідування час, перебуваючи у не встановленому місці на території АР Крим, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, добровільно погодилась на співпрацю з окупаційною владою російської федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з організацією нотаріального процесу, а саме члена правління нотаріальної палати республіки крим (члена правления нотариальной палаты республики крым).
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час ОСОБА_5 окупаційною владою російської федерації була призначена на посаду члена правління нотаріальної палати республіки крим (члена правления нотариальной палаты республики крым) та отримала відповідні повноваження, які виконує до даного часу.
Використовуючи отримані повноваження ОСОБА_5 організувала діяльність нотаріального процесу російською мовою та окупаційною владою їй було делеговано право, що дозволяє надавати документам, які вона складає, характеру справжності, забезпечувати їх збереження, наділяти їх доказовою та виконавчою силою за стандартами та законами російської федерації, в тому числі вчиняла нотаріальні дії в інтересах фізичних та юридичних осіб, складала проекти угод, заяв та інших документів, виготовляла копії документів та витяги з них, а також надавала роз'яснення з питань вчинення нотаріальних дій, витребовувала від фізичних та юридичних осіб відомості та документи (у тому числі які містять персональні дані), необхідні для вчинення нотаріальних дій та вчиняла інші дії, які передбачені законодавством російської федерації про нотаріат.
Перебуваючи на посаді члена правління нотаріальної палати республіки крим (члена правления нотариальной палаты республики крым) та виконуючи повноваження нотаріуса російської федерації Алуштинського міського нотаріального округу, ОСОБА_5 неодноразово заохочувалася окупаційною владою республіки крим російської федерації, а саме «благодарность члену нотариальной палаты республики крым - за помощь коллегам членам нотариальной палаты республики крым» в 2019; «грамотой нотариальной палаты республики крым в честь 150-летия нотариата - за активное участие и весомое достижение в развитии нотариата республики крым» в 2016; «благодарностью телерадиокомпании крым - за активное сотрудничество в сфере правового информирования населения республики крым, профессиональный, творческий подход и весомый вклад в создание телевизионной программы «советы нотариуса»; «благодарность совета министров автономной республики крым - за добросовестный труд, высокий профессионализм в связи с днем нотариата» та іншими відзнаками і подяками.
Професійне самоврядування нотаріусів функціонує на засадах законності, гласності, незалежності, демократичності, колегіальності, виборності, обов'язковості членства нотаріусів та виконання рішень органів професійного самоврядування, прийнятих відповідно до їх компетенції, забезпечення рівних можливостей доступу нотаріусів до участі в професійному самоврядуванні.
Натомість у період з 2014 року по теперішній час, під час окупації російською федерацією частини території України, громадянка України ОСОБА_5 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів окупації АР Крим з боку російської федерації, з власної ініціативи, добровільно вирішила особисто взяти участь в утворенні та функціонуванні на території АР Крим системи незаконних нотаріальних органів.
Крім того, за час перебування на вище зазначеній посаді ОСОБА_5 використовуючи надані представниками окупаційної адміністрації російської федерації організаційно-розпорядчі функції на виконання завдань та функцій так званого «члена правления нотариальной палаты республики крым, нотариуса Алуштинского нотариального округа», налагодила взаємодію з окремими засобами масової інформації, використовуючи їх для висвітлення діяльності окупаційної адміністрації російської федерації, здійснення пропагандистських акцій на її підтримку, зокрема через мережу Інтернет, та формування думки серед населення і світової спільноти як про законність власних дій, так і про легітимність створення та діяльності так званої «нотариальной палаты республики крым» і «Алуштинского нотариального округа».
На підставі наказу Міністерства юстиції України № 1087/5 від 07.07.2014 особам, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, в тому числі ОСОБА_5 припинено приватну нотаріальну діяльність з 08.07.2014 та на підставі наказу Міністерства юстиції України від 19.07.2016 № 1966/5 відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату від 30.06.2016 № 4 на підставі підпункту «і» пункту 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво на право зайняття нотаріальною діяльність від 15.09.2004 за № 5327 на ім'я ОСОБА_5 анульовано.
Разом з тим, на підставі наказу Міністерства юстиції України № 1087/5 від 07.07.2014 ОСОБА_5 не передала до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса, не надала до Державної служби фінансового моніторингу відповідне повідомлення про припинення приватної нотаріальної діяльності та не передала до Головного управління юстиції у Херсонській області гербову печатку приватного нотаріуса для її знищення, а також реєстри для реєстрації нотаріальних дій для проставлення відмітки про закриття реєстрів.
Таким чином, ОСОБА_5 своїми умисними діями, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, добровільно та активно надавала допомогу окупаційній владі російської федерації в проведенні підривної діяльності проти України.
Слідчий зазначила, що підозрювана переховується від органів досудового слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та наявні фактичні дані про те, що він перебуває за межами України.
Слідчий в судовому засіданні підтримав доводи та вимоги клопотання.
Захисник-адвокат, яка діє в інтересах підозрюваної ОСОБА_5 , заперечував щодо задоволення клопотання.
Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження по суті ініційованого питання, вивчивши клопотання та дослідивши надані сторонами матеріали, приходить до наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено, що 18.08.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території в АДРЕСА_1 , що унеможливлює вручення їй письмового повідомлення про підозру у день його складення.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України у випадку неможливості вручення письмового повідомлення про підозру в день його складення воно здійснюється у спосіб, передбачений Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 Кодексу, зокрема ст. 135 КПК України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1668/39004, територія м. Алушта, АР Крим перебуває в тимчасовій окупації ( ІНФОРМАЦІЯ_2
ДП «Укрпошта» зупинила приймання і доставку поштових відправлень на тимчасово окупованих територіях України, які не контролюються українською владою, серед яких м. Алушта, АР Крим.
Ідентифіковані (підтверджені) контакти електронної пошти, факсимільного зв'язку, номеру телефону і телеграмного зв'язку ОСОБА_5 відсутні.
Таким чином, здійснити повідомлення про підозру шляхом безпосереднього вручення, надіслання поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення повідомлення по телефону або телеграмою неможливо.
Враховуючи викладене, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про її виклики у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України 22.08.2023 опубліковані на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 та 23.08.2023 в газеті «Урядовий кур'єр» ( ІНФОРМАЦІЯ_5 .pdf), яка згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р «Про друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому у 2022 році розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості» є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження в якому у 2022 році розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості.
01.09.2023 підозрювану ОСОБА_5 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам ДСР НП України.
На даний час підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, а саме в АДРЕСА_1 та без поважних причин не з'являється на виклики слідчого та прокурора.
Згідно повідомлення Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України з метою встановлення місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_5 , яка переховуються від органів досудового розслідування та суду, на останню заведено оперативно-розшукову справу та проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.
03.10.2023 Печерським районним судом міста Києва підозрюваній ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Частиною 2 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо певних злочинів, у тому числі, передбачених ст. 408 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Виходячи з фактичних даних, що містяться в матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про достатність доказів обвинувачення для початку спеціального розслідування в кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, наряду з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення «Чеботарь проти Молдови»), у відповідності до якої слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин. Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Відповідно до п. 20-1 Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України, тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань, положення глави 24-1 "Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень" застосовуються із такими особливостями: спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
В ході проведення досудового слідства ОСОБА_5 неодноразово викликалась до слідчого, шляхом відправлення письмових повідомлень поштою за останнім місцем її реєстрації.
Зазначені обставини беззаперечно свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим оголошена в розшук.
Зважаючи на викладене, вислухавши думку слідчого, прокурора, захисника, слідчий суддя приходить до висновку про наявність усіх правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні №12023000000001632 від 31.08.2023.
Керуючись ст. ст. 42, 297-1, 297-3, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні № № 12023000000001632 від 31.08.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні 12023000000001632 від 31.08.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1