Справа № 577/2085/24
Провадження № 3/577/652/24
"23" квітня 2024 р.
м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Рідзевської І.О.
за участю секретаря судового засідання Олійник В.П.,
прокурора Сергієнка М.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, мешканку АДРЕСА_1 , працюючої на посаді головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області, до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією не притягувалась,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
права у відповідності до статті 268 КУпАП роз'яснені, -
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 08.04.2024 № 091/2024 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області, відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.01.2024 року, однак виконала всі дії для подання такої декларації лише 02.02.2024 року, що є несвоєчасним та є вчиненням правопорушення, передбаченого ч.1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1. ст. 172-6 КУпАП, визнала повністю, щиро розкаялась. Розуміє, що вчинила адміністративне правопорушення.
Прокурор вважав провину ОСОБА_1 доведеною, просив притягнути її до відповідальності.
Заслухавши, доводи прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши адміністративні матеріали суд дійшов наступного висновку.
Розпорядженням селищного голови смт. Дубов'язівка від 17.10.2022 року № 99-К «Про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста організаційно-контрольного відділу Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області з 18.10.2022 року».
Займана ОСОБА_1 посада відноситься до діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті «в» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто останній є суб'єктом декларування.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в-г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
З 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, повноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий с срок для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Отже головний спеціаліст організаційно-контрольного відділу Дубов'язівської селищної ради Конотопського району Сумської області ОСОБА_1 , повинна подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) за 2022 рік не пізніше 31.01.2024.
Підтвердженням несвоєчасного подання електронної декларації ОСОБА_1 є лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.02.2024 року №371/55/117/01-2024 з витягом послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (далі - Витяг), які вчинила ОСОБА_1 .
Згідно Витягу, ОСОБА_1 зареєструвався в реєстрі 01.02.2024 року. Дій щодо своєчасного подання електронної декларації за 2022 рік остання не здійснювала до 02.02.2024 року. ОСОБА_1 виконала всі дії для подання такої декларації лише 02.02.2024 року о 13:41:08, що є несвоєчасним.
Таким чином, ОСОБА_1 маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали декларацію своєчасно) не була позбавлена можливості заповнити та подати декларацію в будь-який із місяців, що передував 31.01.2024 року.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення 091/2024 від 08.04.2022 (а.с. 1-7), додатком послідовністю дій користувача Реєстру (а.с. 26-31), копією розпорядження селищного голови «Про призначення працівників» від 17.10.2022 (а.с.12), посадовою інструкцією № 48 від 25.04.2018 року (а.с.13) поясненнями ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як визначено положеннями ст.ст. 10, 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Суб'єктивна сторона адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює відповідальність, за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У примітці до ст. 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень за цією статтею є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Призначаючи стягнення слід враховувати ступінь та суспільну небезпечність вчиненого правопорушення, особу порушника.
Водночас, вирішуючи питання щодо можливості накладення стягнення на ОСОБА_1 за вчинення даного адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги положення ст. 22 КУпАП, які вказують, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.
При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Жодних застережень щодо неможливості застосування до окремих складів адміністративних правопорушень положень ст. 22 КУпАП закон не містить.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, яка раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, враховуючи те, що ОСОБА_1 не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, такі обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчинку ОСОБА_1 . Зазначене правопорушення в даному випадку не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам. До того ж, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 вперше вчинила проступок, за який передбачено адміністративну відповідальність.
Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, з урахуванням даних, що характеризують її особу, відсутності суспільної шкідливості її діяння, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП, звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.
Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст. 22, ч.1 ст. 172-6, п. 3 ч. 1 ст. 284 КпАП України, суд,
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого правопорушення та обмежитися усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І. О. Рідзевська