22 квітня 2024 року м.Дніпросправа № 160/27542/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року у справі № 160/27542/23 (суддя Бондар М.В., справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Із рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач, була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги зазначає, що 24.02.2021 позивач надіслала анкету застрахованої особи для внесення даних в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для автоматичного призначення пенсії. На підставі анкети від 24.02.2021 застрахованої особи для внесення даних в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для автоматичного призначення пенсії та відповідно до протоколу про призначення пенсії від 04.11.2022 №047350005037 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за місяць до досягнення пенсійного віку було призначено пенсію за віком з 01.12.2022 відповідно до Закону №1058-IV. Розмір пенсії обчислено виходячи із загального страхового стажу 33 роки 10 місяців 10 днів, обрахованого по 30.09.2022. Оскільки пенсія за віком була призначена до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону №1058-IV, право на призначення та виплату грошової допомоги відсутнє.
Представник позивача направила письмовий відзив на апеляційну скаргу відповідача, просить скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Вказує, що відповідачем не надано жодного доказу про нарахування та виплату позивачу пенсії за період до досягнення нею 60 років, але натомість до позову були додані належні а допустимі докази того що позивачці пенсійні виплати були призначені після досягнення відповідного віку. До позову було додано витяг з особистого кабінету позивачки форма РС де зазначено, що її дата народження: 30.11.1962; дата звернення: 01.11.2022; дата призначення: 01.12.2022.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує з 01.12.2022 пенсію за віком на підставі Закону №1058-IV.
При призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком ГУ ПФУ в Дніпропетровській області враховано загальний страховий стаж такої особи 33 роки 10 місяців 10 днів. Вказаний обрахунок загального страхового стажу не є спірним.
Разом з тим, при прийнятті рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не виплатило.
03.08.2023 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила виплатити їй одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області «Про розгляд звернення» від 01.09.2023 №42284-33120/С-01/8/0400/23 повідомило, що на підставі анкети від 24.02.2021 застрахованої особи для внесення даних в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для автоматичного призначення пенсії рішенням від 04.11.2022 №047350005037 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, за місяць до досягнення пенсійного віку (01.11.2022) з 01.12.2022 відповідно до Закону №1058-IV. Страховий стаж (зарахований по 31.10.2022) складає 36 років 13 днів. Оскільки пенсія за віком була призначена до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону №1058-IV, право на призначення та виплату грошової допомоги відсутнє.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності правових підстав для виплати позивачу грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Питання виникнення та реалізації права громадян на пенсійне забезпечення врегульоване положеннями Закону №1788-ХІІ та Закону №1058-IV (в редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин).
Спірні правовідносини виникли з приводу встановлення наявності у позивача права на отримання грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Так, згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191).
Відповідно до пункту 5 Порядку, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
В цьому випадку, норму пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної пунктом 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог:
- станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону №1788-XII;
- пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили);
- станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону №1058-IV станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах.
Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 15.06.2022 у справі № 200/854/19-а звернув увагу, що при виплаті грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV мають бути дотримані усі вищевказані умови.
Підставою, зазначеною пенсійним органом у листі від 01.09.2023 №42284-33120/С-01/8/0400/23, відмови у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги є призначення пенсії за віком до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону №1058-IV, тому право на призначення та виплату грошової допомоги відсутнє.
Отже, спірним є лише питання стосовно дат призначення позивачу пенсії до чи після досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону №1058-IV.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно, датою досягнення пенсійного віку позивача є 30.11.2022.
В свою чергу, відповідач у листі від 01.09.2023 №42284-33120/С-01/8/0400/23, зазначає, що пенсію позивачу призначено 01.12.2022.
Крім того, відповідно до копії форми РС-право: дата звернення за призначенням пенсії - 01.11.2022, дата призначення пенсії - 01.12.2022, страховий стаж складає 33 роки 10 місяців 10 днів.
Отже, доводи відповідача про призначення пенсії позивачу до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону №1058-IV, не відповідають дійсності та пенсію позивачу призначено наступного дня після досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку - 60 років.
Інші умови для виплати грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV сторонами не заперечуються.
В даному випадку, позивач має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.
Судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року у справі № 160/27542/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак