24 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 340/9857/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року (суддя 1-ї інстанції Петренко О.С.) в адміністративній справі №340/9857/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
29.11.2023 позивачка звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні субсидії №2924232012-2023-1 від 11.10.2023 та зобов'язання призначити житлову субсидію на опалювальний період 2023- 2024 на утримання її квартири за адресою - АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на незгоду з оскарженим рішенням про відмову в призначенні субсидії, оскільки змінами внесеними до Положення №1184 значно звужені її права.. також вказує, що син зі своєю родиною фактично не проживає у її квартирі, про є відповідні довідки.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем на вказане рішення суду подано апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі скаржниця зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга позивача обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам позивача та доказам, а також зазначає, що невістка не є членом її сім'ї.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.
Інші учасники справи не скористалися правом подання відзиву на апеляційну скаргу.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачка, 13.07.2023, з метою призначення державної соціальної допомоги у вигляді житлової субсидії, звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з відповідною заявою та декларацією про доходи і витрати.
Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Визначено Головне управління ПФУ в Хмельницькій області, як структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу, для розгляду вищевказаної заяви.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.10.2023 № 2924232012-2023-1 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні житлової субсидії на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, оскільки у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення (квартира, будинок), про що позивачку повідомлено листом головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 1100-0201-8/55462 від 19.10.2023.
Не погоджуючись з таким рішенням позивачка звернулася з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, оскільки оскаржене рішення пенсійного органу прийнято у відповідності до приписів законодавства, є правомірним та обґрунтованим.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги доходить висновку, що скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Так, спіним у справі є рішення пенсійного органу про відмову у призначенні житлової субсидії на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Відмова обґрунтована тим, що у власності осіб є більше ніж одне житлове приміщення (квартира, будинок). (а.с. 6)
Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення №848, в редакції на час виникнення правовідносин).
Відповідно до пункту 5 вказаного Положення, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску /платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. №1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Згідно п.22 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Приписами пункту 24 Положення №848 визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до приписів Положення №848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Водночас, житлову субсидію може бути призначено без урахування осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають за місцем реєстрації і які не є членами сім'ї осіб зі складу домогосподарства.
У таких випадках, житлову субсидію може бути призначено на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання, який складається, зокрема, посадовою особою виконавчого органу міської ради відповідної територіальної громади або військовій адміністрації (затверджений наказом Міністерства соціальної політики від 04.07.2022 № 190, зі змінами), та/або документів, що підтверджують непроживання особи за адресою домогосподарства.
Проте перелік обставин, за яких не призначається субсидія, визначений у пункті 14 Положення № 848.
Відповідно до підпункту 8 пункту 14 Положення № 848 будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності більше ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житлових приміщень у гуртожитках та житла:
-яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності;
- триманого у спадщину особою, визначеною в частині першій статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за умови, що жодне із житлових приміщень, яке перебуває у власності, у тому числі на яке оформлено право на спадщину, не здається в оренду, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства;
-розташованого в сільській місцевості, селищах міського типу, на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення;
-знищеного/непридатного для проживання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, або з інших причин, за наявності відповідної інформації у Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування такого факту знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);
-отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету.
Інформація про наявність (відсутність) у власності зазначених осіб житлових приміщень зазначається у декларації.
Відповідно п. 25 Положення №848, наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.
Таким чином положення не визначає підстав незастосування приписів пп. 8 п. 14 Положення №848, у разі вирішення питання про призначення субсидії за положеннями п. 25.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивачкою для вирішення питання призначення субсидії подано до пенсійного органу зокрема і декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 134-136).
У декларації вказаний склад домогосподарства, а також члени сім'ї осіб зі складу домогосподарства.
Розділ ІХ декларації містить зазначення про наявність двох (2) квартир у ОСОБА_2 , яка є членом сім'ї особи зі складу домогосподарства та яка фактично не проживає за адресою домогосподарства ОСОБА_1 , що підтверджено актом обстеження від 11.08.2023 року.
Враховуючи приписи пп. 8 п. 14 Положення №848 та інформацію, зазначену позивачкою у декларації, оскаржене рішення відповідача прийнято з урахуванням норм чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Доводи скаржниці про те, що дружина її сина не є членом її сім'ї, колегія суддів відхиляє, оскільки ОСОБА_2 є членом сім'ї особи зі складу домогосподарства.
Стосовно посилання позивача на не дослідження судом її справи по житловій субсидії №122717, колегія суддів зазначає наступне.
Матеріали справи містять копію справи по житловій субсидії №122717. Судом надано оцінку доводам сторін з урахуванням матеріалів, що містяться в такій справі.
Крім того, слід зазначити, відповідно справи по житловій субсидії №122717, інформація, що зазначалась позивачкою у деклараціях про доходи і витрати особи, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, стосовно наявності у власності зазначених у ній осіб житлових приміщень (позивачки) з 2018 року змінилась, як змінились і законодавчо закріплені умови врахування такої інформації.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для їх задоволення та скасування судового рішення.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року в адміністративній справі №340/9857/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак