Ухвала від 24.04.2024 по справі 200/2329/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

24 квітня 2024 року Справа №200/2329/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування пенсії позивачу з 31.12.2022 року в розмірі меншому аніж передбачено ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до приписів п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до приписів ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Судом, з позовної заяви встановлено, що позивач зазначає: - «Згідно протоколу про перерахунок пенсії від 25.02.2024 10:53 розмір пенсії позивача з надбавками 4182,57 грн., що значно менше, аніж передбачено ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», при цьому в матеріалах позовної заяви відсутній протокол перерахунку пенсії за 25.02.2024 року.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що для усунення недоліків позовної заяви позивачу слід надати належним чином завірену копію відповідного протоколу про перерахунок пенсії від 25.02.2024.

Відповідно до приписів п.6, 7 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Всупереч вищенаведеному, позовна заява не містить інформації передбаченої пунктами 6, 7 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Для усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід надати на адресу суду відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Суд враховує, що законодавче обмеження строку протягом якого особа може звернутися до суду, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Судом, відповідно до зазначених позовних вимог позивача, встановлено, що позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію з 01.01.2023 року.

Суд зауважує позивача, що матеріали позовної заяви не містять відповідної заяви про поновлення строку звернення з даним адміністративним позовом та відповідних доказів щодо поважності причин його пропуску, як того вимагають приписи Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, для усунення недоліків даної позовної заяви позивачу слід надати на адресу суду обґрунтовану заяву або ж клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Судом встановлено, що в позовній заяві де зазначені дані позивача, зокрема РНОКПП, зазначено - « НОМЕР_1 », при цьому відповідно до наявної копії в матеріалах позовної заяви ідентифікаційного коду виданого Красноармійською ОДПІ від 31.01.2000 року, РНОКПП ОСОБА_1 - « НОМЕР_2 ».

Отже для усунення недоліків цієї позовної заяви, позивачу слід привести у відповідність позовну заяву, шляхом зазначення вірного найменування свого РНОКПП.

Відповідно до приписів п.4, п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Приписами ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Відповідно до ч.4 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Суд зауважує, що в позовній заяві позивачем взагалі не зазначено на якій стороні виступає третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та не зазначено, яким саме чином рішення у справі може вплинути на його права, свободи, інтереси або обов'язки.

Окремо, суд зауважує, що позивач оскаржує саме протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування пенсії йому відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити пенсію йому з 01.01.2023 року в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ст. 8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці.

При цьому, щодо рішення від 05.04.2024 року №056650002847 про відмову у перерахунку пенсії прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, за наслідком розгляду заяви позивача від 28.03.2024 року, позивач у своїх позовних вимогах нічого не зазначає, по тексту самої позовної заяви він лише констатує сам факт звернення та отримання відповіді на своє звернення, яке до речі стосувалося переходу на інший вид пенсії, но ніяк не перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Таким чином, суд не вбачає доцільності залучення у справу в якості третьої особи, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оскільки немає належних обґрунтувань щодо залучення зазначеного Управління третьою особою.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що для усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід привести у відповідність позовну заяву, шляхом визначення належного складу учасників справи.

Досягти цього можливо завдяки виключенню з учасників справи третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, або ж надати належні обґрунтування щодо необхідності його залучення (яким чином рішення суду по цій справі вплине на обов'язки та права цієї третьої особи) із зазначенням на стороні позивача або відповідача повинна виступати ця третя особа.

Суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ст.ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 4 ст. 169 КАС України у разі не усунення у визначений судом строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху позовна заява буде повернута заявникові.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до третьої особи: Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху надавши на адресу суду: належним чином завірену копію відповідного протоколу про перерахунок пенсії від 25.02.2024; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; обґрунтовану заяву або ж клопотання про поновлення строку звернення до суду із доказами поважності причин його пропуску; крім того, привести у відповідність позовну заяву, шляхом зазначення вірного найменування РНОКПП позивача; привести у відповідність позовну заяву, зазначивши належний склад учасників справи шляхом виключення з учасників справи третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, або ж надати відповідні обґрунтування щодо необхідності його залучення (яким чином рішення суду по цій справі вплине на обов'язки та права цієї третьої особи) із зазначенням на стороні позивача або відповідача повинна виступати ця третя особа.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки://court.gov.ua/).

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.О. Голошивець