Рішення від 23.04.2024 по справі 686/10982/24

Справа № 686/10982/24

Провадження № 2-о/686/316/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 рік м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді - Колієва С.А.,

при секретарі судового засіданні - Кучерук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницький справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Хмельницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою в якій просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Херсонської області Іванівського району, с. Фрунзе, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви заявником зазначено, що вона є донькою ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Фрунзе, Іванівського району, Херсонської області Україна. ІНФОРМАЦІЯ_4 її мати ОСОБА_3 померла. Станом на час смерті ОСОБА_3 була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Факт смерті підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №112 від 22.12.2023 року згідно якого причиною смерті ОСОБА_3 стала ракова інтоксикація Кахексія.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (надалі - Закон), сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України є тимчасово окупованою територією.

Селище Іванівка, Іванівського району Херсонської області, де померла її мати є тимчасово окупованою російською федерацією територію України.

Оскільки на тимчасово окупованій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади, документи про смерть видані такою владою не можуть бути прийняті органами державної влади на іншій території України.

Це створює перешкоди у реалізації прав, зокрема вищенаведені обставини роблять неможливим проведення державної реєстрації смерті померлої ОСОБА_3 згідно з чинним законодавством України та отримання відповідного свідоцтва про смерть особи.

Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть особи, встановленого законодавством України з метою оформлення спадкових прав.

В судове засідання заявник не з'явилась. Заявником подано клопотання про розгляд справи за її відсутності, викладені в заяві обставини підтримано.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлялись у встановленому законом порядку. Подав клопотання, в якому просив розгляд справи провести за його відсутності. При вирішенні справи покладався на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.293 ч.1 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ст.293 ч.2 п.5 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до правових позицій Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Статтею ст.317 ч.1 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Встановлено, що смт. Іванівка розташоване на території Іванівської селищної територіальної громади, яка утворена 30.05.2017 року.

17 липня 2020 року, в результаті адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Іванівського району, громада увійшла до складу Генічеського району Херсонської області.

Згідно переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року вся територія Генічиського району Херсонської області, до якого входить селище Іванівка в якому помела ОСОБА_3 , з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

З досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане підтверджено свідоцтвом про народження заявника серія НОМЕР_1 , яке видане Іванівським районним відділом РАЦС Херсонської області 05.07.1977 року та у якому в графі мати зазначена ОСОБА_2 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 , яке видане Дніпровським відділом РАЦС м. Херсон 07.02.1998 року та посвідчено зміну дошлюбного прізвища заявниці з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».

Також встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у селище Іванівка Генічеського району Херсонської області.

Факт смерті підтверджується зокрема лікарським свідоцтвом про смерть № НОМЕР_3 , яке видане 22.12.2023 ГБУЗ ХО «Іванівська ЦРБ».

Місцем смерті ОСОБА_2 є Херсонська область, Генічеський район, селище Іванівка.

Враховуючи вищевикладене, ту обставину, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об'єктивні перешкоди і заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про його смерть, слід встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Фрунзе Іванівськго району Херсонської області, та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у селищі Іванівка, Генічеського району Херсонської області, Україна.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.247,293, 317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Фрунзе Іванівського району Херсонської області, та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у селищі Іванівка, Генічеського району Херсонської області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Хмельницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ: 33332270, адреса: 29013, м. Хмельницький, вул. Староміська, буд.2.

Суддя: С.А. Колієв