Ухвала від 23.04.2024 по справі 759/8271/24

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 2-о/759/505/24

ун. № 759/8271/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 року м. Київ

Суддя Святошинського районного суду м. Києва Горбенко Н.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ:

22 квітня 2024 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, в якій остання просила «Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті батька, ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Маріуполь, Донецька область, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 49 років за адресою: Донецька область (ДНР), місто Маріуполь, Жовтневий район».

У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями визначено головуючого суддю Горбенко Н.О.

Справу передано судді 23.04.2024 року.

Згідно із ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Частиною 1 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Аналіз положень статті 317 ЦПК України дає підстави стверджувати, що факт смерті встановлюється судом на території України, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

У прохальній частині заяви зазначено про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Маріуполь, Донецька область, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 49 років за адресою: Донецька область (ДНР), місто Маріуполь, Жовтневий район.

Суд звертає увагу заявника, що такої адміністративно-територіальної одиниці як «ДНР» в Україні не існує. Факт смерті громадянина України можливо встановити виключно на території України, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.

Заявником також не зазначено державу, в якій помер вказаний громадянин України, причину смерті. Без зазначення даних відомостей, орган державної реєстрації актів цивільного стану не матиме змоги встановити усі належні дані для видачі свідоцтва про смерть українського зразка.

Також, заявниці слід врахувати, що Жовтневий район у місті Маріуполь перестав існувати з 2016 року (у відповідності до рішення Маріупольської міської ради від 28.01.2016 року №7/4-39 «Про перейменування об'єктів топоніміки міста»). Факт смерті особи не може бути встановлений на території, яка не існує.

Крім того, суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутня медична документація (оригінал або належна копія лікарського свідоцтва про смерть), яка б відображала інформацію про факт смерті особи у певний час, місце смерті та причину смерті громадянина України ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На цьому документі повинні міститись печатка та підпис лікаря, що склав свідоцтво та реквізити медичної установи.

Відповідно до п. 1 Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106-0), затвердженої Наказом МОЗ України від 8 серпня 2006 року №545, для забезпечення реєстрації смерті в органах реєстрації актів цивільного стану видається лікарське свідоцтво про смерть.

Заявником до заяви про встановлення факту смерті не додано лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о) ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відсутність же цього доказу унеможливлює встановити юридичного факту про встановлення смерті особи (із зазначення причин смерті) в разі відмови у проведенні державної реєстрації смерті відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Також суд звертає увагу, що у відповідності до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заявник у поданій заяві взагалі не визначає заінтересовану особу та не надає суду примірник заяви із доданими до неї документами для неї.

Суд зауважує, що ОСОБА_1 слід залучити у якості заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану, діяльність якого не припинено і який перебуває на підконтрольній території України. Крім того, для заінтересованої особи слід надати примірник заяви із долученими до неї документами.

Вказані недоліки у своїй сукупності перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Відповідно до частини другої статті 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За правилами статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, заяву необхідно залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 175, 177, 185, 317 ЦПК України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків, який становить 5 (п'ять) днів з дня отримання заявником ухвали.

В разі не усунення вказаних недоліків заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Н.О. Горбенко