Справа № 161/1788/24
Провадження № 3/161/1108/24
м.Луцьк 18 квітня 2024 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Черняк В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 850429 від 13.01.2024 року вбачається, що 13.01.2024 року о 10:50 год. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: м. Луцьк, пр. Молоді 21, вчинила дрібне хуліганство, а саме: висловлювалась нецензурною лайкою в сторону працівників муніципальної варти, чим порушила громадський порядок та спокій громадян. Дії особи кваліфіковано за ст. 173 КУпАП.
В судові засідання ОСОБА_1 на виклики суду не з'явилась, хоча неодноразово належним чином повідомлялась про час та місце розгляду справи.
Судом були вжиті всі можливі заходи для повідомлення та з'явлення порушника на розгляд справи відносно нього.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Винуватість особи у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, рапортом поліцейського та іншими матеріалами справи.
Разом з тим, згідно положень ч.2 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, з дня вчинення особою адміністративного правопорушення, яке не є триваючим, минуло більше трьох місяців, тобто строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, закінчився.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що справа підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Приймаючи таке рішення, суд враховує і ту обставину, що у відповідності до вимог, передбаченихст.268 КУпАП, по суті розгляд справ такої категорії, без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є неможливим.
Керуючись ст. 38, п.7 ст. 247, ст. ст. 173, 283 - 285 КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.В. Черняк