23.04.2024 Справа№ 914/3180/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., за участю секретаря Клим О. Ю., розглянувши матеріали справи за позовом: Львівської обласної прокуратури в інтересах держави, м. Львів;
до відповідача-1: Львівської міської ради, м. Львів;
до відповідача-2: Державної інспекції архітектури та містобудування України, м. Київ;
до відповідача-3: Підприємство громадської організації «Асоціація інвалідів захисників вітчизни «Львівська здравниця», м. Львів;
третя особа: Державний реєстратор виконавчого комітету Трускавецької міської ради Львівської області
про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Брюховицької селищної ради від 23.10.2020 № 2067, визнання незаконним та скасування дозволу Державної інспекції архітектури та містобудування України від 20.10.2022 № IV012221019254 та скасування державної реєстрації права власності.
За участю представників:
від позивача: Рогожнікова Наталія Борисівна - представник;
від відповідача-1: Коржевич Уляна Федорівна - представник;
від відповідача -2: Кравченко Ярослав Валерійович - представник;
від відповідача-3: Галушко Ольга Ігорівна - представник.
На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Львівської обласної прокуратури в інтересах держави до Львівської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України та Підприємства громадської організації «Асоціація інвалідів захисників вітчизни «Львівська здравниця» за частю третьої особи: Державного реєстратора виконавчого комітету Трускавецької міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Брюховицької селищної ради від 23.10.2020 № 2067, визнання незаконним та скасування дозволу Державної інспекції архітектури та містобудування України від 20.10.2022 № IV012221019254 та скасування державної реєстрації права власності.
Ухвалою суду від 25.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.04.2024 року.
Через систему «Електронний суд» 09.04.2024р. відповідач - 1 подав відзив на позовну заяву за вх. № 9796/24; відповідач - 3 подав відзив на позовну заяву за вх. № 9854/24 від 10.04.2024р.; відповідач - 2 подав відзив на позовну заяву за вх. № 9856/24 від 10.04.2024р.
Через систему «Електронний суд» 12.04.2024р. відповідач - 3 подав заяву за вх. № 10208/24 від 15.04.2024р. про долучення доказів до матеріалів справи.
Через систему «Електронний суд» 15.04.2024р. позивач подав відповідь на відзив відповідача - 3 за вх. № 10276/24 та відповідь на відзив відповідача - 2 за вх. № 10278/24.
Львівською обласною прокуратурою через систему «Електронний суд» 15.04.2024р. подано заяву за вх. №1468/24 про забезпечення позову у справі №914/3180/23.
Через систему «Електронний суд» відповідач-3 15.04.2024р. подав клопотання за вх. № 10323/24 від 16.04.2024р. про розгляд заяви про забезпечення позову за участю сторін.
Ухвалою суду від 16.04.2024 року призначено заяву про забезпечення позову до розгляду в судовому засіданні на 23.04.2024 року.
Через систему «Електронний суд» відповідач - 3 18.04.2024р. подав клопотання за вх. № 1540/24 від 19.04.2024р. про зупинення провадження у справі.
20.04.2024р. відповідач - 3 подав заперечення проти заяви про забезпечення позову за вх. № 10875/24 від 22.04.2024р.
Через систему «Електронний суд» відповідач - 1 22.04.2024р. подав додаткові пояснення за вх. № 10903/24.
Представники прокуратури та відповідачів 1-3 в підготовче засідання 23.04.2024р. з'явилися, надали суду пояснення щодо предмета спору.
Як вбачається з матеріалів справи, Львівською обласною прокуратурою відповідачем - 2 визначено Державну інспекцію архітектури та містобудування України (код ЄДРПОУ 44245840) до якої заявлено позовну вимогу про визнання незаконним та скасування дозволу Державної інспекції архітектури та містобудування України від 20.10.2022 № IV012221019254, виданий Підприємству громадської організації «Асоціація інвалідів захисників вітчизни «Львівська здравниця» на виконання будівельних робіт по новому будівництву на вул. Широка, 2 в смт. Брюховичі.
В судовому засіданні 23.04.2024 року встановлено, що відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 року № 1340 «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду» Державну інспекцію архітектури та містобудування України утворено, як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2020 р. № 1340, Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до частини 5 статті 30 ГПК України спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наголошував, що тлумачення норм частин 5 ст. 30 ГПК України свідчить про те, що закріплене у ній правило виключної підсудності справ поширюється на усі спори в яких відповідачем, зокрема, визначено міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду. Отже, у випадку виникнення конкуренції норм частини третьої статті 30 ГПК України та частини п'ятої статті 30 ГПК України під час визначення підсудності спору з приводу нерухомого майна, у тому числі щодо земельних ділянок, відповідачем в якому є орган, зазначений у частині п'ятій статті 30 ГПК України, судам слід керуватись частиною п'ятою статті 30 ГПК України. Таким чином, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині п'ятій статті 30 ГПК України, то розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції Господарського суду міста Києва та будь-який інший суд неуповноважений здійснювати розгляд відповідної справи. Аналогічні висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 01.09.2022 у справі № 910/14346/21, від 14.06.2022 у справі № 910/15190/20 та від 27.07.2022 у справі № 910/1718/21.
Згідно з п. 1 ч. 1, ч.3 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, вимоги ч. 5 ст. 30 ГПК України матеріали справи № 914/3180/23, із поданими заявами, підлягають передачі на розгляд за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Керуючись п. 5 ст. 30, п. 1 ч. 1, ч.3 ст.31, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Матеріали справи № 914/3180/23 за позовом Львівської обласної прокуратури в інтересах держави до відповідачів : Львівської міської ради, Державної інспекції архітектури та містобудування України та Підприємства громадської організації «Асоціація інвалідів захисників вітчизни «Львівська здравниця», за частю третьої особи: Державного реєстратора виконавчого комітету Трускавецької міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Брюховицької селищної ради від 23.10.2020 № 2067, визнання незаконним та скасування дозволу Державної інспекції архітектури та містобудування України від 20.10.2022 № IV012221019254 та скасування державної реєстрації права власності передати на розгляд за виключною підсудністю до Господарського суду міста Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В).
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у порядку і строки визначені розділом IV ГПК України.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
Суддя Іванчук С.В.