Справа № 495/2838/24
10 квітня 2024 року м. Білгород- Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Заверюха В.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст.172-15 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце служби та посади: помічник начальника відділу - начальник кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону, старший лейтенант, місце мешкання: АДРЕСА_1 ,
29.03.2024 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст.172-15 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що з червня 2021 року старший лейтенант ОСОБА_1 проходить військову службу у Державній прикордонній службі України та з 06.11.2023 перебуває на посаді помічника начальника відділу - начальника кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, дію якого наразі продовжено.
Відповідно до матеріалів службового розслідування старший лейтенант ОСОБА_1 виконував наказ на охорону Державного кордону у «КрП» (контрольний пост) з місцем несення служби під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » помічником старшого зміни прикордонних нарядів у період з 09.00 год. 04.03.2024 року по 09.30 год. 05.03.2024 року.
04.03.2024 року старший лейтенант ОСОБА_1 під час виконання обов'язків у прикордонному наряді помічник старшого зміни прикордонних нарядів в «КрП» в місці несення служби під умовною назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що розташований на трасі Одеса-Рені між населеними пунктами Удобне та Маяки Одеської області, в порушення вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Інструкції 1261, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, за наступних обставин.
Так, старший лейтенант ОСОБА_1 близько 20.40 год. 04.03.2024 року перебуваючи на місці несення служби, а саме у КрП «Маяки», надав дозвіл на проїзд транзитною ділянкою особі чоловічої статі без відповідних документів (прописки, підтвердження родинних зв'язків, тощо). Зазначена особа мала прописку у м.Одеса, проте зазначила, що моє брата у АДРЕСА_2 . Зазначена особа наступного дня незаконно перетнула ДКУ до РМ в районі населеного пункту Паланка (РМ).
Таким чином, старший лейтенант ОСОБА_1 проходячи військову службу на посаді помічника начальника відділу - начальника кінологічного відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України, будучи призначеним на виконання наказу на охорону ДКУ помічником старшого зміни прикордонних нарядів «Контрольного посту» Маяки у період з 04.03.2024 року по 05.03.2024 рік, перебуваючи на місці несення служби, розташованому в районі між населеними пунктами Удобне та Маяки Одеської області, в порушення вимог ст.ст.9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст.1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, ст.2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», ст.27 Закону України «Про державний кордон України» та вимог «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року №1261 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1391/27836, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, а саме близько о 20.40 год. 04.03.2024 року безпідставно надав дозвіл на проїзд однієї особи чоловічої статі транзитною ділянкою дороги Одеса-Рені, яка наступного дня в районі населеного пункту Паланка РМ незаконно перетнув державний кордон України до РМ, тобто старший лейтенант ОСОБА_1 своїми діями вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
28.03.2024 року прокурором відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП був складений адміністративний протокол №5-2024/СП.
В судове засідання призначене на 10.04.2024 року о 10.00 год. ОСОБА_1 не зявився, повідомлявся, причини неявки суду не відомі.
Згідно матеріалів справи (пояснень) ОСОБА_1 вину свою визнав.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
В статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадоваособа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.2 ст.172-15 КУпАП діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду, - тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Враховуючи всі обставини у справі, дані про особу ОСОБА_1 , що наявні у матеріалах справи, суд вбачає підстави для накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі пятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, як передбачено санкцією ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Разом з тим, у відповідності з п.12 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, підстави для накладання на ОСОБА_1 обов'язку сплати судового збору відсутні.
Керуючись ст.ст.27, 172-15 ч.2, 221, 283, 284, 286 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена 172-15 ч.2 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 17 000 грн..
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Заверюха В.О.