справа № 522/3339/24
провадження № 2-а/947/106/24
про залишення позовної заяви без руху
22.04.2024 року м. Одеса
Суддя Київського районного суду м. Одеси Літвінова І.А., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
До Приморського районного суду м. Одеси звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Одеській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
При автоматизованому розподілі справи між суддями Приморського районного суду м. Одеси справі за вказаним позовом присвоєно єдиний унікальний номер 522/3339/24, головуючим визначено суддю Федчишену Т.Ю.
Ухвалою судді Приморського районного суду м. Одеси Федчишеної Т.Ю. від 13 березня 2024 року матеріали справи № 522/3339/24 передано за підсудністю до Київського районного суду м. Одеси.
За результатами здійсненого автоматизованого розподілу справи № 522/3339/24 між суддями Київського районного суду м. Одеси головуючим визначено суддю Літвінову І.А.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 статті 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Проаналізувавши матеріали справи суддя доходить висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху.
У відповідності до статті 160 КАС України в позовній заяві повинні зазначатися зокрема повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається з позовної заяви позивачем пред'явлено позов про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та визначено відповідачем - Управління патрульної поліції в Одеській області, з зазначенням його коду ЄДРПОУ 40108740.
При перевірці даних щодо місцезнаходження відповідача встановлено, що за визначеним позивачем кодом ЄДРПОУ 40108740, зареєстрована юридична особа - Головне управління Національної поліції в Одеській області, місцезнаходження якого зареєстроване за адресою: 65080, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 15-а.
Отже, позивач визначивши відповідачем по справі Управління патрульної поліції в Одеській області, яке є територіальним підрозділом Департаменту патрульної поліції, яке в свою чергу є міжрегіональним територіальним підрозділом Національної поліції України, вказав код ЄДРПОУ Головного управління Національної поліції в Одеській області.
За наслідком викладеного, судом встановлено, що позивачем не вірно вказано дані про відповідача - Управління патрульної поліції в Одеській області, або навпаки відомості щодо найменування юридичної особи, що підлягає уточненню позивачем.
Поряд з цим, суд зазначає, що положення КАС України не передбачають право на визначення підсудності справи за місцезнаходженням територіальних управлінь чи філії, не зареєстрованих як юридична особа.
Отже, позивачеві необхідно вказати вірні дані щодо відповідача по справі: повне найменування (для юридичних осіб), його місцезнаходження (для юридичних осіб); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві наступне.
Згідно з положеннями ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2ст.222 КУпАП).
При цьому, приписами ч.1 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до ч.1 ст.15 «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб'єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а (провадження № К/9901/12750/18).
З огляду на викладене, оскільки відповідач, Управління патрульної поліції в Одеській області є структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, який не є юридичною особою, не може виступати відповідачем у справі за адміністративним позовом, суд зазначає, що належним відповідачем може бути лише орган Національної поліції, від імені якого діяв співробітник поліції, і який є юридичною особою.
Суд звертає увагу на те, що органом Національної поліції у цьому випадку є Департамент патрульної поліції України, тобто суб'єкт владних повноважень, від імені якого винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, оскільки Управління патрульної поліції в Одеській області є лише територіальним підрозділом Департаменту патрульної поліції та не має статусу юридичної особи.
Додатково суд роз'яснює позивачеві, що у разі надання до суду додаткових документів до позовної заяви, у відповідності до ч.1 ст. 161 КАС України, позивач повинен надати їх копії у відповідності до кількості відповідачів та третіх осіб по справі.
Роз'яснити, що будь-яка заява письмова заява, клопотання, заперечення повинні відповідати вимогам статті 167 КАС України, з урахуванням внесення змін Законом України від 29.06.2023 № 3200-ІХ.
Частинами 1,2 статті 169 КАС України врегульовано, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись ст.169 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Одеській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
Роз'яснити, що якщо заяву про усунення недоліків не буде подано у зазначений строк, суд залишить позовну заяву без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Літвінова І. А.