Справа № 333/8161/23
Провадження № 3/333/71/24
16 квітня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
09 вересня 2024 року о 13 год. 45 хв., ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21063, номерний знак НОМЕР_1 в м. Запоріжжя, Комунарський район, по вул. Оріхівське шосе, біля б. 14-а, у стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку в спеціалізованому медичному закладі, у лікаря-нарколога, за результатами якого надано висновок №7880 від 09.09.2023. Водій ОСОБА_1 порушив положення п. 2.9.а Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене ч.1ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про час, дату та місце слухання справи повідомлявся через представника, а також шляхом направлення смс-повідомлення на повідомлений його представником номер телефону. Відповідно до довідок з автоматизованої системи документообігу суду, смс-повідомлення про виклик його до суду були доставлені ОСОБА_1 . Також на зазначену ним адресу проживання направлялися судові повістки, які повернулися без вручення з причини «адресат відсутній за вказаною адресою».
Представниця ОСОБА_1 - адвокат Плетенко К.І. в судове засідання 16.04.2024 р. не з'явилась, про час, дату та місце слухання справи повідомлена. 29.01.2024 р. судом задоволено її клопотання про участь в розгляді цієї справи в режимі відео конференції з використанням нею власних технічних засобів поза межами приміщення суду, за допомогою системи EasyCon. Судове засідання, призначене на 19.12.2023 р., відкладено за клопотанням адвоката Плетенко К.І., яка зазначила причину неявки - за станом здоров'я. В наступне судове засідання адвокатом Плетенко К.І. не надано доказів поважності причин неявки її в судове засідання 19.12.2023 р. 29.01.2024 р. та 27.02.2024 р. судові засідання у справі відкладено в зв'язку з неможливістю адвоката Плетенко К.І. взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконферензв'язку з технічних причин, які виникли в адвоката Плетенко К.І. В судове засідання 12.03.2024 р. адвокат Плетенко К.І. не з'явилась, скерувавши до суду 11.03.2024 р. клопотання про відкладення слухання справи, посилаючись на зайнятість в іншому судовому засіданні, при цьому жодних належних доказів на підтвердження заявленої причин неявки, суду не надала. 16.04.2024. р. адвокат Птетенко К.І. в черговий раз звернулась з клопотанням про відкладення слухання справи, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , який перебуває на військовій службі бажає безпосередньо брати участь в розгляді справи. ОСОБА_1 залучив до участі у цій справі досвідченого адвоката, яка мала можливість належним чином здійснювати його захист у даному провадженні. З урахуванням положень ст. 268 КУпАП, явка особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в розгляд справ цієї категорії, не є обов'язковою.
З огляду на вищевказане, враховуючи тривалий розгляд справи, суд вважає вищевказані дії адвоката Плетенко К.І. направлені на затягування розгляду справи. В зв'язку з вищевказаним, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання адвоката Плетенко К.І. про відкладення слухання справи.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП, систематичну неявку представника ОСОБА_1 в судове засідання без поважних причин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та його представника.
Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, дійшов такого висновку.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі змісту ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9.а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 р., № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р., за № 1413/27858 (далі - Інструкція), за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, або лікарем закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Відповідно до п. 9 Розділу 2 вищезазначеної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 09.09.2023 р. серії ААД №408366, ОСОБА_1 у вищезазначені час та місці керував даним транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення сп'яніння до медичного закладу КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР від 09.09.2023 р., відеозапису з боді-камери працівників поліції та їх рапорту, висновку вищевказаного медичного закладу щодо результатів огляду на стан сп'яніння, вбачається, що 09.09.2023 р. у вищевказаний час та місці працівниками поліції зупинений транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 . При спілкуванні з даним водієм, в результаті поверхневого огляду працівниками поліції, у ОСОБА_1 були виявлені ознаки наркотичного сп'яніння: тремтіння пальців рук, зіниці очей, що не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, в зв'язку з чим йому було пред'явлено вимогу пройти огляд на стан сп'яніння КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР від 09.09.2023 р. ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан сп'яніння в даному медичному закладі. За результатами огляду на стан сп'яніння лікарем-наркологом зазначеного вище медичного закладу встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння, а саме, гострої інтоксикації від марихуани, амфетаміна, тощо, про що складений відповідний висновок.
Довідка Управління патрульної поліції в Запорізькій області підтверджує відсутність в минулому, на протязі року, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, має посвідчення водія.
Матеріали справи не містять доказів про порушення законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, вимог ч.2 ст.251, ст.ст.256, 266, 266-1, 268 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, чи інших норм законодавства.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст. ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП - керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
При накладенні адміністративного стягнення,суд враховує характер вчиненого правопорушення,особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполучення Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст.ст. 130, 276-284 КУпАП, суд -
В задоволенні клопотання адвоката Плетенко К.І. від 16.04.2024 р. про відкладення слухання цієї справи, - відмовити.
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень (Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (Реквізити для сплати: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Ірина Йосипівна Наумова