Рішення від 22.04.2024 по справі 440/2609/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/2609/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах Державної екологічної інспекції Центрального округу до Полтавської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Полтавської окружної прокуратури Полтавської області /надалі - прокурор/ в інтересах Державної екологічної інспекції Центрального округу звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради /надалі - відповідач/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Полтавської міської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення "Кротенківський" та закріплення їх в натурі (на місцевості);

- зобов'язання Полтавської міської ради відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення "Кротенківський" та закріплення їх в натурі (на місцевості) /а.с. 1-17/.

Позов обґрунтований тим, що рішенням другої сесії двадцять другого скликання Полтавської обласної ради народних депутатів від 27 жовтня 1994 року «Про затвердження додаткового переліку заповідних територій та об'єктів області» на території Полтавського району Полтавської області створено ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», в межах землекористування ЗАТ «Полтаватурист», кв. 2, вид. 12, 15 Диканського лісництва ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» та Кротенківської сільської ради, неподалік с. Кротенки. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12 травня 2016 року село Кротенки Полтавського району перейменовано на село Сем'янівка. Згідно із Положенням про ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», затвердженим наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №27 від 28 березня 2008 року, ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський» займає 28,5 га та знаходиться в Полтавському районі. У порушення вимог Закону України "Про природно-заповідний фонд України" відповідачем не забезпечено проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі (на місцевості). Відсутність встановлених меж в натурі ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» фактично унеможливить збереження його природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу. Державною екологічною інспекцією Центрального округу не вживалися заходи контролю щодо додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного значення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2609/24, а також розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 105-117/ зазначив, що Полтавська міська рада 15 лютого 2024 року невідкладно з моменту порушення прокурором питання замовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки природно-заповідного фонду, на якій розташований ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», винесла розгляд вказаного питання на сесію Полтавської міської ради.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2024 року залучено до участі у справі №440/2609/24 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради /надалі - третя особа/, а також встановлено строк для подання письмових пояснень щодо позову.

У відповіді на відзив /а.с. 162-166/ прокурор зазначив, що відповідно до положень частини четвертої статті 47 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду можуть розроблятися лише на землях та земельних ділянках, що включаються до складу таких територій, без вилучення у землевласників та землекористувачів. Відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про землеустрій» саме на Полтавську міську раду покладається обов'язок із вчинення дій щодо замовлення проекту землеустрою і встановлення меж території ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський», а також здійснення контролю за його виготовленням.

У письмових поясненнях третьої особи /а.с. 174-181/ зазначено, що згідно із Положенням про ЛЗМЗ «Кротенківський», затвердженим наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області 28 березня 2008 року № 27, ЛЗМЗ «Кротенківський» загальною площею 28.5 га створено рішенням Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року. Відповідно до пункту 1.7 Положення межі заказника встановлюються в натурі (на місцевості), з встановленням необхідних державних інформаційно-охоронних знаків та інших знаків затвердженого зразка. Згідно підпунктів 2.1 та 2.2 пункту 2 протокольного рішення постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони довкілля, природокористування від 15 лютого 2024 року Департаменту доручено провести відповідну роботу стосовно збору інформації щодо графічних матеріалів розташування заказника, його площі заказника тощо. Департаментом розроблено проєкт рішення Полтавської міської ради «Про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення - ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський». Підготовлений Департаментом проєкт рішення на найближчій черговій сесії, проведення якої планується на 26 квітня 2024 року, буде розглянуто та прийнято відповідне рішення.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Рішенням другої сесії Полтавської обласної ради народних депутатів двадцять другого скликання від 27 жовтня 1994 року «Про затвердження додаткового переліку заповідних територій та об'єктів області» /а.с. 18-29/ затверджено погоджений з районними Радами народних депутатів додатковий перелік заповідних територій та об'єктів згідно з додатками №№1-5.

Так, у додатку №2 до вказаного рішення до Переліку заказників місцевого значення під номером 18 включено заказник місцевого значення «Кротенківський» площею 28,5 га, місцезнаходження: Полтавський район, с. Кротенки; цінність території: досить цінне ландшафтне та ботанічне значення мають крутосхили із степовою рослинністю, які спускаються до р. Ворскли; кому переходить під охорону: Турбазі «Кротенківська» - 17 га, Полтавському держлісгоспу -10 га, радгоспу «Полтавський» - 1,5 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №458 від 27 березня 2008 року /а.с. 31/ ЗАТ «Полтаватурист» дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району загальною площею 17,0 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №459 від 27 березня 2008 року /а.с. 32/ ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району, кв. 2 вид. 12, 15, загальною площею 10,0 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №460 від 27 березня 2008 року /а.с. 33/ Кротенківська сільська рада дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району загальною площею 1,5 га.

Згідно із пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.6 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківська», затвердженого наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №27 від 28 березня 2008 року /а.с. 34-38/, ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський» (далі - Заказник) оголошено рішенням Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року.

Заказник займає площу 28,5 га.

Заказник розташований в Полтавському районі, в межах землекористування ЗАТ «Полтаватурист» (пансіонат «Кротенківський»), кв. 2, вид. 12, 15 Диканського лісництва ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» та Кротенківської сільської ради, неподалік с. Кротенки.

Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України. Територія заказника не вилучається у її землекористувачів та землевласника, а саме: ЗАТ «Полтаватурист» - 17 га; ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» - 10 га; Кротенківська сільська рада - 1,5 га.

Листом Полтавської окружної прокуратури №55-75-289вих-24 від 04 січня 2024 року /а.с. 54-59/ Державній екологічній інспекції Центрального округу повідомлено про те, що прокуратурою встановлено, що Рішенням другої сесії двадцять другого скликання Полтавської обласної ради народних депутатів від 27 жовтня 1994 року «Про затвердження додаткового переліку заповідних територій та об'єктів області» на території Полтавського району Полтавської області створено ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», в межах землекористування ЗАТ «Полтаватурист», кв. 2, вид. 12, 15 Диканського лісництва ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» та Кротенківської сільської ради, неподалік с. Кротенки, та у листі викладено прохання повідомити чи планується Державною екологічною інспекцією Центрального округу звернення до адміністративного суду із позовом про визнання протиправною бездіяльності Полтавської міської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі у (на місцевості) з метою додержання режиму території та охорони вказаного об'єкту природно-заповідного фонду.

Листом Департаменту земельних відносин і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради від 18 січня 2024 року №01-04-01.2-14/118 /а.с. 41-42/ Полтавській окружній прокуратурі на її лист від 05 січня 2024 року №55-75-390вих-24 повідомлено про те, що питання розробки документації із землеустрою на земельні ділянки комунальної власності, земельні ділянки природно - заповідного, оздоровчого, рекреаційного, історико - культурного призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, земель водного фонду, на земельні ділянки під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна комунальної власності Полтавської міської територіальної громади, передбачені «Програмою розвитку земельних відносин та охорони земель Полтавської міської територіальної громади на 2023 - 2027 роки», затвердженої рішенням позачергової сорок шостої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29 грудня 2023 року. В зв'язку із значною вартістю даних видів робіт вивчається першочерговість (пріоритетність) проведення робіт із землеустрою територій Полтавської міської територіальної громади. За наявності бюджетного фінансування та виділення коштів з міського бюджету на роботи із землеустрою щодо організації і встановлення меж території ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський», розташованого на землях Сем'янівського старостинського округу Полтавської міської територіальної громади, можуть бути замовлені ліцензійній землевпорядній проектній організації. В Департаменті земельних відносин і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради відсутня будь-яка документація із землеустрою ДЗМЗ «Кротенківський» для визначення меж земельної ділянки та винесення її в натуру. На даний час проводяться роботи щодо збору та опрацювання правоустановчих документів на землі заказника місцевого значення «Кротенківський».

Листом Державної екологічної інспекції Центрального округу №07-08/317 від 29 січня 2024 року /а.с. 60-61/ Полтавській окружній прокуратурі на її лист від 04 січня 2024 року №55.75-289вих-24 повідомлено про те, що згідно з інформацією, що міститься у звітності про результати діяльності, які встановлені Державною екологічною інспекцією України для її територіальних органів, Інспекція не здійснювала заходи державного нагляду (контролю) об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, які зазначені у листі від 04 січня 2024 року №55.75-289вих-24.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 09 лютого 2024 року №10-16-0.6-527/2-24 /а.с. 39-40/ керівнику Полтавської окружної прокуратури на лист від 05 січня 2024 року за №55-75-389вих-24 повідомлено про те, що інформація щодо розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж об'єкта природно-заповідного фонду: ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», відсутня. Згідно оперативної інформації до регіонального фонду документації із землеустрою та оцінки земель, що передається до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, документація із землеустрою на об'єкт природно-заповідного фонду, а саме: ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», розробником не передавалась. В Головному управлінні відсутня інформація щодо надходження судових рішень протягом останніх трьох років про зобов'язання вчинити певні дії щодо земель природно-заповідного фонду Полтавського району Полтавської області.

Листом Полтавської окружної прокуратури №55-75-3534вих-24 від 23 лютого 2024 року /а.с. 64/ Державній екологічній інспекції Центрального округу повідомлено, що Полтавською окружною прокуратурою відповідно до статті 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено підстави для представництва інтересів держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу шляхом пред'явлення адміністративного позову до Полтавської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії (відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі (на місцевості)). На виконання вимог абзацу 3 частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомляє про пред'явлення вказаного адміністративного позову до суду.

Вважаючи протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення "Кротенківський" та закріплення їх в натурі (на місцевості), прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Статтею 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III /надалі - ЗК України/ передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно зі статтею 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Статтею 44 ЗК України передбачено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Статтею 45 ЗК України визначено, що землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Згідно з приписами статті 46 ЗК України до земель іншого природоохоронного призначення належать земельні ділянки, в межах яких є природні об'єкти, що мають особливу наукову цінність. Межі земель іншого природоохоронного призначення закріплюються на місцевості межовими або інформаційними знаками. Порядок використання земель іншого природоохоронного призначення визначається законом.

Відповідно до статті 46-1 ЗК України землі територій та об'єктів природно-заповідного фонду використовуються з урахуванням обмежень у їх використанні, визначених відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та положеннями про ці території, об'єкти.

Особливий режим охорони, відтворення і використання земель територій та об'єктів природно-заповідного фонду поширюється на всі розташовані в межах таких територій та об'єктів землі та земельні ділянки незалежно від форми власності та цільового призначення, крім випадків, передбачених законом.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів регулюються Законом України "Про природно-заповідний фонд України" від 16 червня 1992 року №2456-XII /надалі - Закон №2456-XII/.

Згідно із преамбулою вказаного Закону природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв'язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону №2456-XII землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно із статтею 25 Закону №2456-XII заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Статтею 26 Закону №2456-XII встановлено, що на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Частинами третьою та п'ятою статті 53 Закону №2456-XII передбачено, що рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Відповідно до частин другої та третьої статті 60 Закону №2456-XII охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків.

Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природо-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.

Як встановлено судом, відповідно до рішення другої сесії Полтавської обласної ради народних депутатів двадцять другого скликання від 27 жовтня 1994 року «Про затвердження додаткового переліку заповідних територій та об'єктів області» затверджено погоджений з районними Радами народних депутатів додатковий перелік заповідних територій та об'єктів згідно з додатками №№1-5. Так, у додатку №2 до вказаного рішення до Переліку заказників місцевого значення під номером 18 включено заказник місцевого значення «Кротенківський» площею 28,5 га, місцезнаходження: Полтавський район, с. Кротенки; цінність території: досить цінне ландшафтне та ботанічне значення мають крутосхили із степовою рослинністю, які спускаються до р. Ворскли; кому переходить під охорону: Турбазі «Кротенківська» - 17 га, Полтавському держлісгоспу -10 га, радгоспу «Полтавський» - 1,5 га.

Згідно із пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.6 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківська», затвердженого наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №27 від 28 березня 2008 року /а.с. 34-38/, ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський» (далі - Заказник) оголошено рішенням Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року. Заказник займає площу 28,5 га. Заказник розташований в Полтавському районі, в межах землекористування ЗАТ «Полтаватурист» (пансіонат «Кротенківський»), кв. 2, вид. 12, 15 Диканського лісництва ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» та Кротенківської сільської ради, неподалік с. Кротенки. Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України. Територія заказника не вилучається у її землекористувачів та землевласника, а саме: ЗАТ «Полтаватурист» - 17 га; ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» - 10 га; Кротенківська сільська рада - 1,5 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №458 від 27 березня 2008 року /а.с. 31/ ЗАТ «Полтаватурист» дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району загальною площею 17,0 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №459 від 27 березня 2008 року /а.с. 32/ ДП «Диканське досвідне лісомисливське господарство» дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району, кв. 2 вид. 12, 15, загальною площею 10,0 га.

Відповідно до охоронного зобов'язання Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області №460 від 27 березня 2008 року /а.с. 33/ Кротенківська сільська рада дає зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 27 жовтня 1994 року поблизу с. Кротенки Полтавського району загальною площею 1,5 га.

Частиною четвертою статті 7 Закону №2456-XII визначено, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року № 858-IV /надалі - Закон № 858-IV/, землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Згідно з пунктом "в" частини першої статті 2 Закону № 858-IV землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Відповідно до пункту "в" частини другої статті 25 Закону № 858-IV одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.

Частинами першою - четвертою статті 47 Закону № 858-IV передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів для біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва та зоологічних парків можуть розроблятися лише на землях та земельних ділянках, що включаються до складу таких територій без вилучення у землевласників та землекористувачів.

Згідно із частинами дев'ятою та десятою вказаної статті рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру.

Пунктом 24 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом, тобто з 01 липня 2021 року, землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема: в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади про викуп для суспільних потреб земельних ділянок приватної власності, прийняті до дня набрання чинності цим пунктом, є чинними, а заходи щодо відчуження таких земельних ділянок здійснюються органами, визначеними статтями 8 і 9 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

Особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2025 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (крім передачі їх для розміщення об'єктів, передбачених статтею 15 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності"). У разі якщо до 1 січня 2025 року такі земельні ділянки не передані у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, такі земельні ділянки переходять у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані.

До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

При цьому, як визначено частиною першою статті 26 Закону України "Про землеустрій", замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про землеустрій" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

За змістом підпунктів 34, 37 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з пунктами 4, 9 частини 6-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту; юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 12 травня 2016 року «Про перейменування деяких населених пунктів» село Кротенки Полтавського району перейменовано на село Сем'янівка.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 721-р від 12 червня 2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області», відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Полтавської області згідно з додатком, зокрема, до Полтавської територіальної громади входять території Полтавської, Абазівської, Бричківської, Валківської, Гожулівської, Пальчиківської, Сем'янівської, Супрунівської, Тахтаулівської, Чорноглазівської та Ковалівської територіальних громад.

Станом на час розгляду справи судом на території Полтавської міської ради знаходиться ландшафтний заказник місцевого значення «Кротенківський», що розташований на землях Сем'янівського старостинського округу Полтавської міської територіальної громади.

До суду не надано доказів на підтвердження того, що межі території ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» на місцевості виносилися та встановлювалися.

Натомість, листом Департаменту земельних відносин і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради від 18 січня 2024 року №01-04-01.2-14/118 Полтавській окружній прокуратурі на її лист від 05 січня 2024 року №55-75-390вих-24 повідомлено про те, що питання розробки документації із землеустрою, зокрема, на земельні ділянки природно - заповідного призначення, передбачені «Програмою розвитку земельних відносин та охорони земель Полтавської міської територіальної громади на 2023 - 2027 роки», затвердженою рішенням позачергової сорок шостої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29 грудня 2023 року. В зв'язку із значною вартістю даних видів робіт вивчається першочерговість (пріоритетність) проведення робіт із землеустрою територій Полтавської міської територіальної громади.

Суд зауважує, що недостатність фінансування «Програми розвитку земельних відносин та охорони земель Полтавської міської територіальної громади на 2023 - 2027 роки» не може бути визнана поважною причиною для невиконання відповідачем вимог закону в частині замовлення технічної документації із землеустрою.

З огляду на викладене, на Полтавську міську раду покладено обов'язок із забезпечення режиму охорони території та збереження ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та покладено обов'язок із вчинення дій по замовленню проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, а саме: ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський».

Відсутність встановлених меж в натурі ландшафтного місцевого значення «Кротенківський» фактично унеможливлює охорону та збереження у природному стані цього заказника, а також унеможливлює здійснення контролю за дотриманням режиму заборони певних видів діяльності.

Частиною першою статті 64 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 цього Положення основними завданнями Держекоінспекції є: здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: звертається до суду із позовом щодо: обмеження чи зупинення діяльності суб'єктів господарювання і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин; визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Пунктом 7 Положення передбачено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

За встановлених обставин справи та наведених вище норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, зважаючи на невиконання відповідачем вимог законодавства в частині організації проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі (на місцевості), а також невиконання Державною екологічною інспекцією Центрального округу повноважень, встановлених щодо державного контролю за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, суд доходить висновку про правомірність та обґрунтованість звернення прокурора до суду з цим позовом, що обумовлено необхідністю захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природно-заповідного фонду.

Таким чином, адміністративний позов керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах Державної екологічної інспекції Центрального округу обґрунтований та підлягає задоволенню.

Інші доводи відповідача та третьої особи не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Антона Грицая, буд. 1, м. Полтава, Полтавська область, 36020) в інтересах Державної екологічної інспекції Центрального округу (вул. Коцюбинського, буд. 6, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 42149108) до Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд. 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 24388285), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Департамент земельних і водних ресурсів та земельного кадастру Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд. 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 25165593) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Полтавської міської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов'язати Полтавську міську раду забезпечити проведення робіт з винесення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Кротенківський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк