Рішення від 03.04.2024 по справі 400/1076/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повне)

м. Миколаїв

03 квітня 2024 р.справа № 400/1076/24

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Білої А.А.,

позивачки: не з'явилась,

представника відповідача 1: не з'явився,

представника відповідача 2: Чуприни І.Б.,

в загальному позовному провадженні, у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачіввідповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька обл., Краматорський р-н, 84122, вул. Генерала Батюка, 8, м. Слов'янськ, Донецька область, 84100

провизнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25.01.24 р. № 948010173837, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка або ОСОБА_1 ) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 1 або ГУ ПФУ в Миколаївській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2 або ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25 січня 2024 р. № 948010173837;

2) зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату позивачці щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру, визначеного в довідках Господарського суду Миколаївської області № 08-30/163-24, № 08-30/168-24, № 08-30/172-24, № 08-30/175-24 від 11 січня 2024 р. про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахування раніше виплачених сум, обчисливши його з 1 січня 2021 р. в розмірі 2 270 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2022 р. в розмірі 2 482 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2023 р. в розмірі 2 684 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2024 р. в розмірі 3 028 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В обґрунтування своїх вимог позивачка пояснила, що з вересня 2016 р. має статус судді у відставці та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому отримує щомісячне довічне грошове утримання. 11 січня 2024 р. Господарській суд Миколаївської області видав їй довідки про суддівську винагороду, для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2021-2024 р.р., в яких прожитковий мінімум для працездатних осіб визначено на рівні 2 270 грн., 2 481 грн., 2 684 грн., 3 028 грн. за відповідні роки. З метою перерахунку суддівської винагороди, дані довідки були подані нею до ГУ ПФУ в Миколаївській області, яке за принципом екстериторіальності передало заяву позивачки до ГУ ПФУ в Донецькій області. Розглянувши заяву, відповідач 2 прийняв спірне рішення, яким відмовив в перерахунку суддівської винагороди, мотивувавши відмову тим, що з 2020 р. не відбувалось зміни розміру складових суддівської винагороди. Позивачка стверджує, що Законами України Про Державний бюджет на 2021-2024 р.р. підвищувався прожитковий мінімум для працездатних осіб, який є базовою розрахунковою величиною для визначення розміру її суддівської винагороди. Застосування відповідачами іншої розрахункової величини, а саме "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді", суперечить Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та порушує гарантії незалежності судді.

Відповідач 1 подав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, так як для суддів, в тому числі у відставці, передбачено окремий прожитковий мінімум, для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2 102 грн., який не змінювався починаючи з 2020 р., а тому відсутні підстави для перерахунку суддівської винагороди позивачки.

Відповідач 2 також позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум, для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді встановлено на рівні 2 102 грн., і починаючи з січня 2020 р. він є незмінним. Відповідно, у ГУ ПФУ в Донецькій області, не малось підстав для порахунку суддівської винагороди ОСОБА_1 , на підставі чого і було прийнято спірне рішення.

Справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.

За клопотання відповідача 2 судове засідання проведене в режимі відеоконференції.

В судовому засіданні представник відповідача 2 підтримав заперечення, викладені у відзиві та просив відмовити в задоволенні позову. Інші учасники справи в судове засідання не з'явились.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є суддею у відставці.

11 січня 2024 р. позивачка отримала від Господарського суду Миколаївської області наступні довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці:

- № 08-30/163/24, згідно з якою станом на 1 січня 2021 р. суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 134 838 грн., при цьому прожитковий мінімум для працездатних осіб, з якого розрахована суддівська винагорода складає 2 270 грн.;

- № 08-30/168/24, згідно з якою станом на 1 січня 2022 р. суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 147 371,40 грн., при цьому прожитковий мінімум для працездатних осіб, з якого розрахована суддівська винагорода складає 2 481 грн.;

- № 08-30/172/24, згідно з якою станом на 1 січня 2023 р. суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 159 429,60 грн., при цьому прожитковий мінімум для працездатних осіб, з якого розрахована суддівська винагорода складає 2 684 грн.;

- № 08-30/175/24, згідно з якою станом на 1 січня 2024 р. суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 179 863,20 грн., при цьому прожитковий мінімум для працездатних осіб, з якого розрахована суддівська винагорода складає 3 028 грн.

17 січня 2024 р. позивачка подала до ГУ ПФУ в Миколаївській області заяву за перерахунком пенсії, до якої були додані вищеперелічені довідки Господарського суду Миколаївської області.

На підставі п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 р. № 22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, заява позивачки була передана для розгляду по суті до ГУ ПФУ в Донецькій області.

25 січня 2024 р. рішенням № 948010173837 відповідач 2 відмовив в перерахунку суддівської винагороди. Оскаржене рішення обґрунтовано тим, що ст. 142 ч. 4 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пов'язує перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання із зміною розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, але починаючи з січня 2020 р. прожитковий мінімум, для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розмірі 2 102 грн. є незмінним, а тому не настали умови передбачені законом для перерахунку.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 135 ч. 2, 3 п. 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Отже, Закон України "Про судоустрій і статус суддів" не передбачає визначення розміру суддівської винагороди у конкретному цифровому виразі, а лише встановлює порядок її розрахунку.

Так, суддівська винагорода складається з 2 елементів - посадового окладу і 4 видів доплат. В свою чергу, посадовий оклад розраховується в кількості прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Відповідно до ст. 1 ч. 1 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Конкретний розмір прожиткового мінімуму встановлюється на кожен рік законом про державний бюджет на відповідний рік.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено, що в 2021 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 р. для працездатних осіб складає 2 270 грн.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено, що в 2022 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2022 р. для працездатних осіб складає 2 481 грн.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що в 2023 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2023 р. для працездатних осіб складає 2 684 грн.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що в 2024 р. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2024 р. для працездатних осіб складає 3 028 грн.

Одночасно, цими ж Законами для суддів введено окремий прожитковий мінімум, а саме "прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня", який складає 2 102 грн., що є меншим показником порівняно із загальним прожитковим мінімумом для всіх інших працездатних осіб.

Відповідно до ст. 130 Конституції України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду визначає в прожиткових мінімумах для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Запроваджена Законами Про Державний бюджет України на відповідний рік, а саме на 2021-2024 р.р. така категорія як "прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня", в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" відсутня.

Стаття 135 ч. 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначає, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Таким чином, будь-які інші нормативні акти не можуть змінювати як сам порядок розрахунку суддівської винагороди, так і окремі складові елементи цього порядку, в тому числі передбачену законом розрахункову величину у виді прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, підміняючи її будь-якою іншою розрахунковою величиною.

Суд наголошує, що статус судді є конституційним і як Конституцією України, так і Законом України "Про судоустрій і статус суддів" запроваджена низка гарантій, які забезпечують незалежність судді, невід'ємною складовою частиною якої є належне матеріальне забезпечення як працюючих суддів, так і суддів у відставці.

Суд розцінює наявність в Законі України "Про судоустрій і статус суддів" чітко визначеного алгоритму розрахунку суддівської винагороди, елементом якого є така дефініція, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, як одну з таких гарантій.

Для розрахунку розміру суддівської винагороди позивачки слід брати до уваги виключно той показник, який передбачений Законом України "Про судоустрій і статус суддів", як єдиним нормативним актом, який може визначати розмір суддівської винагороди, а саме прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено на рівні 2 270 грн., Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" встановлено на рівні 2 481 грн., Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено на рівні 2 684 грн. і Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено на рівні 3 028 грн.

У зв'язку із викладеним рішення ГУ ПФУ в Донецькій області про відмову в перерахунку пенсії від 25 січня 2024 р. № 948010173837 не ґрунтується на законних підставах, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню. У зв'язку з тим, що тільки скасування цього рішення, не відновить права позивачки на отримання суддівської винагороди у розмірі визначеному законом, суд знаходить обґрунтованою і іншу вимогу позивачки про покладення на ГУ ПФУ в Миколаївській області обов'язку щодо проведення перерахунку та виплати суддівської винагороди.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання розподілу судових витрат судом не вирішувалось, так як учасники справи не подали доказів їх понесення.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька обл., Краматорський р-н, 84122, ЄЄДРПОУ 13486010) задовольнити.

2. Рішення про відмову в перерахунку пенсії від 25 січня 2024 р. № 948010173837, визнати протиправним та скасувати.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи з розміру, визначеного в довідках Господарського суду Миколаївської області № 08-30/163-24, № 08-30/168-24, № 08-30/172-24, № 08-30/175-24, від 11 січня 2024 р. про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахування раніше виплачених сум, обчисливши його з 1 січня 2021 р. в розмірі 2 270 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2022 р. в розмірі 2 482 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2023 р. в розмірі 2 684 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб; з 1 січня 2024 р. в розмірі 3 028 грн. мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено

19 квітня 2024 р.

Суддя А. О. Мороз