22 квітня 2024 рокуСправа №160/32559/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного архітектора-начальника відділу архітектури та інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради Галанової Вікторії Вікторівни (53300, м.Покров, вул.Центральна, 48) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: 12.12.2023 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного архітектора-начальника відділу архітектури та інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради Галанової Вікторії Вікторівни, в якому позивач просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Головного архітектора-начальника відділу архітектури та інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради Галанової В.В. від 07.06.2023р. про відмову у прийнятті в експлуатацію належного, ОСОБА_1 будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: житловий будинок літ. "А-2", майстерня літ. "Б", сарай літ. "В", вбиральня літ. "Г", душ літ. "Д", навіс літ. "Н", навіс літ "З" (адреса: АДРЕСА_2 );
- зобов'язати Головного архітектора-начальника відділу архітектури та інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради Галанову Вікторію Вікторівну здійснити реєстрацію поданої ОСОБА_1 декларації про готовність до експлуатації будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: житловий будинок літ. "А-2", майстерня літ. "Б", сарай літ. "В", вбиральня літ. "Г", душ літ. "Д", навіс літ. "Н", навіс літ "З" (адреса: АДРЕСА_2 ).
Позовні вимоги мотивовані протиправністю спірного рішення з огляду на те, що відповідачем здійснено перевірку достовірності даних декларації (зазначених в розділі «Інформація про об'єкт»), а не повноти їх даних, тобто заходи контролю, який чинним законодавством не передбачено, що суперечить положенням чинного законодавства.
Також, зазначення опису причини прийняття Рішення про відмову у прийнятті в експлуатацію об'єкта від 07.06.2023р. у розділі «виявлення недостовірних відомостей у поданих документах» не відповідає суті та змісту описаного, останнє стосується безпосередньо відомостей самої декларації - в описі прямо зазначено: «В декларації, в розділ «Інформація про об'єкт» зазначені недостовірні дані.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.01.2024р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
30.01.2024 року відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції у справі відповідач зазначає, що позивачем було подану декларацію відповідно до Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.07.2018 року №158, згідно якого передбачено процедуру прийняття в експлуатацію об'єктів збудованих у період з 05.08.1992 року по 09.04.2015 рік.
В поданій декларації зазначені недостовірні дані щодо закінчення будівництва житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами у 2014 році, оскільки відповідно до супутникових знімків території будівництва на АДРЕСА_2 , картографічного веб-сервісу Google Maps, станом на червень 2015 року будівельними роботами виконано зведення огороджуючи конструкцій житлового будинку на рівні першого поверху, господарські будівлі та споруди на території домоволодіння ще відсутні, у зв'язку з чим ведення в експлуатацію вказаного об'єкта не підпадає під дію наказу Мінрегіону №158 від 03.07.2018р.
Також, відповідач зазначає, що при формуванні в ЄДЕССБ відмови, її підстави необхідно вибрати з таблиці підстав для повернення дозвільного документа, яка відкривається при заповненні розділу А-5 «Підстави відмови у видачі», який сформовано розробниками реєстру ЄДЕССБ. Спеціалістом Відділу було обрано підпункту 10.3.6 «встановлено факт, що на дату реєстрації декларації інформації, яка зазначалась в ній не відповідала дійсності», який відноситься до пункту 10.3 «Виявлення недостовірних відомостей у поданих документах», тобто декларація є «документом», достовірність даних якого перевіряється відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку.
05.02.2024р. до суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої представник позивача, зокрема зазначає, що позиція відповідача ґрунтується на основі неправильного (викривленого) тлумачення правових норм щодо власних повноважень, яке суперечить справжньому їх змісту внаслідок чого відповідач дії за межами наданих йому законом дискреційних повноважень, оскільки перевірці підлягає повнота даних, а не їх достовірність.
Також, представник позивач зазначає про те, що перевірка здійснена відповідачем є заходом контролю не передбаченим у випадках надходження декларації про готовність об'єкта до експлуатації, оскільки проведена перевірка повністю відповідає специфічному заходу контролю передбаченому Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою КМ України від 23.05.2011 №553, а також щодо неналежності таких доказів, як фото із сервісу Google Maps, оскільки законодавством не передбачено можливості уповноваженої особи використовувати під час перевірки фото з сервісу Google Maps.
12.02.2024р. до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, згідно якої відповідач зазначає, що у зв'язку з наявністю недобросовісних забудовників, які свідомо порушують вимоги містобудівного законодавства намагаючись ввести в експлуатацію по будівельні й амністії (Порядок №158), об'єкти будівництва, збудовані після 2015 року, органом державного архітектурно - будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради перевіряється факт наявності закінчених будівництвом об'єктів станом на червень 2015 року. Таку можливість надає супутникові знімки картографічного веб-сервісу Google Maps на території міста Покров, яке проводилось у червні 2015 року, що зафіксовано при перегляді матеріалів знімок.
16.02.2024р. до суду надійшли письмові пояснення представника позивача щодо необґрунтованості заперечень на відповідь на відзив.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч.1 ст.19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно положень пунктів 1-2, 7 ч.1 ст.4 КАС України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єктом владних повноважень визнається орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 Положення про відділ архітектури та інспекції державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради, затвердженого рішенням 5 сесії міської ради 8 скликання 26 березня 2021 року №21, (https://pkrv.dp.gov.ua/viddil-arhitekturu-ta-inspekciyi-da-bk-163#files) відділ архітектури та інспекції державного архітектурно-будівельного контролю виконкому міської ради (далі - відділ) є структурним підрозділом виконкому Покровської міської ради, який утворюється міською радою, підзвітний і підконтрольний міському голові, не має статусу юридичної особи. У своїй діяльності підпорядкований безпосередньо міському голові та заступнику міського голови згідно розподілу функціональних повноважень, який організовує роботу відділу. Також у межах делегованих державних повноважень, підконтрольний центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до п.2.1 основним завданням відділу є реалізація державної політики у сфері містобудування та архітектури, та з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері мостобудівної діяльності.
Враховуючи зазначене, відповідач здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №57326231 від 14.04.2016р., під реєстраційним номером 901561012121 зазначений об'єкт майна - земельна ділянка, кадастровий номер 1212100000:01:038:0086 з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), власник ОСОБА_1 та підстав виникнення - договір дарування, серія та номер: 65, виданий 11.04.2016, видавник: Приватний нотаріус Орджонікідзевського міського нотаріального округу Кулик О.П.
ТОВ «Домінар Плюс 2016» виготовлено Технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 (Інвентаризаційна справа №195, станом на 01.02.2021р.).
25.05.2023р. ОСОБА_1 подана Декларація про готовність до експлуатації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт щодо об'єкту - будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: Житловий будинок літ. "А-2", майстерня літ. "Б", сарай літ. "В", вбиральня літ. "Г", душ літ. "Д", навіс літ. "Н", навіс літ "З"; виду будівництва - нове будівництво; місце розкошування - 1212100000:01:038:0086 розташована за адреса: АДРЕСА_2 ; дата початку будівництва - 31.05.1993; дата закінчення будівництва - 01.12.2014.
Відповідно до Витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від 07.06.2023р. (реєстраційний номер ДП161230525219, статус документа - повернуто на доопрацювання, тип документа - Реєстрація декларації про готовність до експлуатації об'єкта за амністією), в графі «Причини відмови у видачі» зазначено, наступне:
- підстави відмови - виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
- опис - в декларації в розділі «Інформація про об'єкт зазначені недостовірні дані про початок та закінчення будівництва. Супутниковою зйомкою картографічного веб-сервісу Google Maps від червня 2015 року зафіксовано початок будівництва житлового будинку на АДРЕСА_2 на рівні першого поверху, моніторингом самочинно збудованих об'єктів в м.Покров відділом архітектури та інспекції ДАБК виконавчого комітету Покровської міської ради зафіксовано будівництво житлового будинку з господарськими спорудами на АДРЕСА_2 у 2019 році, тому об'єкт будівництва не підпадає під дію наказу Мінрегіону від 03.07.2018 №158 «Про затвердження Порядку проведення технічного обстеження та прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані не земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт»;
- роз'яснення підстав - встановлено факт, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності.
Не погоджуючись із рішення Головного архітектора-начальника відділу архітектури та інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Покровської міської ради ОСОБА_2 від 07.06.2023р. про відмову у прийнятті в експлуатацію належного садибного типу з господарськими будівлями та спорудами позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг визначенні Законом України "Про адміністративні послуги" від 6 вересня 2012 року № 5203-VI (далі Закон № 5203-VI).
Згідно з ст.1 Закону №5203-VI встановлено терміни: адміністративна послуга-результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт звернення-фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб'єкт надання адміністративної послуги-орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону №5203-VI до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.
Статтею 5 Закону №5203-VI встановлено, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: найменування адміністративної послуги та підстави для її одержання; суб'єкт надання адміністративної послуги та його повноваження щодо надання адміністративної послуги; перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; платність або безоплатність надання адміністративної послуги; граничний строк надання адміністративної послуги; перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Адміністративні послуги визначаються виключно законом.
Крім того, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI, (далі - Закон № 3038-VI).
Відповідно до ч.1 ст.3 цього Закону, відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, законами України "Про Генеральну схему планування території України", «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», «Про землеустрій», іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 4 Закону №3038-VI встановлено, що об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини.
Суб'єктами містобудування є фізичні особи.
Згідно із ч.1, 3 ст.6 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється крім інших також органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ч.1 ст.26-1 Закону №3038-VI, документи для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва подаються до суб'єкта надання відповідної послуги за вибором заявника (якщо інше не визначено цим Законом): 1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є суб'єкт звернення та суб'єкт надання відповідної послуги; 2) у паперовій формі особисто заявником (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або поштовим відправленням з описом вкладення.
Відповідно до ст.27 Закону №3038-VI, забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно із ч.1, 4 ст.39 Закону №3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка подана в паперовій формі, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня подання відповідних документів.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Рішення про реєстрацію або повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права реєстрації декларації), або оскаржено до суду.
Декларація про готовність об'єкта до експлуатації повертається замовнику в спосіб, відповідно до якого були подані документи (у паперовій або електронній формі).
Відомості про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації підлягають внесенню до Реєстру будівельної діяльності.
Відповідно до п.9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону №3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:
- збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 500 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 500 квадратних метрів;
- збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.
Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.
До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до цього пункту подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об'єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.
Пунктом 1 розд.І. «Загальні положення» Порядку №158 визначено, що цей Порядок, розроблений на виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює процедуру проведення технічного обстеження та умови прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельних ділянках відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт (далі - об'єкти), а саме:
- індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 квадратних метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 500 квадратних метрів, збудованих у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року;
- будівель і споруд сільськогосподарського призначення, збудованих до 12 березня 2011 року.
Згідно з п.2 розд.І. «Загальні положення» Порядку №158 у інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг».
Розділом III. «Прийняття в експлуатацію об'єктів» Порядку №158 врегульований порядок прийняття в експлуатацію об'єктів.
Так, вказаним розділом передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня подання відповідної заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації поданої ними декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація) (п.1).
Замовник (або уповноважена ним особа) подає до органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням такого об'єкта через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Портал Дія» або заповнює та надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг заяву у вигляді заповненої декларації за формою, наведеною в додатку до цього Порядку до якої додаються:
- копія документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об'єкт;
- копія технічного паспорта, складеного до 01 грудня 2021 року, відомості про який внесені виконавцем до Реєстру будівельної діяльності.
У разі подання замовником заяви через електронний кабінет документи, зазначені в абзацах другому та третьому пункту 2 розділу III Порядку, не додаються. Відомості про такі документи зазначаються замовником у декларації під час її заповнення в електронній формі.
У разі надсилання замовником документів рекомендованим листом копії зазначених документів повинні бути засвідчені в установленому законодавством порядку.
Технічні паспорти, складені до набрання чинності цим Порядком, щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно подаються за умови внесення відомостей про можливість або неможливість надійної та безпечної експлуатації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 квадратних метрів включно, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів до Реєстру будівельної діяльності.
Декларацію підписують також співвласники земельної ділянки та/або зазначеного об'єкта (у разі їх наявності) (п.2).
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до Реєстру будівельної діяльності.
У випадках, встановлених у Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, у разі подання декларації через електронний кабінет внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації, зазначеної у декларації, та проставлення відмітки про місцезнаходження об'єкта здійснюється в режимі реального часу автоматично програмними засобами Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (п.3).
Дані, зазначені в декларації, мають узгоджуватися з документами, які подаються разом з нею.
Замовник є відповідальним за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації, відповідно до вимог чинного законодавства (п.4).
Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає замовнику декларацію та подані документи на доопрацювання з обґрунтуванням усіх причин та рекомендаціями щодо їх усунення у строк, передбачений для її реєстрації, якщо декларацію подано чи оформлено з порушенням вимог, установлених цим Порядком, у тому числі у разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам законодавства, недостовірних відомостей у поданих документах.
Копія декларації зберігається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішення про повернення декларації та поданих документів створюється виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності у формі електронного документа з присвоєнням реєстраційного номера та підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю шляхом накладення електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (п.5).
Датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації (п.8).
З аналізу наведених норм слідує, що замовнику повертається на доопрацювання декларація та подані документи, у разі виявлення неповноти даних, яка має вираз у невідповідності поданих документів вимогам законодавства та недостовірних відомостей у поданих документах.
Разом з тим, під документами в яких виявлено невідповідність та недостовірність, слід розуміти документи, які подаються для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва, які включають як заповнену декларацію за формою наведеною в додатку до Порядку №158, так і обов'язкові додатки до неї.
Таким чином, безпідставним є твердження позивача про здійснення відповідачем заходів контролю, який чинним законодавством не передбачено, та твердження про невідповідність суті та змісту причини прийняття спірного рішення.
Щодо виявлення відповідачем в поданій декларації недостовірних даних відносно закінчення будівництва житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами у 2014 році, суд зазначає наступне.
Як зазначало вище за положеннями Закону №3038-VI та Порядку №158, прийняття в експлуатацію об'єктів, які збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження, здійснюється відносно об'єктів, які збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року.
На доданих відповідачем до матеріалів справи скріншотах (screenshot, зображення, отримане комп'ютером, що зображує дійсно те, що бачить користувач на екрані монітора) супутникових знімків території будівництва на АДРЕСА_2 , картографічного веб-сервісу Google Maps, вбачається, що станом на червень 2015 року, будівельними роботами виконано зведення огороджуючи конструкцій житлового будинку на рівні першого поверху, господарські будівлі та споруди на території домоволодіння ще відсутні.
Відомості зафіксовані на наданих скріншотах, відповідають відомостям картографічного веб-сервісу Google Maps, який міститься за URL адресою - https://www.google.com/maps/@47.6569326,34.0729744,3a,75y,336.66h,83.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1syT3QtBejFUvE5G0WYH53VQ!2e0!7i13312!8i6656?entry=ttu.
Як зазначено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20 червня 2023 року у справі №420/4540/22, адміністративне провадження № К/990/32869/22 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/111724996):
«85. В аспекті допустимості, належності, достовірності, достатності доказу, прийнятого судами у цій справі на підтвердження існування самочинної добудови на момент придбання позивачем приміщення кафе, а саме - інформації, яка міститься на веб-сервісі Google Maps, колегія суддів зазначає наступне.
86. Відповідно до частини першої статті 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
87. Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну програму інформатизації» електронні інформаційні ресурси - систематизовані відомості і дані, створені, оброблені та збережені в електронній формі за допомогою технічних засобів та/або програмних продуктів.
88. Отже, враховуючи сучасний розвиток інформаційних та цифрових технологій, дані з Google Maps, який є безкоштовним картографічним веб-сервісом від компанії Google, а також набором застосунків, побудованих на основі цього сервісу й інших технологій Google, можна вважати допустимим та достовірними доказами, оскільки вони збираються з різних джерел, таких як супутники, автомобільні камери, додатки користувачів та інших джерел, а також з урахуванням того, що Google постійно оновлює та перевіряє дані, щоб забезпечити їх точність та актуальність».
Такими чином, враховуючи можливість вважати допустимим та достовірними доказами, дані з Google Maps, який є безкоштовним картографічним веб-сервісом від компанії Google, суд приходить до висновку про правомірність встановлення відповідачем обставин закінчення будівництвом об'єкту на земельній ділянці, кадастровий номер 1212100000:01:038:0086 (Дніпропетровська область, м.Покров, вул.Ясна, буд.35) після 9 квітня 2015 року, та відповідно встановлення недостовірності відомостей у поданих позивачем документах для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про дотримання відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко