Рішення від 19.04.2024 по справі 140/1570/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2024 року ЛуцькСправа № 140/1570/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Волинської обласної державної адміністрації (відповідач) відповідно до якого просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом № 130 від 18.01.2024, в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б»;

2) зобов'язати Волинську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з народження проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, у зв'язку із цим позивачу було встановлено другу групу інвалідності, захворювання спричинене впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач звернулася із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Проте, відповідач відмовив у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Дана відмова була оформлена протоколом №130 від 18.01.2024 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації (далі - регіональна комісія).

Позивач не погоджується із таким рішенням регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №29830 від 23.10.2023 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №588402 від 14.12.2023 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності, захворювання викликане впливом аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідність встановлена довічно.

Відтак, на думку позивача, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, тому вона має право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б.

З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що оскільки на момент причинного зв'язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мала статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і їй в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідності, видача посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» ОСОБА_1 не передбачена чинним законодавством.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І на підставі, зокрема, таких документів: довідки МСЕК серії 12ААГ №588402 від 14.12.2023, експертного висновку №29830 від 23.10.2023.

Відповідно до витягу з протоколу від 18.01.2024 №130 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв'язку з тим, що у дитячому віці ОСОБА_1 не був встановлений причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району.

Листом від 21.06.2023 №2338/01-13/05/2-23 Департамент соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації повідомив Камінь-Каширську районну державну адміністрацію про результат розгляду на засіданні Комісії справи, надіславши витяг з протоколу засідання регіональної комісії від 18.01.2024 №130.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).

Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.

Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 року у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі № 826/14053/16 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №29830 від 23.10.2023 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, позивачу з 29.11.2023 довічно встановлена друга група інвалідності (причина інвалідності - захворювання визване впливом аварії на ЧАЕС), що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №588402 від 14.12.2023.

Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією.

При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 року у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі № 826/14053/16.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням регіональної комісії, оформленим протоколом від 18.01.2024 №130, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені обставини у справі, суд зазначає, що оскаржуване рішення регіональної комісії, оформлене протоколом від 18.01.2024 №130, є протиправним та не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, що порушує права позивача в частині видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а тому позовні вимоги про зобов'язання видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» слід задовольнити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 18 січня 2024 року №130, в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б».

Зобов'язати Волинську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Відповідач: Волинська обласна державна адміністрація (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 9, ідентифікаційний код юридичної особи 03192135).

Суддя Ф.А. Волдінер