Постанова від 19.04.2024 по справі 380/18301/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/18301/23 пров. № А/857/25703/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.

суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року (головуючий суддя: Москаль Р.М., місце ухвалення - м. Львів) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трафік Менеджмент Груп» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трафік Менеджмент Груп» 04 серпня 2023 року звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 8964432/39612538 від 08.06.2023, № 8310413/39612538 від 21.02.2023, № 8566919/39612538 від 04.04.2023, № 8283761/39612538 від 16.02.2023, № 8283758/39612538 від 16.02.2023, № 8283756/39612538 від 16.02.2023, № 8283757/39612538 від 16.02.2023, № 8283759/39612538 від 16.02.2023, № 8283760/39612538 від 16.02.2023, №8310412/39612538 від 21.02.2023, № 8283748/39612538 від 16.02.2023, №8283754/39612538 від 16.02.2023, № 8265354/39612538 від 14.02.2023, № 8283750/39612538 від 16.02.2023, №8265355/39612538 від 14.02.2023, № 8283752/39612538 від 16.02.2023, №8284225/39612538 від 16.02.2023, № 8284224/39612538 від 16.02.2023, № 8566920/39612538 від 04.04.2023;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Трафік Менеджмент Груп», датою їх подачі: № 1 від 11.04.2023, № 16 від 13.12.2022, № 13 від 09.12.2022, № 11 від 08.12.2022, № 17 від 29.11.2022, № 13 від 16.11.2022, № 6 від 07.11.2022, № 3 від 03.11.2022; № 14 від 21.10.2022, № 9 від 12.10.2022, № 63 від 14.07.2022, № 6 від 03.06.2022, № 9 від 20.05.2022, № 18 від 18.05.2022, № 8 від 18.05.2022, № 4 від 16.05.2022, № 7 від 16.03.2022, № 5 від 16.03.2022, № 14 від 08.10.2021.

Обґрунтовує позов тим, що за результатами виконання господарських договорів та операцій, позивачем сформовані та подані до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні. Проте, контролюючим органом зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних в ЄРПН з посиланням на їх відповідність вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що податковим органом було необґрунтовано зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних, оскільки позивачем на регулярній основні здійснюється виконання та надання робіт/послуг, що були підставою для складення відповідних накладних. Також, позивачем було надано контролюючому органу усі необхідні пояснення та документи достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Натомість, такі документи не взяті до уваги контролюючим органом і прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Також, позивач зауважує, що контролюючий орган витребував документи без будь-якої конкретизації, що суперечить вимогам п. 11 Порядку № 1165.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року позов задоволено повністю.

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт покликається на те, що у податкового органу були всі законні підстави для відмови у реєстрації вказаних накладних, оскільки позивачем не було подано усіх належних документів та пояснень на підтвердження здійснення господарської операції згідно з Порядком № 520. Щодо зобов'язання зареєструвати відповідні податкові накладі, вказує, що ця вимога є передчасною і являє собою втручання у дискреційні повноваження податкового органу, а належним способом захисту є зобов'язання повторно розглянути питання щодо реєстрації відповідної накладної.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа 31.05.2015, ідентифікаційний код 39612538, основним видом діяльності є будівництво доріг і автострад (КВЕД 42.11).

В процесі здійснення господарської діяльності ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» уклало з ПП «Рома» Договір субпідряду № 02/02-23 від 02.02.2023 (далі - Договір), згідно якого ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення Львівської області: транспортна розв'язка на км 8 +985 а/д М10 Львів-Краковець (а саме, встановлення елементів металевого бар'єрного огородження) (том 1 а. с. 223-226). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних доріг № 1 від 11.04.2023 (том 1 а. с. 227-229).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та КП «Комунальне шляхово-експлуатаційне підприємство» Ужгородської міської ради уклали Договір № 62/05 від 31.05.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у м. Ужгород відповідно до переліку, затвердженого Закарпатською обласною військовою адміністрацією, а саме послуги з нанесення дорожньої розмітки (код за ДК 021:2015:34920000-2 Дорожнє обладнання) (том 2 а.с. 4-10). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних доріг № 2 від 13.12.2022 (том 2 а.с. 11-13).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ПАТ «Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління № 1» уклали Договір субпідряду № 04/10-2021 від 04.10.2021 на виконання робіт з нанесення дорожньої розмітки. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з реконструкції вулиці І. Миколайчука (від вул. Пилипа Орлика до від'їзду на Голосківський цвинтар), а саме нанесення дорожньої розмітки (том 2 а.с. 39-41). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних доріг № 2 від 09.12.2022 (том 2 а.с. 55-56).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Агросем» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 12/10-01 від 12.10.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення дорожньої розмітки та монтажу дорожніх знаків на об'єкті Замовника (том 2 а.с. 89-90). На виконання умов договору ТОВ «Агросем» здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжними дорученнями №16198А від 21.10.2022, №16811А від 03.11.2022, № 18922А від 14.12.2022 та рахунком на оплату № 12/10-01 від 12.10.2022, № 1-08-12-2022 від 08.12.2022 (том 2 а.с. 98-99).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «ГП Базис» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 14/11-22 від 14.11.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки на об'єкті Замовника: "Нове будівництво автозаправної станції із автогазозаправним пунктом по вул. Трускавецька в м. Борислав, Львівської області (том 2 а.с. 109). На виконання умов договору ТОВ «ГП Базис» здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжним дорученням № 6059817 від 29.11.2022 (том 2 а.с. 115 зворот).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Захід Ресурс» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 07/11-22 від 07.11.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки типу 1.34. (суцільна лінія) (том 2 а.с. 125). На виконання умов договору ТОВ «Захід Ресурс» здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжним дорученням № 2642 від 07.11.2022 (том 2 а.с. 130 зворот).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Люнер» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 08/09-22 від 08.09.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки (том 2 а.с. 189-190). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних доріг № 1 від 12.10.2022 (том 2 а.с. 191).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Сіті Інн Смарт Готель» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 28/06 від 28.06.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з дорожньої розмітки паркомісця для зарядки електричних автомобілів (том 2 а.с. 211). На виконання умов договору ТОВ «Сіті Інн Смарт Готель» здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжним дорученням № 817 від 14.07.2022 (том 2 а.с. 218).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Інтелектуальні транспортні системи» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 15/05 від 15.05.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення дорожньої розмітки (електрозарядки) в ТЦ River Mall (том 2 а.с. 227). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом здачі-приймання робіт № 28 від 03.06.2022 (том 2 а.с. 228).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Бережанський Квартал» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 17/05-22 від 17.05.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки (том 2 а.с. 245). На виконання умов договору ТОВ «Бережанський Квартал» здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжними дорученнями № 3731 від 20.05.2022 та № 3730 від 18.05.2022 (том 3 а.с. 2-3).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп» уклали Договір на виконання підрядних робіт № 06/04-22 від 06.04.2022. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення горизонтальної дорожньої розмітки (том 3 а.с. 12). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом здачі-приймання робіт № 1 від 18.05.2022 (том 3 а.с. 13).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Окко-Драйв» уклали Договір підряду № ОД/479 від 11.08.2021. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з нанесення дорожньої розмітки акриловими фарбами (том 3 а.с 56-68). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом здачі-приймання робіт № 3/1 від 16.03.2022 (том 3 а.с. 69-75).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ТОВ «Окко-Лайт» уклали Договір підряду № ОЛ/129 від 11.08.2021. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги нанесення дорожньої розмітки акриловими фарбами (том 3 а.с. 93-99). На виконання умов договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надало послуги із дрібного ремонту доріг, що підтверджується актом здачі-приймання робіт № 1/1 від 16.03.2022 (том 3 а.с. 100-101).

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» та ПАТ ««Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління № 1» уклали Договір субпідряду № 04/10/2021 від 04.10.2021. Згідно Договору ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» надав послуги з реконструкції вулиці І. Миколайчука (від вул. Пилипа Орлика до від'їзду на Голосківський цвинтар), а саме нанесення дорожньої розмітки (том 2 а.с. 39-41). На виконання умов договору ПАТ ««Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління № 1 здійснило попередню оплату за надання послуг, що підтверджується платіжним дорученням № 3932 від 08.10.2021 (том 3 а.с. 118).

Для забезпечення здійснення господарської діяльності ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» здійснювало закупівлю матеріалів (металоконструкції та їх частини, фарби та лаки, розчинники та розріджувачі складні органічні, полімери етилену в первинних формах, таблички з назвами, суміші для видалення фарб і лаків, моторні транспортні засоби для перевезення вантажів та ін.) на підставі договорів купівлі-продажу/поставок із ТОВ «ЗІО-СПОРТ» № 210601-1 від 01.06.2021, ТОВ «ДІА ЛІН» № 201201-1 від 01.12.2020, ТОВ «ІНТЕКС ІНВЕСТ», ТОВ «ТМГ-СЕРВІС», ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «БФ КЕПІТАЛ» № 09.06.21 від 09.06.2021, ПП «БОСТАР» № 1.3 від 03.01.2020, ТОВ «ДІЮЛ», ТОВ «Західне Інноваційне Об'єднання», ТОВ «ДОРОЖНІ ЗНАКИ», що підтверджується видатковими накладними № 25 від 05.12.2022, № 27 від 05.12.2022, № 123 від 02.12.2022, № 256 від 22.12.2021, № 53 від 01.07.2022, № 403 від 08.11.2022, № 173 від 18.11.2022, № 49 від 17.11.2022, № 118 від 17.11.2022, № 16 від 17.02.2023, № 18 від 06.02.2023, № 20 від 17.02.2023, № 0035.1000008 від 31.01.2023.

Транспортування товарів здійснюється на підставі договору надання транспортно-експедиторських послуг № Д-04.08.2023 8 Т-00075782 від 22.05.2019 з ТОВ «Делівері» ( том 1 а.с. 129).

За фактом першої події (надання послуг) ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» склало податкові накладні № 1 від 11.04.2023, № 16 від 13.12.2022, № 13 від 09.12.2022, у № 9 від 12.10.2022, № 6 від 03.06.2022, № 18 від 18.05.2022, № 7 від 16.03.2022, № 5 від 16.03.2022 (том 1 а.с. 219, 248, том 2 а.с. 36, 186, 224, том 3 а.с. 9, 52, 90) та скерувало такі на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

За фактом першої події (попередньої оплати) ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» склало податкові накладні № 11 від 08.12.2022, № 17 від 29.11.2022, № 13 від 16.11.2022, № 6 від 07.11.2022, № 3 від 03.11.2022, № 14 від 21.10.2022, № 63 від 14.07.2022, № 9 від 20.05.2022, № 8 від 18.05.2022, № 4 від 16.05.2022, № 14 від 08.10.2021 (том 2 а.с. 85, 106, 121, 136, 149, 169, 207, 241, том 3 а.с. 24, 38, 113) та скерувало такі на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Платник податку отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до тексту якого документ (податкову накладну) прийнято, однак реєстрація зазначеної податкової накладної зупинена (том 1 а.с. 220, 248 зворот, том 2 а.с. 86, 106 зв, 122, 150, 170, 186 зв, 208, 224 зв, 242, том 3 а.с. 9 зв, 24 зв, 39, 53, 90 зв).

В квитанціях зазначено, що реєстрація зазначених податкових накладних зупинена, оскільки:

- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 42.11.10-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються/виготовляються,

- їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової/розрахунку коригування в ЄРПН.

Позивач скерував до комісії ДПС у Львівській області повідомлення № 01/04/2023 від 05.06.2023, № 15/12/2022 від 16.02.2023, № 13/12/2022 від 27.03.2023, № 11/12/2022 від 09.02.2023, № 17/11/2022 від 09.02.2023, № 13/11/2022 від 09.02.2023, № 06/11.2022 від 09.02.2023, № 03/11/2022 від 09.02.2023, № 14/10/2022 від 09.02.2023, № 09/10/2022 від 16.02.2023. № 03/07/2023 від 09.02.2023, № 06/06/2022 від 09.02.2023, № 09/01/2023, № 03/05/2022 від 07.02.2023, № 18/05/2022, № 04/05/2022 від 09.02.2023, № 07/01/2022, № 05/03/2022 від 10.02.2023, № 14/10/2021 від 27.03.2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено з письмовими поясненнями (том 3 а.с. 140-144). В письмових поясненнях щодо заблокованих податкових накладних позивач пояснив, що проводить свою господарську діяльність з 2015 року за видом: будівництво доріг і автострад (КВЕД 42.11). Для зберігання матеріалів підприємство орендує складське приміщення площею 466 кв.м. на підставі договору оренди № 42/22 від 01.10.2022 за адресою м. Львів, вул. Городоцька, 207 (том 1 а.с. 69-73). Підприємство закуповує матеріали за договорами поставки/купівлі-продажу, що підтверджується видатковими накладними та платіжними дорученнями, які у подальшому використовувало для надання послуг за договорами підряду/субпідряду. В процесі здійснення господарської діяльності ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» уклало договори підряду/субпідряду із різним контрагентами щодо надання послуг із дрібного ремонту доріг. За фактом надання послуг ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» склало податкові накладні № 1 від 11.04.2023, № 16 від 13.12.2022, № 13 від 09.12.2022, у № 9 від 12.10.2022, № 6 від 03.06.2022, № 18 від 18.05.2022, № 7 від 16.03.2022, № 5 від 16.03.2022. Крім того, за фактом попередньої оплати ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» склало податкові накладні № 11 від 08.12.2022, № 17 від 29.11.2022, № 13 від 16.11.2022, № 6 від 07.11.2022, № 3 від 03.11.2022, № 14 від 21.10.2022, № 63 від 14.07.2022, № 9 від 20.05.2022, № 8 від 18.05.2022, № 4 від 16.05.2022, № 14 від 08.10.2021. На підтвердження та реальності операцій за вказаними податковими накладними позивач надав комісії відповідача копії документів в кількості по 12-19 додатків.

Комісія ГУ ДПС у Львівській області за наслідками розгляду наданих платником податків пояснень та документів прийняла рішення № 8964432/39612538 від 08.06.2023, № 8310413/39612538 від 21.02.2023, № 8566919/39612538 від 04.04.2023, № 8283761/39612538 від 16.02.2023, № 8283758/39612538 від 16.02.2023, № 8283756/39612538 від 16.02.2023, № 8283757/39612538 від 16.02.2023, № 8283759/39612538 від 16.02.2023, № 8283760/39612538 від 16.02.2023, № 8310412/39612538 від 21.02.2023, № 8283748/39612538 від 16.02.2023, № 8283754/39612538 від 16.02.2023, № 8265354/39612538 від 14.02.2023, № 8283750/39612538 від 16.02.2023, № 8265355/39612538 від 14.02.2023, № 8283752/39612538 від 16.02.2023, № 8284225/39612538 від 16.02.2023, № 8284224/39612538 від 16.02.2023, № 8566920/39612538 від 04.04.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 11.04.2023, № 16 від 13.12.2022, № 13 від 09.12.2022, № 11 від 08.12.2022, № 17 від 29.11.2022, № 13 від 16.11.2022, № 6 від 07.11.2022, № 3 від 03.11.2022; № 14 від 21.10.2022, № 9 від 12.10.2022, № 63 від 14.07.2022, № 6 від 03.06.2022, № 9 від 20.05.2022, № 18 від 18.05.2022, № 8 від 18.05.2022, № 4 від 16.05.2022, № 7 від 16.03.2022, № 5 від 16.03.2022, № 14 від 08.10.2021 (том 1 а.с. 48-61). Рішення обґрунтовані тим, що платник податків не надав копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

ТОВ «Трафік Менеджмент Груп», вважаючи оскаржувані рішення комісії ДПС у Львівській області протиправними, подало скарги до комісії ДПС України, долучивши до скарг копії підтверджуючих документів.

Комісія ДПС України прийняла рішення (том 2 а. с. 35 зворот, 84, 105, 120 зворот, 136 зворот, 148 зворот, 168 зворот, 185, 206 зворот, 223, 240 зворот, том 3 а.с. 8, 23, 37 зворот, 51 зворот, 89, 112 зворот, 123), відповідно до яких залишила скарги ТОВ «Трафік Менеджмент Груп» без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Як підставу відмови задовольнити скарги платника податків Комісія зазначила таке: «ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних».

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що у комісії регіонального рівня не було належних та законних підстав, відповідно до встановленого порядку, для відмови у реєстрації в ЄРПН податкових накладних, оскільки позивач під час розгляду справи надав належні, достатні та допустимі докази, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій за спірними податковими накладними; надані документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації цих податкових накладних в ЄРПН, Також суд зазначив що, для захисту порушених прав позивача слід зобов'язати ДПС України зареєструвати відповідні податкові накладні, оскільки це є найефективнішим способом захисту задля забезпечення поновлення порушеного права.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 за № 1245/34216) (далі Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (п. 2 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

За правилами пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку № 520).

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, однак такий перелік не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

При цьому, в залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем подано на розгляд комісії контролюючого органу пояснення та документи, щодо господарських операцій, на підставі яких сформовано податкові накладні № 1 від 11.04.2023, а саме подано: Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022; таблицю даних платника податків на додану вартість ТМГ від 14.02.2022, договір субпідряду № 02.02-23 від 02.02.2023, акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 11.04.2023, договір купівлі-продажу №201201-1 від 01.12.2020, видаткова накладна № 16 від 17.02.2023, договір купівлі-продажу №210601-1 від 01.06.2021, видаткову накладну № 18 від 06.02.2023, видаткову накладну № 20 від 17.02.2023, видаткову накладну № 0035.1000008 від 31.01.2023, акт виконаних робіт № 28 від 14.02.2023, акт наданих послуг № 10 від 14.02.2023, договір оренди складу № 7 ТМГ №42.22 від 10.01.2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг № Д-Т-00075782 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 1, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 1.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 1 від 03.04.2023 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 16 від 13.12.2023 було подано документи: Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022, договір № 62.05 від 31.05.2022, акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 від 13.12.2022, договір купівлі-продажу №201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 173 від 18.11.2021, договір поставки № 09.06.21 від 09.06.2021, видаткову накладну № 49 від 17.11.2021, договір поставки № 1.3 від 03.01.2020 та Додаткова угода №1 від 30.12.2020, видаткову накладну № 118 від 17.11.2022, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ №7 ТМГ за серпень 2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ №7 ТМГ за грудень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 16, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 16.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 16 від 03.04.2023 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 13 від 09.12.2022 було подано документи: 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022, договір субпідряду № 04.10-2021 від 04.10.2021, акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 09.12.2022, договір поставки № 1.3 від 03.01.2020 та додаткова угода №1 від 30.12.2020, видаткову накладну № 123 від 02.12.2022, видаткову накладну № 27 від 05.12.2022, видаткову накладну № 25 від 05.12.2022, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за грудень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №13, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН №13.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 13 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 11 від 02.12.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт №12.10-01 від 12.10.2022, акт здачі-прийняття робіт №1-08-12-2022 від 08.12.2022, договір купівлі-продажу №201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021 видаткову накладну № 403 від 08.11.2022, договір оренди складу ЦЕХ №7 ТМГ №42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ №7 ТМГ за грудень 2022, Договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-0007 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №11 та платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 11.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 11 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 17 від 29.11.2022 було подано документи: Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022, договір на виконання підрядних робіт № 14.11-22 від 14.11.2022, акт здачі-прийняття робіт №1 від 29.11.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ №7 ТМГ за листопад 2022 р., договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №17, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН №17.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 17 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 13 від 16.11.2022 було подано документи: Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022, договір на виконання підрядних робіт № 07.11-22 від 07.11.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1 від 16.11.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за листопад 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №13, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН №13.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 13 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 6 від 07.11.2022 було подано документи: договір на виховання підрядних робіт № 07.11-22 від 07.11.2022, акт здачі-прийняття робіт №1 від 16.11.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.202, договір оренди складу ЦЕХ №7 ТМГ №№42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ №7 ТМГ за листопад 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг № Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 6, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 6.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 6 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 3 від 03.11.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт № 12.10-1 від 12.10.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1-08-12-2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, видаткову накладну № 403 від 08.11.2022, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за грудень 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 3, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН №3 (дод. №118).

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 3 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 14 від 16.10.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт №12.10-01 від 12.10.2022, акт здачі-прийняття робіт №1-08-12-2022 від 08.12.2022, договір купівлі-продажу №201201-1 від 01.12.2020 (дод. № 116), видаткову накладну № 256 від 22.12.2021 (дод. №83), видаткову накладну № 403 від 08.11.2022 (дод. №84). договір оренди складу № 42.22 від 10 січня 2022 року, Акт оренди складу та рахунок на оплату за грудень 2022 (дод. № 63), договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019 (дод. №34), виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №14.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 14 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 9 від 12.10.2022 було подано документи: Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.2022, договір на виконання підрядних робіт № 08-09-22 від 08.09.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1 від 12.10.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткова накладну № 256 від 22.12.2021, договір поставки № 1.3 від 03.01.2020 та Додаток від 30.12.2020, видаткову накладну № 53 від 01.07.2022, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за жовтень 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг № Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №9, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 9.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 9 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 63 від 14.07.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт № 28.06 від 28.06.2022, акт здачі-приймання робіт № 70 від 18.07.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.202, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату ЦЕХ № 7 ТМГ за липень 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 від 22.05.2019,виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПЗ № 63, платіжні доручения, щодо операцій пов'язаних з ПН № 63.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 63 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 6 від 03.06.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт № 15.05 від 15.05.2022, Ф. 20-ОПП Дод. 10 до Порядку обліку платників податків і зборів 20.12.3. № 22, акт здачі-прийняття робіт № 28 від 03.06.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за червень 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-000751 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 6, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 6.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 6 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 9 від 20.05.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт № 17.05-22 від 17.05.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1 від 24.05.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42. 22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за травень 2022 року, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-0007578 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 9, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 9.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 9 та поданими до нього додатками

Щодо податкової накладної № 18 від 18.05.2022 було подано документи: договір на виконання підрядних робіт № 06.04-22 від 06.04.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1 від 18.05.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за травень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг № Д-7-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №13, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 18.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 18 та поданими до нього додатками.

Щодо податкової накладної № 8 від 18.05.2022 було подано такі документи: договір на виконання підрядних робіт № 17.05-22 від 17.05.2022, акт здачі-прийняття робіт № 1 від 24.05.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткова накладна № 256 від 22.12.202, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за травень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 8, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 8.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 8 та поданими до нього додатками

Щодо податкової накладної № 4 від 16.05.2022 було подано такі документи: договір на виконання підрядних робіт № 15.05 від 15.05.2022, акт здачі-прийняття робіт № 10 від 16.05.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткова накладна № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за травень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075782 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН №4, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 4 (дод. № 182), скарга на рішення про відмову в реєстрації ПН №4.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 4 та поданими до нього додатками

Щодо податкової накладної № 7 від 16.03.2022 було подано документи: договір підрядну № ОД-479 від 11.08.202, акт здачі-прийняття робіт № 3.1 від 16.03.2022, акт здачі-прийняття робіт № 4.1 від 16.03.2022, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за березень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00073 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 7, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 7.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 7 та поданими до нього додатками

Щодо податкової накладної № 5 від 16.03.2022 було подано документи: договір підрядну № ОЛ-129 від 11.08.2021, акт здачі-прийняття робіт № 1.1 від 16.03.2022, акт здачі-прийняття робіт № 2.1 від 16.03.2022, видаткову накладну № 256 від 22.12.2021, договір купівлі-продажу № 201201-1 від 01.12.2020, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за березень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг Д-Т-00075 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 5, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 5.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 5 та поданими до нього додатками

Щодо податкової накладної № 14 від 08.10.2021 було подано документи: акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 09.12.2022, договір субпідряд № 04.10-2021 від 04.10.2021, договір поставки № 1.3 від 03.01.2020 та додаткова угода №1 від 30.12.2020, видаткову накладну № 123 від 02.12.2022, видаткову накладну № 27 від 05.12.2022, видаткову накладну № 25 від 05.12.2022, договір оренди складу № 42.22 від 10.01.2022, акт оренди складу та рахунок на оплату за грудень 2022, договір надання транспортно-експедиторських послуг № Д-Т-00075782 від 22.05.2019, виписки з банківського рахунку, щодо операцій пов'язаних з ПН № 14, платіжні доручення, щодо операцій пов'язаних з ПН № 14.

Вказане підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригувань, яких зупинено № 14 та поданими до нього додатками

Однак, контролюючий орган оскаржуваними рішеннями відмовив у реєстрації наведених вище податкових накладних.

Так, відповідно до п. 9 та п. 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що наведеним нормативно-правовим актом визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 та 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та не спростовано відповідачем, що позивачем було виконано вимоги контролюючого органу, а саме надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарської операції. Натомість посилаючись на те, що вказаних документів не достатньо податковий орган відмовив у реєстрації відповідної накладної.

Доказів та обґрунтувань щодо того, що подані документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не надано, а судом апеляційної інстанції не встановлено.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Разом з тим, квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН не містять інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних (а.с. 117-118).

Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Аналогічні висновки у подібних спірних правовідносинах викладено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 справа № 500/2237/20.

Таким чином зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 33 та № 41 від 29.09.2022.

А тому покликання податкового органу на те, що вказаних документів не достатньо, оскільки питання про витребування відповідної документації міг вирішити на стадії розгляду питання про прийняття оскаржуваного рішення.

Також суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що в оскаржуваних рішення податковий орган, не обґрунтував прийняті рішення у встановлений Порядком № 1165 спосіб, оскільки не вказав конкретних документів шляхом підкреслення у наведеному в шаблоні рішення типовому переліку конкретних документів, відсутність котрих була підставою для відмови в реєстрації податкових накладних. А тому суд апеляційної інстанції констатує, що відповідач отримав від платника усі копії документів, що були достатніми для підтвердження викладених в поясненнях обставин.

Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що позивач під час здійснення операцій з постачання/надання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкової накладної.

Щодо зобов'язання Державної податкової служби України у реєстрації податкової накладної суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Зважаючи на це суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було здійснено правильні висновки, і вказаний спосіб захисту є найефективнішим, оскільки є похідним та забезпечує відновлення порушеного права та не є передчасним.

Проаналізувавши подані документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, та яка є достатньою для прийняття контролюючим органом рішення про їх реєстрацію, а зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Враховуючи вищенаведене, оскільки в ході розгляду цієї справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у Львівській області будь-які підставні та правомірні зауваження до поданих позивачем документів не зазначено, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання дій протиправними, скасування оскаржуваного рішення та зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.

Таким чином, апеляційна скарга Державної податкової служби України не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року у справі № 380/18301/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

В. В. Ніколін