П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
19 квітня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/32048/23
Перша інстанція: суддя Танцюра К.О.,
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Турецької І. О.,
суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії
Короткий зміст позовних вимог.
У листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому заявив такі вимоги:
- визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2023 за № ЮО109392 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 );
- зобов'язати здійснити з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.2022 та 01.01.2023 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.10.2023 за №ЮО109392, з урахуванням зазначених у них розмірах, а саме:
посадового окладу з 01.04.2019 - 76 840 грн, посадового окладу з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 - 105 100 грн, відповідно;
окладу за військове звання полковник - 1480 грн;
надбавки за вислугу років, що становить 45% від суми розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням;
надбавки за роботу з таємними носіями - 15% від розміру посадового окладу;
надбавки за особливості проходження служби (виконання особливо важливої роботи) - 65% від суми розмірів посадового окладу;
окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;
премії - 87% від розміру посадового окладу, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Також ОСОБА_1 була заявлена вимога про заборону ГУ ПФУ в Одеській області обмежувати перераховану пенсію граничним (максимальним розміром).
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 пояснює, що з 01.01.2007 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 420/15668/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та направив на адресу ГУ ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку , призначеної йому пенсії.
Водночас, як указує позивач, на його звернення до ГУ ПФУ в Одеській області про здійснення йому перерахунку та виплати пенсії, на підставі наданих довідок, ГУ ПФУ в Одеській області відмовило, посилаючись на відсутність правових підстав для цього.
На переконання позивача, відмова територіального органу Пенсійного фонду є протиправною, оскільки в силу приписів статі 63 Закону №2262-ХІІ, він має право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, на підставі довідок, виданих уповноваженим органом.
Позивач наголошує, що протиправні дії ГУ ПФУ в Одеській області порушують його право на соціальний захист, визначене статтею 46 Конституції України, зокрема, право на перерахунок та виплату пенсії у законодавчо визначеному розмірі.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року, ухваленого за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Суд визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області стосовно відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.10.2023 за №ЮО 109392 та зобов'язав провести такий перерахунок за вказані вище періоди на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.10.2023 за № ЮО 109392 з урахуванням зазначених у них складових грошового забезпечення, та урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничним (максимальним) розміром, суд першої інстанції відмовив, поважавши, що це є передчасною вимогою.
Суд стягнув на користь ОСОБА_1 з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги про обов'язок ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату військової пенсії , суд першої інстанції виходив із того, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як встановив суд першої інстанції, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі № 420/15668/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та направив на адресу ГУ ПФУ в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії.
За таких обставин, суд констатував, що відмова територіального органу Пенсійного фонду у перерахунку пенсії є протиправною, та такою, що суперечить положенням статті 63 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачене право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів щодо зміни складових грошового забезпечення.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ГУ ПФУ в Одеській області просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник, насамперед зазначає про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що виразилося у незастосуванні до спірних правовідносин наслідків пропуску позивачем строків звернення до суду.
На переконання скаржника, суд мав би залишити позов ОСОБА_1 без розгляду, відповідно до статті 240 КАС України.
Далі, скаржник, аргументуючи апеляційну скаргу, зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) Головним управлінням у 2018 році був проведений перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою.
Скаржник зауважує, що скасування у судовому порядку відповідних пунктів Постанови №103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача.
Як указує скаржник, після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103, інших рішень Уряду про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося.
Також скаржник вважає, що перерахунок пенсії позивачу в 2018 році здійснений відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, а тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління - відсутні.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на доводи, які ідентичні доводам викладеним у позовній заяві, та які узгоджуються із висновками суду першої інстанції, зазначає про безпідставність апеляційної скарги.
Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.
Ураховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді судді військового апеляційного суду Південного регіону, на яку був призначений, на підставі постанови Верховної Ради України № 112- XIV від 16.09.1998.
З 06.07.2006, відповідно до Указу Президента України № 599/2006 від 06.07.2006, військовий апеляційний суд Південного регіону ліквідований.
Наказом Міністра оборони України від 15.12.2006 №1972 ОСОБА_1 звільнений з військової служби в запас, за станом здоров'я, на підставі підпункту «б» пункту 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних сил України, з правом носіння військової форми.
Позивач з 01.01.2007 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2023, яке набрало законної сили 10.10.2023 у справі № 420/15668/23 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , пов'язані з неврахуванням у виданій довідці №ЮО109392 від 20.06.2023 грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 (далі - Постанова №704) за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою судді апеляційного суду (судді апеляційного суду Південного регіону), для здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, за даними, зазначеними у довідці Одеського апеляційного суду №06-29/34/2023 від 12.05.2023 про посадовий оклад.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до в ГУ ПФУ в Одеській області нові довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до Постанови №704 за нормами, чинними на 05.03.2019 та 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, за посадою судді апеляційного суду (військового апеляційного суду Південного регіону), для здійснення перерахунку пенсії:
- з 01.04.2019, з урахуванням відомостей, зазначених в довідці Одеського апеляційного суду №06-29/34/2023 від 12.05.2023, про розміри:
посадового окладу 76 840,00 грн.;
окладу за військовим званням «полковник» 1 480,00 грн;
надбавки за вислугу років 45% від суми розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, що дорівнює 35 244,00 грн;
надбавки за роботу з таємними носіями 15% від розміру посадового окладу, що дорівнює 11526,00 грн;
надбавки за виконання особливо важливої роботи 65% від суми розмірів посадового окладу;
окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, що дорівнює 73816,60 грн.;
премії 87% від розміру посадового окладу, що дорівнює 66850,80 грн;
із сумарним визначенням загального розміру 264 277,40 грн.;
- з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2020 та 01.01.2023 з урахуванням відомостей, зазначених в довідці Одеського апеляційного суду №06-29/34/2023 від 12.05.2023, про розміри:
посадового окладу 105 100,00 грн;
окладу за військовим званням «полковник» 1480,00 грн;
надбавки за вислугу років 45% від суми розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, що дорівнює 47961,00 грн;
надбавки за роботу з таємними носіями 15% від розміру посадового окладу, що дорівнює 15765,00 грн;
надбавки за виконання особливо важливої роботи 65% від суми розмірів посадового окладу;
окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, що дорівнює 100 451,65 грн.;
премії 87% від розміру посадового окладу, що дорівнює 91 437,00 грн;
із сумарним визначенням загального розміру 362 194,65 грн, відповідно.
На виконання вказаного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_2 склав та направив на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідки від 19.10.2023 за № ЮО109392 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ в Одеській області, на звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, надіслало листа від 15.11.2023, в якому повідомило про відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.
Переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що наявні підстави для часткового задоволення апеляції, з огляду на таке.
По-перше, відповідаючи на довід апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, зокрема, щодо незастосування наслідків пропуску позивачем строку звернення до суду, колегія суддів зазначає таке.
Частина 2 статті 122 КАС України встановлює, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 3 статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно матеріалів справи, довідки для перерахунку пенсії позивача складені ООТЦК та СП 19.10.2023, а про рішення щодо відмови у перерахунку пенсії, на підставі вказаних довідок, орган Пенсійного фонду повідомив позивача листом від 15.11.2023.
Враховуючи звернення позивача до суду 20.11.2023, колегія суддів вважає, що позивач не пропустив строк звернення до суду із цим позовом, встановлений статтею 122 КАС України, а тому доводи скаржника про порушення судом норм процесуального права є необґрунтованими.
Надаючи оцінку доводам скаржника про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення позивача, колегія суддів зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі визначає Закон №2262-ХІІ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Слід зазначити, що в період здійснення ОСОБА_1 правосуддя на посаді судді військового апеляційного суду Південного регіону, особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-III «Про судоустрій України» (далі - Закон № 3018-III), який втратив чинність з 03.08.2010.
Згідно частини 1 статті 19 Закону № 3018-III відповідно до Конституції України в системі судів загальної юрисдикції утворюються загальні та спеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій. Військові суди належать до загальних судів і здійснюють правосуддя у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону.
Відповідно до частини 2 статті 25 Закону № 3018-III апеляційними загальними судами є: апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим, військові апеляційні суди регіонів та апеляційний суд Військово-Морських Сил України, а також Апеляційний суд України.
Приписи статті 63 Закону № 3018-III визначали, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Отже, слід констатувати, що позивач, здійснюючи правосуддя у військовому апеляційному суді Південного регіону, проходив військову службу у Збройних Силах України та входив до штатної чисельності Збройних Сил України, а тому має право на перерахунок пенсії у порядку статті 63 Закону № 2262-XII.
Приписи частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачають, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення частини 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлюють, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок №45).
Пункт 1 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою №103) передбачає, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзац 1 пункту 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статті 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
За змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених в таких довідках.
Як мовилося вище, ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі судового рішення у справі №420/15668/23 склав та направив на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідки від 19.10.2023 №ЮО 109392 про розмір грошового забезпечення позивача, для перерахунку пенсії, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, надбавок за вислугу років, таємність та виконання особливо важливої роботи, а також премії.
Слід відзначити, що право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, виходячи зі складових, визначених у довідках від 19.10.2023 за № ЮО7109392, про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, встановлене рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №420/15668/23, що набрало законної сили.
Також варто уваги, що довідки, видані уповноваженим органом, є чинними, не були відкликані органом, який їх видав. Правомірність видачі довідок про розмір грошового забезпечення та складових, які в них зазначені не є предметом спору у даній справі.
Таким чином, відповідач, як державний орган, зобов'язаний був у відповідності до вимог статей 51 та 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 здійснити, після отримання довідок про грошове забезпечення від уповноваженого органу, відповідний перерахунок.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, на підставі вищезазначених довідок від 19.10.2023 за №ЮО109392 про розмір грошового забезпечення.
На думку колегії суддів, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд першої інстанції помилково визначив дату, з якої необхідно здійснювати перерахунок його пенсії.
Так, відповідно до абзацу 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З огляду на викладене, орган Пенсійного фонду має здійснити перерахунок ОСОБА_1 на підставі довідок від 19.10.2023 за № ЮО109392 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2019, 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023, відповідно.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України визначають, що підставами для, зокрема, зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи, що суд першої інстанції правильно по суті розглянув спір, але помилково визначив дату, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України, рішення суду першої інстанції слід змінити, шляхом викладення абзацу другого та третього його резолютивної частини в новій редакції.
Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.
За результатами апеляційного перегляду, розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями: 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року - змінити, виклавши абзац другий та третій його резолютивної частини в такій редакції:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з 01.04.2019, 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО109392 від 19.10.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019, 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО109392 від 19.10.2023, з урахуванням зазначених у них складових грошового забезпечення, та урахуванням раніше проведених виплат».
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Доповідач - суддя І. О. Турецька
суддя Ю. М. Градовський
суддя Л. П. Шеметенко
Повне судове рішення складено 19.04.2024.