19 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 192/1512/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 18.08.2023 року в адміністративній справі №192/1512/23 за позовом ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду до Інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, в якому просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях позивача, що свідчить про безпідставність прийняття оскаржуваної постанови.
Рішенням Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 18.08.2023 року в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що жодного дорожнього знаку (таблички, тощо) які б вказували, що парковка є платною - не було, які і не було жодного паркомату (паркувального автомату), так само, як і не було в наявності інформаційних знаків про можливість і порядок надання послуги «мобільне паркування». Також відповідачем не підтверджено факт облаштування майданчиком, на якому знаходився автомобіль позивача.
Справа судом розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду у суді апеляційної інстанції, що відповідно до спірної постанови 07 червня 2023 року о 15 год. 08 хв. транспортним засобом Chevrolet Lacetti номерний знак НОМЕР_1 здійснено користування майданчиком для платного паркування, що знаходиться за адресою: м. Дніпро, пр. Гагаріна, в районі будинку №3-7, з не оплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хв. користування майданчиком для платного паркування, чим порушено вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів, затверджених Постановою КМУ від 03 грудня 2009 року №1342, чим скоїв правопорушення передбачене ч. 1 ст. 1521 КУпАП.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані, зокрема, знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Приписами ч. 1 ст. 1521 КУпАП порушення правил паркування транспортних засобів, у тому числі неоплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування за кожну добу користування, - тягне за собою накладення штрафу в двадцятикратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком для платного паркування транспортних засобів, на якому знаходиться транспортний засіб у момент порушення.
Приміткою до цієї статті Кодексу визначено, що під неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування слід розуміти неоплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хвилин користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів (крім майданчиків, обладнаних автоматичними в'їзними та виїзними терміналами, на яких оплата відбувається під час виїзду з майданчика).
Організація та порядок паркування транспортних засобів на вулицях і дорогах населених пунктів регламентуються Правилами паркування транспортних засобів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року № 1342 (далі Правила).
Дія цих Правил поширюється на осіб, які розміщують транспортні засоби на майданчиках для паркування, а також на суб'єктів господарювання, які утримують такі майданчики. Суб'єкти господарювання - балансоутримувачі майданчиків для паркування транспортних засобів державної та комунальної форми власності визначаються відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (п. 2).
Пунктом 6 Правил визначено, що контроль за виконанням цих Правил здійснює уповноважений підрозділ Національної поліції у частині забезпечення безпеки дорожнього руху на майданчиках для паркування та посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради у частині контролю за станом благоустрою та утримання майданчиків для паркування (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування).
Контроль за виконанням цих Правил у частині стану утримання майданчиків для паркування здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до п.п. 7, 8 Правил майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів. Розміщення майданчиків для паркування за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку органами місцевого самоврядування за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Проектування, будівництво, реконструкція, ремонт та утримання майданчиків для паркування здійснюються з дотриманням вимог законодавства, державних будівельних норм, стандартів, технічних умов, інших нормативних документів та цих Правил (п. 11).
За приписами п. 12 цих Правил майданчики для паркування обладнуються відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху.
Положеннями п. 13 Правил визначено, що відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної.
Спеціально обладнані майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та розміткою (п. 15 Правил).
Відповідно до Додатку 1 Правил дорожнього руху відведений майданчик для платного паркування позначається: інформаційно-вказівним знаком 5.38. «Місце для стоянки» або 5.39. «Зона стоянки», а також табличками до дорожнього знаку 7.14. «Платні послуги», 7.6.1.-7.6.5. «Спосіб поставлення транспортного засобу на стоянку».
Згідно з п. п. 10.7.35. , 10.7.36. ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні» знак 5.38. «Місце для стоянки» повинен застосовуватись для позначення в населених пунктах місць, а поза ними - майданчиків, спеціально відведених для стоянки транспортних засобів.
Знак 5.39. «Зона стоянки» повинен застосовуватись для позначення початку, де дозволяється стоянка на проїзній частині або проїзній частині та тротуарі. Знак 5.39. з однією з табличок 7.6.1.- 7.6.5. повинен застосовуватись для позначення способу поставлення автомобіля.
Згідно п. 10.9.18. ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні» табличка 7.14. «Платні послуги» повинна застосовуватись із знаками 5.38. або 5.39. для позначення стоянкових майданчиків, розташованих за межами проїзної частини, а також для позначення спеціально збудованих «карманів» для стоянки транспортних засобів на проїзній частині дороги, на яких беруть платню за стоянку.
Крім того, відведені майданчики для платного паркування повинні обов'язково бути обладнані паркувальними автоматами, платіжними пристроями та/або інформаційними знаками про способи та порядок оплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування (п. 14 Правил).
Згідно з п. 21 цих Правил на майданчиках для платного паркування у доступному для ознайомлення користувачів місці розміщується інформація про: - оператора (найменування, адреса, контактні телефони); - вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування, спосіб оплати. Зазначена інформація надається відповідно до законодавства про мови, а також у разі потреби розміщується її переклад на англійську мову.
Відповідно до пункту 26 Правил користувач зобов'язаний: поставити транспортний засіб на місце для паркування відповідно до дорожньої розмітки та дорожніх знаків, а також з дотриманням вимог цих Правил і Правил дорожнього руху; сплатити вартість послуг з користування майданчиками для платного паркування; розмістити на час паркування на майданчиках для паркування, на яких не запроваджено автоматизовану систему, під лобовим склом транспортного засобу документ про оплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування у спосіб, що забезпечує його видимість для перевірки.
За приписами ст. 6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування.
До компетенції міських рад та їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху також належить затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів; впровадження в межах відповідного населеного пункту автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування, затвердження технічних вимог та завдання до цієї системи; уповноваження інспекторів з паркування здійснювати у випадках, визначених законом, розгляд справ про адміністративні правопорушення та проводити тимчасове затримання транспортних засобів.
Так, рішенням Дніпровської міської ради VII скликання від 25 липня 2018 року № 55/34 затверджено Положення про інспекцію з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради.
Згідно з Положенням про інспекцію з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, інспекція є виконавчим органом Дніпровської міської ради ( п. 1.1) та є юридичною особою (п. 1.4). Основними завданнями інспекції є: притягнення винних осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері паркування міста Дніпра (п.2.1.5); здійснення тимчасового затримання транспортних засобів, що перешкоджають дорожньому руху або створюють загрозу безпеці руху ( п.2.1.9); вживає заходів щодо притягнення до адміністративної відповідальності винних осіб відповідно до чинного законодавства (п. 2.2.6).
Отже, притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема складення та винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, за порушення законодавства у сфері паркування міста Дніпра є складовою частиною виконання посадовою особою Інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради своїх обов'язків, передбачених Положенням про інспекцію з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, затвердженого Рішенням Дніпровської міської ради VII скликання від 25 липня 2018 року.
Так, постановою про накладення адміністративного стягнення серії 1ДІ № 00377610 від 13 липня 2023 року, головного спеціаліста - інспектора з паркування відділу контролю за паркуванням інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, ОСОБА_2 , визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1521 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 грн. 00 коп.
Згідно з постанови інспектор встановив, що 07 червня 2023 року о 15 год. 08 хв. транспортним засобом Chevrolet Lacetti номерний знак НОМЕР_1 здійснено користування майданчиком для платного паркування, що знаходиться за адресою: м. Дніпро, пр. Гагаріна, в районі будинку №3-7, з не оплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хв. користування майданчиком для платного паркування, чим порушено вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів затверджених постановою КМУ від 03 грудня 2009 року №1342.
В спірній постанові зазначено, що фотозйомка здійснювалась за допомогою LOGIC INSTRUMENT FIELDBOOK K 80V2, а із зображеннями транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення на веб-сайті ipkp.dniprorada.gov.ua ідентифікатор доступу до зображень транспортного засобу - державний номер транспортного засобу, що відповідає положенням ст. 283 КУпАП.
З наданих відповідачем на підтвердження вчинення позивачем адміністративного правопорушення 6 фототаблиць з часом фіксації з 14:51:36, 14:51:39 по 15:07:56, 15:08:13, 15:08:17, 15:08:21, вбачається факт знаходження транспортного засобу Chevrolet Lacetti номерний знак НОМЕР_1 в однаковому місці на майданчику для платного паркування більше 10 хвилин без оплати вартості послуг з користування майданчику для платного паркування за адресою: м. Дніпро, пр. Гагаріна, в районі буд. №3-7, геолокаційні дані: 48.4526906, 35.0634827.
Факт володіння транспортним засобом Chevrolet Lacetti номерний знак НОМЕР_1 , в час вказаний в постанові позивач не заперечує і визнає.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради №345 від 22 лютого 2022 року адреса: м. Дніпро, пр. Гагаріна, в районі буд. №3-7 внесена до Переліку спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у м. Дніпрі.
Згідно рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради №5-4/4 від 04 квітня 2023 року вказана адреса відноситься до паркувальної зони - В, вартість погодинної оплати за яку 15 грн. 00 коп.
Згідно листа ТОВ «ПАРКТ СЕРВІС ГРУППЕ» № 0546 від 14 серпня 2023 року, майданчик для паркування транспортних засобів за адресою: м. Дніпро, пр. Гагаріна, в районі буд. №3-7, станом на 07 червня 2023 року обладнано відповідно до вимог Правил паркування транспортних засобів на території міста Дніпро, також встановлено та підключено до автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування - 1 паркувальний автомат. Згідно даних серверу автоматизованої системи контролю оплати вартості послуг з паркування, обладнання встановлене на зазначеному майданчику для паркування, а саме автомат паркувальний СЕА АП 00000400, функціонував в штатному режимі, повідомлення про збій в роботі обладнання відсутні.
Вказані обставини підтверджують факт облаштування майданчика для платного паркування на місці зупинки автомобіля позивача.
Доводи позивача, що суть постанови викладена не конкретно, неповно й незрозуміло, є хибними, оскільки зміст постанови відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, і тому доводи позивача в цій частині є голослівними.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Солонянського районного суду Дніпропетровської області від 18.08.2023 року в адміністративній справі №192/1512/23- залишити без задоволення.
Рішення Вільнянського районного суду Запорізької області від 16.01.2024 року в адміністративній справі №314/5403/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко