19 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 389/3662/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),
суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.05.2023 р. в адміністративній справі №389/3662/21 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконним і скасування рішення, скасування пункту наказу та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив:
- визнати незаконним і скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом №12 від 16.07.2021, в частині зняття позивача зі складом сім'ї 2 (дві) особи з черги обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги обліку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень;
- скасувати пункт наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 19.07.2021 №1247 "Про зняття військовослужбовців, а також осіб, звільнених в запас або відставку військової частини НОМЕР_1 та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання у військовій частині НОМЕР_1 ", яким позивача зі складом сім'ї 2 (2) особи (в тому числі позивач), знято з черги обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги обліку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень;
- зобов'язати відповідача поновити позивача зі складом сім'ї: дружина ОСОБА_2 , 1960 р.н., на квартирному обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та в черзі обліку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.
Рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20.05.2022 року позов задоволено.
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 25.08.2022 року рішення Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20.05.2022 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 08.02.2023 року у справі №389/3662/21 (провадження № 61-9553св22) касаційну скаргу ВЧ НОМЕР_1 задоволено частково. Рішення Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20.05.2022 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від 25 серпня 2022 року скасовано. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 закрито. Також роз'яснено, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 08.03.2023 року у справі №389/3662/21 (провадження №61-9553св22) вирішено направити справу для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.05.2023 р. в адміністративній справі №389/3662/21 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, з 05 травня 1977 року ОСОБА_1 проходив військову службу та звільнений у запас за віком 09 грудня 2004 року.
Згідно з витягом з протоколу від 17 серпня 2003 року № 3 ОСОБА_1 та його сім'ю (чотири особи), які проживали на АДРЕСА_1 , поставлено на квартирний облік.
Відповідно до витягу з наказу від 09 грудня 2004 року № 23-пм ОСОБА_1 звільнений з військової служби із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок Міністерства оборони України.
Згідно з довідкою Богданівського старостинського округу Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_1 , до складу сім'ї якого входить дружина ОСОБА_2 , зареєстровані та фактично проживають на АДРЕСА_1 .
Рішенням житлової комісії ВЧ НОМЕР_1 від 16 липня 2021 року, оформленого протоколом № 12 (пункт 22), ОСОБА_1 зі складом сім'ї з двох осіб, знято з черги обліку осіб, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та з черги обліку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень у зв'язку із забезпеченням житловою площею за нормами згідно з розділом 1 пункту 3 постанови Виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів і президії обласної ради профспілки від 29 грудня 1984 року № 626 та на підставі листа-роз'яснення начальника Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командування Сил логістики Збройних Сил України від 14 червня 2021 року № 370/2/5240 (далі рішення комісії).
19 липня 2021 року на підставі вказаного рішення житлової комісії командиром ВЧ НОМЕР_1 видано наказ № 1247 (пункт 17), яким у зв'язку з забезпеченням житловою площею за нормою згідно з розділом 1 пункту 3 постанови Виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів і президії обласної ради профспілки від 29 грудня 1984 року № 626 та листа-роз'яснення начальника Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14 червня 2021 року № 370/2/5240, ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи знято з черги обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та з черги обліку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (далі наказ).
Предметом даного спору є встановлення правомірності та законності рішення комісії та наказу військової частини НОМЕР_1 .
Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК України, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту 1 статті 12 Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей''). Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства (абзац третій пункту 1 цієї статті).
Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: новозбудованого, вивільненого або придбаного житла; надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця); переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами) (пункт 2 розділу І Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, далі Інструкція №380).
Для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі військова частина) утворюються житлові комісії (далі житлова комісія військової частини) (пункт 1 розділу ІІ Інструкції №380).
Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Інструкції №380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
Згідно з абзацом першим пункту 8 розділу ІІ Інструкції №380 рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
Протоколом засідання житлової комісії від 16.07.2021 року за № 12 позивача знято з черги обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги обліку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, з огляду на те, що у позивача фактично змінився склад сім'ї, він зменшився на двох осіб.
Пунктом 5 Інструкції №380 встановлено, що основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій) є:
- перевірка житлових умов військовослужбовців та членів їх сімей;
- прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань;
- ведення обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими житловими приміщеннями (службовою житловою площею);
- ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
- розгляд заяв, скарг та пропозицій, що виникли під час роботи житлових комісій військових частин, та прийом громадян з житлових питань;
- видача документів, які створюються житловими комісіями військових частин під час виконання вимог цієї Інструкції;
- ведення оперативного обліку службових житлових приміщень.
Пунктом 7 Інструкції №380 визначено, що житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо:
- взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею);
- взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
- надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення;
- зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
- внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання;
- перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.
Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.
Рішення об'єднаної житлової комісії затверджується командиром військової частини підрозділу, який відповідає за організацію роботи об'єднаної житлової комісії, та оголошується в наказі командиром військової частини за місцем проходження військової служби.
Отже, з наведеного вище слідує, що житлова комісія військової частини наділена повноваженнями щодо постановки військовослужбовців та зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).
Як встановлено судом першої інстанції, та підтверджено матеріалами справи, житловий фон військового містечка № 3 перебуває у державній власності в особі МОУ та в оперативному управлінні квартирно-експлуатаційного відділу АДРЕСА_1 , складається з одного гуртожитку на 11 кімнат та 17 житлових будинків на 173 квартири з яких лише 19 квартирам рішенням органів виконавчої влади надано статус житлового житла і таким чином фактично встановлено, що житловий фонд військового містечка № НОМЕР_2 , в якому не визначено статус службового житла, відноситься до категорії житла, що надається для постійного користування і може бути приватизованим встановленим порядком.
Позивач зареєстрований та проживає в кв. АДРЕСА_2 (що відноситься до фонду житлового містечка №3) зі складом сім'ї 2 особи, у тому числі позивач. Згідно з актом обстеження житлових умов заявника, квартира, в якій зареєстрований та проживає позивач, має три кімнати загальною площею 56,10 м.
Постановою виконкому обласної ради народних депутатів та президії обласної ради № 626 від 29 грудня 1984 року (чинною на день винесення спірного рішення та наказу) установлено, що у містах та селищах міського типу:
а/ мінімальний розмір житлової площі на кожного члена сім'є шість квадратних метрів;
в/ рівень середньої забезпеченості житловою площею, який враховується при надання житлових приміщень у місті Кіровограді 7.3 кв.м., в інших населених пунктах області 7.8 кв.м.
Довідкою про перевірку житлових умов встановлено, що житлова площа квартири АДРЕСА_3 , що знаходиться в користуванні позивача (станом на день винесення спірного рішення та наказу) становить 38,6 м, а тому фактично на кожну особу, яка проживає в зазначеній квартирі припадає 19,3 м житлової площі, в зв'язку з чим зазначене житло повністю відповідає санітарно-технічним вимогам, оскільки розмір житлової площі на кожну особу навіть є більшим на 11,5 м.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що згідно до приписів Розділу ІІІ Інструкції №380, - житлове приміщення включається до числа службового згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону або командира військової частини за погодженням з КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району відповідно до пункту 8 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081. До числа службового може бути включене тільки вільне жиле приміщення (зазвичай окремі квартири). Зазначене знаходить своє відображення і в статті 118 ЖК Української РСР де вказано, що жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири. З цього слідує, що квартира в якій зареєстрований та проживає позивач разом із своєю сім'єю підпадає під категорію житла, що надається для постійного користування і за бажанням може бути приватизованим відповідно до встановленого порядку.
Судом першої інстанції встановлено, та не заперечувалось сторонами, що склад сім'ї позивача з часу постановки його на житловий облік (чотири особи) та на час прийняття спірного рішення та наказу (2 особи) дійсно змінився.
При цьому, колегія суддів враховує наступні вимоги законодавства, а саме, - Розділом VI Інструкції №380 визначено, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'' набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
У пункті 2 Розділу VI Інструкції №380 вказано, що військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до статті 34 Житлового кодексу Української УРСР.
Статтею 34 Житлового кодексу Української УРСР визначено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках.
Існуюча норма житлової площі в Україні складає 13,65 кв.м. на одну особу (ст. 47 Житловий кодекс).
Відповідно до статті 48 Житлового кодексу житлове приміщення може бути надано із перевищенням норми жилої площі, якщо воно становить одну кімнату (однокімнатну квартиру) або призначене для осіб різної статі.
Як свідчать матеріали справи, позивач проживає у квартирі, удвох із своєю дружиною площею 55,61 кв.м., яка має три кімнати, тобто площа вказаного житла є достатньою згідно норм Житлового кодексу України.
Крім того, у рапорті позивача від 27.07.2003 року, який написаний та підписаний ним власноручно вказано, що у теперішній час він забезпечений службовим житлом у в/ч НОМЕР_1 , отже позивач був забезпечений службовим житлом, проте, з огляду на те, що його склад сім'ї був 4 особи, тому такого житла було недостатньо для забезпечення згідно норм Житлового кодексу. Саме це (склад сім'ї 4 особи) стало підставою для постановки на облік осіб для поліпшення житлових умов, наразі ці обставини змінились, дві особи вибули із вказаного житла, а тому відпали обставини, які зумовили прийняття рішення про постановку на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Пунктом 7 Інструкції №380 зазначено, що на облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які забезпечувалися під час проходження військової служби житловою площею для постійного проживання за рахунок Міністерства оборони України (проте слід зауважити, що позивач забезпечувався таким житлом).
Крім того, в абзаці 3 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 ''Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями'' встановлено, що забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла, що і було зроблено відповідачем.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивач забезпечувався житлом для постійного користування, яке має право приватизувати та відповідно набути на ньому право власності. При цьому, жодного застереження, що житлове приміщення, в якому проживає позивач, не придатне до життя, матеріали справи не містять. Склад сім'є позивача зменшився, тому відпали обставини, що були підставою для поставлення його до черги осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Враховуючи вказане, з огляду на кількісну зміну складу сім'ї позивача, колегія суддів вважає, що рішення житлової комісії, що оформлене протоколом від 16.07.2021 року за № 12 про зняття позивача з черги обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та з черги обліку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, відповідає вимогам, передбаченим приведеними нормативно-правовими актами.
Отже, доводи апеляційної скарги повністю заперечуються зібраними у справі доказами, та не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
З урахуванням приведеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засідання усіх обставин справи в їх сукупності.
Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду 26.05.2023 р. в адміністративній справі №389/3662/21, - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду, відповідно до ст.ст. 328 329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко