Постанова від 16.04.2024 по справі 160/27301/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 160/27301/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Кругового О.О.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2023 р. (суддя Турлакова Н.В) в адміністративній справі №160/27301/23 за позовом ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просила:

визнати протиправною бездіяльність Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо невиплати їй допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі з інвалідністю, у розмірі 3000,00 грн. з березня 2023 р.

зобов'язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснити коригування відповідної інформації та перерахунок розміру її допомоги з березня 2023 р. та здійснити до виплати належні їй грошові суми, з огляду на неправомірне отримання нею з березня 2023 р. допомоги на проживання у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

В обґрунтування позову зазначено про те, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою з м. Констянтинівка Донецької області до м. Дніпро, що підтверджено довідкою від 03 березня 2023 р. №1241- 5002619967. 03 березня 2023 р. вона зверталась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення їй виплат як внутрішньо переміщеній особі, починаючи з березня 2023 р. та вказувала, що є інвалідом третьої групи. У призначенні виплати, як особі з інвалідністю, в розмірі 3000,00 грн. їй було відмовлено та призначено виплату на загальних підставах в розмірі 2000,00 грн. У травні та червні 2023 р. позивачка також зверталась до відповідача за виплатою у розмірі 3000 грн., надавши довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 848722, стоком дії до 01 березня 2022 р., проте їй також було відмовлено із посиланням на не підтвердження статусу особи з інвалідністю, оскільки строк дії поданої нею довідки сплинув. Вчасно пройти медико - соціальну експертну комісію та підтвердити статус особи з інвалідністю вона не мала змоги у зв'язку з дією в Україні карантину та дії воєнного стану, наявність якого, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08.03.2022 р., звільняє її від обов'язку проходити медичний огляд до його закінчення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2023 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено.

У поданій апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про те, що в березні 2023 р. ОСОБА_1 зверталась за призначенням їй виплати, як внутрішньо переміщеній особі, вказувала що має статус особи з інвалідністю, однак належних документів не подавала, тому виплата була призначена їй в розмірі 2000,00 грн. на загальних підставах. Довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 848722 на підтвердження інвалідності надала пізніше, водночас строк її дії визначений до 01 березня 2022 р. Скаржник також вказує на безпідставність посилання позивачки на неможливість своєчасно пройти медико - соціальну експертну комісію та підтвердити статус особи з інвалідністю у зв'язку з дією в Україні воєнного стану. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 р. № 225 передбачено перенесення повторного медичного огляду відносно встановлення статусу інвалідності, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, лише за умови не можливості направлення особи на такий огляд, а не автоматично. Натомість на період дії воєнного стану суттєво спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності, а саме пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08.03.2022 р. передбачено екстериторіальність у діяльності медико-соціальних експертних комісій, можливість заочного прийняття медико-соціальними експертними комісіями рішень про встановлення інвалідності. Всі лікувально-профілактичні заклади здоров'я та МСЕК на території України працюють в штатному режимі, крім територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, позивач з березня 2023 р. перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, що прибула з м. Костянтинівка Донецької області та фактично проживає в м. Дніпро, жодних факторів, які б унеможливлювали проходження нею чергової медико-соціальної експертизи починаючи з березня 2023 р. немає.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з м. Констянтинівка Донецької області до м. Дніпро, що підтверджено довідкою від 03 березня 2023р. №1241- 5002619967. 03 березня 2023 р. вона зверталась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення виплати їй, як внутрішньо переміщеній особі, починаючи з березня 2023 р., виплату призначено на загальних підставах в розмірі 2000,00 грн., без врахування статусу особи з інвалідністю. Не погодившись з такими обставинами, у травні та червні вона ще раз зверталась до відповідача та на підтвердження інвалідності надавала довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 848722, стоком дії до 01 березня 2022 р. Їй відмовлено в призначенні допомоги як особі з інвалідністю з посиланням на те, що строк дії довідки сплинув.

Не погодившись з даним діями відповідача, позивачка звернулася до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності права у ОСОБА_1 на призначення допомоги на проживання, як внутрішньо переміщеній особі, що має статус особи з інвалідністю у розмірі 3000,00 грн., навіть за наявності в неї довідки до акта огляду медико-соціальною експертної комісії серія 12 ААБ № 848722, строк дії якої сплинув у 2022 р., виходячи з положень пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08.03.2022 р.

Колегія суддів зазначає наступне.

Приписами статті 1,4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р., який діє і на даний час.

Приписами пункту 3,6 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 332 (далі - Порядок №332) в редакції на час виникнення спірних правовідносин передбачав, що допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 р.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 р. №390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» доповнено пунктом 3 наступного змісту: «Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування, за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317.

При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.

Тобто, даною нормою передбачено перенесення повторного медичного огляду з метою встановлення статусу інвалідності, строк якого припадав на період дії воєнного стану на території України, лише за умови не можливості направлення особи на такий огляд, а не автоматично.

Також, на період дії воєнного стану суттєво спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності, а саме - пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 225 від 08.03.2022 р. передбачена екстериторіальність у діяльності медико-соціальних експертних комісій, можливість заочного прийняття медико-соціальними експертними комісіями рішень про встановлення інвалідності. Всі лікувально-профілактичні заклади здоров'я та МСЕК на території України працюють в штатному режимі, крім територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік яких затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 848722 сплинув 02 березня 2022 р. (а.с.37). Починаючи з березня 2023 р., перебуваючи на обліку, як внутрішньо переміщена особа, та фактично проживаючи в м. Дніпро, ОСОБА_1 має можливість пройти медико-соціальну експертизу, однак цього не зробила. При цьому, відповідач неодноразово надавав їй письмові роз'яснення необхідності проходження медико-соціальної комісії за адресою: АДРЕСА_1 (лист № 15/8-467 від 04.05.2023, лист № 15/4-663 від 12.06.2023, лист № 15/4-758 від 07.07.2023)

Дані обставини виключають протиправність відмови відповідача у призначенні позивачці допомоги, як внутрішньо переміщеній особі з інвалідністю, у розмірі 3000,00 грн., починаючи з березня 2023 р.

За результатом перегляду справи в апеляційному порядку колегія суддів дійшла висновку про скасування оскарженого рішення суду першої інстанції, яке ухвалено з порушенням норм матеріального права, та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2023 р. в адміністративній справі №160/27301/23 - скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 16 квітня 2024 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Н.П. Баранник

суддя О.О. Круговий