Рішення від 08.04.2024 по справі 580/7619/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2024 року справа № 580/7619/23

18 годин 34 хвилини м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Проценко розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/7619/23 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 /листування: АДРЕСА_2 ) [представник позивача - не прибув] до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (код ЄДРПОУ 45013109, вул. Федора Максименка 21 Б, м.Київ, 04075/листування: вул.Богомольця 10, м.Київ, 01601) [представник відповідача Коваленко С.С. згідно довіреності] про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

24.08.2023 вх.35669/23 представник позивача-адвокат Осадчий Олег Васильович (ордер АБ «Вовк та партнери» серії СА №1056697), заява про збільшення позовних вимог від 27.02.2024 вх.35669/23, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 у день звільнення компенсації за невикористані: 4 доби щорічної чергової основної оплачуваної відпустки у 2015 році, 15 діб додаткової оплачуваної відпусткиу у 2021 році, 30 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки та 15 діб додаткової оплачуваної відпустки у 2022 році, а всього за 64 доби невикористаної відпустки;

- стягнути з Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» на користь ОСОБА_1 компенсацію за невикористані: 4 доби щорічної чергової основної оплачуваної відпустки у 2015 році, 15 діб додаткової оплачуваної відпусткиу у 2021 році, 30 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки та 15 діб додаткової оплачуваної відпустки у 2022 році, а всього за 64 доби невикористаної відпустки що в грошовому еквіваленті складає 86 256 грин;

- визнати протиправною бездіяльність Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 16.05.2020 до 05.05.2023 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» за виключенням липня, серпня та грудня 2020 року;

- зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 16.05.2020 до 05.05.2023 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням, за виключенням липня, серпня та грудня 2020 року.

Ухвалою від 18.12.2023 прийнята позовна заява до розгляду, 16.01.2024 відкладене підготовче судове засідання на 07.02.2024, 18.03.2024 - закрите підготовче провадження у справі, призначене судове засідання для розгляду справи по суті на 08.04.2024.

Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі під час розгляду справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно не виплачена грошова компенсація за невикористані дні щорічної чергової основної та додаткової оплачуваної відпустки за 2022 рік за 64 доби. Позивач вважає, що відповідач усупереч постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 не здійснив нарахування та виплату позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення за період з 16.05.2020 до 05.05.2023 пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населенням, позаяк компенсація за не використані дні відпустку та виплата позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення не здійснені відповідачем під час звільнення позивача зі служби.

22.01.2024 вх. 3808/24 позивачем подано до суду відповідь на відзив, де зазначає, що доводи відповідача є необґрунтованими, а позов таким, що належить до задоволення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що відповідно до вимог Закону України «Про Національну поліцію», а також Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, грошова компенсація за невикористані відпустки за попередні роки не передбачена, оскільки встановлено правило надання чергової відпустки поліцейському лише до кінця календарного року, а грошова компенсація виплачується у випадку її невикористання у році звільнення. Додатово у відзиві зазначає, що позивачем не надано доказів на підтвердження факту залучення позивача у спірний період до забезпечення правопорядку і безпеки громадян та унаслідок виконання своїх службових обов'язків особа мала безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 Позовні вимоги вважає не обґрунтованими, у задоволенні просить відмовити.

01.02.2024 вх. 5890/24 представник відповідача надав до суду заперечення на відповідь на відзив, де з покликанням на практику Верховного Суду щодо релевантних правовідносин (постанова від 06.02.2020 у справі №818/1276/17; 30.03.2020 у справі №808/2122/19) зазначив, що компенсація за невикористані відпустки за попередні роки, не за рік звільнення, поліцейським під час звільнення відповідно до наказу №260 не передбачена, з огляду на те що, сфера дії законодавства про працю не поширюється на поліцейських, а також деяких інших осіб, які не мають статусу працівників по трудовому законодавству. Додатково у відповіді на відзив зазначає, що позивач не зверталася до ГУ НП у Черкаській області та до відповідача з метою виплати доплати на період карантину під час проходження служби у відповідача та доказів того, що функціональні обов'язки позивача відповідали би критеріям встановленим Постановою №375.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Суд встановив, ОСОБА_1 до 05 травня 2023 року перебувала на службі в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» від 04.05.2023 №409 о/с звільнена відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції (за власним бажанням). У наказі від 04.05.2023 №409 о/с зазначається: майора поліції ОСОБА_1 інспектора роти №1 батальйону №2 полку управління поліції особливого призначення №1 (штурмовий полк «Сафарі»), з 05.05.2023, з виплатою грошової компенсації за 15 діб невикористаної відпустки у 2023 році, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж в поліції длґ її вмплати складає: 23 роки, з установленням відсотка премії за травень 2023.

15.05.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату компенсації за невикористану оплачувану відпустку за період роботи з 2002 до 2023 років та додатково просила виплатити одноразову грошову допомогу під час звільнення зі служби в поліції відповідно до наказу від 04.05.2023 №409 о/с.

29.05.2023 відповідач листом №3313/03/59/07-2023 повідомив позивача, що грошова компенсація невикористаної відпустки проведена відповідно до наказу Департаменту поліції України «Лють» від 04.05.2023 №409 о/с з виплатою грошової компенсації за 15 діб невикористаної оплачуваної відпустки у 2023 році та 26.05.2023 після надходження відповідного фінансування від головного розпорядника коштів - виплачено грошову допомогу під час звільнення у сумі 197800,70 грн.

16.05.2023 представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації щодо кількості днів невикористаної відпустки у ОСОБА_1 за період роботи з 2002 - 2023 роки; надання довідки про складові заробітної плати, що нараховувалася ОСОБА_1 з 01.03.2023 до 05.05.2023; щодо суми відпускних та періоду виплачених ОСОБА_1 під час звільнення; про суми нарахованої та не виплаченої ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги під час звільнення зі служби в поліції.

23.05.2023 відповідач листом на адвокатський запит повідомив представника позивача, що відповідно до пункту 10 статті 93 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 має право на виплату грошової компенсації за 15 діб невикористаної оплачуваної відпустки у 2023 році, що виплачена у сумі 17462 грн. За період служби з 07.11.2015 до 31.12.2022 використала щорічні чергові основні оплачувані та додаткові оплачувані відпустки неповністю. Під час звільнення ОСОБА_1 нараховано одноразову грошову допомогу у сумі 200812,89 грн (із відрахуванням обов'язкових податків і зборів сума до виплати становить 197800,70 грн), що після надходження фінансування від головного розпорядника коштів на особистий картковий рахунок ОСОБА_1 буде сплачена.

Згідно з довідкою від 23.05.2023 №1351/12/7/02-23, що видана Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_1 в період служби з 07.11.2015 до 31.12.2022 використала щорічні чергові основні оплачувані та додаткові оплачувані відпустки не у повному обсязі.

27.06.2023 представник позивача звернувся до Головного управління Національної поліції в Черкаській області із адвокатським запит про надання інформації щодо кількості днів невикористаної відпустки у ОСОБА_1 щодо нарахованої та виплаченої додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 29.04.2020 №375 із зазначенням періоду.

04.07.2023 Головне управління Національної поліції в Черкаській області листом №0-23/12/7-01-2023аз на адвокатський запит повідомив представника позивача, що в період служби в ГУ НП в Черкаській області з 07.11.2015 до 01.03.2023 ОСОБА_1 має залишки щорічних чергових відпусток: 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2021, 30 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки за 2022 рік, 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2022 рік, проте ГУ НП у Черкаській області не є правонаступником управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, тому інформацією за період з 2002 по 2015 рік не ГУ НП в Черкаській області не володіє.

07.07.2023 позивач повторно звернулася до відповідача із заявою, де просила виплатити компенсацію за невикористану оплачувану основну та додаткову відпустку за період роботи з 2002 по 2023 роки; нарахувати та виплатити за період з 16.05.2020 до 05.05.2023, додаткову доплату до заробітної плати відповідно до постанови КМУ від 29.04.2020 №375; нарахувати та виплатити середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку відповідно до статті 117 КЗпП України.

09.08.2023 відповідач листом №Ч-92 на заяву позивача повідомив, що позивач проходила службу в органах внутрішніх справ з 15.08.1999 до 06.11.2015, проте в Національній поліції України з 07.11.2015 до 05.05.2023. Відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 №64 утворений новий центральний орган виконавчої влади - Національну поліцію України, тому прохання виплатити грошову компенсацію за невикористану оплачувану основну та додаткову відпустки за період роботи в органах внутрішніх справ з 2002 до 06.11.2015 є безпідставим. В період проходження служби в Департаменті позивач не залучалась до охорони публічного порядку та у зв'язку зі специфікою проходження служби не мала безпосереднього контакту з населенням. Керівником не визначено посади інспектора роти №1 батальйону №2 полку управління поліції особливого призначення №1 (штурмовий полк «Сафарі»), як такої, що належать до преліку посад (професій) працівників, яким установлюються такі доплати (відповідно до вимог 1, 4 Постанови №375), тому відсутні підстави для виплати такої доплати до грошового забезпечення.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати грошової компенсації за увесь запитувачний період щодо невикористаної відпустки, заборгованості у виді доплати до грошового забезпечення поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, позивач звернулася до суду.

V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Згідно з частиною 1-2 статті 92 Закону № 580 поліцейським надаються щорічні чергові оплачувані відпустки у порядку та тривалістю, визначених цим Законом. Поліцейському надаються також додаткові відпустки у зв'язку з навчанням, творчі відпустки, соціальні відпустки, відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення) та інші види відпусток відповідно до законодавства про відпустки.

Тривалість відпусток поліцейського обчислюється подобово. Святкові та неробочі дні до тривалості відпусток не включаються. Тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки поліцейського становить тридцять календарних днів, якщо законом не визначено більшої тривалості відпустки. За кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів. Чергова відпустка надається поліцейському, як правило, до кінця календарного року. Поліцейським у рік звільнення за власним бажанням, за віком, через хворобу чи скорочення штату в році звільнення, за їх бажанням, надається чергова відпустка, тривалість якої обчислюється пропорційно з розрахунку однієї дванадцятої частини відпустки за кожний повний місяць служби в році звільнення. За невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону (стаття 93 Закону № 580).

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 № 260 (далі - наказ № 260). Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3 Наказу № 260).

Згідно із пунктом 8 (абзац 6-7) Розділу III Наказу № 260 при звільненні поліцейського зі служби в поліції проводиться відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року. Кількість днів надмірно нарахованої частини щорічної відпустки вказується в наказі про звільнення. За невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсації відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №375 встановлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 дні в з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення). Доплати, визначені пунктами 2 і З цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів (пункт 5 Постанова № 375).

Згідно із пунктом 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: особа є, зокрема, поліцейським; забезпечує життєдіяльність населення.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, установлено з 12 березня до 03 квітня 2020 року на усій території України карантин, період дії якого продовжувався згідно постанов Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок № 485).

Порядок № 485 визначає механізм використання коштів державного бюджету, зокрема, за програмою «Здійснення доплати військовослужбовцям Національної гвардії, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками».

Відповідно до пункту 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 485 бюджетні кошти спрямовуються органами системи МВС на безповоротній основі для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у відомчих закладах охорони здоров'я, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 «Деяк і питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».

Для здійснення вказаних видатків головним розпорядником коштів Міністерством внутрішніх справ України передбачено бюджетну програму по КПКВК 1007060 «Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками».

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Аналіз норм дає підстави для висновку, що завдання щодо формування спискі в на встановлення доплати підлеглим поліцейським, які у зв' язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали забезпечувати життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, покладено на керівників відповідних органів поліції. Остаточне рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім в граничному розмір до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, в даному випадку, приймає начальник відповідного територіального органу поліції, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Підставою для отримання доплати за Постановою №375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, вищенаведені норми права визначають лише максимальний розмір такої доплати (без визначення її сталою величини), і така доплата здійснюється за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників коштів.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Верховний Суд у постанові від 06.02.2020 у справі № 818/1276/17 та постанові від 30.03.2020 у справі № 808/2122/19 зазначив, що компенсація за невикористані відпустки за попередні роки, не за рік звільнення, поліцейським під час звільнення відповідно до Наказу № 260 не передбачена.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України під час вибору і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги, що рік звільнення позивача 2023, підстави для нарахування і виплати позивачу компенсації за невикористану відпустку минулих років відсутні.

Під час вирішення спорів щодо публічної служби, пріоритетними є норми спеціальних законів, а норми трудового законодавства належать застосуванню лише у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі, тому норми КЗпП України не застосовуються, позаяк діють норми спеціального нормативно-правового акту - приписи Наказу № 260.

У постановах від 07 квітня 2020 року у справі № 809/580/18, від 14 листопада 2018 року у справі № 816/2250/15, від 16 травня 2019 року у справі № 825/100/15-а в релевантних правовідносинах Верховний Суд зазначив, що право на отримання грошової компенсації гарантується особам рядового і начальницького складу, які звільняються з органів внутрішніх справ (подібні правовідносини), виключно за відпустку, яку ними не використано в році звільнення.

Суд критично оцінює покликанння позивача на норми КЗпП України, позаяк за загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство належить застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі та бере до уваги, що за 2023 рік позивачеві виплачена компенсація за 15 діб невикористаної відпустки, про що зазначається в наказі про звільнення від 04.05.2023 №409 о/с.

Відповідно до статті 3 КзпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої незалежності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Відповідно до статті 94 КзпП України та ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Верховний Суд у постанові від 31 березня 2020 року у справі № 808/2122/18 виснував: відповідно до вимог Закону №580-VІІІ та Порядку №260, що є спеціальним законодавством та належать застосуванню у вирішенні спорів з приводу порядку та умов грошового забезпечення поліцейських та надання їм відпустки, грошова компенсація за невикористану відпустку виплачується у випадку її невикористання у році звільнення. Грошова компенсація за невикористані відпустки за попередні роки не передбачена, а встановлено правило надання чергової відпустки поліцейському до кінця календарного року (пункт 20). Також передбачено вказувати кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку в наказі про звільнення, з яким обов'язково має бути ознайомлений під підпис поліцейський та має право на його оскарження в частині або повністю (пункт 21).

Суд бере до уваги, що у наказі про звільнення позивача вказана інформація лише про невикористану оплачувану відпустку у 2023 році (рік звільнення), що позивачем не оскаржене.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 року Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» є юридичною особою публічного права - міжрегіональним територіальним органом Національної поліції. Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, та установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки з власними реквізитами, необхідні для здійснення його діяльності.

Згідно послужного списку позивача №0043955 ОСОБА_1 проходила службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» з 01 березня 2023 року, однак до 01.03.2023 проходила службу в ГУНП у Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667), код ЄДРПОУ відповідача - 45013109.

Суд встановив, що за період служби в ДПОП «ОШБ» «Лють» ОСОБА_1 не залучалася до охорони публічного порядку, не мала безпосереднього контакту з населенням та не зверталася із заявою (рапортом) про виплати їй додаткових виплат до грошового забезпечення в період дії карантину в державі. З проханням про додаткові виплати до грошового забезпечення вона звернувся вже через два місяці після звільнення зі служби в поліції.

У матеріалах справи відсутня посадова інструкція позивача з попереднього місця служби, що би містила інформацію - докази відповідності посадових обов'язків позивача критеріям, встановленим Постановою № 375, до поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням.

Враховуючи, що останнє місце служби в поліції в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», головною функцією якого, відповідно до власного Положення, затвердженого наказом Національної поліції України від 27.04.2023 №338 є, зокрема, участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму надзвичайного або воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, зокрема шляхом виконання бойових розпоряджень, що надані уповноваженими посадовими особами та бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації(нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), спеціальних та технічних засобів відповідно до законодавства України, тому відсутні правові підстави вважати, що посадові обов'язки ОСОБА_1 в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» відповідають критеріям, встановленим Постановою № 375, до поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням.

Беручи до уваги підстави та мету запровадження Постановою № 375 доплати до заробітної плати (грошового забезпечення): доплата поліцейським має встановлюватися не за те, що вони під час дії карантину виконують свої посадові обов'язки взагалі, а тільки лише внаслідок забезпечення ними населення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також здійсненням захисту прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян на прилеглій території до об'єктів госпіталізації осіб, хворих на COVID- 19, обсервації, та які здійснюють контроль за дотриманням обсервації, самоізоляції, або патрулювання громадських місць, а також вжиття інших заходів, спрямованих включно на запобігання поширення на території України хвороби COVID- 19.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту звернення позивача до ГУНП у Черкаській області з метою виплати доплат на період карантину, або докази звернення до відповідача з метою цих виплат саме під час проходження служби у відповідача, та докази про функціональні обов'язки позивача, що відповідали б критеріям встановленим Постановою № 375.

Суд врахував, що позивач проходила службу до 01.03.2023 у ГУ НП у Черкаській області, що виплачувала грошове забезпечення, зокрема у заявленому спірному періоді, однак у матеріалах справи відсутні належні, допустимі і достовірні докази та доводи, що у спірному періоді та на час судового вирішення спору відповідач має відповідати за зобов'язання іншого органу поліції - ГУНП у Черкаській області.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги, що в спірних правовідносинах відповідач спірних дій не вчинив, порушення права на думку позивача (щодо отримання компенсації за не використану відпустку за період з 2015 до 2022 та додаткову доплату до грошового забезпечення за період з 16.05.2020 до 05.05.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375), виникло за відсутності бездіяльності в період несення позивачем служби в іншому органі поліції - ГУ НП У Черкаській області, що є самостійним суб'єктом публічного права, суд дійшов висновку, що відповідач не допустив порушення заявлених прав позивача у вказаному спірному періоді.

Суд врахував, що у зверненнях від 15.05.2023, від 07.07.2023 позивач також просила «виплатити грошову компенсацію за невикористану оплачувану відпустку за період роботи 2002 по 2023 - заява від 15.05.2023» «нарахувати та виплатити з 16.05.2020 по 05.05.2023 додаткової доплати до грошового забезпечення (помилково у заяві зазначає «заробітна плата») відповідно до постанови КМУ від 29.04.2020 № 375», що не розглянуто відповідачем, щодо обставин наявності/відсутності підстав для компенсації з огляду на бажаний період 2002 по 2023, та обставин щодо проходження служби у відповідача, починаючи з 01.03.2023 у листах від 29.05.2023, 09.08.2023 відповідач не зазначив, причин відмови не мотивував, що підтверджує протиправну бездіяльність з боку відповідача під час розгляду звернення позивача у контексті сприяння у реалізації прав особи відповідно до статті 3 Закону України «Про звернення громадян» і застосування принципів належного врядування з огляду на інтерес особи знати інформацію - відомості щодо грошового забезпечення, позаяк органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Проходження позивачем служби у лавах Національної поліції дає правові підстави для надання інформації про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що не перевірені відповідачем та немотивовані у листах-відповідях від 29.05.2023 №3313/03/59/07-2023, 09.08.2023 №Ч-92, тому позов належить задовольнити частково.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Обираючи ефективний спосіб захисту порушеного права позивача на інформацію, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність відповідача у не сприянні в наданні ОСОБА_1 інформації під час розгляду заяв від 15.05.2023, від 07.07.2023 щодо нарахування та виплати компенсації за невикористану відпустку у період з 2002 по 2023 та інформації про нарахування та виплату додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 29.04.2020 №375 за період з 16.05.2020 по 05.05.2023, з огляду на те, що позивач до 01.03.2023 проходила службу в іншому органі поліції - ГУ НП у Черкаській області, що є самостійним суб'єктом публічного права та зобов'язати повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 15.05.2023, 07.07.2023 з урахуванням оцінки та висновків суду.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позивач сплатив 1211,20 грн (квитанція від 27.02.2024 №0.0.3497080163.1), позовні вимоги задоволено частково, наявні підстави для стягнення на користь позивача витрат зі сплати судового збору у сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 2, 5-16, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» під час розгляду заяв ОСОБА_1 від 15.05.2023, 07.07.2023.

Зобов'язати Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 15.05.2023, 07.07.2023 з урахуванням оцінки та висновків суду.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (04075, м. Київ, вул. Федора Максименко, 21-Б, код ЄДРПОУ 45013109) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Рішення набирає закон сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 [РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ];

відповідач: Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» [код ЄДРПОУ 45013109, вул. Федора Максименка 21 Б, м.Київ, 04075/листування: вул.Богомольця 10, м.Київ, 01601].

Рішення суду складене 19.04.2024.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА