Справа № 560/5390/23
19 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А., розглянувши заяву про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просив:
1. Визнати у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 2200-0304-8/16819 від 07.03.2023 протиправним висновок щодо відсутності підстав для призначення (переведення) ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28 лютого 2023 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби в армії з 11.05.1977 по 18.05.1980.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді голови Печеської сільської ради з 04.07.2001 року по 12.04.2006 року та на посаді старости с.Печеськи Лісогринівецької сілської Ради з 24.05.2016 року по 24.11.2020 року.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 20.02.2023 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку зазначеного у довідках Лісогринівецької селищної ради «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( посадовий оклад, вислуга, ранг, надбавка за вислугу років) № 8 від 17.02.2023 та Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( за будь які 60 календарних місяців підряд перед зверненням на пенсію) № 7 від 17.02.2023.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів проходження строкової служби у лавах Радянської Армії з 11.05.1977 по 18.05.1980, а також роботи в органах місцевого самоврядування на посаді голови Печеської сільської ради з 04.07.2001 по 12.04.2006 та на посаді старости с. Печеськи Лісогринівецької сільської ради з 24.05.2016 по 24.11.2020.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди проходження строкової служби у лавах Радянської Армії з 11.05.1977 по 18.05.1980, а також роботи в органах місцевого самоврядування на посаді голови Печеської сільської ради з 04.07.2001 року по 12.04.2006 та на посаді старости с. Печеськи Лісогринівецької сільської ради з 24.05.2016 по 24.11.2020.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У цьому рішенні суд дійшов висновку, що позивач не має права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю для цього необхідного стажу.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 лютого 2023 року про відмову у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 20.02.2023 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " № 3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків від заробітку зазначеного у довідках Лісогринівецької селищної ради «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( посадовий оклад, вислуга, ранг, надбавка за вислугу років) № 8 від 17.02.2023 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( за будь які 60 календарних місяців підряд перед зверненням на пенсію) № 7 від 17.02.2023.
Прийнято в цій частині нову постанову.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 28 лютого 2023 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 20 лютого 2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ, без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №7 від 17.02.2023 та №8 від 17.02.2023, виданих Лісогринівецькою селищною радою.
В решті рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року залишено без змін.
У подальшому до Хмельницького окружного адміністративного суду 18.04.2024 надійшла заява від позивача про встановлення судового контролю.
Вказана заява мотивована повідомленням відповідача про те, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2023 у справі №560/5390/23 з 20.02.2020 проведено розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу» та обрахунку пенсії враховано заробітну плату у нульовому значені. Розмір пенсії за віком згідно Закону становить 2093,00 грн.
Враховуючи, що на виконання цього рішення розмір пенсії є меншим (2093,00 грн.), ніж той, що отримує позивач за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (3284,16 грн.), тому переводити на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» - недоцільно.
На думку позивача, відповідач для виконання судового рішення повинен був самостійно вжити заходів та витребувати необхідні документи (довідки відповідного зразка, про які вказав апеляційний суд, за місцем трудової діяльності) та інформацію для нарахування та переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання наявності підстав для розгляду питання щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд звертає увагу на таке.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судове рішення, яким задоволено вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 20 лютого 2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", ухвалено Сьомим апеляційним адміністративним судом.
Тобто, вимога щодо встановлення судового контролю у цій частині повинна бути адресована до Сьомого апеляційного адміністративного суду, з огляду на приписи статті 382 КАС України.
Таким чином, суд вказує на характер безпідставності заяви та відсутності змісту питання для його вирішення Хмельницьким окружним адміністративним судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи наведену норму, заяву слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 167, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Д.А. Божук