Рішення від 19.04.2024 по справі 300/278/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2024 р. справа № 300/278/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Болехівської міської ради Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправним та скасування розпоряджень №258-р від 02.08.2023 і №363-р від 20.11.2023,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Томин С.В. (далі - представник позивача), звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Болехівської міської ради Яцинина Івана Васильовича (далі відповідач), в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати Розпорядження міського голови м. Болехова від 02.08.2023 р.№ 258-р «Про створення комісії»;

-визнати незаконним та скасувати Розпорядження міського голови м. Болехова від 20.11.2023 р. № 363-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 02.08.2023 року № 258-р «Про створення комісії».

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закону) відсутні повноваження щодо створення в одноособовому порядку будь-яких комісій.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 22.01.2024 позовну заяву залишив без руху, встановив строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду документа про сплату судового збору або доказів наявності пільг щодо такої сплати із зазначенням підстав звільнення позивача від сплати судового збору (а.с.22-24).

Позивач, 23.01.2024, виконав вимоги ухвали суду від 22.01.2024 про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 4845,00 грн., за подання до адміністративного суду даного адміністративного позову (а.с.30).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 29.01.2024 відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.38-39).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 задоволено клопотання представника позивача про повернення надміру сплаченого судового збору та повернуто ОСОБА_1 надміру сплачений судовий збір в розмірі 2907 (дві тисячі дев'ятсот сім) гривень 08 копійок, згідно квитанції №BKYR-QU74-73TE від 15.01.2024 (а.с.40-42).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.56-59). Просив суд у задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що оскаржувані розпорядження відповідача є актами індивідуальної дії та стосуються тих осіб (їх повноважень), які включені до складу комісії. Вважає, що оскаржувані розпорядження безпосередньо не стосуються прав, інтересів чи обов'язків позивача. Крім того, відповідач зазначає, що до складу утвореної розпорядженням комісії не увійшли депутати міської ради, тому вона не може вважатись постійною чи тимчасовою контрольною комісією у розумінні приписів ч. 1 ст. 47 та ч. 1 ст. 48 Закону.

Представником позивача подано відповідь на відзив, згідно якого вважає аргументи наведені відповідачем необґрунтованими. Просив позов задовольнити в повному обсязі (а.с.86-87).

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив,у якому з наведеними у відповіді на відзив представника позивача аргументами не погодився, просив у задоволенні позу відмовити (а.с.93).

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

Розпорядженням Болехівського міського голови ОСОБА_2 від 02.08.2023 р. №258-р «Про створення комісії» з метою розгляду звернень командирів військових частин щодо придбання матеріально-технічних засобів та інших засобів, у відповідності до рішення Болехівської міської ради від 15.06.2023 №01-31/23 «Про затвердження міської цільової Програми підтримки Збройних Сил України на 2023 рік» створено комісію, у складі:

- ОСОБА_3 - перший заступник міського голови, голова комісії.

Члени комісії:

- ОСОБА_4 - головний спеціаліст з питань публічних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності міськвиконкому, секретар комісії:

- ОСОБА_5 - начальник фінансового управління Болехівської міської ради міськвиконкому;

- ОСОБА_6 - головний спеціаліст відділу правового забезпечення та питань майна комунальної власності міськвиконкому;

- ОСОБА_7 - волонтер (за згодою);

- ОСОБА_8 - волонтер (за згодою).

Комісії провести засідання 03.08.2023 та надати пропозиції щодо визначення порядку першочерговості здійснення закупівель матеріально-технічних засобів та інших засобів згідно звернень командирів військових частин.

Розпорядженням Болехівського міського голови від 20.11.2023 р. №363-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 02.08.2023 року №258-р «Про створення комісії» у зв'язку з кадровими змінами, з метою розгляду звернень командирів військових частин щодо придбання матеріально-технічних засобів та інших засобів, у відповідності до рішення Болехівської міської ради від 15.06.2023 №01-31/23 «Про затвердження міської цільової Програми підтримки Збройних Сил України на 2023 рік», керуючись пунктом 20 частини 4 статті 42, пункту 8 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні'внесено зміни у пункт 1 розпорядження міського голови від 02.08.2023 року № 258-р «Про створення комісії», виклавши його в наступній редакції:

- ОСОБА_3 - перший заступник міського голови, голова комісії.

- ОСОБА_4 - головний спеціаліст з питань публічних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Болехівської міської ради, секретар комісії:

- Дуб Наталія Михайлівна - начальник Фінансового управління Болехівської міської рад, член комісії;

- ОСОБА_9 - начальник відділу правового забезпечення та питань майна комунальної власності виконавчого комітету Болехівської міської ради, член комісії;

- ОСОБА_10 - головний спеціаліст відділу житлово- комунального господарства, будівництва, транспорту, екології виконавчого комітету Болехівської міської ради, член комісії;

- ОСОБА_7 - волонтер (за згодою);

- ОСОБА_8 - волонтер (за згодою).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»№280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова: видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови визначені ч. 4 ст. 42 Закону№280/97-ВР, де право створювати будь-які комісії не передбачено.

В той же час, слід відмітити, що відповідно до п. 2 ст. 26 Закону№280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає можливість утворення двох видів комісій: постійні комісії ради - є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (ч. 1 ст. 47 Закону№280/97-ВР) та тимчасові контрольні комісії - є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради (ч. 1 ст. 48 Закону№280/97-ВР).

Зокрема, згідно ч.ч. 2, 4 ст. 48 Закону №280/97-ВРрішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

Таким чином, комісія міської ради створюється виключно рішенням ради на пленарному засіданні, а не одноособово головою міської ради.

26.11.2020 р. рішенням Болехівської міської ради Івано-Франківської обл. № 08-01/20 затверджено Положення про постійні комісії Болехівської міської ради VIIІ демократичного скликання, відповідно до якого було створено комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності і власності територіальних громад, екології та благоустрою.

Рішенням Болехівської міської ради № 07-01/20 від 26.11.2020 року «Про утворення постійних комісій Болехівської міської ради та затвердження їх складу» ОСОБА_1 обрано головою постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності та комунальної власності територіальних громад, екології та благоустрою.

06.06.2023 Болехівською міською радою отримано листа начальника штабу військової частини НОМЕР_1 № 1395, на підставі якого 15.06.2023 р. Рішенням Болехівської міської ради Івано-Франківської області №01-31/23 «Про затвердження міської цільової Програми підтримки Збройних Сил України на 2023 рік» вирішено затвердити Програму підтримки Збройних Сил України на 2023 рік (далі - Програма), контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності і власності територіальних громад, екології та благоустрою (А. Височанський) та першого заступника міського голови ( ОСОБА_11 ).

Відповідно до розділу ІІІ Програми на постійну комісію міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності і власності територіальних громад, екології та благоустрою, головою якої є позивач, покладено обов'язки щодо матеріально-технічного забезпечення військових частин ЗСУ.

Таким чином, судом встановлено, що у Болехівській міській раді створена постійна комісія міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності і власності територіальних громад, екології та благоустрою, до повноважень якої віднесено здійснення контролю за виконанням міської цільової Програми підтримки Збройних Сил України на 2023 рік, затвердженої Рішенням Болехівської міської ради Івано-Франківської обл. від 15.06.2023 р. № 01-31/23.

Відомості щодо створення будь-яких інших комісійБолехівської міської ради Івано-Франківської областіз питань матеріально-технічного забезпечення військових частин ЗСУ у матеріалах справи відсутні.

Посилання відповідача на те, що до складу утвореної розпорядженням комісії не увійшли депутати міської ради, тому така комісія не може вважатись постійною чи тимчасовою контрольною комісією у розумінні приписів ч. 1 ст. 47 та ч. 1 ст. 48 Закону№280/97-ВР, суд оцінює критично, оскільки зі змісту розпорядження від 02.08.2023 р. №258-р «Про створення комісії» вбачається, що відповідачем була створена комісія для розгляду звернень командирів військових частин щодо придбання матеріально-технічних засобів та інших засобів, у відповідності до рішення Болехівської міської ради від 15.06.2023 № 01-31/23 «Про затвердження міської цільової Програми підтримки Збройних Сил України на 2023 рік». Із зазначеного вбачається, що створена Розпорядженням Болехівського міського голови ОСОБА_2 від 02.08.2023 р. № 258-р «Про створення комісії» комісія є комісією саме Болехівської міської ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження законності розпорядження Болехівського міського голови від 02.08.2023 року № 258-р «Про створення комісії» та розпорядження Болехівського міського голови від 20.11.2023 р. № 363-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 02.08.2023 року № 258-р «Про створення комісії».

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими а позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції №BKYR-QU74-73TE від 15.01.2024 позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 4 845,00 грн (а.с.30).

Разом з цим, представником позивача подано до суду клопотання про повернення надмірно сплаченого судового збору(а.с.32-33), яке ухвалою суду від 29.01.2024 задоволено та постановлено повернути ОСОБА_1 надміру сплачений судовий збір в розмірі 2907 (дві тисячі дев'ятсот сім) гривень 08 копійок, згідно квитанції №BKYR-QU74-73TE від 15.01.2024 (а.с.40-42).

Враховуючи наведене, з огляду на підтвердження сплати позивачем судового збору за подання цієї позовної заяви у розмірі 1937,92 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Болехівської міської ради Івано-Франківської області на користь позивача сплачена ним сума судового збору у розмірі 1937,92 грн.

Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправними та скасування розпоряджень міського голови- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича від 02 серпня 2023 року № 258-р «Про створення комісії».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Болехівського міського голови Яцинина Івана Васильовича від 20 листопада 2023 року № 363-р «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 02 серпня 2023 року № 258-р «Про створення комісії».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Болехівської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ - 04054270, вул. І.Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77202) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачену суму судового збору, що становить 1937(одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.