18 квітня 2024 року Справа № 280/1554/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 №923280124073 та від 30.08.2023 №617 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести з дня, що настає за днем смерті годувальника, а саме з 05.06.2021 ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, згідно заяви від 05.10.2021.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка з 2011 року є пенсіонеркою, що підтверджується посвідченням виданим 08.08.2011 №2051721660. З 2018 року ОСОБА_1 хворіла, у зв'язку з чим не мала можливості працювати та перебувала на утримання свого чоловіка. Вказане підтверджується копіями виписних епікризів та інформацією щодо розміру пенсії заявниці та її померлого чоловіка. Станом на дату смерті ОСОБА_2 обидва з подружжя були пенсіонерами та пенсія була єдиним джерелом для існування. Відповідно до інформації ГУ ПФУ в Запорізькій області від 18.10.2023 №0800-0501-8/74042 пенсія померлого чоловіка заявниці - ОСОБА_2 становила 7174,38 грн. Відповідно до довідки ГУ ПФУ в Запорізькій області від 11.10.2021 №0997829297243916 пенсія заявниці станом на день смерті чоловіка становила 1781,88 грн. Таким чином, пенсія чоловіка була для заявниці постійним і основним джерелом до існування. 05.10.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника - її померлого чоловіка ОСОБА_2 .. Рішенням від 14.10.2021 ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачці була надана відмова в здійсненні перерахунку пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Підставою для відмови зазначено, що Акт про проживання осіб виданий головою правління ОСББ «Кучугури» не відноситься до органів місцевого самоврядування, на якого поширюється повноваження щодо підтвердження реєстрації місця проживання або місця перебування особи. В листопаді 2021 року позивачка звернулася до Енергодарського міського суду Запорізької області із заявою про встановлення факту перебування на утриманні померлого чоловіка. Ухвалою від 22.11.2021 по справі № 316/2941/21 було вiдкрито провадження, слухання справи призначено на 10-00 годину 30.08.2022 у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження. Судовий розгляд справи не відбувся. Вказане підтверджується інформацією Ленінського районного суду м. Запоріжжя вих. №01-22/73/2024 від 16.02.2024 (додається). З 04.03.2022 територія Енергодарської територіальної громади Запорізької області, де мешкала позивач є тимчасово окупованою. Тому позивачка вимушена була евакуюватися та 26.06.2023 прибула до м. Червоноград Львівської області. 23.08.2023 у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та тяжким хворобливим станом здоров'я позивачка знову звернулася до Пенсійного фонду України із заявою про переведення на пенсію по втраті годувальника. ГУ ПФУ в Запорізькій області була розглянута заява позивача та зазначено, що в матеріалах електронної пенсійної справи до звернення №3048 від 05.10.2021 долучено акт про проживання, виданий об'єднанням співвласників багатоквартирних будинку «Кучугури» від 25.08.2021, яке не являється структурною одиницею органів місцевого самоврядування та не наділено правом підтверджувати факт сумісного проживання. З урахуванням зазначеного відповідачем прийнято рішення відмовити позивачці в проведенні зазначеного вище перерахунку у зв'язку з відсутністю необхідних документів. З прийнятими рішеннями відповідача позивач не погоджується, вважає, що вони порушують її право на отримання пенсії по втраті годувальника. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 26 лютого 2024 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у даній справі. Відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1554/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про виклик свідків - відмовлено.
Відповідач у поданому до суду письмовому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що згідно зі ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. Позивачем не обґрунтовано і не вказано поважність причин пропуску строку звернення до суду, а тому відсутні правові підстави для поновлення цього строку. Вказує, що позовні вимоги з 05.10.2021 розгляду і задоволенню не підлягають. Зазначено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. У зв'язку зі смертю чоловіка позивач звернулась з заявою від 05.10.2021 про проведення перерахунку пенсії, а саме про перехід на пенсію по втраті годувальника згідно Закону №1058. Рішенням Головного управління від 14.10.2021 № 923280124073 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що в порушення вимог п. 2.11 Порядку № 22-1 документ про реєстрацію за однією адресою з померлим годувальником на дату його смерті заявником не наданий, оскільки акт про проживання осіб виданий головою правління ОСББ “Кучугури”, який не є структурною одиницею органу місцевого самоврядування, повноваженнями якого є підтвердження реєстрації місця проживання або місця перебування особи. Про прийняте рішення ОСОБА_1 було повідомлено листом Головного управління в Запорізькій області від 19.10.2021 № 0800-0214-8/70035. Однак, позивач рішення Головного управління не оскаржив, натомість, 05.10.2021 знову звернулась до Головного управління з заявою про щодо перерахунку “Перехід на інший вид пенсії” (у разі втрати годувальника згідно Закону № 1058). Рішенням Головного управління від 30.08.2023 № 617 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю необхідних документів та зазначено, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . В матеріалах електронної пенсійної справи до звернення № 3048 від 05.10.2021 долучено акт про проживання, виданий об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Кучугури» від 25.08.2021, яке не являється структурною одиницею органів місцевого самоврядування та не наділено правом підтверджувати факт сумісного проживання. Враховуючи вищезазначене перевести з пенсії по інвалідності на пенсію у разі втрати годувальника неможливо, оскільки не підтверджено факту родинних стосунків. Крім того, Головне управління звертає увагу, що у разі винесення наступного рішення за повторним зверненням до органів Пенсійного фонду попереднє рішення автоматично скасовується. А отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 № 923280124073 взагалі не може становити предмет спору у даній справі. Крім того зазначено, що абзацом 2 ч. 4 ст. 45 Закону №1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. У випадку задоволення заявлених позовних вимог про перерахунок пенсії з 05.10.2021 це буде порушенням норм процесуального права. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив зазначено, що наявність реєстрації місця проживання померлого годувальника за іншою адресою не може беззаперечно свідчити про те, що позивачка не могла проживати сім'єю разом зі своїм чоловіком за однією адресою. Також зазначено, що у зв'язку з тим, що позивачка звернулася в обумовлений Законом строк - протягом 12 місяців з дня смерті годувальника - остання має право на призначення відповідного виду пенсії з дня, що настає за днем смерті її чоловіка, а саме з 05.06.2021.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, установив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 06.11.1984 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданим 06.11.1984.
04.06.2021 згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Енергодарським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 07.06.2021 ОСОБА_2 помер.
У зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_1 звернулась з заявою від 05.10.2021 про проведення перерахунку пенсії, а саме про перехід на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону № 1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 № 923280124073 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до рішення від 14.10.2021 № 923280124073 позивачем були подані наступні документи для розгляду: заява від 05.10.2021 про проведення перерахунку пенсії (перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника); паспорт; акт про проживання особи від 25.08.2021; свідоцтво РАГС про смерть годувальника серії НОМЕР_2 ; свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 ; трудова книжка або документи про стаж; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000.
Повідомлено про те, що в заяві відсутня довідка про реєстрацію місця продивання особи разом з годувальником за однією адресою, яка видається орагном реєстрації міськох ради.
Відмовлено в переведенні на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так, як доданий Акт про проживання осіб виданий головою правління ОСББ «Кучугури» не відноситься до органів місцевого самоврядування, на якого поширюється повноваження, щодо підтвердження реєстрації місця проживання або місця перебування особи.
В листопаді 2021 року позивач звернулася до Енергодарського міського суду Запорізької області із заявою про встановлення факту перебування на утриманні померлого чоловіка.
Ухвалою від 22 листопада 2021 року по справі № 316/2941/21 було вiдкрито провадження, слухання справи призначено на 10-00 годину 30.08.2022 у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження. Судовий розгляд справи не відбувся. Вказане підтверджується листом Ленінського районного суду м. Запоріжжя №01-22/73/2024 від 16.02.2024.
З 04.03.2022 територія Енергодарської територіальної громади Запорізької області, де мешкала позивач є тимчасово окупованою. Тому позивач вимушена була евакуюватися та 26.06.2023 прибула до м. Червоноград Львівської області.
05.10.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про щодо перерахунку “Перехід на інший вид пенсії” (у разі втрати годувальника відповідно до Закону № 1058).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 30.08.2023 № 617 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю необхідних документів та зазначено, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 №923280124073 та від 30.08.2023 №617 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Щодо строків звернення суд зазначає, що дане питання було вирішено при відкритті провадження та ухвалою суду від 26 лютого 2024 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у даній справі.
Крім того, судом було установлено, що позивач активно сприяла захисту своїх прав щодо переходу на пенсію по втраті годувальника, в тому числі і в судовому порядку. Отримавши 14.10.2021 відмову Головного управління ПФУ в Запорізькій області в здійсненні перерахунку пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, позивач в листопаді 2021 року звернулася до Енергодарського міського суду Запорізької області із заявою про встановлення факту перебування на утриманні померлого чоловіка. Ухвалою від 22 листопада 2021 року по справі № 316/2941/21 було вiдкрито провадження, слухання справи призначено на 10-00 годину 30.08.2022 року у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження. Проте з незалежних від позивача причин судовий розгляд справи не відбувся. З 04.03.2022 територія Енергодарської територіальної громади Запорізької області стала тимчасово окупованою. Виїхавши до м. Червоноград Львівської області у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем та тяжким хворобливим станом здоров'я, втратою документів щодо попереднього звернення до суду, позивачка знову була вимушена звернутися до Пенсійного фонду України із заявою від 23.08.2023 про переведення на пенсію по втраті годувальника. І знову отримала рішення відповідача про відмову, мотивоване тим, що акт про проживання, виданий об'єднанням співвласників багатоквартирних будинку «Кучугури» від 25.08.2021 не підтверджує факт сумісного проживання. 03.11.2023 позивачка звернулася вже до Червоноградського міського суду Львівської області із заявою, у якій просила встановити факт перебування на утриманні її померлого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким вони були подружжям та проживали разом. Ухвалою суду від 11.12.2023 по справі №459/3684/23, враховуючи пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 29.11.2023 щодо наявності спору про право, заява ОСОБА_1 залишена без розгляду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч.1 ст.10 Закону № 1058-IV.
Згідно з п.3 ч.1 ст.45 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
За приписами ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
За змістом ч.2 ст.36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Відповідно ч.3 ст.36 Закону № 1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин).
Пунктом 2.3 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;
3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) відомості про місце проживання;
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби.
До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника членам сім'ї особи, яка загинула (померла) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час безпосередньої участі в АТО/ООС або під час безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, додаються документи згідно з Порядком надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740 (при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» членам сім'ї осіб, зазначених в пунктах «е» та «є» статті 3 цього Закону).
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;
11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).
За приписами п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Згідно з п.2.16 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду.
Отже, дружина померлого, якщо вона досягла віку 65 років і була на утриманні померлого (перебувала на повному утриманні померлого або одержувала від нього допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування), має право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Дружина померлого, яка не була на його утриманні, має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника в разі втрати джерела засобів до існування. Для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються, серед іншого, документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
При цьому, за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про шлюб. За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою) або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Зі змісту доданих до позовної заяви документів установлено, що позивач та її чоловік ОСОБА_2 перебували у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданим 06.11.1984.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 помер.
Позивач на час звернення до відповідача перебуває на обліку у пенсійному органі та отримує пенсію за віком, що сторонами не заперечується, досягла віку 65 років.
Як установлено судом, позивач 05.10.2021 (протягом 12 місяців з дня смерті годувальника) звернулася до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Вказане свідоцтво про укладення шлюбу та паспорт, які долучені позивачем до заяви від 05.10.2021, засвідчують родинні стосунки позивача з померлим.
Підставою для відмови зазначено, що Акт про проживання осіб виданий головою правління ОСББ «Кучугури» не відноситься до органів місцевого самоврядування, на якого поширюється повноваження щодо підтвердження реєстрації місця проживання або місця перебування особи.
В листопаді 2021 року позивач звернулася до Енергодарського міського суду Запорізької області із заявою про встановлення факту перебування на утриманні померлого чоловіка. Ухвалою від 22 листопада 2021 року по справі № 316/2941/21 було вiдкрито провадження, слухання справи призначено на 10-00 годину 30.08.2022 у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження. Судовий розгляд справи не відбувся. Вказане підтверджується листом Ленінського районного суду м. Запоріжжя вих. №01-22/73/2024 від 16.02.2024. З 04.03.2022 територія Енергодарської територіальної громади Запорізької області, де мешкала позивач є тимчасово окупованою, тому позивач вимушена була евакуюватися та 26.06.2023 прибула до м. Червоноград Львівської області.
В подальшому, у рішенні ГУ ПФУ в Запорізькій області №617 від 30 серпня 2023 року зазначено про те, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Заявниця зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач зазначає, що з чоловіком постійно проживала разом за адресою: АДРЕСА_2 . За адресою, де був зареєстрований померлий чоловік позивача - АДРЕСА_1 , фактично проживали їх спільні діти.
Як передбачено п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається:
документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою),
інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Суд зазначає, що наявність реєстрації місця проживання позивачки за іншою адресою не може беззаперечно свідчити про те, що вона не могла проживати сім'єю разом зі своїм чоловіком за однією адресою.
В підтвердження факту проживання разом з годувальником за однією адресою, а отже й перебування на його утриманні, позивач надала Акт про проживання осіб, виданий головою правління ОСББ «Кучугури» від 25.08.2021, що засвідчував факт того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали за адресою: АДРЕСА_2 в період з 09.06.1996 по 04.06.2021. Вказаний факт був засвідчений трьома свідками-сусідами позивачки.
Суд зауважує, що відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію по втраті годувальника відповідач невірно застосував вище вказані норми щодо визначення переліку документів, які засвідчують факт перебування на утриманні померлого годувальника.
Як зазначає у відмові сам відповідач, посилаючись на п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається: документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.
Таким чином, вказаний документ відноситься до визначених п. 2.11 Порядку №22-1 інших документів, що підтверджують факт проживання разом з годувальником за однією адресою.
Будь-яких зауважень чи доводів щодо неприйнятності цього документу та/або зазначених у ньому відомостей відповідач в оскаржуваному рішенні не навів.
При цьому, суд звертає увагу, що вжите в п.2.11 Порядку №22-1 слово «зокрема» означає виділення документів органів місцевого самоврядування з поміж інших документів, тобто, «в тому числі», «серед іншого».
Однак, надані позивачем документи на підтвердження факту її перебування на утриманні померлого чоловіка відповідачем не взяті до уваги.
Також, з 2018 року позивач хворіла, у зв'язку з чим не мала можливості працювати та перебувала на утримання свого чоловіка. Вказане підтверджується копіями виписних епікризів та інформацією щодо розміру пенсії заявниці та її померлого чоловіка. Станом на дату смерті ОСОБА_2 обидва з подружжя були пенсіонерами та пенсія була єдиним джерелом для існування. Відповідно до інформації Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 18.10.2023 №0800-0501-8/74042 пенсія померлого чоловіка заявниці - ОСОБА_2 становила 7174,38 грн. Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 11.10.2021 №0997829297243916 пенсія заявниці станом на день смерті чоловіка становила 1781,88 грн. Таким чином, пенсія чоловіка була для заявниці постійним і основним джерелом до існування.
Отже, позивач є дружиною померлого годувальника ОСОБА_2 , перебувала на його утриманні, досягла віку 65 років, отримує пенсію за віком, відтак має право на переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Суд відхиляє доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про те, що при винесені наступного рішення по пенсійні справі позивача, попереднє рішення автоматично скасовується, оскільки таке відповідачем ніяк не обґрунтовано.
Суд вказує, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується.
Відповідно до ч. 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
З огляду на вищевикладене рішення відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, у зв'язку з чим суд доходить висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 №923280124073 та від 30.08.2023 №617.
Суд констатує, що у спірних правовідносинах нормами чинного законодавства не передбачено альтернативних способів поведінки, дій, рішень суб'єкта владних повноважень, окрім як призначення позивачу пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином для відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 переведення з дня, що настає за днем смерті годувальника, а саме з 05.06.2021, з призначеної їй пенсії за віком, на пенсію по втраті годувальника, чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до заяви від 05.10.2021.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ; фактичне місце проживання/ перебування: АДРЕСА_4 ; ІПН НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.10.2021 №923280124073 та від 30.08.2023 №617 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 переведення з дня, що настає за днем смерті годувальника, а саме з 05.06.2021, з призначеної їй пенсії за віком, на пенсію по втраті годувальника, чоловіка ОСОБА_2 , відповідно до заяви від 05.10.2021.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова