11 квітня 2024 року м. Ужгород№ 260/9781/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Гавій Л.В.
за участі представників
позивача: Горбатова А.А.
відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 квітня 2024 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складене 19 квітня 2024 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" (далі - позивач, ТОВ "Закарпатгаз Збут") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП) про визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.09.2023 року № 262-р щодо усунення порушень ТОВ "Закарпатгаз Збут".
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі посвідчення на проведення планової перевірки від 08.08.2023 року № 392, виданого згідно постанови НКРЕКП від 28.06.2023 року № 1163 "Про проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ "Закарпатгаз Збут"", сектором Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Закарпатській області проводилась позапланова виїзна перевірка дотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови за період діяльності з 01.07.2022 року по 31. 05.2023 року).
За результатами проведеної перевірки складено Акт від 04.09.2023 року № 376, який отримано позивачем 04.09.2023 року та підписано ТОВ "Закарпатгаз Збут" із письмовими застереженнями, в яких зазначалось, що письмові пояснення та заперечення будуть подані у визначений законодавством строк, а саме на протязі 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання акту.
06.09.2023 року на адресу НКРЕКП та сектору НКРЕКП у Закарпатській області ТОВ "Закарпатгаз Збут" було направлено Пояснення та обгрунтування (заперечення) до акту № 376 від 04.09.2023 року за вих. № 887-Сл-617-0923, згідно яких, ТОВ "Закарпатгаз Збут" не погоджувалось з висновками викладеними в Акті перевірки, заперечує наявність порушень Ліцензійних умов, що встановлені за результатами перевірки та вказує, що компенсація за недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів природного газу та порядок надання компенсації споживачам за їх недотримання затверджених постановою НКРЕКП № 1156 21.09.2017 року (далі - Стандарти) зазначеному в запиті переліку споживачів не надавалась виходячи з форс-мажорних обставин. На підтвердження вищевикладених обставин до пояснення на акт перевірки було надано копію листа Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року.
За результатами розгляду Акта перевірки, 26.09.2023 року НКРЕКП прийнято постанову № 1744 "Про застереження щодо недопущення надалі ТОВ "Закарпатгаз Збут" порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу".
Одночасно, видано Розпорядження від 26.09.2023 року № 262-р щодо усунення порушень ТОВ "Закарпатгаз Збут", яким зобов'язано позивача усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року № 201, а саме: підпункту 18 у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку; підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, для чого у строк до 10.10.2023 року: надати до НКРЕКП скориговану форму звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) "Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам", затверджену постановою НКРЕКП від 10.11.2022 року № 1416 за І квартал 2023 року; сплатити компенсацію 676 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року № 1156, про що повідомити НКРЕКП.
05.10.2023 року ТОВ "Закарпатгаз Збут" звернулося до НКРЕКП щодо продовження строку виконання розпорядження, разом з тим, зазначає, що сукупність обставин, а саме переведення споживачів ТОВ "Закарпатгаз Збут" до постачальника "останньої надії" ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", а також тривала агресія рф проти України, що призвело до значного скорочення чисельності працівників Товариства в тому числі менеджерів по роботі з побутовими споживачами, а також значна кількість населення залишили територію України, що в свою чергу не дає змоги ТОВ "Закарпатгаз Збут" виконати вимогу Розпорядження, якою імперативно закріплено саме сплатити компенсацію 676 споживачам, оскільки для її сплати необхідно отримати належним чином засвідчені даними споживачами документів таких як. копія паспорту, довідки про присвоєння РНОКПП та банківських реквізитів у встановлений в Розпорядженні строк.
Щодо надання скоригованої форми № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна), ТОВ "Закарпатгаз Збут" зазначало, що не мало змоги направити дане клопотання у строки визначені п. 10.9 "Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов", тобто не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати закінчення встановленого рішенням НКРЕКП строку, оскільки Постанова та Розпорядження станом на 05.10.2023 року не надійшли на адресу позивача та про наявність таких ТОВ "Закарпатгаз Збут" дізналося з офіційної веб-сторінки НКРЕКП.
16.10.2023 року на адресу ТОВ "Закарпатгаз Збут" надійшла відповідь з НКРЕКП за вих. №10785/14.1.2/7-23 від 09.10.2023 року, якою було відмовлено в продовженні строку виконання розпорядження.
ТОВ "Закарпатгаз Збут" не погоджується з Розпорядженням від 26.10.2023 року №262-р, вважає його протиправним та таким, що винесене з порушенням норм діючого законодавства, а відтак підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 20.11.2023 року відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
04.12.2023 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого, НКРЕКП не погоджується з усіма обставинами, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача.
Зазначає, що НКРЕКП було проаналізовано реєстри надання послуг та письмових звернень споживачів, реєстри надання компенсацій споживачам постачальників природного газу за 1-й квартал 2023 року, що подаються до НКРЕКП відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) "Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам", затвердженої Постановою НКРЕКП 1416, на підставі яких заповнюється форма звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна), за даними яких за 1-й квартал 2023 року ТОВ "Закарпатгаз Збут" не надавалися компенсації споживачам у звітному періоді.
При цьому, у звітності ТОВ "Закарпатгаз Збут" для таких послуг зазначена затримка виконання послуги внаслідок форс-мажорних обставин. Водночас, згідно з положеннями Постанови 1416 затримка у наданні послуги внаслідок форс-мажорних обставин або з вини споживачів має бути документально підтверджена, згідно з Стандартами та вимогами - настання форс-мажорних обставин підтверджується відповідно до чинного законодавства.
НКРЕКП враховані в Обґрунтуванні до проектів рішень Пояснення до Акта перевірки № 376 ТОВ "Закарпатгаз Збут", направлені до НКРЕКП листом від 06.09.2023 року № 887-Сл-617-0823, що відображено в Обґрунтуванні.
Відповідач наголошує, що Розпорядження № 262-р прийнято НКРЕКП в межах компетенції та у спосіб, визначений законодавством України з дотриманням балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, а також основних принципів діяльності Регулятора - законності, справедливості та недопущення дискримінації.
14.12.2023 року до суду надійшла відповідь на відзив, зі змісту якої, позивач вважає оскаржене Розпорядження безпідставним та необґрунтованим, зміст якого не відповідає нормам чинного законодавства України, що регулює порядок постачання природного газу споживачам, оскільки, розпорядження прийнято без врахування статусу позивача, як постачальника природного газу, у зв'язку із чим суперечить його способу виконання передбаченому п. 3.10 розділу ІІІ Мінімальних стандартів; без врахування суперечності пп. 3 п. 3.2 розділу ІІІ Мінімальних стандартів та абз. 4 п. 24 розділу ІІІ Правил постачання; без врахування строків виникнення переплати та не враховано ст. 17 Закону України «Про звернення громадян», а також, не враховано дію обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини).
Крім того, приймаючи оскаржуване Розпорядження НКРЕКП з встановленням строків його виконання до 10.10.2023 року не було враховано пункти 3.5, 3.9 та 3.10 Мінімальних стандартів та імперативно зобов'язано ТОВ "Закарпатгаз Збут" сплатити 676 побутовим споживачам компенсації за недотримання Мінімальних стандартів без врахування необхідності самостійного звернення цих побутових споживачів до ТОВ "Закарпатгаз Збут" за отриманням компенсації. Тобто, у побутових споживачів були відсутні будь-які претензії щодо недотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу.
19.12.2023 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, з яких, ознайомившись з відповіддю позивача на відзив, відповідач вважає викладені в ній доводи безпідставними; такими, що не спростовують твердження відзиву НКРЕКП на позовну заяву, що міститься в матеріалах справи; такими, що дублюють твердження позовної заяви.
Ухвалою від 28.12.2023 року, за клопотанням представника відповідача, суд перейшов до розгляду справи № 260/9781/23 за правилами загального позовного провадження, в зв'язку з чим, призначено підготовче судове засідання.
05.02.2024 року до суду надійшли додаткові пояснення по справі від позивача. Зі змісту останніх, 30.01.2024 року Львівською торгово-промисловою палатою видано Сертифікат № 4600 24-0179 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким торгово-промисловою палатою засвідчено форс-мажорні обставини у ТОВ "Закарпатгаз Збут" щодо забезпечення повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, що призвело до неможливості своєчасного повернення коштів побутовим споживачам за Мінімальними стандартами та вимогами до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року №1156.
ТОВ "Закарпатгаз Збут" просить врахувати надані пояснення, та долучити до матеріалів справи належні та допустимі докази, якими підтверджено відсутність виявлених порушень НКРЕКП, на підставі яких видане оскаржуване Розпорядження №262-р від 26.09.2023 року.
07.02.2024 року до суду НКРЕКП надано свої пояснення щодо додаткових пояснень позивача від 04.02.2024 року, якими, зокрема, заперечує проти долучення нових доказів.
Акцентує увагу, що заява про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили виконання обов'язків (зобов'язань) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за законодавчими та іншими нормативними актами України від 17.01.2024 року № 887-Сл-13-0124 датована 17.01.2024 року, а Сертифікат № 4600-24-0179 про форс-мажорні обставини було надано листом Львівської торгово-промислової палати від 30.01.2024 року № 19-08-16/99. Водночас позовна заява ТОВ "Закарпатгаз Збут" подана до Закарпатського окружного адміністративного суду 13.11.2023 року.
При цьому, при поданні позовної заяви ТОВ "Закарпатгаз Збут" не зазначило про намір подати певні нові докази, зокрема, заяву Сертифікат про форс-мажорні обставини.
Отже, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження дій, визначених статтею 79 КАС України для дотримання процедури подачі нових доказів, крім того Ліцензіатом не наведено об'єктивних підстав неможливості отримання такого доказу до моменту подання позовної заяви.
Слід зазначити, що Заява та Сертифікат, були подані позивачем лише разом додатковими поясненнями від 04.02.2024 року.
При цьому, у додаткових пояснення позивач просить суд визнати поважними причини неподання вказаних доказів разом з позовною заявою, оскільки "станом на дату подання позовної заяви Товариство не зверталось до ТПП за отриманням Сертифікату". А необхідність отримання Сертифікату позивач пов'язує з обставинами, викладеними НКРЕКП у відзиві на позов.
13.02.2024 року до суду надійшли пояснення по справі від позивача.
14.02.2024 року до суду надійшли пояснення по справі від відповідача.
Ухвалою суду від 20.02.2024 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
11.04.2024 року представником відповідача подані додаткові пояснення, в яких зауважує, що розпорядженням НКРЕКП від 16.01.2024 року № 15-р (прийнятим за результатами розгляду Акта позапланової виїзної перевірки від 20.12.2023 року № 548) було внесено зміни до Розпорядження № 262-р та цифри та слово "10 жовтня 2023" замінено цифрами та словом "16 лютого 2024".
Вищенаведене свідчить про те, що навіть станом на 16.01.2024 року позивач не вчинив жодної дії на виконання Розпорядження № 262-р.
А тому, жодне право позивача на продовження строку усунення порушень не порушено, оскільки ним взагалі не вчиняються жодні дії, спрямовані на усунення порушень.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На підставі постанови НКРЕКП від 28.06.2023 року № 1163 "Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Закарпатгаз Збут" та посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 08.08.2023 року № 392, Сектором НКРЕКП у Закарпатській області у термін з 22.08.2023 року по 04.09.2023 року було проведено позапланову виїзну перевірку щодо дотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року № 201.
За результатами позапланової перевірки ТОВ "Закарпатгаз Збут" Регулятором було складено Акт перевірки від 04.09.2023 року № 376.
Вказаним Актом було зафіксовано про не дотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" вимог:
- підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу у встановленому порядку, а саме достовірності наданих НКРЕКП даних у формі № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) (далі - форма № 4- НКРЕКП-газ-якість-постачання) за І квартал 2023 року;
- підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП у тому числі в частині дотримання пунктів 3.1, 3.2, 3.4 глави 3 Стандартів та вимог щодо забезпечення мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу споживачу, надання споживачам компенсації у разі недотримання мінімальних стандартів якості, а саме:
пункту 3.1 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 № 1156 (далі - Стандарти та вимоги) у частині забезпечення постачальником мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу споживачу;
пункту 3.2 глави 3 Стандартів та вимог, зокрема, повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, або надання обґрунтованої відповіді споживачу щодо повернення суми переплати - у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача;
пункту 3.4 глави 3 Стандартів та вимог, зокрема, у разі недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу, зазначених у пункті 3.2 цієї глави, постачальник сплачує споживачу компенсацію у розмірах, наведених у додатку 3 до цих Стандартів та вимог.
26.09.2023 року на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, за результатами розгляду Акта № 376, НКРЕКП були прийняті постанова № 1744 "Про застереження щодо недопущення надалі ТОВ "Закарпатгаз Збут" порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу" та Розпорядження № 262-р, яким зобов'язано ТОВ "Закарпатгаз Збут":
- усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме: підпункту 18 у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку,
- підпункту 25 у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП, для чого у строк до 10.10.2023: надати до НКРЕКП скориговану форму звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) "Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам", затверджену постановою НКРЕКП від 10.11.2022 року № 1416 за І квартал 2023 року; сплатити компенсацію 676 споживачам за недотримання Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року № 1156, про що повідомити НКРЕКП.
Не погоджуючись із прийнятим Розпорядженням, заперечуючи наявність порушень Ліцензійних умов, позивач серед іншого, зазначає, що компенсація за недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів природного газу та порядок надання компенсації споживачам за їх недотримання затверджених постановою НКРЕКП № 1156 21.09.2017 року зазначеному в запиті переліку споживачів не надавалась виходячи з наявністю передбачених ч. 2 статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" форс-мажорних обставин, а саме, збройний конфлікт, зокрема, ворожі атаки, дії іноземного ворога, загальну військову мобілізацію, військові дії, оголошену та неоголошену війну.
З огляду на викладене, останній звернувся до суду із даним позовом про визнання спірного Розпорядження протиправним та його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 року N 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Приписами статті 19 Закону №1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 14.06.2018 року за № 428 затвердила Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.
Згідно пунктів 1.1. 1.2. та 1.3. цього Порядку його дія поширюється на суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - ліцензіати): 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, зберігання енергії; постачання електричної енергії споживачу; трейдерської діяльності на ринку електричної енергії; здійснення функцій оператора ринку електричної енергії; здійснення функцій гарантованого покупця на ринку електричної енергії; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.
Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.
Цей Порядок установлює процедуру організації та проведення перевірок; порядок оформлення результатів перевірок; права та обов'язки голови та членів комісії з перевірки; права та обов'язки уповноваженої особи ліцензіата; контроль за виконанням рішень НКРЕКП; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
Частиною 1 статті 17 цього Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" до правопорушень на ринку природного газу віднесено, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Як зазначено вище, відповідачем, на реалізацію повноважень проведено перевірку позивача, під час якої виявлено ряд порушень.
Щодо порушення підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року № 201, у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу у встановленому порядку, а саме достовірності наданих НКРЕКП даних у формі № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за І квартал 2023 року.
Так, п.п. 18 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов закріплено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку.
Як зазначає позивач, НКРЕКП повинна була провидити перевірку лише по тим зверненням, які отримала, а не перевіряти всі звернення, що відображені у звіті № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за 1-й квартал 2023 року.
Крім того, позивач вказує, що НКРЕКП не обґрунтовує, в чому саме Товариством порушено підпункт 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу в частині достовірності наданих НКРЕКП даних у формі звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за 1-й квартал 2023 року, адже в обгрунтуванні зазначено, що Товариство повідомило про несплату компенсації, про що вказано у звіті № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за 1-й квартал 2023 року, отже, інформація, зазначена у звіті є достовірною, а перевірка з цих підстав є необгрунтованою.
З даного приводу, суд зазначає, що Постановою НКРЕКП № 1416 від 10.11.2022 року "Про затвердження форм звітності щодо показників якості газопостачання та інструкцій щодо їх заповнення" (далі - Постанова № 1416) затверджено форму звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) "Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам" та інструкція щодо її заповнення.
Так, форма № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання передбачає надання постачальникам природного газу інформації щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та щодо дотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу та сум наданих компенсацій споживачам, у тому числі щодо повернення переплати попередніми постачальниками.
Проаналізувавши наведене та дослідивши Акт перевірки, суд зазначає, що на ст. 29 Акту вказано суть порушення, а саме, що відповідь на письмові вимоги 13 побутових споживачів були надані із затримкою від 12 до 24 робочих днів, що свідчить про недотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" підпункту 3 п. 3.2 глави 3 Стандартів та вимог в частині надання обгрунтованої відповіді споживачу щодо повернення суми переплати - у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача.
Також, на ст. 51 Акту зазначено, що тривалість надання послуги (з урахуванням часу затримки) щодо повернення коштів на письмові вимоги побутових споживачів, становить від 6 до 33 робочих днів, що свідчить про недотримання ТОВ "Закарпатгаз Збут" пп. 3 п. 3.2 глави 3 Стандартів та вимог в частині повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі, повернення переплати попередніми постачальниками, - у строк не більше 5 робочих днів з дня отримання письмової вимоги побутового споживача.
Крім того, комісія з проведення перевірки зазначила, що Ліцензіатом у формі № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання за І квартал 2023 року у графі "Дата початку надання послуги дд.мм.рррр" вказано дати, які не відповідають датам реєстрації заяви споживача як вхідної кореспонденції (ст. 51 Акту).
Також, комісією з проведення перевірки при перевірці достовірності наданих Ліцензіатом даних у формі звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання за І квартал 2023 року встановлено наступне: по споживачам за порядковими №№ 109, 110, 200, 250 невірно вказано адресу; по споживачам за №№ 645, 675 невірно вказано адресу та ПІБ, по заяві споживача за №№ 778 та 779 повернення коштів здійснено два рази. За даними форми № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання за І квартал 2023 року безпідставно включено до "Реєстру надання послуг та письмових звернень споживачів" заяву за порядковим № 779, повернення коштів не відноситься до мінімальних стандартів якості при наданні постачальникам послуг постачання природного газу, зокрема, до повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача; по споживачам за порядковими №№ 1594, 1597, 1598, 1628, 1631, 1632, 1643, 1661, 1664, 1669 - невірно вказано адресу.
Отже, ТОВ "Закарпатгаз Збут" порушено пп. 18 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу у встановленому порядку (ст. 53 Акту).
Виходячи з наведеного, суд критично оцінює доводи позивача стосовно не обґрунтування НКРЕКП виявлених порушень ТОВ "Закарпатгаз Збут" пп. 18 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, оскільки, в Акті перевірки, комісією більш ніж детально описано та обгрунтовано відповідні порушення.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 4.1 глави 4 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428 (далі - Порядок контролю), підставою для здійснення позапланових виїзних перевірок, зокрема, є перевірка достовірності наданих НКРЕКП даних у звітності або в інших документах,
Відповідно до п. 4.1 глави Порядку контролю, у разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, НКРЕКП має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до ліцензіата відповідальності, передбаченої законодавством.
Відповідно, суд критично оцінює твердження позивача стосовно права відповідача провидити перевірку лише по тим зверненням, які отримала, а не перевіряти всі звернення, що відображені у звіті № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) за 1-й квартал 2023 року.
Як наслідок, суд констатує, що з урахуванням встановлених порушень, відповідачем правомірно зобов'язано ТОВ "Закарпатгаз Збут" надати скориговану форму звітності № 4-НКРЕКП-газ-якість-постачання (квартальна) "Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг з постачання природного газу та надання компенсацій споживачам" затверджену постановою НКРЕКП від 10.11.2022 року № 1416 за І квартал 2023 року.
Щодо порушення підпункту 25 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
Так, п.п. 25 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов закріплено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватись мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП.
Перелік мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів природного газу (далі - Стандарти та вимоги), що регулюють відносини, пов'язані з розподілом та постачанням природного газу відповідно до мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів, захистом прав споживачів та наданням оператором газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) або постачальником природного газу (далі - постачальник) компенсації за недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів при наданні послуг розподілу та постачання природного газу споживачам або замовникам (у випадку недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів під час приєднання до газових мереж) визначено затвердженими постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року № 1156 Мінімальними стандартами та вимогами до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу.
В Главі 3 Мінімальних стандартів визначено забезпечення мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу.
В контексті спірних правовідносин, відповідно до п.п. 3.5 глави 3 Мінімальних стандартів, постачальник надає споживачу компенсацію за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу шляхом врахування суми відповідної компенсації у рахунку за спожитий природний газ у строк не більше 45 днів з дня недотримання мінімального стандарту якості (у разі недотримання мінімального стандарту, визначеного підпунктом 2 пункту 3.2 цієї глави, - з дати зміни умов договору постачання природного газу для непобутових споживачів).
Постачальник за домовленістю зі споживачем може надавати компенсацію іншим способом, у тому числі шляхом перерахування коштів споживачу за банківськими реквізитами (п.п. 3.8 глави 3 Мінімальних стандартів).
У разі ненадання постачальником компенсації за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу в порядку, визначеному пунктом 3.4 цієї глави, споживач має право самостійно звернутися до постачальника із заявою за формою, наведеною в додатку 4 до цих Стандартів та вимог.
У разі необґрунтованої відмови у наданні компенсації або залишення заяви без розгляду споживач має право звернутись до НКРЕКП та її територіальних органів або до суду (п.п. 3.10 глави 3 Мінімальних стандартів).
Згідно з п. 3.11 глави 3 Мінімальних стандартів, у разі невиконання постачальником вимог пункту 3.5 цієї глави щодо строків надання компенсацій сума відповідної компенсації подвоюється, а у разі прострочення граничного терміну надання компенсації на понад 90 днів - надається у п'ятикратному розмірі та має бути врахована при розрахунках у найближчому розрахунковому періоді.
Як вбачається з Акту перевірки, зі інформацією наданою Товариством під час проведення перевірки, виплата компенсації окремими заявникам (споживачам) на момент проведення перевірки не здійснювалась.
Згідно пояснень ТОВ "Закарпатгаз Збут" стосовно причин невиплати компенсації, основними причинами несвоєчасного повернення переплати споживачам вказано форс-мажорні обставини, що підтверджується відповідно до чинного законодавства та узгоджується з положеннями п. 3.14. розділу 3 Мінімальних стандартів, а також, не надходження до Товариства заяв від споживачів, у відповідності до положень п. 3.10 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог за формою, наведеною в додатку 4 до Мінімальних стандартів та вимог.
Так, на підтвердження вищевикладених обставин до пояснення на акт перевірки було надано копію листа Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року.
Надаючи оцінку згаданим посиланням позивача та наданим на їх обґрунтування документам, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.1997 року №671/97-ВР передбачено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.
Отже, саме сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, є відповідним посвідченням форс-мажорних обставин.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13.07.2023 року у справі № 560/9742/22.
Однак, лист Торгово-промислової палати України (далі ТПП) від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1 є документом загального інформаційного характеру, а тому цей лист не може вважатися сертифікатом ТПП, виданим відповідно до положень ст.14 Закону України від 02.12.1997 року №671/97-ВР "Про торгово-промислові палати в Україні" і не є доказом настання форс-мажору (обставин непереборної сили) для певного суб'єкта господарювання у конкретному зобов'язанні.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 15.06.2023 року у справі № 910/8580/22.
Суд підкреслює, що під час перевірки позивачем не було надано копії документів уповноваженої установи, які б могли підтвердити настання випадків, які можливо віднести до обставин непереборної сили - форс-мажору.
Відповідно, поданий позивачем в ході розгляду адміністративної справи, Сертифікат Львівської торгово-промислової палати № 4600 24-0179 від 30.01.2024 року про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким торгово-промисловою палатою засвідчено форс-мажорні обставини у ТОВ "Закарпатгаз Збут" щодо забезпечення повернення переплати вартості природного газу на поточний рахунок побутового споживача, у тому числі повернення переплати попередніми постачальниками, що призвело до неможливості своєчасного повернення коштів побутовим споживачам за Мінімальними стандартами та вимогами до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 21.09.2017 року № 1156, не може бути взято судом до уваги, оскільки, станом на момент винесення спірних постанови та розпорядження, вказаного сертифікату не існувало.
Таким чином, суд погоджується із висновками відповідача, що ТОВ "Закарпатгаз Збут" не було надано належні документи, що підтверджують настання форс-мажорних обставин при наданні послуг для кожного із 676 споживачів, вказаних в Акті № 376, та засвідчених відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 3.6 глави 3 Мінімальних стандартів, постачальник самостійно визначає факт недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу, визначає споживача, якому він має надати компенсацію за недотримання мінімальних стандартів якості, та надає таку компенсацію без додаткового звернення зі сторони споживача.
Таким чином, відсутність додаткової заяви про надання компенсації від споживачів, у відповідності до положень пункту 3.10 глави 3 Мінімальних стандартів та вимог, не є підставою для ненадання компенсації, а подання такої заяви є правом споживача, а не обов'язком.
З огляду на викладене, суд вважає доведеними виявлені в ході проведення перевірки порушення позивачем Ліцензійних умов, як наслідок, викладене вище підтверджує, що Розпорядження № 262-р прийняте НКРЕКП з дотриманням вимог Законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, а тому в силу вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для задоволення позову відсутні.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. О. Богомольця, 21 код 39582749) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19 код 39369133) про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті