Рішення від 18.04.2024 по справі 260/1028/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2024 рокум. Ужгород№ 260/1028/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатські області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатські області, Головного управління Пенсійного фонду України в Волинській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 20.11.2023 року № 0700-0503-8/65460 про вилучення із страхового стажу періодів роботи та не врахування заробітної плати з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області та утримання надміру виплаченої пенсії в розмірі 6356,04 гривень; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 у страховий стаж періоди роботи в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, починаючи з 06.12.2022 року, тобто з дня настання права на отримання пенсії, відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- IV; 3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 , заробітну плату за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року згідно з довідок від 14.02.2022 року № 25,26 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області, починаючи з 06.12.2022 року, тобто з дня настання права на отримання пенсії, відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV; 4) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не врахування ОСОБА_1 заробітної плати, нарахованої за період з 01 січня 2017 року по 04 листопада 2020 року, згідно з довідок від 14.02.2023 року № 29, 30 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області при призначенні та перегляді пенсії по інвалідності; 5) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 заробітну плату за період з 01 січня 2017 року по 04 листопада 2020 року, згідно з довідок від 14.02.2023 року № 29,30 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області, починаючи з 06.12.2022 року, тобто з дня настання права на отримання пенсії, відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.

11 березня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 26 березня 2024 року відмовні матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

28 березня 2024 року на виконання вимог суду, відповідачем надано копії пенсійної справи ОСОБА_1 .

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому вона працює. З огляду на вищевказане зазначає, що в період з 12 березня 2003 року по 04.11.2020 року, він проходив військову службу в органах держбезпеки на посадах офіцерського складу, що підтверджується довідкою від 21.03.2023 року № 58/11-57, та відповідно отримував грошове забезпечення, що підтверджується довідками від 14.02.2023 за № 25,26,29,30 та іншими довідками. Зокрема, в період з 29.10.2018 року по 02.05.2019 року брав участь у відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації, в Донецькій та Луганській областях, що стверджується довідкою від 30.12.2022 року № 58/11-358. 06 грудня 2022 року йому було встановлено II групу інвалідності. У зв'язку з чим, він звернувся до сервісного центру м. Виноградів ГУ ПФУ в Закарпатській області про призначення пенсії по II групі інвалідності (загальне захворювання) відповідно до статті 30 Закону № 1058. Відповідач призначив пенсію, однак не врахував до страхового стажу період роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, та не зарахував заробітну плату за цей період, а також заробітну плату за період служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року, у зв'язку відсутності даних у Реєстрі застрахованих осіб. Крім того, відповідач прийняв незаконне рішення, яким безпідставно вилучив із його страхового стажу період роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року та вивів переплату пенсії за період з 06.12.2022 року по 31.10.2023 року в розмірі 6356,04 гривень і зобов'язував повернути цю суму. Отже, на підставі викладеного, вважає, що дії ГУ ПФУ у Закарпатській області щодо вилучення з його страхового стажу періоду роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, не зарахування заробітної плати за цей період роботи та повернення раніше виплачених сум пенсії у розмірі 6356,04 гривень є протиправними.

25 березня 2024 року відповідачем 1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що періоди роботи визначені в довідках №25,26 від 14.02.2023 року, виданих Службою безпеки України не зараховано до страхового стажу в зв'язку з відсутністю таких в Реєстрі застрахованих осіб . Стосовно посилання позивача на лист, яким в розумінні позивача було відмовлено у здійсненні перерахунку та який позивач просить скасувати. З даного приводу звертають увагу суду від 20.11.2023 року № 0700-0503-8/65460, що даний лист не є рішенням уповноваженого органу, а є листом інформативного характеру. Щодо виведеної суми переплати про яку позивача повідомлено листом Головне управління зазначає, що в результаті перевірки пенсійної справи позивача, а саме документів поданих при первинному призначенні пенсії працівниками було виявлено безпідставне зарахування стажу роботи за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. відповідно до довідок про грошове забезпечення № 25, 26 від 14.02.2022 p., оскільки відсутня сплата внесків за ці періоди. В зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. Сума переплати пенсії за період 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. склала 6356 грн. 04 коп. Вищевказаним листом було повідомлено позивача про виведену переплату та запропоновано повернути зайво виплачені кошти.

29 березня 2024 року відповідачем 2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що до страхового стажу та заробітку для обчислення пенсії не враховано період роботи за 2004 - 2006 рік з огляду на те, що абзацом 2 частини 2 статті 24 Закону №1058 визначено, що у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків. На вимогу, Порядку подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, страхувальником звіт до 11 жовтня 2022 року не подано, відомості в Реєстрі застрахованих осіб відсутні. На підставі викладеного, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості за періоди роботи зазначені в довідках №25, №26 від 14.02.2023 року, виданих Службою безпеки України, законних підстав для зарахування спірних періодів до страхового стажу немає.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 23 лютого 2023 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності з 06 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішенням №072250006969.

05 квітня 2023 року рішенням Головного управління ПФУ у Волинській області №2468/03-16 за результатами розгляду заяви № 1219 від 30.03.2023 ОСОБА_1 про донарахування стажу з 01.01.2017 по 04.11.2020 в період проходження служби відмовлено в перерахунку про донарахування стажу за період з 01.01.2017 по 04.11.2020, оскільки за період з 01.01.2017 по 04.11.2020 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості на ОСОБА_1

07 серпня 2023 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/4542/23, яке набрало законної сили 09 вересня 2023 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 05.04.2023 року №2468/03-16 щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду проходження військової служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження військової служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії по інвалідності з урахуванням раніше проведених виплат.

18 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Закарпатській області із заявою про надання інформації щодо призначення пенсії, а саме щодо періодів зарахованого стажу та заробітної плати, які були враховані для розрахунку та призначення пенсії.

16 листопада 2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 8902-8759/Я-02/8-0700/23 повідомило ОСОБА_1 на заяву від 18 жовтня 2023 року, що пенсію обчислено з урахуванням 22 років 1 місяця 2 днів страхового стажу та заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 31.07.2022 року згідно даних Реєстру застрахованих осіб. До страхового стажу враховано всі можливі періоди згідно поданих документів. До страхового стажу та заробітку для обчислення пенсії не враховано період роботи за 2004 - 2006 рік, оскільки на вимогу, визначену Порядком подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, страхувальником звіт до 11 жовтня 2022 року не подано, відомості в Реєстрі застрахованих осіб відсутні. Отже, періоди роботи визначені в довідках №25, 26 від 14.02.2023 року, виданих Службою безпеки України не зараховано до страхового стажу в зв'язку з відсутністю таких в Реєстрі застрахованих осіб.

20 листопада 2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 0700-0503-8/65460 повідомило ОСОБА_1 , що в результаті перевірки первинного призначення пенсії виявлено безпідставне зарахування стажу роботи за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. відповідно до довідок про грошове забезпечення № 25, 26 від 14.02.2022 p., в зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. Сума переплати пенсії за період 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. становить 6356 грн. 04 коп. Зайво одержана сума пенсії може бути повернута добровільно.

Не погодившись із такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Страховий стаж в розумінні абзацу 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закону №1058) це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 11 Закону №1058 визначено осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Так, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 11 Закону №1058 загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру.

При цьому, як передбачено пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону №1058, страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 4-1, 10, 14 статті 11 цього Закону.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових норм дає підстави для висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

З метою забезпечення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в Україні діє система персоніфікованого обліку та Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Так, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр), в розумінні пункту 1 частини 1 статті 1 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі Закон №2464) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2464 реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.

Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 21 Закону №1058 персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до частини 6 статті 21 Закону №1058 (в редакції, чинні до жовтня 2017 року), відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12-15, 18 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу.

В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII до вказаної вище статті були внесені зміни, відповідно до яких зазначена законодавча норма викладена в наступній редакції: «Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства».

Таким чином, обов'язок щодо подання до Пенсійного фонду відомостей про заробітну плату застрахованої особи, на яку сплачено страхові внески, покладається саме на роботодавця.

Вказане кореспондується також з нормами частини 2 статті 20 Закону №2464, відповідно до яких персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

В свою чергу до обов'язків Пенсійного фонду та його територіальних органів стосовно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру відносяться:

1) забезпечення своєчасного внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру;

2) здійснення контролю за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру (частина 1 статті 14-1 Закону №2464).

Згідно з частиною 6 статті 20 Закону №2464 зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі Положення).

Це Положення визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 4 розділу І Положення, Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 1 розділ ІІ Положення Реєстр застрахованих осіб формується як система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».

Нормами пункту 2 розділу ІІ Положення визначено, що у Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування із:

- звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу;

- системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- електронних пенсійних справ;

- системи обліку сплати страхових внесків;

- фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням;

- реєстру страхувальників Державного реєстру;

- центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;

- звернень громадян до органів Пенсійного фонду України;

- інших джерел, передбачених законодавством.

В даній адміністративній справі позивач оскаржує рішення про вилучення із страхового стажу періодів роботи та не врахування заробітної плати з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року в органах держбезпеки Управління СБУ в Закарпатській області.

Матеріалами справи, а саме довідками УСБУ в Закарпатській області про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески №25, 26 від 14.02.2023 року підтверджено, що ОСОБА_1 у період служби з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року було сплачено страхові внески, які враховуються при обчисленні пенсії.

Постановою Пенсійного фонду №8-1 від 27.03.2018 року були внесені зміни до Положення, зокрема, в частині, що стосується даних облікової картки Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень до них.

Так, відповідно до п. 2 розділу ІV Положення, до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:

- персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

- відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 3 розділу ІV Положення відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, нормами Положення передбачений порядок внесення інформації щодо застрахованих осіб до Реєстру застрахованих осіб, а також уповноважені на те органи, яким, в даному випадку є роботодавці.

Провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють порядок внесення відомостей про застрахованих осіб до Реєстру страхувальників, суд дійшов висновку, що такий обов'язок та, відповідно, відповідальність за правильність заповнення звітності та достовірність даних є саме страхувальник або уповноважений орган.

Верховний Суд у постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №480/12392/16-а, від 31.10.2019 у справі №226/1994/17 при розгляді аналогічних спорів: неодноразово вказував на те, що відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому вона працює.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №770 затверджено Порядок зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р. (далі - Порядок).

Так, відповідно до пункту 2 Порядку під час звернення за призначенням пенсії (переведенням на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») особою, яка належить до однієї із категорій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, територіальний орган Пенсійного фонду України перевіряє індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р., що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб).

Територіальний орган Пенсійного фонду України зараховує відповідні періоди служби до страхового стажу на підставі реєстру застрахованих осіб, якщо в ньому є необхідні для обчислення страхового стажу відомості щодо грошового забезпечення та сплати страхових внесків.

У разі відсутності в реєстрі застрахованих осіб відомостей щодо грошового забезпечення страховий стаж зараховується на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, виданої військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення.

У разі передачі справ до архівних установ довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески подаються військовою частиною чи органом, який сплачував грошове забезпечення, на підставі інформації з архівних установ.

У разі ліквідації (припинення діяльності) військової частини чи органу, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення, довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески видаються правонаступниками або органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів.

Форми довідок про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Якщо документи про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, суми грошового забезпечення розраховуються в порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 7 Порядку територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, має право перевіряти обґрунтованість видачі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Враховуючи вищенаведене, оскільки позивачем надано довідки Управління СБУ в Закарпатській області про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 14.02.2023 № 25, 26, відповідачем протиправно не враховано періоди роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року до страхового стажу.

Окрім того, відповідачем 1 не здійснено жодних дій, спрямованих на перевірку обґрунтованості видачі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

20 листопада 2023 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 0700-0503-8/65460 повідомило ОСОБА_1 , що в результаті перевірки первинного призначення пенсії виявлено безпідставне зарахування стажу роботи за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. відповідно до довідок про грошове забезпечення № 25, 26 від 14.02.2022 p., в зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. Сума переплати пенсії за період 06.12.2022 р. по 31.10.2023 р. становить 6356 грн. 04 коп. Зайво одержана сума пенсії може бути повернута добровільно.

Таким чином, судом встановлено, що з 01 листопада 2023 року відповідачем 1 вилучення із страхового стажу періодів роботи та не врахування заробітної плати з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Закарпатській області щодо вилучення із страхового стажу періодів роботи та не врахування заробітної плати з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року з 01 листопада 2023 року та з метою належного захисту прав позивача - зобов'язати Головне управління ПФУ в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 у страховий стаж періоди роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, заробітну плату за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року згідно з довідок від 14.02.2022 року № 25, 26 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області та здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2023 року.

Щодо позовних вимог в частині протиправності дій відповідачів щодо не врахування ОСОБА_1 заробітної плати, нарахованої за період з 01 січня 2017 року по 04 листопада 2020 року, згідно з довідок від 14.02.2023 року № 29, 30 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області при призначенні та перегляді пенсії по інвалідності, судом встановлено наступне.

07 серпня 2023 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/4542/23, яке набрало законної сили 09 вересня 2023 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 05.04.2023 року №2468/03-16 щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду проходження військової служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження військової служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року в органах держбезпеки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії по інвалідності з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 29 вересня 2023 року відповідачем 2 зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 проходження військової служби з 01.01.2017 року по 04.11.2020 року, однак не враховано суми грошового забезпечення, відповідно до довідок Управління СБУ в Закарпатській області від 14.02.2023 № 29,30.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт протиправності дій відповідача 2 щодо не врахування ОСОБА_1 заробітної плати, нарахованої за період з 01 січня 2017 року по 04 листопада 2020 року, згідно з довідок від 14.02.2023 року № 29, 30 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області під час виконання рішення від 07 серпня 2023 року № 260/4542/23 та з метою захисту прав позивача - зобов'язати Головне управління ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок пенсії з 06 грудня 2022 року (дати призначення пенсії) ОСОБА_1 з врахуванням довідок від 14.02.2023 року № 29,30 виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області про нараховані суми грошове забезпечення.

Щодо позовної вимоги в частині утримання надміру виплаченої пенсії в розмірі 6 356,04 грн, то така не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів та судом не встановлено під час розгляду справи, що з позивача утримано надміру виплачену пенсію.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатські області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо вилучення з 01 листопада 2023 року із страхового стажу періодів роботи та не врахування грошового забезпечення з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 у страховий стаж періоди роботи з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року з врахуванням сум грошового забезпечення відповідно до довідок виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області від 14.02.2022 року № 25, 26 та здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2023 року.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не врахування ОСОБА_1 заробітної плати, нарахованої за період з 01 січня 2017 року по 04 листопада 2020 року, згідно з довідок виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області від 14.02.2023 року № 29, 30 під час виконання рішення від 07 серпня 2023 року № 260/4542/23.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06 грудня 2022 року з врахуванням довідок виданих Управлінням служби безпеки України в Закарпатській області від 14.02.2023 року № 29, 30 про нараховані суми грошове забезпечення.

6. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18 квітня 2024 року.

СуддяТ.В.Скраль