Рішення від 19.04.2024 по справі 160/4344/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2024 рокуСправа №160/4344/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Міністерства оборони України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України від 11 жовтня 2023 року за № 423/ВихЗВГ/6326 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю військовослужбовця молодшого сержанта за призовом по мобілізації ОСОБА_2 колишнього командира 1 гранатометного відділення протитанкового взводу роти вогневої підтримки 2 мотопіхотного батальйону, який помер 19 жовтня 2022 року внаслідок вогневого поранення, отриманого 14 жовтня 2022 року під час виконання бойових завдань в районі проведення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю військовослужбовця молодшого сержанта за призовом по мобілізації ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок вогневого поранення, отриманого 14 жовтня 2022 року під час виконання бойових завдань в районі проведення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 20 жовтня 2022 року командиром військової частини НОМЕР_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано Повідомлення про смерть, згідно з яким позивачу ОСОБА_1 повідомлено про смерть її брата - молодшого сержанта ОСОБА_2 , який при захисті Батьківщини, виявивши стійкість та мужність, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.Мечникова» в наслідок отриманих поранень 14 жовтня 2022 року поблизу нп Бахмут Донецької області.

26 жовтня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслав до керівництва військової частини НОМЕР_1 заяву ОСОБА_3 - батька загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 та позивача ОСОБА_1 - про призначення та виплату йому коштів у тому числі й одноразової грошової допомоги у зв?язку із загибеллю (смертю) сина - ОСОБА_2 . До заяви були додані необхідні документи, у тому числі свідоцтво про народження загиблого ОСОБА_2 , довідка про склад сім?ї.

ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 - батько загиблого військовослужбовця помер.

За поясненнями позивача, 27.09.2023 року остання звернулась до відповідача із заявою, в якій просила повідомити термін виконання соціальної гарантії держави за загибель воїна у вигляді виплати одноразової грошової допомоги.

Листом від 11.10.2023 року № 423/ВихЗВГ/6326 відповідачем відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги.

Позивач вважає відмову відповідача у виплаті їй одноразової грошової допомоги протиправною та такою, що порушує вимоги чинного законодавства.

Ухвалою суду було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а також встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.

Відповідач, заперечуючи проти позову, надав до суду через систему «Електронний суд» відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи.

В обґрунтування відзиву зазначено, що встановлених термінів щодо розгляду документів заявників в постанові КМУ №є168 та Порядку №є45 немає, тому заяви, які надходять, опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони в порядку черговості.

Крім того, листом від 11 жовтня 2023 року за №є423/Вих3ВГ/6326 не відмовлено позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, а лише надано відповідь по суті звернення, зокрема надано роз?яснення щодо поставлених питань у зверненні.

Більше того, відповідач звертає увагу на те, що з огляду на те, що законодавство не передбачає призначення одноразової грошової допомоги померлій особі, рішення Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов?язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги батьку загиблого військовослужбовця не приймалось.

Крім того, статтею 1219 Цивільного кодексу України визначено, що права та обов?язки особи не входять до складу спадщини, зокрема це стосується прав на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров?я, прав на допомогу або інші виплати, встановлені законом. Отже, право заявника на допомогу не може переходити до інших осіб.

Право на одержання сум соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя визначено статтею 1227 Цивільного кодексу 2 України, тобто якщо допомога була би призначена, але не отримана за життя, тоді вона могла б входити до складу спадщини.

Ураховуючи викладене та згідно норм статті 1219 Цивільного кодексу України, одноразова грошова допомога, яка не була призначена за життя ОСОБА_3 не входить до складу його спадщини, і не може бути отримана його спадкоємцями.

Таким чином, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

05.03.2024 року позивачем надано до суду клопотання про долучення доказів, в якому також наведено додаткове обґрунтування позовних вимог. Зокрема, вказано, що одноразова грошова допомога не була виплачена своєчасно її батькові через порушення відповідачем вимог Порядку № 45.

07.03.2024 р. позивачем було подано на адресу суду відповідь на відзив, в тексті якого зазначено, що заявлені позовні вимоги підтримує та просить суду задовольнити їх у повному обсязі.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, прийшов до таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 - командира 1 гранатометного відділення протитанкового взводу роти вогневої підтримки 2 мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 , молодшого сержанта.

Відповідно до наказу Військової частини НОМЕР_1 від 22.03.2022 року № 66 «По стройовій частині» згідно з указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про введення воєнного стану та оголошення загальної мобілізації» та мобілізаційної Директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022 року №32/321/501/13т, молодшого сержанта запасу ОСОБА_2 , який призваний на військову службу по мобілізації вважати таким, що з 22.03.2022 року зарахований до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення, на котлове забезпечення з 23.03.2022 року.

Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 24.04.2022 року № 99 «По стройовій частині» молодшого сержанта за призовом по мобілізації ОСОБА_2 , командира 1 гранатометного відділення протитанкового взводу роти вогневої підтримки НОМЕР_2 мотопіхотного батальйону, вважати таким, що вибув 24.04.2022 року з пункту постійної дислокації в район виконання завдання для безпосередньої участі у бойових діях у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 помер в КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І. Мечникова» внаслідок отриманих поранень 14.10.2022 року поблизу нп Бахмут Донецької області.

21 жовтня 2022 року командиром військової частини НОМЕР_1 була складена доповідь по факту смерті під час виконання бойових завдань військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_2 , згідно з якою попередньо встановлено, що 14 жовтня 2022 року з 09.50 до 13.45 противником здійснено обстріл позиції 4 мотопіхотної роти з міномету та СПГ поблизу НП Бахмут з напрямку нп Покровське, при виконанні бойових завдань молодший сержант ОСОБА_2 отримав осколкове поранення голови та правої ноги. Підчас надання медичної допомоги в Дніпропетровській обласній лікарні ім.Мечнікова молодший сержант ОСОБА_2 помер, про що надане лікарське свідоцтво про смерть №є761 від 19 жовтня 2022 року КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.Мечникова».

24 жовтня 2022 року позивачу було видано Диканським відділом державної РАЦС у Полтавському районі Полтавської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 стосовно реєстрації смерті загиблого брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Судом встановлено та не заперечується сторонами 26 жовтня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслав до керівництва військової частини НОМЕР_1 заяву ОСОБА_3 - батька загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 та позивачки ОСОБА_1 - про призначення та виплату йому коштів у тому числі й одноразової грошової допомоги у зв?язку із загибеллю (смертю) сина - ОСОБА_2 . До заяви були додані документи, у тому числі свідоцтво про народження загиблого ОСОБА_2 , довідка про склад сім?ї.

Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) виданою Військовою частиною НОМЕР_1 , молодший сержант ОСОБА_2 отримав осколкове поранення голови та правої нижньої кінцівки. В ході проведення службового розслідування встановлено, що 14.10.2022 року близько 09:50-13:45, поблизу нп Бахмут Донецької області, молодший сержант ОСОБА_2 отримав поранення, евакуйований з позицій 4 мотопіхотної роти силами медичного пункту 2 мотопіхотного батальйону. Травмування отримане військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби при захисту Батьківщини, не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

31 грудня 2022 року було складено акт службового розслідування та виданий наказ командира військової частини НОМЕР_1 за №є16338 «Про результати службового розслідування», згідно з якими встановлено, що загибель військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_2 сталася під час виконання ним обов?язків військової служби при захисті Батьківщини.

01 березня 2023 року командиром військової частини НОМЕР_4 видано наказ №є113, згідно з яким ОСОБА_2 виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 19 жовтня 2022 року. Смерть, пов?язана з виконанням обов??язків військової служби при захисті Батьківщини.

01 березня 2023 року командиром НОМЕР_5 окремої механізованої бригади був виданий витяг з наказу за №є60-рс згідно з яким молодший сержант за призовом по мобілізації ОСОБА_2 - колишній командир гранатометного відділення протитанкового взводу роти вогневої підтримки мотопіхотного батальйону - з 20 жовтня 2022 року виключений із списків Збройних Сил України у зв?язку зі смертю (загибеллю).

13 березня 2023 року листом №5034 керівництво військової частини НОМЕР_4 надіслало до ІНФОРМАЦІЯ_4 лист з доданими переліченими документами, необхідними для призначення одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №168.

На запит ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23 березня 2023 року за №56/408 12 Регіональною військово-лікарською комісією був наданий витяг з протоколу №725 від 30 березня 2023 року засідання зазначеної комісії по встановленню причинного зв?язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, згідно з яким встановлено, що травма молодшого сержанта ОСОБА_2 і причина смерті, пов?язані із захистом Батьківщини.

ІНФОРМАЦІЯ_8 перелічені документи передав до ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Також додатково, 06 квітня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_8 до ІНФОРМАЦІЯ_9 направлена довідка-доповідь №є58/481, згідно з якою родина загиблого молодшого сержанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , складається з батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який проживає: АДРЕСА_1 .

Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_9 від 26 травня 2023 року №є9/1/4196 документи загиблого ОСОБА_2 щодо призначення ОГД у разі загибелі (смерті) відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 №є168, ІНФОРМАЦІЯ_12 надіслані 26 травня 2023 року листом за вих.№є 9/1/4093 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для розгляду на відповідній Комісії.

З матеріалів справи вбачається, що батько загиблого військовослужбовця - ОСОБА_3 звертався до Міністерства оборони України зі скаргою від 16.06.2023 року щодо виплати йому належної одноразової грошової допомоги.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_6 , виданим Виконавчим комітетом Опішнянської селищної ради Полтавського району Полтавської області 26.07.2023 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до Міністерства оборони України із заявою, в якій просила надати відповідь щодо належної виплати її батькові ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . Зазначила, що у зв'язку зі смертю батька є спадкоємицею його майна, прав та обов'язків, просила надати інформацію щодо подальших дій для отримання належних виплат по загибелі її рідного брата внаслідок отриманих поранень під час бойових дій.

Листом Головного управління соціальної підтримки Міністерства оборони України №423/Вих3ВГ/6326 від 11.10.2023 року позивача повідомлено, що документи для призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв?язку з загибеллю ОСОБА_2 надійшли до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України з ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Проте, під час підготовки зазначених документів до розгляду на засіданні Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов?язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, ІНФОРМАЦІЯ_14 було повідомлено про смерть ОСОБА_3 .

Враховуючи викладене, одноразова грошова допомога ОСОБА_3 не призначалась.

Крім того, позивача повідомлено, що право на одержання сум соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя визначено ст. 1227 ЦК України, тобто якщо допомога була би призначена, але не отримана за життя, тоді б така могла входити до складу спадщини. Таким чином, грошова допомога, яка не була призначена за життя ОСОБА_3 не входить до складу його спадщини, і не може бути отримана його спадкоємцями.

Вважаючи зазначену відмову протиправною та такою, що порушує право позивача на отримання одноразової грошової допомоги в порядку спадкування, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-XII (далі Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Статтею 1 цього Закону №2011-XII встановлено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

В силу вимог п. 2 ч.1 ст.3 Закону №2011-ХІІ його дія поширюється на членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до частини 2 статті 21 Закону №2232-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Згідно зі статтею 41 Закону №2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20.12.1991р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) (в редакції на дату загибелі військовослужбовця) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1 Закону № 2011-XII передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 16 Закону № 2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з п.п.1 та п.п.2 ч.1 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Відповідно до ч.1 ст.16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

За приписами п. «а» ч.1 ст.16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:

750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;

500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.

Згідно з ч.6 ст.16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами.

Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по даний час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.

29.07.2022 Верховна Рада України ухвалила Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» (далі - Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX), яким, зокрема, текст ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII було викладено у такій редакції: «1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення)».

25.08.2022 Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX набрав чинність.

Частиною 9 ст. 16-3 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що на виконання Закону України від 20.12.1991 №2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», якою затвердив відповідний Порядок (далі - Порядок №975).

Згідно з п.3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII.

За приписами п.10 Порядку №975 (в редакції на момент спірних правовідносин) члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання. У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

28.02.2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168, згідно з п. 2 якої сім'ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 цієї Постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Так, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_7 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 помер у віці 45 років, про що складено відповідний актовий запис №280.

Матеріалами справи підтверджено, що смерть загиблого військовослужбовця вважається такою, що сталася під час виконання ним обов'язків військової служби при захисті Батьківщини, не пов'язана з учиненням кримінального чи адміністративного правопорушення та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_3 звертався із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю), сина ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану було затверджено наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Зазначений Порядок набув чинності 31.01.2023 року.

Порядок №є 45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових, навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №є 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу. поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану», алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів (пункт 1.1 Порядку і умов).

За змістом пункту 1.2 Порядку №є 45 одноразова грошова допомога (далі - ОГД) призначається та виплачується, зокрема, у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану.

Сім?ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року Nє 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (пункт 1.3 Порядку № 45).

Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (пункт 1.4 Порядку №є 45).

Пунктом № 1.7 Поярдку № 45 встановлено, що 1.7 ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.

Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

Згідно з п. 2.1 Порядку № 45 орган військового управління, військова частина, установа, військовий навчальний заклад (далі - військова частина):

1) після видання наказу про виключення військовослужбовця зі списків особового складу у зв'язку з загибеллю (смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надсилає до відповідного районного (міського) ТЦКСП:

витяг з цього наказу;

витяг з послужного списку особової справи (обліково-послужної картки) про склад сім'ї загиблого (померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва));

грошовий атестат з інформацією про розмір виплаченої на дату загибелі (смерті) військовослужбовця додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», або витяг з наказу про виплату такої винагороди на дату загибелі (поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану) військовослужбовця.

У разі відсутності інформації про місце проживання батьків, дружини/чоловіка, неповнолітніх дітей або утриманців (далі - члени сім'ї) загиблого (померлого) військовослужбовця або якщо загиблий (померлий) військовослужбовець не мав сім'ї чи близьких родичів, військова частина надсилає документи, зазначені в цьому підпункті, до районного (міського) ТЦКСП за місцем прийняття (призову) загиблого (померлого) військовослужбовця на військову службу. Якщо районний (міський) ТЦКСП знаходиться на тимчасово окупованій території (в районах проведення бойових дій) військова частина надсилає до підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України документи, зазначені в підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу, для подальшого надсилання їх районним (міським) ТЦКСП (за їх запитом);

2) у разі повернення військовослужбовця, включеного до іменного списку безповоротних втрат особового складу, або з'ясування, що він знаходиться на лікуванні (в полоні), про це в той самий день оголошується в наказі командира військової частини по стройовій частині і доповідається керівнику служби персоналу вищого штабу (органу військового управління) або кадрового центру за підпорядкованістю, а також негайно сповіщається Кадровий центр Збройних Сил України, районний (міський) ТЦКСП, якому було відправлено сповіщення командира військової частини про загибель (смерть), та Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - Департамент соціального забезпечення);

3) за запитом районних (міських) ТЦКСП, до яких звернулися члени сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби), який помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), надає документи, зазначені у підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до п. 2.2 підрозділ персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України забезпечує доведення документів, необхідних для призначення та виплати ОГД, які зазначені в підпункті 1 пункту 2.1 цього розділу, до районного (міського) ТЦКСП,- за відповідним запитом.

Згідно з п. 2.3 Порядку № 45 Кадровий центр Збройних Сил України:

1) інформує не пізніше ніж у 5-денний строк від дня отримання відповідного запиту Департаменту соціального забезпечення про загиблих військовослужбовців, які відповідно до Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2022 року за № 1407/38743 (далі - Інструкція № 280), віднесені до бойових безповоротних втрат;

2) у разі встановлення розбіжностей між отриманим запитом Департаменту соціального забезпечення та інформацією щодо військовослужбовців, які віднесені до бойових безповоротних втрат, повідомляє про це Департамент соціального забезпечення та в 15-денний строк вживає заходів щодо витребування від військової частини достовірної інформації.

Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД встановлено розділом IV Порядку № 45.

Так, члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.

Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).

Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.

Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.

Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.

В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.

Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

ІНФОРМАЦІЯ_15 не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

Як вже було встановлено судом, ОСОБА_3 , батько загиблого військовослужбовця, помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . При цьому, до дня смерті одноразову грошову допомогу за загибель свого сина не отримав.

Судом встановлено, що спадкоємицею померлого ОСОБА_3 є його донька - ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За приписами ст. 1219 Цивільного кодексу України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Статтею 1227 Цивільного кодексу України встановлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Таким чином, право на отримання виплат спадкоємці (правонаступники) мають лише у випадку, якщо така виплата була належна (нарахована) померлому або присуджена йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили за життя, однак померлим не отримана.

Із системного аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що після смерті ОСОБА_3 до складу спадкового майна може входити лише призначена сума одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю його сина військовослужбовця.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази призначення ОГД ОСОБА_3 . Навпаки, у відзиві на позовну заяву та у листі відповідача від 11.10.2023 року№ 423/ВихЗВГ/6326 вказано, що така одноразова грошова допомога ОСОБА_3 не призначалась.

Доказів протилежного матеріали справи не містять.

Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю військовослужбовця молодшого сержанта за призовом по мобілізації ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок вогневого поранення, отриманого 14 жовтня 2022 року під час виконання бойових завдань в районі проведення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в порядку спадкування за законом після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо порушення відповідачем вимог Порядку № 45, оскільки предметом розгляду даної справи є право позивача на отримання ОГД в порядку спадкування, а не визнання протиправними дій чи бездіяльності відповідача в частині дотримання вимог означеного Порядку.

Крім того, суд не приймає до уваги надані позивачем нагороди загиблого військовослужбовця, оскільки такі не стосуються предмету спору та не впливають на вирішення спору.

Решта доводів сторін висновків суду не спростовують.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З урахуванням наведеного, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 139, 241-243, 245-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Лозицька