Ухвала від 19.04.2024 по справі 160/23878/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 квітня 2024 року Справа №160/23878/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/23878/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу “Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення” Дніпропетровської обласної ради" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №160/23878/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу “Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення” Дніпропетровської обласної ради" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

09.04.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просить суд:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 року у справі № 160/23878/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (ЄДРПОУ: 42643875) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії;

- зобов'язати Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради (ЄДРПОУ: 42643875) подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 року у справі № 160/23878/21 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (ЄДРПОУ: 42643875) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що станом на дату подання цієї заяви рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 року по справі №160/23878/21 відповідачем не виконано. Вважає такі дії боржника протиправними та такими, що порушують його права та законодавство України в частині виконання рішення суду, тому просить суд задовольнити вимоги викладені у заяві.

Ухвалою суду від 10.04.2024 року призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Також вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу 5-денний строк з дня отримання даної ухвали для надання до суду пояснень щодо цієї заяви.

12.04.2024 року від відповідача на адресу суду через підсистему "Електронний суд" надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому повідомлено наступне. В частині нарахування недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік закладом здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги відповідно до рішення суду. Отже, сума, що підлягає виплаті з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, становить за 2021 рік - 7354,00 грн., що підтверджується довідкою в якій зазначено суму коштів, що потрібно доплати, дату отримання рішення, та рішення в черзі які заклад зараз виконує. Щодо виконання рішення суду в частині виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, зазначає, що заклад є бюджетною установою, власних доходів не має, і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України”. Повідомляє, що виконання рішення суду в частині виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, буде проведено з дотриманням вимог зазначених в Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі- Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 №902, (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 538 від 07.05.2022 року), яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Забезпечення виконання рішень суду” (далі - бюджетні кошти) для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами. Відповідно до п.п. 4,5 зазначеного Порядку, Заклад є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Зокрема з забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”. Крім того, п.п. 7,15 зазначеного Порядку передбачено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку. Так, діючи в межах своїх повноважень заклад здійснив перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, а виплата цих коштів буде здійснена в обов'язковому порядку в рамках коштів на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду а надходження коштів на таке погашення не залежить від Закладу, при цьому зважаючи на те, що накладення на начальника закладу штрафу в порядку, визначеному ст.382 КАС України не вирішить питання щодо відповідного фінансового забезпечення для повного виконання судового рішення у цій справі.

17.04.2024 року на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли письмові пояснення, в яких він просить суд прийняти звіт про виконання судового рішення по справі № 160/23878/21 в частині нарахування та виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня з додатками до останнього та зазначає наступне. Заклад виконує лист Міністерства соціальної політики України та щомісячно надає інформацію щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду”.

Так, за наслідками дослідження матеріалів справи, змісту заяви та додатків до неї, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 року по справі №160/23878/21 адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради щодо виплати ОСОБА_1 суми разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, в розмірі меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язано Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 42643875) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;

- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення в апеляційному порядку не оскаржувалось та набрало законної сили 04.03.2022 року.

На виконання вказаного рішення суду позивачу було направлено виконавчий лист по цій справі, який позивачем отримано 07.04.2022 року, але було втрачено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2022 року заяву ОСОБА_1 про видачу дубліката виконавчого листа задоволено. Постановлено видати ОСОБА_1 дублікат виконавчого листа по справі №160/23878/21 про зобов'язання Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 42643875) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вважаючи рішення суду в даній справі невиконаним, позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Розглянувши подану заяву, вивчивши доводи, наведені заявником в її обґрунтування, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Слід звернути увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Суд зазначає, що з аналізу поданої позивачем заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та доказів доданих до неї вбачається, що на думку позивача рішення суду від 01.02.2022 року у справі №160/23878/21 залишається не виконаним в частині нарахувння та виплати ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

При цьому суд зазначає, що згідно довідки відповідача від 12.04.2024 року №01/546-01-08 в частині нарахування недоплаченої грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік закладом здійснено перерахунок щорічної разової грошової допомоги відповідно до рішення суду.

Отже, сума, що підлягає виплаті з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, становить за 2021 рік - 7354,00 грн.

Щодо виплати нарахованої позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в сумі 7354,00 грн. суд зазначає наступне.

Відповідач є бюджетною установою, власних доходів не має, і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України”.

Виконання рішення суду в частині виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік буде проведено з дотриманням вимог зазначених в Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902, (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 538 від 07.05.2022 року), яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Забезпечення виконання рішень суду” (далі - бюджетні кошти) для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами.

Відповідно до п.п. 4,5 зазначеного Порядку, заклад є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Зокрема з забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”.

Крім того, п.п. 7,15 зазначеного Порядку передбачено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат протягом трьох робочих днів перераховують бюджетні кошти на рахунки стягувачів, відкриті в установі уповноваженого банку.

Відповідно до п.10 Порядку судові рішення будуть виконані протягом трьох днів по надходженню бюджетних коштів, відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень.

Крім того, статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Підтверджуючі вище зазначені твердження, повідомляємо, що виконання рішення суду в частині виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня проводиться з дотриманям вимог зазначених в Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 року №902, (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 538 від 07.05.2022 року), а саме: в 2021 році виплачено недоотриману грошову допомогу до 5 травня по 605 рішенням на суму понад 4 млн.; в 2022 році виплачено недоотриману грошову допомогу до 5 травня по 186 рішенням на суму понад 1 млн,; в 2023 році виплачено недоотриману грошову допомогу до 5 травня по 165 рішенням на суму понад 1 млн.

Останній платіж був проведений в січні 2024 року виплачено по 106 рішенням.

Так, діючи в межах своїх повноважень заклад здійснив перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, а виплата цих коштів буде здійснена в обов'язковому порядку в рамках коштів на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду, а надходження коштів на таке погашення не залежить від закладу.

Крім того, на виконання листа Міністерства соціальної політики України заклад щомісячно надає інформацію щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду”.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що неможливість здійснення виплати перерахованої суми грошової допомоги до 5 травня 2021 року пов'язана з нестачею бюджетних асигнувань. Виплату коштів на виконання рішення суду, винесеного на користь позивача, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Згідно з довідкою відповідача від 15.04.2024 року №01/569-01-08 станом на 15.04.2024 року рішення суду по справі №160/23878/21 в черзі за номером 1647. Закладом вже виконуються рішення суду, які були зареєстровані 16 серпня 2021 року.

В матеріалах справи містяться також листи відповідача від 07.12.2022 року №01/3039-.01-01, 09.02.2023 року № 01/230-01-01, 07.12.2022 року №01/3039-01-01 та 01.12.2023 року №01/1814-01-01 до директора департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, якими повідомлялося про потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 "Забезпечення виконання рішень суду". Зазначене свідчить про вжиття відповідачем заходів щодо виконання судового рішення.

Таким чином, у даному випадку має місце невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав обмеженого бюджетного асигнування, що не є тотожним обставинам ухилення або свідомого невиконання судового рішення.

Судом не встановлено недобросовісності у діях суб'єкта владних повноважень щодо несвоєчасного виконання судового рішення в адміністративній справі.

Таким чином, правові підстави для встановлення судового контрою у даному випадку відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/23878/21 - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна