Рішення від 19.04.2024 по справі 120/18800/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2024 р. Справа № 120/18800/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), яка подана його представником - адвокатом Співак В.В. (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за змістом якої позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку і виплати позивачеві з 01.03.2023 пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 17827,8 грн.;

- зобов'язати відповідача з 01.03.2023 здійснити перерахунок і виплату позивачеві пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 17827,8 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача, де й отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2023 року складає 20930 грн. Водночас позивач зауважує, що з 01.03.2023 року відповідачем, всупереч вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” неправильно розраховано розмір збільшення основного розміру пенсії (25%) як інваліду війни, а саме: з суми основного розміру пенсії (13896,00 грн.) без врахування індексації пенсії за 2022 рік в розмірі 2431,80 грн. та 2023 рік - в розмірі 1500,00 грн.

Вважаючи наведене порушенням своїх прав, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 22.12.2023 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

05.01.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що на виконання Постанови № 168 з березня 2023 року позивачу проведено перерахунок пенсії, при цьому вказаний перерахунок було проведено з урахуванням індексації збільшення на 25%. Таким чином вважає, що право позивача на отримання пенсії не є порушеним, а зміст і обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не звужено.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

06.11.2023 представник позивача звернулась до відповідача із заявою про перерахунок і виплату позивачеві пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме: із загальної суми 17827,80 грн.

Листом від 22.11.2023 за № 19080-17518/А-02/8-0200/23 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовило у здійсненні такого перерахунку.

Вважаючи наведену поведінку відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ст.18 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико- соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (ст. 19 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 21 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Кабінет Міністрів України у постанові № 1381 від 28 грудня 2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” (чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках) установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Виходячи з вищевикладеного вбачається, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.

Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” (далі Закон - №1282-XII) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.

У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

16.02.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (далі - Постанова № 118), у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії.

Пунктом 2 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абз. 2 п. 1 Постанови №118, з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

24.02.2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” (далі Постанова № 168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Так, як уже наголошувалось судом вище, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України у постанові №1381 від 28.12.2011 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин було установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Таким чином, відповідно до Постанови № 1381 збільшення пенсії (25%) вираховується саме із величини, яка включає основний розмір пенсії та індексацію.

З матеріалів справи, зокрема розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023, судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача складає 80 % грошового забезпечення, що становить 13896 грн. Індексація пенсії 2022 року становить 2431,80 грн., індексація пенсії 2023 року становить 1500 грн.

У той же час сума збільшення основного розміру пенсії з 01.03.2023 розрахована відповідачем виключно з основного розміру пенсії у такий спосіб: 13896 грн.*25% = 3474 грн., чим порушено вимоги п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення”, оскільки при такому розрахунку не враховано суми індексації пенсії позивача за 2022 та 2023 роки (2431,80 грн. та 1500 грн. відповідно).

Відтак, суд вважає, що в порушення вищенаведених норм відповідач не врахував індексацію пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при збільшенні позивачу розміру пенсії на 25 відсотків як особі з інвалідністю внаслідок війни, обчисленої відповідно до статті 21 № 2262-ХІІ.

За таких обставин суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку і виплати позивачеві з 01.03.2023 пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011№1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 17827,8 грн.

Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати з 01.03.2023 здійснити відповідний перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме: з загальної суми 17827,8 грн.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що адміністративний позов є обґрунтований, а тому його належить задовольнити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а інших судових витрат не встановлено, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме із загальної суми 17827,8 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2023 здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 13896 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 року в розмірі 2431,80 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 року в розмірі 1500 грн., а саме із загальної суми 17827,8 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 19.04.24.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ: 13322403).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович