Справа № 159/987/24
Провадження № 3/159/648/24
18 квітня 2024 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Панасюк С.Л., розглянувши справу, яка надійшла з Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож.: АДРЕСА_1 , за ч.5 ст.122 КпАП,
ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він, 17 лютого 2024 року, о 10 год. 30 хв., в с. Городилець, по вул. Ковельська, керував автомобілем марки «ВАЗ 21070», номерний знак НОМЕР_1 , перед початком маневру об'їзду мікроавтобуса марки «Мерседес», номерний знак НОМЕР_2 , що зупинився навпроти готелю «Алібі» для висадки пасажирів, не переконався що це буде безпечним і створив перешкоду автомобілю марки «Фольксваген», номерний знак НОМЕР_3 , який рухався позаду в попутному напрямку, змусивши його змінювати різко напрямок руху, чим порушив вимоги п.10.1 Правил дорожнього руху.
Провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП, сформульований наступним чином:
«Порушення, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян».
Склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, 2, 3, 4 ст.122 КУпАП сформульований наступним чином:
«Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками;
Порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди;
Ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху;
Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п'ятдесят кілометрів на годину».
Пункт 10.1 Правил дорожнього руху сформульований наступним чином:
«Перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.».
Як видно, порушення, передбачене пунктом 10.1 Правил дорожнього руху, не згадане у складах адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, 2, 3, 4 ст.122 КУпАП.
А отже, порушення, передбачене пунктом 10.1 Правил дорожнього руху, не може мати наслідком відповідальність за ч.5 ст.122 КУпАП.
До того ж, дії водія кваліфікуються за ч.5 ст.122 КУпАП лише тоді, коли ці дії мали наслідком створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.
Коли ж ці дії, крім створення аварійної обстановки, мали також наслідком пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, дії водія мають кваліфікуватися за ст.124 КУпАП, а не за ч.5 ст.122 КУпАП.
У цьому випадку порушення правил дорожнього руху призвели не лише до створення аварійної обстановки, а і до пошкодження транспортного засобу, який злетів в кювет і перекинувся.
За таких обставин дії водія, який порушив правила дорожнього руху, мали кваліфікуватися за ст.124 КУпАП, а не за ч.5 ст.122 КУпАП.
Суддя не вправі самостійно перекваліфікувати дії ОСОБА_1 на ст.124 КУпАП, так само як не вправі доповнити його обвинувачення посиланням на інший пункт Правил дорожнього руху, крім пункту 10.1, який згадується в протоколі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суддя, переконавшись, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП, в діях ОСОБА_1 відсутній, має закрити провадження щодо обвинувачення за цією статтею.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.221, п.1 ст.247, ст.280, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі щодо ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.122 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ С.Л. ПАНАСЮК