Рішення від 17.04.2024 по справі 920/249/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17.04.2024м. СумиСправа № 920/249/24

Господарський суд Сумської області у складі судді Резніченко О.Ю.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/249/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокенергія»

до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;

про стягнення 140387 грн 72 коп.

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд стягнути з відповідача 138910 грн 26 коп. заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, 110 грн 60 коп. - заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку, 1366 грн 86 коп. заборгованості за абонентське обслуговування за договором від 01.11.2022 №96 про надання послуг з постачання теплової енергії (далі по тексту - договір №96).

Відповідач позов не визнає у повному обсязі у зв'язку із його необґрунтованістю.

Рух справи. Заяви по суті та клопотання, що подавались сторонами.

Позивач звернувся до суду з позовом 05.03.2024.

Ухвалою суду від 18.03.2024 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу без проведення судового засідання.

03.04.2024 відповідач подав до суду відзив на позов (вх №979 від 03.04.2024).

Одночасно з відзивом на позов представником відповідача подані клопотання про витребування доказів (вх №1742 від 03.04.2024) та про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін (вх №1741 від 03.04.2024).

Щодо клопотання про витребування доказів.

Представник відповідача просить суд витребувати у позивача наступні докази:

1. Копії ліцензій на здійснення діяльності з теплопостачання ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ».

2. Копію документа про право власності на теплові мережі, або договір на право користування ними у місті Охтирка.

3. Копію технічної документації схем теплових мереж, які використовує ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» у місті Охтирка.

4. Докази усунення порушень процедури утворення НКРЕКП згідно УК України за № 1540-VIII від 22.09.2016 р.

5. Копію нотаріальної довіреності від ОСОБА_2 на ОСОБА_3 для здійснення ним повноважень директора ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ».

6. Повний розрахунок складової тарифів на теплопостачання, які надавалися Виконкому міської ради м. Охтирка для затвердження тарифів на протязі 2021-2022 років, та на підставі яких документів змінювалися тарифи.

7. Сертифікати якості або підтверджуючи документи на якість використання газу, а не газоподібної суміші, при виробленні теплової енергії та докази того, що в період 2020-2022 роки при виробленні теплової енергії використовувався якісний газ, а не інші види палива.

8. Відповідні розрахунки про постачання теплової енергії з урахуванням погодних умов, згідно даних гідрометцентру за період 2021-2022 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 ГПК України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;

5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

Представник відповідача не обґрунтував, які обставини під час розгляду справи можуть підтвердити докази, які він просить витребувати, а лише зазначає. що наявність у справі цих документів надасть суду змогу правильно вирішити даний спір.

Тому, з огляду на предмет спору та факти, які підлягають установленню, суд відмовляє у задоволенні зазначеного клопотання представника відповідача.

Щодо клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Частиною 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Відповідно до ч.5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Частиною 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

За приписами ч.6 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: 1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Розглянувши вказану заяву, судом встановлено, що остання подана в межах встановленого судом строку, в той же час, у поданій до суду заяві, як на підставу своїх заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, позивач посилається на важливість та складність справи. Проте відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження обґрунтованості своїх заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін, зокрема, не обґрунтовано необхідності розгляду справи в судовому засіданні, враховуючи характер спірних правовідносин та ціну позову.

Суд зазначає, що при розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, всім документально підтвердженим доводам, твердженням та запереченням сторін судом буде надана оцінка при розгляді справи по суті.

За таких обставин, беручи до уваги характер спірних правовідносин та ціну позову, суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника ФОП ОСОБА_1 . Відтак справа підлягає подальшому розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

15.04.2024 позивач подав суду відповідь на відзив (вх №1109), у якій просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Крім того, подав додаткові пояснення (вх №1123 від 15.04.2024), до яких додав докази надсилання відповіді на відзив на адресу позивача.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Законодавство, що підлягає застосуванню.

01.11.2020 р. між сторонами був укладений договір № 96, за умовами якого згідно з п. 1. виконавець (позивач) зобов'язується надавати споживачу (відповідач) послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення/на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Відповідно до п. 3 договору послуги надавалися за наступними адресами:

- Аптека АДРЕСА_1 ;

- Аптека АДРЕСА_2 ;

- Аптека АДРЕСА_3 ;

- Аптека пров. Лісний, 3 в м. Охтирка, Сумської області.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 56. Договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Договір був підписаний відповідачем (набрав чинності) 01.11.2020, тому строк його дії склав з 01.11.2020 по 31.10.2021. З урахуванням положень п. 56 договору він був продовжений з 01.11.2021 по 31.10.2022.

21.06.2022 відповідач надіслав позивачу заяву про розірвання договору, яка позивачем була отримана.

Таким чином, суд погоджується із позицією відповідача щодо не продовження строку дії договору №96 на 2022-2023 опалювальний сезон.

Однак відповідно до ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що одним із основних обов'язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Разом з тим, 08 вересня 2021 року постановою Кабінету Міністрів України №1022, яка набрала чинності 01 жовтня 2021 року (офіційне опублікування відбулось в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» від 01 жовтня 2021 року №190) внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії».

Прийняті зміни є комплексними і спрямовані на забезпечення рівних умов отримання вищевказаних послуг зі споживачами як у багатоквартирних будинках, так і індивідуальних (садибних) житлових будинків.

Затверджений «ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР про надання послуги з постачання теплової енергії», який є публічним договором приєднання і укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017р № 2189-VIII , у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги.

Текст публічного «ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з постачання теплової енергії», оприлюднено офіційному веб-сайті ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» 01.11.2021.

П.13 абз. 5 Постанови КМУ № 830 від 21 серпня 2019 року « Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» визначено, що фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Тому суд зазначає, що правовідносини між позивачем та відповідачем були урегульовані як договором №96, так і публічним договором про надання послуг з постачання теплової енергії (далі по тексту - публічний договір).

Позивач просить стягнути наступну заборгованість за договором №96 та публічним договором:

- По нежитловому приміщенню АДРЕСА_4 : плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 07 грн 40 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 396 грн 78 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 31.03.2023 у сумі 76363 грн 22 коп.;

- По нежитловому приміщенню АДРЕСА_3 : плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 321 грн 46 коп., плата за послуги з постачання теплової енергії за період з 01.12.2021 по 30.12.2021 у сумі 3468 грн 65 коп.

- По нежитловому приміщенню провул. Харківський, 14: плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 45 грн 43 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 323 грн 36 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 03.03.2022 у сумі 14185 грн 43 коп.;

- По нежитловим приміщенням провул. Харківський, 2: плата за обслуговування вузла комерційного обліку за період з 01.03.2021 по 31.03.2021 у сумі 57 грн 77 коп.; плата за абонентське обслуговування за період з 01.12.2021 по 30.09.2023 у сумі 325 грн 26 коп.; плата за послугу з теплопостачання за період з 01.12.2021 по 11.02.2022 у сумі 44892 грн 96 коп.

Обґрунтовуючи підстави, порядок нарахування та тарифи, позивач зазначає наступне.

Нежитлове приміщення Аптека пров. Лісний, будинок 3 не оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії тому обсяг послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку.

Зняття показань вузла комерційного обліку теплової енергії здійснюється щомісяця у присутності представника споживачів будинку, ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» , ЖКП та складається Звіт про використання теплової енергії на тепловому пункті абонента, що підтверджує фактичне споживання теплової енергії будинком. Копії звітів з жовтня 2021 року по березень 2023року додані до позову (а.с. 52-60).

Нежитлове приміщення Аптека пров. Харківський, будинок 14 оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік від 19.01.2022р. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону. До моменту встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії обсяг послуги визначався як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку. Копії звітів/розрахунків з жовтня 2021 року по березень 2022 року додані до позову (а.с. 73-79).

Нежитлове приміщення Аптека пров. Харківський, будинок 2 оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік від 11.02.2022р. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону. До моменту встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії обсяг послуги визначався як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку. Копії звітів/розрахунків з листопада 2021 року по березень 2022 року додані до позову (а.с. 61-68).

Нежитлове приміщення Аптека, вул. Перемоги, будинок, 11, оснащене вузлом розподільного обліку теплової енергії, який прийнятий на абонентський облік відповідно до Акту про прийняття вузла розподільного обліку / приладу розподілювача теплової енергії на абонентський облік. Показники по розподільному приладу обліку передавалися до відділу енергоінспекції ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» по телефону. Копії звітів/розрахунків з жовтня 2021 року по грудень 2021 року додані до позову (а.с. 80-82).

Розподіл загальних обсягів наданих послуг з постачання теплової енергії між споживачами багатоквартирних будинків здійснюється ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» згідно вимог Закону України від 22.06.2017 № 2119-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства розвитку та громад України від 28.12.2021 р. № 358.

Рахунки на оплату за спожиті послуги формуються на основі показань вузлів обліку теплової енергії, що є фактом спожитої теплової енергії споживачем, із зазначенням кількості спожитих Гкал, тарифу та загальної суми до сплати.

П.34 договору №96, п. 30публічного договору визначено, що споживач вносить плату виконавцю, яка складається з :

плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги;

плати за абонентське обслуговування... визначений виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуги включаються до плати виконавцю відповідної комунальної послуги і в рахунку відображаються окремо.

П.38 договору №96, п. 34 публічного договору вказано, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

П.42 договору №96, п. 38 публічного договору передбачено, що споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення цього договору.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти доведення позивачем факту споживання відповідачем теплової енергії, так як копії звітів, подані позивачем, не можуть бути таким доказом. Також позивач не надав актів про межі балансової належності теплопостачання з відповідачем по всіх об'єктах, не надав доказів відправлення відповідачу рахунків, актів виконаних робіт, повідомлень про зміну тарифів, повідомлень про перерахунки та ін.

Суд критично оцінює заперечення відповідача у зазначеній частині з огляду на наступне.

Об'єкти відповідача - аптеки - знаходяться на перших поверхах багатоквартирних будинків, характеристика об'єктів визначена у п. 3 договору №96.

Будинок №3 провулок Лісний оснащений вузлом комерційного обліку теплової енергії, що підтверджується актами про підключення теплового вузла (а.с. 45).

Крім цього, ПП «СІБ», який є управителем багатоквартирного будинку по АДРЕСА_4 , довідкою вих.№ 20 від 26 лютого 2024 року повідомило, що будинок за адресою : АДРЕСА_4 безперебійно отримував послугу з постачання теплової енергії в опалювальний період 2021/2022 рр а саме, з 21 жовтня, листопад, грудень 2021 року, січень, лютий та березень (з 01 по 03 березня) 2022 року включно та в опалювальний період 2022/2023 рр., а саме, з 11 листопада, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, 2023 року.

Водночас, у опалювальні періоди 2021/2022 та 2022/2023 рр. від ФОП ОСОБА_1 на адресу ПП «СІБ», як управителя багатоквартирного будинку претензії на неналежне надання послуги з постачання теплової енергії нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_4 не надходило (а.с. 84).

Будинок АДРЕСА_2 , в якому знаходиться нежитлове приміщення (Аптека), оснащено вузлом комерційного обліку теплової відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку до 11.02.2022р. З 11.02.2022р. у нежитловому приміщенні (Аптека) встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії що підтрерджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 14.02.2022р. (а.с. 67-68).

Підтвердженням споживання будинком АДРЕСА_2 теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий період у формі звітів та розрахунків.

Будинок АДРЕСА_1 , в якому знаходиться нежитлове приміщення (Аптека), оснащено вузлом комерційного обліку теплової відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями вузла комерційного обліку до 19.01.2022р. З 19.01.2022р. у нежитловому приміщенні (Аптека) встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії що підтрерджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 20.01.2022р. (а.с. 76-77).

Підтвердженням споживання будинком АДРЕСА_1 теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий період у формі звітів та розрахунків, що додаються у додатках до позову.

В нежитловому приміщенні (Аптека), будинок АДРЕСА_3 встановлено вузол розподільного обліку теплової енергії що підтрерджується актом про прийняття вузла розподільного обліку теплової енергії на абонентський облік від 04.11.2019р. (а.с. 83)

Підтвердженням споживання нежитлового приміщенні (Аптека), будинок АДРЕСА_3 теплової енергії по будинковому/розподільчому лічильнику у опалювальний період 2021-2022, 2022-2023 є інформація про використання теплової енергії житлового будинку/приміщення, за розрахунковий періоду формі звітів та розрахунків.

Також, відповідно до п. 3 Постанови КМУ від 03.10.2017 №1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією» визначено, що межа продажу теплової енергії - сукупність точок теплової мережі, обладнаних вузлом обліку, на основі показів якого проводяться розрахунки за спожиту теплову енергію, або точка розподілу, визначена в договорі у разі відсутності такого вузла.

Опалювальний період 2021-2022 на підставі розпорядження міського голови м. Охтирки від 20.10.2021 №260-ОД було розпочато з 21.10.2021 (а.с. 108), а закінчено 03.03.2022 у зв'язку з авіа ударом по Охтирській ТЕЦ військами російської федерації.

11.11.2022 на підставі розпорядження Охтирського міського голови від 11.11.2022 № 103-ОД/ВС у місті Охтирка розпочато опалювальний період 2022-2023 років, а з 31.03.2023 на підставі рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 29.03.2023 № 43 у місті закінчено опалювальний період 2022-2023 років.

Тому суд вважає доведеним факт надання позивачем відповідачу послуг з постачання теплової енергії у період з 01.12.2021 по 31.03.2023.

Відповідачем не подано належних та допустимих доказів на підтвердження заперечень щодо ненадання йому послуг з теплопостачання, окрім констатації таких заперечень у відзиві на позов. Додані до відзиву на позов листи відповідача від 16.06.2022 та 29.07.2022, адресовані на ім'я директора ПП «СІБ» та стосуються питань гідравлічних іспитів.

Також акт обстеження системи опалення за адресою: м. Охтирка, провул. Лісний від 14.06.2022 підтверджує факт пошкодження 3 вікон та опалювального приладу - батареї, яка була демонтована спеціалістами ПП «СІБ» та встановлено запірні крани. Однак, зазначений акт не є доказом, що може підтвердити факт ненадання позивачем послуг з постачання теплової енергії до приміщень відповідача.

Акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації від 26.05.2023 за адресою: АДРЕСА_4 ,у розділі 2 фіксує, що опалення не пошкоджено, а у розділі «висновки» зазначено: «наявні незначні пошкодження».

Щодо порядку та тарифів, за якими здійснювалось нарахування відповідачу.

Судом установлено, що позивачем нарахування за спожиту теплову енергію здійснювалось за тарифами встановленими рішеннями Виконавчого комітету Охтирської міської ради № 155 від 20.10.2021 «Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ», № 187 від 03.12.2021 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 20.10.2021 № 155 «Про встановлення тарифів на теплову енергію для населення, бюджетних установ та інших споживачів міста, які надаються ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ»».

Окрім того, відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 р. № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із зміною ціни природного газу» (надалі - Постанова) обов'язком теплопостачальної організації (Виконавця послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) є зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та надання послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води для відповідної категорії споживачів.

Механізм зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) застосовується до споживачів теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з урахуванням диференціації тарифів, що визначається згідно з Порядком формування тарифів на теплову енергію. її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги”.

Зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 р. відображається щомісяця у платіжних документах зазначених споживачів, надісланих у місяці, що настає за розрахунковим періодом.

Про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) теплопостачальна організація (виконавець послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) інформує шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Підставою для зміни розміру нарахувань є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що придбана ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» у відповідному місяці, є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що врахована у структурі тарифів, встановлених уповноваженим органом. Зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) проводиться у зв'язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника).

Зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії «Іншим споживачам» проводилося щомісячно, починаючи із нарахувань за жовтень 2021р та відображалося у рахунках. Про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань теплопостачальна організація інформувала на офіційному веб-сайті http://ohtеc.com.ua ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ».

Розмір плати за абонентське обслуговування позивач визначив на підставі наказів ТОВ «Брокенергія» від 17.11.2021 №175 та від 16.05.2023 №131 (а.с. 40-41).

Загальний розрахунок заборгованості, розрахунки по кожному об'єкту відповідача окремо та роз'яснення щодо проведеного перерахунку додані позивачем до позову. Також, відомості про зміну розміру нарахувань за теплову енергію відображено у розрахунках (а.с. 85-107).

Порядок надання рахунків на оплату урегульовано у п. 37 договору №96 та п. 33 публічного договору, згідно яких рахунок надається споживачу на паперовому носії або в електронній формі. При цьому, порядок надання рахунків не визначено.

Висновки суду.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до.п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»(надалі - Закон), житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності,спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Пунктом 11 ч.1 ст.1 Закону, плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов'язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов'язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води) {Пункт 11 частини першої статті 1 в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020}.

Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач (п.13 ч.1 ст.1 Закону).

Згідно ч. 1 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до ч.1ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» - учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:

1) споживачі (індивідуальні та колективні);

2) управитель;

3) виконавці комунальних послуг.

В свою чергу відповідно до п.6 ч. 1 ст.1 вказаного Закону - індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Пункт 2 частини першої статті 5 Закону передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать: - комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Отже, метою надання житлово-комунальних послуг є задоволення потреб власника і споживаються вказані послуги саме відповідним суб'єктом.

У частині першій у частині першій статті 12 Закону передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої статті 7 Закону обов'язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Водночас, абз.2 ч. 1 статті 9 Закону про житлово-комунальні послуги, встановлено що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Зазначений правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі №6-2951цс15, від 26 вересня 2018 року у справі №61-11107св18, у справі №642/2858/16 від 06.11.2019.

Тому, ураховуючи установлені судом факти надання позивачем відповідачу послуг з постачання теплової енергії за загальний період з 01.12.2021 по 31.03.2023 на суму 140387 грн 72 коп., у т.ч. 138910 грн 26 коп. послуги з постачання теплової енергії, 110 грн 60 коп. - обслуговування вузла комерційного обліку, 1366 грн 86 коп. абонентське обслуговування за договором, відсутність оплати відповідачем зазначеного боргу, керуючись ст. ст. 174, 193 ГК України, ст 509 ЦК України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та його задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позов задоволено повністю, витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн 00 коп. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокенергія» до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 140387 грн 72 коп.- задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Брокенергія» (вул. Снайпера, буд. 13, м. Охтирка, Сумська область, 42704, код ЄДРПОУ 40050036) 138910 грн 26 коп. заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії, 110 грн 60 коп. - заборгованості за обслуговування вузла комерційного обліку, 1366 грн 86 коп. заборгованості за абонентське обслуговування, 3028 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Брокенергія» наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.

Повне судове рішення складено 19.04.2024.

Суддя О.Ю. Резніченко