Постанова від 15.04.2024 по справі 924/738/23

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 року Справа № 924/738/23

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Маціщук А.В. , суддя Розізнана І.В.

секретар судового засідання Кравчук О.В.

за участю представників сторін:

позивача: Будник К.А. (в режимі відеоконференції)

відповідача: Мациюк З.І., Мукомел Л.А. (в залі суду)

третьої особи: Сукова Т.В. (в залі суду)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" на рішення Господарського суду Хмельницької області, ухвалене 05.12.2023 суддею Грамчуком І.В., повне рішення складено 05.12.2023, у справі № 924/738/23

за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ

до Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" Хмельницька область, м.Славута

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Славутської міської ради

про стягнення 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу

В серпні 2023 року Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" Хмельницька область, про повернення в натурі безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 1090745,73 м3 /т. 1 а.с. 1-10/.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 позов Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (з врахуванням заяви про зміну предмету позову) до Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання” про стягнення 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу задоволено.

Стягнуто з Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу та 541 222,80 грн витрат зі сплати судового збору /т. 3 а.с. 127-132/.

Відповідач Комунальне підприємство "Славутське житлово-комунальне об'єднання", не погоджуючись з ухваленим рішенням, звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог АТ "НАК " Нафтогаз України" в повному обсязі /т. 3 а.с. 136-145/.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник вказує:

- в оскаржуваному судовому рішенні в частині "Розглядом матеріалів справ встановлено" аналізуються умови договорів № 20/21-7259-ТЕ-34, № 20/21-7260-ТЕ-34, № 20/21-7261-ТЕ-34 від 21.10.2020, однак, між позивачем та відповідачем укладено договори № 20/21-7259-ТЕ-34, № 20/21-7260-БО-34, № 20/21-7261-КП-34 від 21.10.2020;

- судом першої інстанції не досліджено додаткові угоди договорів, а саме додаткову угоду № 7 до договору постачання природного газу від 21.10.2020 до договору № 20/21-7260-ТЕ-34 від 23.04.2021, яка укладена між НАК "Нафтогаз України" та КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання", керуючись положеннями Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води, укладеного 09.02.2021 між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК "Нафтогаз України" і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" (далі по тексту - Меморандум). Даною угодою постачальником визнано меморандум, правовим документом, згідно із яким між НАК "Нафтогаз України" та КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання" досягнуто згоди щодо зміни умов договору в частині розрахунків за природний газ, переданий за період з січня по квітень 2021 року (надана відстрочка оплати), шляхом сплати коштів комунальним підприємством як споживачем двома частинами: до 25 числа (включно) місяця, наступного за місяцем постачання газу та до 30 вересня 2021 року (включно);

- з цього випливає, що позивач в договірних правовідносинах із відповідачем погодився відійти від умови досягнення рівня розрахунків за спожитий природній газ станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу на рівні не нижче 90 відсотків вказаної в п. 11 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 (далі - Положення), як обов'язкової передумови постачання природного газу (п. 3.2 Договору), та підстави припинення постачання Постачальником природного газу в подальшому (абз. 2 п. 3.4 договору);

- між відповідачем і позивачем за процедурою врегулювання заборгованості за спожитий природний газ, відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого постачання і водовідведення за спожиті енергоносії" укладені договори реструктуризації заборгованості на спожитий природний газ, а також згідно з наказом Мінрегіону від 26.06.2017 № 157 "Про включення до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання" КП "Славутське ЖКО" було включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь в процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії суб'єктів господарювання, про що зазначалась в суді першої інстанції, однак не було враховано при ухваленні оскаржуваного рішення;

- суд першої інстанції прийшов до хибних висновків про споживання природного газу відповідачем поза договірними відносинами, як безпідставно набутого, та не обґрунтовано застосував ст. 1212, 1213 Цивільного кодексу України по даній справі;

- відповідач не міг самостійно фізично припинити споживання природного газу, проте зважаючи на умови договору і реагуючи на повідомлення від постачальника. КП "Славутське ЖКО" вжило заходів та обмежило в межах технічної можливості споживання природного газу за період жовтень 2020 - лютий 2021, адже встановлені договорами обсяги складали - 4676,9 тис.м3, а фактично спожито - 3807,0 тис.м3.

- судом не враховано, що і в місяці, які передують березню, квітню 2021 року (лютий, січень 2021, грудень 2020) рівень розрахунків КП "Славутське ЖКО" становив менше визначеного на законодавчому рівні показника у розмірі 90%, однак позивач маючи зобов'язання щодо безперебійного постачання природного газу в опалювальний період 2020-2021 роки згідно з Меморандумом продовжував у ці місяці здійснювати постачання природного газу на умовах та за цінами згідно з укладеним договорами ПСО.

- тобто відповідач цілком обґрунтовано очікував на те, що і в березні та квітні 2021 року на постачання постачальником природного газу за договірними цінами попри недосягнення бажаного рівня розрахунків. Адже власне неспроможність комунальних підприємств, які постачають теплову енергію, здійснити своєчасні розрахунки за спожитий ними для вказаних цілей природний газ і зумовила необхідність досягнення компромісу з цього питання та укладення Меморандуму;

- судом першої інстанції взято до уваги вартість спожитого відповідачем за березень-квітень 2021 природний газ обсягом 1 090 745,73 м3, у розмірі 36 081 519,70 грн з ПДВ за середньо ринковою ціною станом на грудень 2022 року у розмірі 27 566,4 грн за 1 000 м3 без ПДВ, попри обумовлену на підставі договорів ціну на рівні 7 684,72 грн з ПДВ та тарифом на транспортування природного газу в березні 2021 року та 7 976,42 грн. з ПДВ та тарифом на транспортування природного газ в квітні 2021 року;

- тобто замість стягнення ціни за договорами ПСО за березень-квітень 2021 року - 8 461 984,21 грн (з ПДВ та тарифом на транспортування природного газу), судом стягнуто 36 081 519,70 грн з ПДВ. При цьому AT "НАК «Нафтогаз" сплатило для ТВ "Оператор ГТС" за від'ємний небаланс за вказаний обсяг газу 10 110 681 грн;

- визначаючи вартість такого спожитого відповідачем газу, суд першої інстанції брав до уваги ціни за періоди з 01.06.2021 по 31.05.2022 та станом на листопад-грудень 2022 року, що не підпадає ні під умови договорів ПСО між сторонами справи, ні приписам ст. 1213 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безпідставно набуте майно відшкодовується за вартістю, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна;

- якщо суд першої інстанції вважав, що відповідачем допущено безпідставне споживання природного газу, загальна вартість спожитого газу повинна була б становити 10 303 326,70 грн з ПДВ та тарифом на транспортування природного газу - за цінами Нафтогазу.

Скаржник вважає, що судом першої інстанції не в повній мірі досліджено докази, не надано правової оцінки доводам відповідача, не правильно встановлено обставини у справі та з огляду на невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, вказане рішення підлягає скасуванню в повному обсязі.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.01.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23. Розгляд апеляційної скарги призначено на "26" лютого 2024 р. о 12:00 год. /т. 3 а.с. 162/.

26.01.2024 (вх. № 893/24) від АТ "НАК "Нафтогаз України" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання" у задоволенні апеляційної скарги, рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 залишити без змін /т. 3 а.с. 168-172/.

Ухвалою суду від 14.02.2024 задоволено заяву (вх.№ 721/24) АТ "НАК "Нафтогаз України" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду /т. 3 а.с. 180/.

26.02.2024 (вх. № 877/24) від Славутської міської ради Хмельницької області надійшло клопотання про залучення її до справи № 924/738/23 як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору /т. 3 а.с. 182-183/.

26.02.2024 (вх. № 1764/24) від КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання" надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату, оскільки між АТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Славутське житлово-комунальне об'єднання" немає спору щодо обсягу спожитого природного газу та беручи до уваги попередні домовленості між сторонами спору щодо його врегулювання в позасудовому порядку шляхом укладення мирової угоди /т. 3 а.с. 187/.

Ухвалою суду від 26.02.2024, зокрема, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Славутську міську раду; розгляд справи відкладено на "18" березня 2024 р. об 11:00 год. /т. 3 а.с. 194-195/.

18.03.2024 (вх. № 2423/24) від Славутської міської ради Хмельницької області надійшли пояснення по справі /т. 4 а.с. 145-152/.

18.03.2024 (вх. № 2443/24) від Славутської міської ради Хмельницької області надійшла заява, в якій просить дозволити проведення відеозйомки судового засідання у справи № 924/738/23 на портативний засіб екшен-камеру Go Pro 11, серійний номер С 3471327398244 для трансляції судового засідання у вигляді відеорепортажів в мережі інтернет /т. 4 а.с. 175-177/.

Ухвалою суду від 18.03.2024 розгляд апеляційної скарги відкладено на "15" квітня 2024 р. о 14:00 год. /т. 4 а.с. 179/.

В судових засіданнях 18.03.2024, 15.04.2024 представник відповідача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, представник позивача заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги, представник третьої особи надав пояснення по суті спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

21.10.2020 між АТ “Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) та Комунальним підприємством "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (споживач) укладено договір № 20/21-7259-ТЕ-34, згідно з п. 1.1, 1.2 якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору. Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

Постачальник передає споживачу у жовтні 2020 - квітні 2021 року замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу в кількості 4970,0 тис.м3 /т. 1 а.с. 17-24/.

21.10.2020 між акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) та Комунальним підприємством "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (споживач) укладено договір № 20/21-7260-БО-34, відповідно до п. 1.1, 1.2 якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору. Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями.

Постачальник передає споживачу у жовтні 2020 - квітні 2021 року замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу в кількості 859,9 тис.м3 /т. 1 а.с. 28-35/.

21.10.2020 між акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) та Комунальним підприємством "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (споживач) укладено договір № 20/21-7261-КП-34, відповідно до п. 1.1, 1.2 якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору. Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями.

Постачальник передає споживачу у жовтні 2020 - квітні 2021 року замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу в кількості 235,0 тис.м3 /т. 1 а.с. 39-46/.

Відповідно до пунктів 2.1 договорів ПСО сторони погодили, що природний газ передається у березні 2021 обсягом 952.1 тис.м3, та у квітні обсягом 435.9 тис.м3, а саме:

- 780,2 тис.м3 у березні 2021 на підставі договору № 20/21-7259-ТЕ-34; - 135,0 тис.м3 у березні 2021 на підставі договору № 20/21-7260-БО-34;

- 36,9 тис.м3 у березні 2021 на підставі договору № 20/21-7261-КП-34;

- 357,2 тис.м3 у квітні 2021 на підставі договору № 20/21-7259-ТЕ-34;

- 61,8 тис.м3 у квітні 2021 на підставі договору № 20/21-7260-БО-34;

- 16,9 тис.м3 у квітні 2021 на підставі договору № 20/21 -7261-КП-34.

Відповідно до пункту 3.2 договорів ПСО, постачання газу здійснюється НАК “Нафтогаз України” виключно за умови одночасного виконання таких умов:

- виконання КП “Славутське ЖКО” вимог пункту 11 Положення № 867;

- включення КП “Славутське ЖКО” до Реєстру споживачів постачальника розміщеного на Інформаційній платформі Оператора газотранспортної системи (далі - Реєстр) за умови дотримання КП “Славутське ЖКО” вимог пункту 11 Положення № 867.

Відповідно до пункту 3.3 договорів ПСО, якщо КП “Славутське ЖКО” порушило вимоги пункту 11 Положення № 867, НАК “Нафтогаз України” не здійснює постачання природного газу та не передає замовлений в п. 2.1 договорах ПСО обсяг (об'єм) природного газу.

Відповідно до п. 3.4 договорів ПСО НАК “Нафтогаз України” направляє КП “Славутське ЖКО” повідомлення (з позначкою про вручення) про необхідність самостійно обмежити чи припинити газоспоживання з дати, зазначеної в повідомленні. Копія повідомлення надається на електронну адресу КП “Славутське ЖКО”, а також оператору ГРМ.

Відповідно до пункту 3.5 договорів ПСО відповідальність за будь-які наслідки, що виникають в результаті порушення КП “Славутське ЖКО” умов пункту 11 Положення № 867, покладаються виключно на споживача.

За змістом пункту 6.2 договорів ПСО, КП “Славутське ЖКО” зобов'язалося самостійно контролювати використання газу, припиняти використання природного газу в разі порушення строків оплати за договором, а також у інших випадках передбачених договором та законодавством.

Відповідно до пункту 10.6 договорів ПСО сторони зафіксували, що договір з усіма додатками і доповненнями, складений за повного розуміння предмета та умов.

23.12.2019 між ТОВ Оператор газотранспортної системи України (оператор) та акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (замовник) укладено договір транспортування природного газу № 1907000468 /т. 1 а.с. 197-217/.

Відповідно до п. 2.1 договору, оператор надає замовнику послугу з транспортування природного газу (далі - послуги) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість послуг та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.

Замовник погоджується з тим, що обов'язковою умовою надання послуги є доступ замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на вебсайті оператора. Підписанням цього договору замовник підтверджує, що він ознайомлений із Правилами надання доступну до інформаційної платформи, розміщеними на вебсайті оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. (п.2.2 договору).

Згідно з п. 2.3 договору обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатку 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.

В п. 2.4 договору визначено, що приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу ГТС.

За положеннями п. 2.8 договору взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог Кодексу ГТС.

Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов'язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом.

Згідно з п. 4.1 договору замовник зобов'язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість наданих йому послуг; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів замовника протягом звітного газового місяця.

В п. 5.1 договору визначено, що порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору.

Згідно з п. 7.1 договору, вартість послуги з балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу (п.9.1 договору).

За умовами п. 9.2 договору, у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

У п. 9.3 договору зазначено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має сплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Відповідно до п. 9.6 договору, розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають врегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку замовник зобов'язаний сплатити у строк, визначений п.9.3 цього договору, визначається за даними оператора.

Згідно з п. 11.4 договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Оператор і замовник зобов'язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п'ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки (п. 11.5 договору).

Відповідно до п. 17.1 договору, цей договір набирає чинності з дня його укладення, а в частині транспортування природного газу з 7:00 годин 01.01.2020 (включно) у разі настання таких відкладальних обставин: надання оператору остаточного рішення про сертифікацію Регулятором, прийнятого з урахуванням висновку Секретаріату Енергетичного Співтовариства; наявності у Оператора права на провадження діяльності з транспортування природного газу. Цей договір діє до 31.12.2022, а в частині розрахунків до їх повного виконання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше, ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

31.03.2021 ТОВ “Оператор ГТС” складено односторонній Акт № 03-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року (далі - Акт № 03-2021) /т. 1 а.с. 227-229/.

Відповідно до Акту № 03-2021, ТОВ “Оператор ГТС” на підставі договору № 1907000468 здійснив врегулювання щодобових небалансів НАК “Нафтогаз України” обсягом 49 144 179,14 м3 на загальну суму 457 324 576,13 грн (із них 816 797,01 м3 відібраних КП “Славутське ЖКО” у березні 2021).

20.04.2021 НАК “Нафтогаз України” здійснено оплату ТОВ “Оператор ГТС” 457 324 576,13 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року згідно з Актом № 03-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.04.2021.

30.04.2021 ТОВ “Оператор ГТС” складено односторонній Акт № 04-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року (далі - Акт № 04-2021) /т. 1 а.с. 232-234/.

Відповідно до Акту № 04-2021, ТОВ “Оператор ГТС” на підставі договору № 1907000468 здійснив врегулювання щодобових небалансів НАК “Нафтогаз України” обсягом 25 985870,14 м3 на загальну суму 238 068 148,23 грн (із них - 273 948,72м3 відібраних КП “Славутське ЖКО” у квітні 2021).

20.05.2021 НАК “Нафтогаз України” здійснив оплату ТОВ “Оператор ГТС” 238 068 148,23 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року згідно з Актом № 04-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.05.2021.

У березні та квітні 2021 року природний газ був відібраний КП “Славутське ЖКО” саме з ресурсу НАК “Нафтогаз України”, однак без згоди останнього та не на підставі договорів ПСО.

Позивач зазначає, що у спірний період споживач безпідставно набув природний раз з ресурсу НАК "Нафтогаз України", та спожив його в момент отримання, такий природний газ не може бути повернений позивачу в натурі, а споживач має відшкодувати його вартість.

Позивач вказує, що вартість безпідставно набутого споживачем природного газу становить 36 081 519,70 грн.

Зазаначені вище обставини стали підставою звернення НАК "Нафтогаз України" до Господарського суду Хмельницької області з відповідним позовом.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 10.07.2023 відкрито провадження у справі №924/738/23 за правилами загального позовного провадження.

Позивач подав заяву в порядку ст.46 ГПК України (вх.№ 05-08/2385/23 від 14.08.2023) про зміну предмету позову та просить суд стягнути з відповідача 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 05.09.2023 заяву позивача про зміну предмету позову задоволено, позовні вимоги викладено у наступній редакції:

"Стягнути з Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання Хмельницька область, м.Славута (код ЄДРПОУ 34432514) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ (код ЄДРПОУ 20077720) 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу та 541 222,80 грн витрат по сплаті судового збору" /т. 1 а.с. 247/.

Господарський суд Хмельницької області рішенням від 05.12.2023, враховуючи встановлені обставини справи, наявність в матеріалах справи належних та достатніх доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, позов задоволив та стягнув з відповідача на користь позивача 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу та 541 222,80 грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у березні та квітні 2021 природний газ був відібраний КП “Славутське ЖКО” саме з ресурсу НАК “Нафтогаз України”, однак без згоди останнього та не на підставі Договорів ПСО. Оскільки природний газ не може бути повернений в натурі, а тому правомірним є відшкодовування вартості безпідставно набутого майна - природного газу на підставі ч. 2 ст. 1213 ЦК України.

Вартість безпідставно відібраного відповідачем природного газу становить 36 081 519,70 грн (27,5664 ціна газу без ПДВ х 1090745,73 обсяг газу = 30 067 933,0915 грн без ПДВ + 20% ПДВ = 36 081 519,70 грн).

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а оскаржуване судове рішення змінити в частині стягнутої вартості безпідставно набутого майна, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст .611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Статтею 11 Закону України “Про ринок природного газу” передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними.

Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 (далі - Положення № 867) на Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (даті - Позивач, НАК “Нафтогаз України”) було покладено спеціальні обов'язки постачати природний газ виробникам теплової енергії на умовах та у порядку визначених у Положенні № 867.

Пунктом 11 Положення № 867 було визначено умови щодо належного рівня розрахунків з НАК “Нафтогаз України” та погашення існуючої заборгованості, у разі виконання яких виробник теплової енергії отримував право з 01.11.2018 по 20.05.2021 придбавати природний газ у НАК “Нафтогаз України”.

Окрім цього пунктом 11 Положення № 867 було визначено, що постачання природного газу здійснюється за спеціальними цінами, визначеними у такому Положенні та на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії.

Як вбачається із матеріалів справи, 21.10.2020 між АТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (позивач, постачальник задоговором) та Комунальним підприємством "Славутське житлово-комунальне об'єднання" укладено договори постачання природного газу № 20/21-7259-ТЕ-34, № 20/21-7260-БО-34, № 20/21-7261-КП-34 (договори ПСО).

Згідно з преамбулами договорів ПСО сторони укладали їх керуючись Положенням № 867.

Згідно з п. 1.1 договорів ПСО постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цих договорів. Постачання природного газу за цими договорами здійснюється постачальником виключно за умови одночасного виконання всіх умов, зокрема, виконання споживачем вимог пункту 11 Положення № 867 (пп. 1 п. 3.2 договору). Якщо споживач порушив умови пункту 11 Положення, постачальник протягом періоду порушення вимог пункту 11 Положення не здійснює постачання газу за цим договором та не передає споживачу замовлений згідно з п. 2.1 цього договору обсяг (об'єм) природного газу (п. 3.3 договору).

Відповідно до п. 3.5 договорів ПСО відповідальність за будь-які наслідки, що виникають в результаті порушення споживачем умов пункту 11 Положення, покладаються виключно на споживача. Споживач зобов'язаний самостійно припинити (обмежувати) використання природного газу в разі: порушення строків оплати за договором про постачання природного газу (пп. 5 п. 6.2 договору). Цей договір разом з усіма додатками і доповненнями, складений за повного розуміння сторонами предмету та умов договору (п. 10.6 договору).

Тобто у договорах ПСО сторони погодили механізм, відповідно до якого постачання природного газу здійснюється виключно за умови дотримання відповідачем вимог пункту 11 Положення № 867.

При цьому відповідач самостійно контролює використання газу та у випадку порушення вимог пункту 11 Положення № 867 самостійно припиняє використання природного газу.

Пунктом 11 Положення № 867 передбачено, що виробник теплової енергії має право з 1 листопада 2018 року по 1 травня 2021 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК "Нафтогаз України" у разі виконання однієї з таких умов: - досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій), за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 1 грудня 2018 року до 1 квітня 2019 року - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16 листопада 2018 року до 1 квітня 2019 року та у період з 1 жовтня 2019 року до 1 травня 2021 року - не нижче 60 відсотків); або укладення з НАК "Нафтогаз України" договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" за спожиті енергоносії (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору, або подання виробником теплової енергії до НАК "Нафтогаз України" погодженого НАК "Нафтогаз України" та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 року щодо всіх договорів з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК "Нафтогаз України", та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ.

Отже згідно з п. 11 Положення № 867 відповідач мав право придбавати газ у НАК “Нафтогаз України” у разі виконання хоча б однієї із зазначених вище умов.

На підставі наданих позивачем відомостей, а відповідачем не було їх спростовано, судом встановлено, що 1) станом на 23.02.2021 рівень розрахунків становив 86%; станом на 23.03.2021 - рівень розрахунків становив 85%; 2) між позивачем та відповідачем договір про реструктуризацію заборгованості на спожитий природний газ не укладався; 3) відповідачем не було подано до позивача графіки погашення заборгованості /т. 1 а.с. 50-51/.

Тобто відповідачем не виконано жодної із умов, встановлених п. 11 Положення № 867, що свідчить про відсутність правових підстав для постачання природного газу за укладеними договорами ПСО.

За наведених обставин, у березні 2021 року та квітні 2021 року у зв'язку із невиконанням відповідачем умов пункту 11 Положення № 867, споживання природного газу на підставі укладених договорів ПСО не повинно було здійснюватися.

Згідно з п. 3 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКІІ) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС), якщо для споживача відповідно до рішення Кабінету Міністрів України визначений постачальник із спеціальними обов'язками, на якого в установленому порядку покладені обов'язки постачати природний газ такому споживачу (який не має права відмовити такому споживачу в укладанні договору постачання природного газу), оператор газотранспортної системи реєструє такого постачальника за споживачем па інформаційній платформі (на випадок відсутності у такого споживача постачальника). Оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам із спеціальними обов'язками Реєстр закріплених за ними споживачів.

Означена норма наділила оператора газотранспортної системи правом самостійно реєструвати на інформаційній платформі постачальника із спеціальним обов'язками за споживачем у визначених випадках.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, з моменту реєстрації споживача за постачальником на інформаційній платформі постачальник стає відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Загальний зміст положень глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить, що подача замовником послуг транспортування обсягів природного газу в газотранспортну систему протягом кожної газової доби повинна дорівнювати сукупності відборів таким замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи протягом цієї газової доби. Коли сукупна добова подача замовником природного газу в газотранспортну систему менша за сукупний відбір цим замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи виникає негативний небаланс. Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу XII Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника.

Загальний зміст положень 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить, що подача замовником послуг транспортування обсягів природного газу в газотранспортну систему протягом кожної газової доби повинна дорівнювати сукупності відбору таким замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи протягом цієї газової доби.

Коли сукупна добова подача замовником природного газу в газотранспортну систему менша за сукупний відбір цим замовником (його споживачами) природного газу з газотранспортної системи виникає негативний небаланс.

Відповідно до пунктів 4, 5 глави 1 розділу 1 Кодексу ГТС:

- небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспонування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;

- алокація обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;

- добовий небаланс це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу.

Відповідно до пункту 7 глави 6 розділу XIІ Кодексу ГТС алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника.

У березні та квітні 2021 року оператор газотранспортної системи самостійно зареєстрував постачальника НАК "Нафтогаз України" за споживачем КП "Славутське ЖКО" на інформаційній платформі, що підтверджено відомостями з такої платформи та листом оператора газотранспортної системи від 26.05.2023.

Згідно з відомостями інформаційної платформи у спірний період відповідач спожив природний газ у березні 2021 року обсягом 816797,01 м3 та у квітні 2021 року обсягом 273948,72 м3, а разом 1090745,73 м3. Оскільки НАК “Нафтогаз України” не подавало обсягів природного газу для відбору відповідачу, проте у зазначений період останній відібрав 1090745,73 м3 природного газу, то наслідком є виникнення негативного небалансу НАК “Нафтогаз України” в розмірі різниці між поданими НАК “Нафтогаз України” в газотранспортну систему та відібраними відповідачем обсягами природного газу, що підтверджується алокацією оператора газотранспортної системи.

Вказане, в свою чергу, призвело до виникнення у НАК “Нафтогаз України” обов'язку здійснити плату за такий небаланс.

23.12.2019 між акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України (оператор) укладено договір № 1907000468 транспортування природного газу, відповідно до п. 2.1 якого оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу, а замовник - сплачує вартість такої послуги та плат, які виникають при його виконанні.

Згідно з пунктами 8.4, 9.3, 9.6 договору № 1907000468 НАК “Нафтогаз України” має сплатити ТОВ “Оператор ГТС” вартість добових небалансів на підставі надісланого рахунку, навіть за умови незгоди з вартістю добових небалансів, а також ще до врегулювання розбіжностей у судовому порядку.

Згідно з пунктами 9.1, 9.2 договору № 1907000468 у разі виникнення у НАК “Нафтогаз України” добового небалансу ТОВ “Оператор ГТС” здійснює купівлю/продаж природного газу НАК “Нафтогаз України” в обсягах добового небалансу.

Відповідно до положень пункту 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ТТС, якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 02.11.2022 у справі № 910/11273/20, добовий небаланс замовника може бути позитивним (замовник надав оператору більше газу ніж отримав) або негативним (навпаки). У випадку позитивного небалансу вважається, що замовник продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і має право на отримання грошових коштів від оператора. У випадку негативного небалансу вважається, що замовник придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс (пункти в, 11 глави 6 розділу XIV Кодексу ІТС). В момент отримання природного газу на точці виходу ГТС для врегулювання негативного небалансу, такий газ подається вже як придбаний замовником в ТОВ “Оператор ГТС”, а тому НАК “Нафтогаз України”, як власник придбаного таким чином газу, має за нього розрахуватися з ТОВ “Оператор ГТС” навіть за наявності заперечень.

З матеріалів справи вбачається, що 31.03.2021 ТОВ “Оператор ГТС” складено односторонній Акт № 03-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року (далі - Акт № 03-2021).

Відповідно до Акту № 03-2021, ТОВ “Оператор ГТС” на підставі договору № 1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів НАК “Нафтогаз України” обсягом 49 144 179,14 м3 на загальну суму 457 324 576,13 грн (із них 816 797,01 м3 відібраних КП “Славутське ЖКО” у березні 2021 року) /т. 1 а.с. 227-229/.

20.04.2021 НАК “Нафтогаз України” здійснено оплату ТОВ “Оператор ГТС” 457 324 576,13 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року згідно з Актом № 03-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.04.2021 /т. 1 а.с. 230-231/.

30.04.2021 ТОВ “Оператор ГТС” складено односторонній Акт № 04-2021-1907000468 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року (далі - Акт № 04-2021) /т. 1 а.с. 232-234/.

Відповідно до Акту № 04-2021, ТОВ “Оператор ГТС” на підставі договору № 1907000468 здійснено врегулювання щодобових небалансів НАК “Нафтогаз України” обсягом 25 985870,14 м3 на загальну суму 238 068 148,23 грн (із них - 273 948,72 м3 відібраних КП “Славутське ЖКО” у квітні 2021 року).

20.05.2021 НАК “Нафтогаз України” здійснено оплату ТОВ “Оператор ГТС” 238 068 148,23 грн за врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць квітень 2021 року згідно з Актом № 04-2021, що підтверджується банківською випискою від 20.05.2021 /т. 1 а.с. 235-237/.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у березні та квітні 2021 року природний газ загальним обсягом 1 090 745,73 м3 був відібраний КП “Славутське ЖКО” саме з ресурсу НАК “Нафтогаз України”, однак без згоди останнього та не на підставі Договорів ПСО.

Відповідачем не заперечується споживання природного газу загальним обсягом 1 090 745,73 м3 у березні та квітні 2021 року.

Загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами гл. 83 Цивільного кодексу України.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Крім того застосовуються також до вимог, зокрема, про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Загальна умова частини першої статті 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на цій підставі тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Набуття однією зі сторін зобов'язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов'язання не вважається безпідставним.

Положення статті 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідносин і їх юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Водночас сама лише наявність укладеного між сторонами договору не є достатньою підставою для віднесення до договірних будь-яких правовідносин, що виникають між цими особами. Для визнання відповідних зобов'язань між сторонами договірними необхідним є встановлення факту їх виникнення саме на підставі умов та на виконання відповідного договору.

Отже враховуючи відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів того, що у відповідача були правові підстави для відбору газу у березні та квітні 2021 року з газотранспортної системи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про безпідставне здійснення відповідачем відбору природного газу, що належав НАК "Нафтогаз України", у загальному обсязі 1090745,73 м3 у березні-квітні 2021 року.

Згідно з ст. 400 ЦК України недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку, заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.

Згідно з ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Оскільки природний газ не може бути повернений в натурі, тому правомірним є відшкодовування вартості безпідставно набутого майна - природного газу на підставі частини 2 статті 1213 ЦК України.

Розмір відшкодування вартості майна визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна. Тобто береться до уваги ринкова вартість майна на момент подання позову, яка далі може бути переглянута на момент прийняття судом рішення.

Позивач у позові визначив, що відповідно до інформації щодо ціни природного газу, середній рівень цін на природний газ відповідно до публікацій інформаційних видань з 01.11.2022 по 29.11.2022 та за результатами торгів природним газом становить 27 566,4 грн за тис. м3 без ПДВ, а тому вартість безпідставно відібраного відповідачем природного газу становить 36 081 519,70 грн (27,5664 ціна газу без ПДВ х 1 090 745,73 - обсяг газу = 30 067 933,0915 грн без ПДВ + 20% ПДВ = 36 081 519,70 грн).

Колегія суддів вважає неправомірним таке визначення вартості спожитого природного газу станом на початок опалювального сезону 2022-2023 рр у зв'язку з невідповідністю приписам ч. 2 ст. 1213 ЦК України, за яким вартість безпідставно набутого майна визначається на момент розгляду судом справи.

Верховний Суд у постанові від 08.12.2021 по справі № 916/1577/21 дійшов висновку, що при застосуванні положень ст. 1212, 1213 ЦК України, у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Тобто при вирішенні цього спору, враховуючи приписи ч. 2 ст. 1213 ЦК України, а також приймаючи до уваги, що вартість природного газу з часом змінюється, колегія суддів вважає за можливе застосувати актуальні ціни на природний газ на момент вирішення спору по суті та прийняття рішення у цій справі, а саме ціни станом на 05.12.2023.

Відповідно до інформації щодо ціни природного газу станом на 05.12.2023 (дата прийняття рішення у цій справі), оприлюдненої на сайті Української енергетичної біржі, середньозважена ціна природного газу становила 15 720,00 грн з ПДВ за тис. м3 (https://ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/standardized-products).

Разом з тим, наведений КП "Славутське ЖКО" в апеляційній скарзі обрахунок вартості природного газу у розмірі 10 303 326,70 грн з ПДВ за 1 090 745,73 м3 є необґрунтованим, оскільки здійснений за ціною 9 446 грн з ПДВ за тис. м3.

Здійснивши розрахунок вартості безпідставно відібраного відповідачем природного газу, колегією суддів встановлено, що вартість природного газу за березень-квітень 2021 року яка підлягає відшкодуванню становить 17 146 522,88 грн (15 720,00 грн - ціна газу за тис.м3 з ПДВ х 1 090 745,73 м3 - обсяг газу).

З огляду на фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення позову у розмірі 17 146 522,88 грн.

У задоволенні позову в частині стягнення 18 934 996,82 грн (36 081 519,70 - 17 146 522,88) вартості безпідставно набутого майна - природного газу слід відмовити.

Суд першої інстанції вищезазначеного не врахував та дійшов помилкового висновку про визначення вартості безпідставно набутого природного газу виходячи із середнього рівня цін на природний газ за листопад - грудень 2022 року та задоволення позову в повному обсязі.

Суд відхиляє твердження скаржника про те, що зі змісту додаткової угоди № 7 від 23.04.2021 до договору постачання природного газу від 21.10.2020 № 20/21-7259-ТЕ-34 випливає, що позивач в договірних правовідносинах із відповідачем погодився відійти від умови досягнення рівня розрахунків за спожитий природній газ станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу на рівні не нижче 90 відсотків вказаної в п. 11 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 (далі - Положення), як обов'язкової передумови постачання природного газу (п. 3.2 Договору), та підстави припинення постачання постачальником природного газу в подальшому (абз. 2 п. 3.4 Договору), зважаючи на таке.

Згідно з додатковою угодою № 7 від 23.04.2021 до договору постачання природного газу від 21.10.2020 № 20/21-7259-ТЕ-34, вона укладена відповідно до пункту 4.2 Договору ПСО, у якому сторони договору обумовили щомісячне визначення ціни природного газу шляхом підписання додаткової угоди /т. 2 а.с. 70/.

Встановлення щомісячного механізму визначення ціни відповідає умовам п. 13 Положення № 867.

Вказана додаткова угода № 7 від 23.04.2021 не може підтверджувати факт постачання природного газу на підставі договору постачання природного газу від 21.10.2020 № 20/21-7259-ТЕ-34, оскільки згідно з п. 3.8 вказаного договору приймання-передача газу оформлюється відповідними актами, а не додатковими угодами.

У пункті 4 додаткової угоди № 7 від 23.04.2021 сторони прямо погодили, що решта умов Договору ПСО залишається незмінною і обов'язковою для виконання сторонами.

Тобто укладення додаткової угоди № 7 від 23.04.2021 жодним чином не скасовує п. 3.2 договору № 20/21-7259-ТЕ-34, який передбачає можливість отримання природного газу виключно за умови дотримання споживачем вимог пункту 11 Положення № 867 щодо належного рівня розрахунків з НАК «Нафтогаз України», а також п. 6.2 договору щодо обов'язку споживача самостійно припиняти споживання газу у випадку порушення умов щодо розрахунків.

За наведеного колегія суддів дійшла висновку, що наявність додаткової угоди № 7 від 23.04.2021 до договору № 20/21-7259-ТЕ-34 не може свідчити про наявність правової підстави постачання природного газу за укладеним договором ПСО, оскільки, як встановлено судом, КП «Славутське ЖКО» протягом березня-квітня 2021 року набуло природний газ, діючи всупереч змісту договору та Положенню № 867, тобто безпідставно.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України, апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 277 ГПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 підлягає задоволенню частково, рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 необхідно змінити в частині стягнутої вартості безпідставно набутого майна-природного газу.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з ч. 14 ст. 129 ГПК України, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Враховуючи, що позивачем у позові заявлено до стягнення 36 081 519,70 грн, сума задоволених позовних вимог (17 146 522,88 грн) у процентному співвідношенні із сумою заявлених позивачем позовних вимог становить 47,52% (17 146 522,88 грн : 36 081 519,70 грн х 100%).

На підставі ст. 129 ГПК України на відповідача покладається 257 189,07 грн (541 222,80 х 47,52%) витрат позивача по сплаті судового збору за подання позову, на позивача покладаються витрати відповідача за подання апеляційної скарги у розмірі 426 050,59 грн (811 934,20 х 52,48%).

Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 - задоволити частково.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 05.12.2023 у справі № 924/738/23 змінити в частині стягнутої вартості безпідставно набутого майна, виклавши резолютивну частину рішення у такій редакції:

"Позов Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання» про стягнення 36 081 519,70 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу задоволити частково.

Стягнути з Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання» (30000, Хмельницька область, м. Славута, вулиця Миру, 14А, код ЄДРПОУ 34432514) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вулиця Б.Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 20077720) 17 146 522 (сімнадцять мільйонів сто сорок шість тисяч п'ятсот двадцять два) грн 88 коп. вартості безпідставно набутого майна - природного газу та 257 189 (двісті п'ятдесят сім тисяч сто вісімдесят дев'ять) грн 07 коп. витрат зі сплати судового збору.

У задоволенні позову в частині стягнення 18 934 996,82 грн вартості безпідставно набутого майна - природного газу відмовити.

Видати наказ".

Стягнути з Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вулиця Б.Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 20077720) на користь Комунального підприємства "Славутське житлово-комунальне об'єднання" (30000, Хмельницька область, м. Славута, вулиця Миру, 14А, код ЄДРПОУ 34432514) 426 050 (чотириста двадцять шість тисяч п'ятдесят) грн 59 коп. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Видати наказ.

Господарському суду Хмельницької області видати накази на виконання цієї постанови.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у порядку, встановленому ст. 287-291 ГПК України.

Справу № 924/738/23 повернути Господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "19" квітня 2024 р.

Головуючий суддя Крейбух О.Г.

Суддя Маціщук А.В.

Суддя Розізнана І.В.