Копія:
Справа №2а - 4474/10
"06” травня 2010 року Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі: головуючої - судді Лешко С.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської райдержадміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі та Управління Державного Казначейства України про визнання дій неправомірними та стягнення недоплачених коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просила визнати неправомірними дії відповідачів та стягнути з УПСЗН Коростенської райдержадміністрації недоплачені кошти, передбачені ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01.08.2008р. по 01.08.2009р., а з УПФ України в Коростенському районі недоплачені кошти, передбачені ст.39 цього ж Закону і за той самий період, шляхом зобов'язання Управління Держказначейства перерахувати ці кошти. Свої вимоги мотивувала тим, що вона є пенсіонером за віком, має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії й постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю.
Вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою Кабміну України №836 від 26.07.1996 року, а не у розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, порушує її права.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала заяву де просить розглянути справу у її відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити.
Представник УПСЗН Коростенської РДА також до суду не з'явився, надав заперечення, вказавши, що позов не визнає. Просив розглядати справу без його участі, а у задоволенні позову - відмовити.
Представник відповідача УПФУ в Коростенському районі в судове засідання теж не з'явився, направив письмове заперечення, зазначивши, що даний позов суперечить вимогам чинного законодавства, а крім того кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України і фінансування через них не проводиться. Просив відмовити у задоволенні позову.
Представник Державного казначейства України в суд не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонером за віком, не працює і постійно проживає у с.Щорсівка Коростенського району, Житомирської області, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується копією паспорта та відповідного посвідчення (а.с.4, 6). Згідно до посвідчення серії НОМЕР_1 вона є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, у зв'язку з чим має право на отримання компенсацій, що передбачені вимогами ст.ст.37, 39 Закону України "Про статус…".
ОСОБА_1 отримує кошти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, якою встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення. Розмір цих виплат стверджується представленими суду довідками.
Виходячи з пріоритетності законів над урядовими нормативними актами позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Рішенням Конституційного Суду України №6 рп/2007 від 9.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень статей 29, 36, частини другої ст.56, частини другої ст.62, частини першої ст.66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст.71, Статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про держаний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України, ряд положень Закону України “Про держаний бюджет України на 2007 рік”, в тому числі пункт 30 ст.71, яким зупинено на 2007 рік дію абзацу третього частини першої статті 37, абзацу третього частини першої статті 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
При обчисленні недоплачених коштів слід враховувати розмір мінімальної заробітної плати, що діяв у періодах: -з 1.04.2008р. - 525грн.; -з 1.04.2009р. - 625грн.;
-з 1.10.2008р. - 545грн.; -з 1.07.2009р. - 630грн.
-з 1.12.2008р. - 605грн.;
Відповідно до ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, що проживають у зоні посиленого радіологічного контролю , проводиться доплата в розмірі 30% мінімальної заробітної плати, щомісяця.
Відповідно до ст.39 цього ж Закону громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення та пенсіонерам, проводиться доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, у зоні посиленого радіологічного контролю.
В зв'язку з викладеним, розмір недоплачених позивачці коштів становить:
- передбачених ст.37 Закону у розмірі 30% мінімальної заробітної плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 1,60грн. (12 міс. х 1,60 = 19,20 грн .):
-з 1.08.2008 р. по 01.10.2008 р. - (525 грн. х 30%) х 2 міс. = 315,00 грн.;
-з 1.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - (545 грн. х 30%) х 2 міс. = 327,00 грн.;
-з 1.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - (605 грн. х 30%) х 4 міс. = 726,00 грн.;
-з 1.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - (625 грн. х 30%) х 3 міс. = 562,50 грн.;
-з 1.07.2009 р. по 01.08.2009 р. - (630 грн. х 30%) х 1 міс. = 189,00 грн.
Таким чином: 2119,50 - 19,20 = 2100,30 грн.
- передбачених ст.39 Закону у розмірі 1-єї мінімальної заробітної плати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 5,20грн. (12 міс. х 5,20 = 62,40грн .):
-з 01.08.2008р. по 01.10.2008р. - (525грн. х 1) х 2 міс. = 1050грн.;
-з 01.10.2008р. по 01.12.2008р. - (545грн. х 1) х 2 міс. = 1090грн.;
-з 01.12.2008р. по 01.04.2009р. - (605грн. х 1) х 4 міс. = 2420грн.;
-з 01.04.2009р. по 01.07.2009р. - (625грн. х 1) х 3 міс. = 1875грн.;
-з 01.07.2009р. по 01.08.2009р. - (630грн. х 1) х 1 міс. = 630грн.
Таким чином: 7065,00 - 62,40 = 7002,60грн.
Відповідно до Законів України “Про Державний бюджет України на 2004 рік" та "Про Державний бюджет України на 2005 рік“ та Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Наказом №147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України - головним розпорядником бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відповідні Управління праці та соціального захисту населення. Органи Пенсійного фонду такими розпорядниками не являються, однак проводять нарахування й виплату пенсіонерам відповідних доплат, які фінансуються з Державного бюджету.
Однак, позивачка не представила доказів в обґрунтування своїх позовних вимог до Держказначейства, отже третій відповідач є неналежним і позовні вимоги до нього є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Враховуючи вказане, суд, відповідно до положень ст.11 ч.2 КАС України виходить за межі позовних вимог з метою повного захисту інтересів позивача та зобов'язує відповідачів перерахувати та виплатити їй доплату, передбачену ст.ст.37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, відповідно до передбачених ним розмірів.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.7-12, 99, 122 ч.3, 159-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.ст.37, 39, 70 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, Постановою Кабінету Міністрів України №936 від 20.09.2005 року, рішеннями Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації і Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачені кошти, передбачені ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 2100 (дві тисячі сто) гривень 30 копійок - за період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Коростенському районі перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачені кошти, передбачені ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 7002 (сім тисяч дві) гривні 60 копійок - за період з 01.08.2008 року по 01.08.2009 року.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення, - за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня складання постанови.
Суддя: підпис.
Згідно.
Суддя Коростенського
міськрайонного суду С.М.Лешко