18.04.24
23-з/812/9/24
«18» квітня 2024 року м. Миколаїв
Суддя Миколаївського апеляційного Фаріонова О.М., розглянувши подання голови Жовтневого районного суду Миколаївської області про визначення підсудності справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
06.03.2024 до Жовтневого районного суду Миколаївської області з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2024 матеріали щодо ОСОБА_1 розподілено судді Козаченку Р. В.
04.04.2024 судом постановлено направити матеріали щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності.
У зв'язку з чим, голова Жовтневого районного суду Миколаївської області звернувся з поданням про направлення справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 до іншого суду.
Дослідивши доводи подання, апеляційний суд встановив таке.
Питання передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд іншого суду не врегульоване нормами КУпАП.
Разом з тим, згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий розгляд його справи незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи.
З метою додержання принципу законності, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, №103 від 29.02.2024, ОСОБА_1 , будучи директором Калинівського ліцею Воскресенської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області та будучи відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», а також суб'єктом правопорушення, відповідно до примітки ст. 172-7 КУпАП, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 38 Закону не вжила жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомила безпосереднього керівника чи інший визначений законом орган, у даному випадку - відділ освіти, культури молоді та спорту Воскресенської селищної ради про наявність у неї реального конфлікту інтересів під час вчинення дій та прийняття рішення, а саме: видання та підписання наказу №43-г від 11 грудня 2023 року «Про преміювання педагогічних працівників ліцею», яким остання встановила премію у розмірі 6 000 грн. ОСОБА_2 , яка є її свекрухою, тобто близькою особою в розумінні ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Разом з цим, рішенням Миколаївської обласної ради від 09.03.2023 №4 «Про затвердження списку присяжних Жовтневого районного суду Миколаївської області», затверджено список присяжних (у кількості 10 осіб), серед яких також і ОСОБА_1 .
Відповідно ч. 1 ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.
В частині 2 цієї ж статті передбачено, що присяжні виконують обов'язки, визначені п. п. 1, 2, 4, 6 частини сьомої статті 56 цього Закону, тобто обов'язки судді під час розгляду справ.
Згідно з ч. 3 ст. 68 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», на присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов'язків із здійснення правосуддя.
Таким чином особа, відносно якої складено протокол, є присяжною та здійснює свої повноваження в Жовтневому районному суді Миколаївської області.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд до іншого суду, якщо обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження.
З огляду на викладене, оскільки ОСОБА_1 здійснює свої повноваження присяжної в Жовтневому районному суді Миколаївської області, суд вважає неможливим розгляд даної справи в Жовтневому районному суду Миколаївської області, та справа підлягає направленню за підсудністю до найбільш територіально наближеного суду - Корабельного районного суду м. Миколаєва.
За таких обставин, подання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 294 КУпАП, п. 3 ч. 1 ч. 2 ст. 34 КПК України, суд, -
Подання голови Жовтневого районного суду Миколаївської області задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, направити на розгляд до Корабельного районного суду м. Миколаєва.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя О. М. Фаріонова