Постанова від 18.04.2024 по справі 156/469/24

Справа № 156/469/24

Провадження № 3/156/356/24

ПОСТАНОВА

про повернення матерілаів на доопрацювання

18 квітня 2024 року сел. Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Малюшевська І. Є. , розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працевлаштованого,

за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (надалі КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2024 року на розгляд до Іваничівського районного суду Волинської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 .

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, серії ВАВ № 286830 складеним 11.04.2024 року, ОСОБА_1 11.04.2024 року близько 11:20 год за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно свого брата ОСОБА_2 .

Констатовано, що такими діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст.173-2 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що матеріали про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 слід повернути до відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області на доопрацювання з наступних підстав.

Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, п. 2.3 Порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі (ч. 1 ст. 256 КУпАП). Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Однак, у протоколі серії ВАВ № 286830 від 11.04.2024 року про адміністративне правопорушення, вчинене ОСОБА_1 , всупереч вимогам ст. 256 КУпАП не міститься чіткого формулювання суті адміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 , винуватість у скоєнні якого має доводитися в суді, а саме: в чому виражалося домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, в яких діях, та чи була завдана шкода потерпілому.

Крім того, діяння ОСОБА_1 поліцейським кваліфіковане за ч.2 ст. 173-2 КУпАП (домашнє насильство, вчинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за аналогічне порушення) за ознакою повторного вчинення правопорушення. Однак, ознака повторності правопорушення взагалі не відображена в змісті згаданого протоколу в графі «склад адміністративного правопорушення».

Також з протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 вбачається, що в ході складання протоколу можливість настання фізичної чи психологічної шкоди, яка була чи могла бути завдана потерпілому ОСОБА_2 , встановлена не була.

Разом з тим до матеріалів справи додані пояснення потерпілого ОСОБА_2 у яких зазначено, що конфлікт з ОСОБА_1 переріс у шарпанину. Однак, в ході складання протоколу не встановлено чи заподіяно такими діями ОСОБА_1 тілесні ушкодження ОСОБА_2 . Разом з тим, у матеріалах справи відсутні відомості (інформація, довідка) відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, що у діях ОСОБА_1 , які він вчинив 11.04.2024 року, відсутні обставини, які б вказували на наявність кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності. Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14), а також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення направити для належного оформлення направити до Відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області. Під час доопрацюванняі матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог п.7 Розділу II Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП повернути до відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.

Дану справу повернути до суду в межах, визначених ст. 38 КУпАП строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Малюшевська І. Є.