Справа № 504/1651/24
Номер провадження 3/504/1058/24
17.04.2024смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області А.В. Якимів, дослідивши матеріали які надійшли з Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який займає посаду начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
на розгляд Комінтернівського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, шляхом надсилання на номер мобільного телефону, що вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення, електронної повістки про виклик до суду.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 29.03.2024, що складений прокурором Одеськоі спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, під час вивчення стану законності та заходів щодо її забезпечення у військовій частині НОМЕР_2 , яка дислокується за адресою: АДРЕСА_3 більш точне місцерозташування військової частини вказати неможливо через введення військового стану в Україні) у діях начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 майстер-сержанта ОСОБА_1 , виявлено ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На майстер-сержанта ОСОБА_1 під час виконання обов'язків начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , покладалися організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже, в розумінні положення примітки до ст. 17213 та ст. 425 КК України він являвся військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення передбаченого ст. 172-15 КУпАП.
Водночас, майстер-сержант ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, свідомо ігноруючи вимоги законів, у порушення вимог ст. 16 Статуту Збройних Сил України недбало поставився до військової служби за наступних обставин: близько 10:00 06.02.2024 на території військової частини НОМЕР_2 майстер-сержант ОСОБА_1 був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці). Свідком був сержант ОСОБА_2 , матрос ОСОБА_3 , матрос ОСОБА_4 . Після цього він був направлений до медичного пункту частини, де йому було запропоновано пройти медичне освідчення на стан алкогольного сп'яніння із використанням технічних засобів в порядку ст. 266-1 КУпАП у медичному пункті військової частини НОМЕР_2 , на що він відповів відмовою, про що було складено відповідний акт. Свідки відмови: сержант ОСОБА_2 , матрос ОСОБА_3 , матрос ОСОБА_4 . У зв'язку із цим, військовослужбовцю було запропоновано пройти лабораторне дослідження у медичному закладі, на яке він погодився. Майстер-сержант ОСОБА_1 був доправлений до медичного закладу КНІ «ООМЦПЗ» ООР в м. Одеса, де протоколом №000379 було підтверджено стан алкогольного сп'яніння о 12:00 06.02.2024.
Відповідно до Наказу Міністра оборони України № 233 від 30.04.2017 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», «не допускати до виконання службових обов'язків (роботи) за посадами і негайно відсторонювати від виконання будь-яких обов'язків військової служби (трудової діяльності), виконання бойових завдань, несення бойового чергування, внутрішньої та вартової служби, експлуатації зброї та техніки військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які мають ознаки алкогольного сп'яніння». Як наслідок майстер-сержант ОСОБА_1 , повинен бути відсторонений від виконання свої службових обов'язків за посадою до закінчення перебування в алкогольного сп'яніння, тобто до початку наступного робочого дня у військовій частині НОМЕР_2 о 07:00.
Рішенням командира взводу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_5 майстер-сержант ОСОБА_1 був відсторонений від виконання обов'язків військової служби за посадою з 14:00 06.02.2024 по 07.02.2024, що вбачається з пояснень ОСОБА_6 .
Такі дії начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення майстер- сержанта ОСОБА_1 призвели до невиконання ним обов'язків за посадою та званням, що передбачені Статутом внутрішньої служби ЗСУ, підриву боєготовності підрозділу під час дії воєнного стану, порушення військової дисципліни, положень статуту та вимог командирів.
Таким чином, в період з 14:00 06.02.2024 по до 07:00 07.02.2024 майстер-сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 більш точне місце дислокації вказати неможливо у зв'язку із введенням на території України воєнного стану), діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, не виконував свої обов'язки начальника складу взводу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено наступні докази:
-пояснення ОСОБА_7 від 29.03.2024, який повідомив, що 06.02.2024 о 10:00 год. ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння на території військової частини, внаслідок чого було проведено огляд на стан сп'яніння останнього, результат огляду - алкогольне сп'яніння. Після отримання висновку про стан сп'яніння ОСОБА_1 , ОСОБА_7 прийняв рішення про відсторонення останнього від виконання обов'язків військової служби з 14:00 06.02.2024 по 07.00 год. 07.02.2024;
-копію протоколу про вчинення адміністративного правопорушення №А1032/6 від 06.02.2024, про вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП;
-копію акту фіксації відмови від огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних приладів від 06.02.2024;
-копія рапорту ОСОБА_8 від 06.02.2024;
-копії пояснень свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 від 07.02.2024;
-копія пояснення ОСОБА_12 від 07.02.2024, який повідомив, що 06.02.2024 перебував у стані сп'яніння на території ВЧВ1032;
-копія акту огляду №18 відносно ОСОБА_1 , висновок якого - алкогольне сп'яніння;
-копія акту про відмову від лабораторного медичного освідчення на стан сп'яніння від 06.02.2024;
-копія висновку щодо результатів медичного огляду з етою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000379 від 06.02.2024, відносно ОСОБА_1 , висновок- алкогольне сп'яніння;
-копія постанови суду від 26.03.2024 справа №504/607/24, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч. 3 ст. 173-20 КУпАП вчинене 06.02.2024.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд приходить до висновку, що провадження відносно ОСОБА_1 слід закрити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч. 2 статті 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, якщо це діяння вчинене в умовах особливого періоду.
Недбале ставлення до служби характеризується несумлінним ставленням службової особи до покладених на неї службових обов'язків, що виявляється в їх невиконанні (бездіяльність) або у неналежному виконанні (дія); наявністю негативних наслідків, що порушують встановлений порядок здійснення військовими службовими особами своїх функцій щодо забезпечення належного рівня військової дисципліни, статутного порядку, збереження військового майна, що є складовою воєнної безпеки України. Несумлінне ставлення до службових обов'язків характеризує об'єктивну сторону вчиненого і полягає в тому, що за наявності реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, або хоча і діє, але неналежним чином.
Cклад адміністративного правопорушення це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він містить: об'єкт; об'єктивну сторону; суб'єкт; суб'єктивну сторону. У разі відсутності хоча б однієї складової частини, склад адміністративного правопорушення не утворюється, а відповідальність не наступає.
Суб'єктивна сторона правопорушення за ст. 172-15 КУпАП характеризується умисною формою вини, тобто прямим умислом.
Судом встановлено, що 06.02.2024 ОСОБА_1 перебував на території військової частини НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння, за що судом було визнано його винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу.
Також, з матеріалів провадження, вбачається, що рішенням командира взводу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_5 майстер-сержант ОСОБА_1 був відсторонений від виконання обов'язків військової служби за посадою з 14:00 06.02.2024 по 07.02.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 з 14:00 06.02.2024 по 07:00 год. 07.02.2024 був позбавлений можливості виконувати обов'язки військової служби покладені на нього, такі обов'язки, як військова службова особа не виконував через своє відсторонення, у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП за яке ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності.
Відсторонення від посади є юридичним актом, який об'єктивно позбавляє можливості виконувати обов'язки за посадою, у будь-який спосіб, як належно так і не належно. При цьому правова підстава, через яку особа не може та не виконує свої посадові обов'язки (відсторонення, лікарняний, відпустка тощо) у даному випадку правового значення немає.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона правопорушення за ст. 172-15 КУпАП, у формі прямого умислу.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП обставиною, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення є відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених вище обставин суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст. 172-15, 245, 247, 256, 447, 280, 283-285 КУпАП, суддя ,-
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області.
Суддя А. В. Якимів