17 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/33222/23 пров. № А/857/2484/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року (ухвалене головуючим - суддею Каленюк Ж.В. у м. Луцьк) у справі № 140/33222/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:
визнати протиправними дії щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Головного управління Національної гвардії України від 22.08.2022 № 27/11/4-1358 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019;
зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 22.08.2022 № 27/11/4-1358 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Головне управління Національної гвардії України підготувало оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019. На переконання позивача, вказана довідка внаслідок скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) є достатньою та належною підставою для перерахунку його пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, тому представник позивача звернулася до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії. Проте листом від 26.09.2023 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у вчиненні дій, вказаних у заяві, мотивуючи відсутністю підстав для перерахунку пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що довідка, яка містить відомості про розмір грошового забезпечення (з урахуванням щомісячних додаткових його видів) станом на 05.03.2019 не може слугувати підставою для перерахунку пенсії за період, що передує цій даті, тобто за спірний період з 01.01.2018 по 31.03.2019.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Відповідач скористався своїм правом та подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що згідно листа ГУ ПФУ у Волинській області від 26.09.2023 № 31026-30399/Д-02/8-0300/23 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 21.02.2018 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії обчислено з грошового забезпечення станом на 20.02.2018.
Із змісту зазначеного листа та витягу з пенсійної справи №0314006830-НГУ (а.с.19) вбачається, що 01.09.2018 пенсія ОСОБА_2 була перерахована з 21.02.2018 на підставі Постанови № 103 з грошового забезпечення, визначеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), з таких його видів: посадовий оклад - 4370,00 грн, оклад за військовим званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 1974,00 грн, а всього 7614,00 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі № 140/8122/22 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України від 22.08.2022 № 27/22/4-1358 про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 згідно з Постановою № 704 за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 4370,00 грн, оклад за військовим званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 1974,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 3807,00 грн, премія (90%) - 3933,00 грн, а всього 15354,00 грн (а.с.8).
05.09.2023 представник позивача ОСОБА_3 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 на підставі довідки від 22.08.2022 № 27/22/4-1358 (а.с.9).
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 26.09.2023 № 31026-30399/Д-02/8-0300/23 представнику позивача повідомлено, що на виконання рішення суду від 10.01.2023 у справі № 140/8122/22 з 01.04.2019 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2022 № 27/11/4-1358, виданої Головним управлінням Національної гвардії України, із урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. За результати цього перерахунку основний розмір пенсії позивача обчислено з розрахунку 60 процентів грошового забезпечення у сумі 15354,00 грн становить 9212,40 грн. Підстав для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням зазначеної довідки немає (а.с.10).
Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим(спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто, ст. 43 Закону №2262 регламентує обрахунок розміру первинного призначення пенсії.
Натомість, порядок перерахунку пенсії та обчислення її подальшого розміру міститься в статті 63 вище зазначеного Закону.
Відповідно до статті 63 Закону України №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 30.08.2017 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб» якою встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення). Також, цією постановою затверджено схему нових тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу та тарифних коефіцієнтів за військовим званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 « Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб».
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням(спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим(спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Отже, складові пенсії, її розмір не є сталим і регулюється постановами Кабінету Міністрів України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від
05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинним пункти 1, та 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 яким визнано судом протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 порядку № 45, діє редакція додатку 2 до порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дослідивши докази, письмові пояснення сторін вірно встановив, що спірні правовідносини у цій справі стосуються періоду з 01.01.2018 по 31.03.2019, у той час як позивач є одержувачем пенсії з 21.02.2018, а довідка від 22.08.2022 № 27/11/4-1358, на підставі якої він вважає має бути перерахована його пенсія, видана за нормами грошового забезпечення, чинними на 05.03.2019.
Відтак, на підставі цієї довідки відповідно до приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2019, про що був вирішений спір між відповідачем та позивачем (справа №140/8122/22) та зазначена довідка реалізована, оскільки на виконання рішення суду здійснено з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Довідка, яка містить відомості про розмір грошового забезпечення (з урахуванням щомісячних додаткових його видів) станом на 05.03.2019 не може слугувати підставою для перерахунку пенсії за період, що передує цій даті, тобто за спірний період з 01.01.2018 по 31.03.2019.
А тому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку що відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 22.08.2022 № 27/11/4-1358 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019 (із врахуванням раніше виплачених сум).
Щодо покликання апелянта на практику Верховного Суду у справі № 380/103/22, то висновки в цій справі не є релевантними до обставин справи, яка переглядається в апеляційному порядку.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат, то такий у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 січня 2024 року у справі № 140/33222/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді О. І. Довга
З. М. Матковська