Справа № 120/13841/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Томчук А.В.
Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.
17 квітня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
у вересні 2023 року позивач, ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) з вимогами:
- визнати протиправною відмову від 17.08.2023 щодо перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
- зобов'язати провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з дати звернення до управління.
Вінницький окружний адміністративний суд рішенням від 09.01.2024 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що матеріалами справи підтверджується, що при розрахунку пенсії позивачу відповідачем враховується п'ятикратний розмір заробітної плати встановлений на 01 січня відповідного року, перерахунок пенсії позивача проведений за формулою, що передбачена п. 9 Порядоку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і наведені вище положення Порядку не скасовані, тому такі підлягають застосуванню пенсійним органом.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що має право на перерахунок пенсії по інвалідності з дати звернення з відповідною заявою до пенсійного органу на підставі частини 3 статті 59 зазначеного закону з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року так як він відноситься до осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань. Разом з тим листом від 17.08.2023 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 1 категорії відповідно до посвідчення від 07.03.2019 серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно з ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, пов'язаної з ліквідацією аварії на ЧАЕС довічно.
04.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного фонду із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії без застосування обмеження її розміру максимальним.
Згідно листа від 17.08.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило позивача, що його пенсія не досягає максимального розміру, тому вказане обмеження не застосовується. Крім того вказали, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час виконання обов'язків військової служби, призначену відповідно до ЗУ № 796-ХІІ в розмірі відшкодування фактичних збитків, обчислену за формулою, визначеною постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленою законом на 1 січня відповідного року. Зазначили, що розмір пенсії заявника з 01.03.2023 становить 15 330,48 грн.
Разом з тим, позивач не погоджується з такою відмовою пенсійного органу, вважає, що має право на обчислення та виплату пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного календарного року та вказує, що відповідачем порушено його право отримувати своєчасно та в повному обсязі пенсію як інваліду війни, інвалідність якого настала внаслідок виконання службових обов'язків під час ліквідації Чорнобильської катастрофи при виконанні службових обов'язків в зоні відчуження, в обсязі та порядку, який існував до обмеження, скасування їх нормативними актами, які були визнані неконституційними рішеннями Конституційного Суду України та в розмірі, встановленому рішенням Конституційного суду України N 1-р (II)/2019 від 25.04.2019.
Судом першої інстанції встановлено, що заява ОСОБА_1 від 04.08.2023 та відповідно лист відповідача від 17.08.2023 стосувались питання обмеження пенсії заявника максимальним розміром.
Разом з тим, зважаючи на зміст заявлених вимог та аргументи, що наведені у позові, суд дійшов висновку, що підставою для звернення до суду з цим позовом слугувала незгода позивача з обмеженням його права на обчислення та виплату пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного календарного року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, особливості призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, передбачені у статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
З 26 квітня 2019 року чинними є положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з частиною третьою статті 59 Закону № 796-XII з 26 квітня 2019 року.
Частиною 5 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Постановою КМУ від 26.06.2019 № 543 абзац перший пункту 9-1 Порядку № 1210 викладено у редакції, за якою за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.
Отже, нова редакція цього пункту передбачала також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Як встановлено судом першої інстанції, позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, а розрахунок пенсії проведено згідно формули, яка зазначена у постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому встановлено, що пенсію по інвалідності позивача відповідач обчислював за формулою, визначеною пунктом 9-1 Порядку № 1210, яким передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків.
Тобто, для обчислення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у розрахунок береться п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує відповідному року, тобто за попередній рік.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, застосування формули, передбаченої Порядком № 1210, при обчисленні розміру пенсії, узгоджується також зі змістом частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Разом з тим, саме постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зокрема, пунктом 9-1 цього Порядку в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що за бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа розраховуються виходячи із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та обчислюються за формулою:
П = Зс + Кзс х Кв/100 %
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Якщо на день призначення/перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, визначеною цим пунктом, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Згідно інформації викладеної відповідачем у листі від 17.08.2023 пенсія позивача обрахована у відповідності до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, на виконання вимог ухвали про витребування доказів відповідач у заяві від 26.12.2023 вказує, що при обчисленні пенсії позивачу було взято наступні показники, а саме 3764,40 грн - середня заробітна плата по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, збільшена на коефіцієнт 1,17 у 2019 році; на коефіцієнт 1, 11 у 2020 році; на коефіцієнт 1, 11 у 2021 році; на коефіцієнт 1, 14 у 2022 році; на коефіцієнт 1, 14 у 2023 році.
Отже, Зс у формулі для обчислення пенсії станом на 01.01.2022 враховано у наступному розмірі:
3764,4 х 1, 17 (коефіцієнт збільшення на 2019 рік) = 4404, 348 грн
4404, 348 х 1,11 (коефіцієнт збільшення на 2020 рік) = 4888,82628 грн (4888,83 грн)
4888,83 х 1,11 (коефіцієнт збільшення на 2021 рік) = 5426,6013 грн.
Станом на 01.03.2022 та надалі, в тому числі і на 01.12.2022 та на 01.01.2023 відповідно до Постанови №124 та Постанови №118 :
5426.6013 х 1,14 = 6186,32 грн.
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кз=Зв/Зсм
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати за роботу в зоні відчуження, становить 2,90126.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико- соціальної експертизи.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (згідно висновку органу МСЕК) він складає 70% (0,7).
Таким чином, заробітна плата для обчислення пенсії становить 17948,12 грн (6186,32 грн х 2,90126).
Розрахунок пенсії з 01.12.022 (в тому числі, на 01.01.2023) наступний: 12563,68 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (17948,12 грн х 70% (відсоток втрати працездатності).
Крім того встановлено, що позивачу встановлено крім іншого наступні доплати:
1) цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи. Розмір є конкретно визначеним відповідно до Закону України №1603-IV від 16.03.2004 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» - 50 грн;
2) підвищення особам з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни - визначається відповідно до ст. 13 Закону України № 3551 від 22.10.1993 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 837,20 грн.
3) додаткова пенсія особам з інвалідністю ІІ групи з числа ліквідаторів аварії ЧАЕС згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України №112 від 25.03.2014 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» - 379,60 грн.
В контексті встановлених обставин суд першої інстанції обґрунтовано вважає, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, враховується при обчисленні пенсії для розрахунку значення "Кзс" - середньомісячного коефіцієнту заробітної плати.
При цьому, згідно вимог п. 9-1 Порядку якщо середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що матеріалами справи підтверджується врахування відповідачем при розрахунку пенсії позивача п'ятикратного розміру заробітної плати встановленого на 01 січня відповідного року, про що свідчить вищезазначений розрахунок, тому суд обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.