Постанова від 11.04.2024 по справі 368/1371/23

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

справа №368/1371/23 Головуючий у І інстанції - Шевченко І.І.

апеляційне провадження №22-ц/824/7201/2024 Доповідач у ІІ інстанції - Гуль В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого Гуля В.В.,

суддів Мельника Я.С., Оніщука М.І.

за участю секретаря судового засідання Никифорова І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 12 грудня 2023 року у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа: Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив встановити факт належності громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомостей про актовий запис №43, що складений 18 жовтня 1958 року виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області про народження громадянина України ОСОБА_3 , та встановити факт народження громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території України (актовий запис №43, що складений 18 жовтня 1958 року Виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області).

В обґрунтування позову зазначав, що він є громадянином Російської Федерації, що підтверджується паспортом громадянина Російської Федерації № НОМЕР_1 , виданим ВВС Лотошинського району Московської області ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі місце народження зазначено: с. Гороховатка Кагарлицького району Київської області.

Згідно паспорта громадянина Російської Федерації позивача для виїзду за кордон № НОМЕР_2 , що виданий ФМС 61001, в графі про місце народження позивача, зазначено: Київська область.

З витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_4 , про що зроблено актовий запис №48, орган що здійснив державну реєстрацію - Виконавчий комітет Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області. При цьому в графі «Батько» зазначений ОСОБА_5 , а в графі «Мати» зазначена ОСОБА_6 .

Вказував, що оскільки він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Горохуватка Кагарлицького району Київської області, тому звернувся до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області із заявою про набуття громадянства за територіальним походженням.

Проте, листом №8010.4-26483/80.3-22 від 13 вересня 2022 року відповідач повідомив позивача, що в результаті опрацювання матеріалів справи про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» встановлена розбіжність персональних даних, а саме: в паспорті громадянина РФ ваше прізвище зазначено « ОСОБА_7 », а в долученому свідоцтві про народження « ОСОБА_8 », у зв'язку із чим відмовив у набутті статусу громадянина України. При цьому відповідач порадив позивачу звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до актового запису та надати підтверджуючі документи.

Звернувшись із письмовою заявою до Кагарлицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо зміни прізвища дитини та батьків з ОСОБА_9 на ОСОБА_10 заявником було отримано відмову.

Посилаючись на те, що згідно висновку Кагарлицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), а також розділу II, внесення змін до актових записів цивільного стану відповідно до п.1.12. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №996/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793, де вказано про відсутність можливості внести зміни про народження, зазначивши прізвище, відмінне від прізвища батьків, зауважував, що іншої можливості встановити юридичні факти у заявника не має, у тому числі через збройну агресію Російської Федерації.

Вказав, що встановлення юридичного факту про належність актового запису про народження заявника та факту народження заявника на території України має для нього юридичне значення, оскільки встановлення цих фактів, породжує для позивача юридичні наслідки, від яких залежать його немайнові права, зокрема право на отримання громадянства України. Встановлення цих фактів не пов'язане з наступним вирішенням судового спору про право.

На підставі викладеного просив вимоги заяви задовольнити у повному обсязі.

Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 12 грудня 2023 року заяву залишено без задоволення.

Не погоджуючись з указаним рішенням представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на передчасність висновку суду першої інстанції про відмову у задоволенні заяви, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення заяви щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У мотивування скарги зазначає, що іншої можливості встановити вказані факти заявник не має, у тому числі через збройну агресію російської федерації.

Уважає, що твердження суду першої інстанції, викладене у мотивувальній частині рішення, що питання набуття, втрати та зміни громадянства, як і підтвердження громадянства певної особи, не входять до компетенції судових органів, є передчасним.

15 лютого 2024 року через систему «Електронний суд» апеляційним судом отримано відзив на апеляційну скаргу від заінтересованої особи у справі Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, в якому останнє просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін, уважаючи таке рішення законним та обґрунтованим.

Представник заінтересованої особи у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Заявник та його представник у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи до апеляційного суду не надходили.

Відповідно до частини другої статті 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, а тому колегією суддів вирішено розглядати справу за відсутності осіб, що не з'явились.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого рішення, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні заяви суд першої інстанції виходив з того, що оскільки провести зміни у свідоцтві про народження заявника не можливо, то вказане питання можливо вирішити шляхом зміни прізвища у паспорті громадянина рф, а саме: шляхом звернення у посольства рф на території, де є посольства, на підставі наявного свідоцтва про народження.

Таким чином, питання набуття, втрати та зміни громадянства, як і підтвердження громадянства певної особи не входять до компетенції судових органів, тобто, існує інший, встановлений законом порядок набуття громадянства.

Висновок суду відповідає обставинам справи та ґрунтується на вимогах закону.

Частиною першою статті 367 ЦПК України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом установлено, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Горохуватка Кагарлицького району Київської області та є громадянином рф, що підтверджується паспортом російської федерації, виданим 27 листопада 2003 року ОВД Лотошинського району Московської області.

Копією довідки, виданою виконавчим комітетом Кагарлицької міської ради, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проживає без місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно статей 126, 133, 135 СК України вбачається, що виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області вчинено запис під номером 43 про народження ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про батька зазначено - ОСОБА_5 , а мати - ОСОБА_6 .

Згідно свідоцтва про одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_12 одружилися ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що складеного запис під номером 2 виконавчим комітетом Лопущненської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.

Прізвище батьків ОСОБА_9 зазначено і у актовому записі про народження сестер, ОСОБА_13 №8 від 10 лютого 1961 року, складеному виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області (повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження сестри ОСОБА_13 № 8 від 10 лютого 1961 року, складений виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, сформований Кагарлицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 00039637272 від 11 травня 2023 року), ОСОБА_14 № 26 від 02 вересня 1962 року, складеному виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області (повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження сестри ОСОБА_14 № 26 від 02 вересня 1962 року, складений виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, сформований Кагарлицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 00039637644 від 11 травня 2023 року).

Відповідно до правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 № 96/5 змінити прізвище дитини та батьків з ОСОБА_9 на ОСОБА_10 в актовому записі про народження № 43 від 18 жовтня 1958 року, складеному виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області на підставі актового записи про шлюб батьків № 02 від 01 лютого 1952 року, складеному виконавчим комітетом Лопушненської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, актового запису про смерть батька №11 від 15 квітня 1994 року, складеному виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, актового запису про смерть матері №11 від 22 серпня 2014 року виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, актового запису про народження сестер № № 8 від 10 лютого 1961 року, складений виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, № 26 від 02 вересня 1982 року, складений виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області, актового запису про народження дочки № 28 від 30 січня 1982 року, складений Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), не можливо. До такого висновку прийшов Кагарлицький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області.

Судом першої інстанції було заслухані свідки.

Так, свідки - ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 пояснили, що заявник є їхнім братом, який переїхав жити до рф, і там же отримав паспорт, при отриманні якого його прізвище стало ОСОБА_10 замість ОСОБА_9 .

Свідок ОСОБА_18 пояснила, що заявник є її батьком, який проживав на території рф, де його прізвище змінилося із ОСОБА_9 на ОСОБА_10 .

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначають Конституція України, Закон України «Про громадянство України».

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006 (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.

Згідно з пунктом 2 Порядку заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі за місцем проживання особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, місті Києві, Київській області, управління Міністерства внутрішніх справ України в області, місті Севастополі за місцем проживання особи; про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи; про перевірку належності до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем перебування особи; про оформлення набуття громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

Відповідно до пункту 4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні, - до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України за місцем проживання особи; особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до районного, районного у місті, міського управління або відділу Міністерства внутрішніх справ України за місцем реєстрації особи; особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

Таким чином, Порядком передбачено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються до органу за місцем постійного проживання особи. На території України - це територіальні органи Державної міграційної служби України, а за кордоном - консульські установи України, підпорядковані Міністерству закордонних справ України.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.

Для встановлення факту набуття громадянства України предметом розгляду в суді можуть бути заяви про встановлення таких фактів: постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року; постійного проживання на території України станом на 13 листопада 1991 року; постійного проживання дитини на території України станом на 24 серпня 1991 року або станом на 13 листопада 1991 року; постійного проживання на території України батьків (одного з них) дитини або іншого законного представника, з яким дитина постійно проживала станом на 24 серпня 1991 року чи 13 листопада 1991 року; постійного проживання особи на території України чи Української РСР на момент набрання законної сили вироку суду; наявності родинних зв'язків заявника з його батьками (усиновителями, з дідом, бабою); постійного проживання на території України діда та баби заявника; народження на території України батьків заявника, діда чи баби тощо.

Отже, на підставі статті 8 Закону України «Про громадянство України» встановлюється набуття громадянства України.

Для встановлення вищезазначених фактів заявник надає такі документи:

копію паспорта громадянина рф заявника;

копію паспорта заявника для виїзду за кордон;

копію довідки про місце проживання заявника;

копію витягу про народження заявника;

копію свідоцтва про одруження батьків заявника;

копію свідоцтва про народження сестри ОСОБА_19 , її свідоцтва про шлюб та паспорт;

копію свідоцтва про народження сестри ОСОБА_20 ; її свідоцтва про шлюб та паспорт; копія свідоцтва про народження сестри ОСОБА_21 , її свідоцтва про шлюб та паспорт;

копію свідоцтва про народження доньки заявника ОСОБА_22 , витяг з реєстру про одруження.

Отже, з метою набуття громадянства України іноземцями або особами без громадянства за територіальним походженням суд може встановлювати, зокрема і факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України» (п. 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень).

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною другою статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що на підтвердження факту належності до громадянства України та факту народження на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявником надано, зокрема, актовий запис №43, що складений 18 жовтня 1958 року Виконавчим комітетом Горохуватської сільської ради Кагарлицького району Київської області.

Проте, вказана архівна виписка не містить графу «місце народження» заявника, тобто цей доказ є неналежним.

При цьому, заявником не було надано свідоцтва про народження, яке згідно пункту 24 Порядку № 215 є одним із документів, що підтверджує факт народження.

Окрім того, як установлено у висновку Кагарлицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), «сам заявник на території України реалізовував свої права та обов'язки під прізвищем ОСОБА_9 , що підтверджується актовим записом про народження дочки ОСОБА_23 №28 від 30.01.1982 року, складений Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження дочки ОСОБА_23 № 28 від 30.01.1982 року, складений Обухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), сформований Кагарлицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 0039635910 від 11.05.2023 року)».

Зважаючи на викладені обставини та норми законодавства колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки провести зміни у свідоцтві про народження заявника не можливо, то вказане питання можливо вирішити шляхом зміни прізвища у паспорті громадянина рф, а саме: шляхом звернення до посольства рф на території, де є посольства, на підставі наявного свідоцтва про народження.

Отже, питання набуття, втрати та зміни громадянства, як і підтвердження громадянства певної особи не входять до компетенції судових органів, тобто, існує інший, встановлений законом порядок набуття громадянства, у зв'язку з чим місцевий суд дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення у судовому порядку.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим та не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Доводи апеляційної скарги повністю спростовуються встановленими судом обставинами справи і положеннями законодавства.

Згідно зі статтею 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав до його скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись статтями 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, Київський апеляційний суд у складі колегії суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 12 грудня 2023 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги до цього суду.

Головуючий: В.В. Гуль

Судді: Я.С. Мельник

М.І. Оніщук