Справа № 320/3563/21 Суддя (судді) першої інстанції: Панченко Н.Д.
16 квітня 2024 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В.В.,
суддів: Василенка Я.М., Ганечко О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправної та скасування постанови, за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, в якому просило:
- визнати протиправною та скасувати постанову від 19.03.2021 № 39 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 19.03.2021 № 39 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Доводи апелянта обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, позаяк під час здійснення контролю встановлено, що позивачем порушено пункти 2.1, 2.7, 3.1.4, 3.4.9 Договору управління та статті 7, 8, 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно з положеннями ст. 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розгляд справи проведено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, видами діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" є: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" визначено з 18.05.2016 та 17.05.2016 управителем будинків № 27 та № 28 по вул. Валерія Лобановського в с. Чайки Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області, що підтверджується протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку, який прийнятий на зберігання Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 24.02.2016 №38, Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" визнано виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вул. Лобановського Валерія, будинки №№ 26/2, 27, 28.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.09.2019 №317: визнано ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" виконавцем послуг з постачання теплової енергії споживачам за адресою: с. Чайки Києво-Святошинського району Київської області вулиця Лобановського Валерія; погоджено та введено в дію з 01.10.2019 тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання для споживачів ЖК "Чайка", які включають в себе всі передбачені податковим законодавством України податки за адресою: с. Чайки, вул. Лобановського Валерія, Києво-Святошинський район, Київська область, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайка Києво-Святошинського району Київської області - 1392,76 грн. за 1 Гкал;
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1433,10 грн. за 1 Гкал.
24.10.2019 між ТОВ "Зараз-10" (Агент) та ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" (Товариство) укладено агентський договір №01/10/19 АДЗ10, пунктом 1.2 якого передбачено, що за цим договором Агент уповноважений Товариством здійснювати посередництво у відносинах між Товариством, як теплопостачальною організацією, та споживачами, які споживають послуги з теплової енергії на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, будинки №27, 28.
Відповідно до пункту 1.3 за цим Договором Товариство уповноважує, а Агент зобов'язується надавати від імені та за рахунок Товариства агентські послуги - вчиняти юридичні та фактичні дії, визначені Договором, укладати угоди та сприяти їх укладенню, що створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов'язки Товариства як теплопостачальної організації.
В пункті 1.5 договору сторони визначили агентські послуги, які зобов'язується надавати Агент та порядок їх надання, зокрема:
- фіксувати кількісні та якісні показники послуги з постачання теплової енергії;
- здійснювати розрахунок ціни (вартості) послуги з постачання теплової енергії відповідно до затвердженого тарифу на теплову енергію для споживача, а також плати за агентське обслуговування, плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирного будинку;
- інформувати споживачів про намір Товариства змінити тариф на послугу з обґрунтуванням такої необхідності відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни ціни/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 05.06.2018 №130. У разі прийняття уповноваженим законом органом рішення про зміну тарифу на послугу, Агент у строк, що не перевищує 5 робочих днів з дати отримання від Товариства повідомлення про таку зміну, повідомляє про це споживачам з посиланням на відповідне рішення;
- Агент зобов'язується щомісяця приймати на свій поточний рахунок від споживачів плату за теплову енергію, згідно з виставленими споживачам рахунками та перераховувати отримані кошти на поточний рахунок Товариства у строк не пізніше 5 робочих днів з моменту їх зарахування на поточний рахунок Агента.
Відповідно до пункту 1.6 Договору Агент має право від імені Товариства укладати із споживачами договори про надання послуг за постачання теплової енергії. Умови договору про надання послуг з постачання теплової енергії мають бути затверджені Товариством.
Договори, що укладаються Агентом із споживачами у межах повноважень цього договору, вчинені Агентом інші агентські послуги створюють, змінюють та припиняють цивільні права та обов'язки лише Товариства (п.1.7 Договору).
Крім того, 30.10.2019 між ТОВ "Зараз-10" (Колективний споживач, що є Управителем багатоквартирних будинків №27, №28, розташованого по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області) та ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" (Виконавець) укладено договори про надання послуги з постачання теплової енергії №ТЕ-27 та №ТЕ-28.
Пунктом 1 вказаних договорів передбачено, що Виконавець зобов'язується надавати Колективному споживачеві послугу з постачання теплової енергії на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а Колективний споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до пункту 17 цих договорів ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Встановлення, обслуговування, заміна вузлів комерційного обліку, проведення перевірки засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, виконуються колективним споживачем і вартість цих послуг/робіт не включаються до плати виконавцю відповідної комунальної послуги.
Станом на дату укладання цих договорів тарифи на теплову енергію встановлюються та вводяться в дію рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області і зазначаються додатками до цього договору.
У разі прийняття рішення про зміну ціни/тарифу на зазначену послугу виконавець у строк, що не перевищує 20 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це колективного споживача з посиланням на рішення відповідних органів.
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору, новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору.
З матеріалів справи вбачається, що 08.10.2020 Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області прийняла рішення №235 "Про погодження тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області погодив тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1185,40 грн./l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1219,60 грн./1 Гкал.
24.12.2020 Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області прийняла рішення №14-3-VIII "Про встановлення відкоригованих тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання з урахуванням коригування споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області встановила відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків розташованих по вул. Лобановського Валерія в селі Чайки Бучанського району Київської області - 1588,66 грн./l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на на території села Чайки Бучанського району Київської області по вул. Лобановського Валерія - 1634,5 грн./l Гкал.
02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія", яким:
1) встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, а саме:
- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).
2) передбачено, що застосування даного тарифу може бути введено в дію після переходу на нові договірні відносини між виконавцем комунальної послуги та споживачами, що відповідатимуть за типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830.
3) дане рішення передбачено оприлюднити в засобах масової інформації відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
З матеріалів справи встановлено, що у лютому 2021 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області надійшли скарги співвласників багатоквартирних будинків №27, №28 по вул. Лобановського Валерія в с. Чайки Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області, в яких останні просили провести позапланову перевірку позивача з питань законності та наявності матеріально-правових вимог до споживачів в с. Чайка за послугу з постачання теплової енергії.
За результатами розгляду звернень відповідача Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано погодження від 19.02.2021 №15.3-10/3731, від 18.02.2021 №15.3-10/3570, від 18.02.2021 №15.3-10/3557, від 19.02.2021 №15.3-10/3729, від 19.02.2021 №15.3-10/3733, від 19.02.2021 №15.3-10/3738, від 19.02.2021 №15.3-10/3724, від 19.02.2021 №15.3-10/3727 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині захисту прав споживачів на підставі звернень фізичних осіб про порушення їх законних прав суб'єктом господарювання ТОВ "Зараз-10".
На підставі наказу в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 09.03.2021 №1040-ОД призначено проведення позапланової перевірки ТОВ "Зараз-10" з 09.03.2021 по 18.03.2021 на предмет дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів при наданні житлово-комунальних послуг та видано направлення (посвідчення) на проведення заходу від 09.03.2021 №803.
Так, у період з 10.03.2021 по 11.03.2021 відповідачем проведено перевірку позивача, за результатами якої складено Акт від 10.03.2021 №10-05.3/000063 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено та в Акті зафіксовано, що ТОВ "Зараз-10" порушено пункти 2.1, 2.5, 3.1.4, 3.4.9 Договору управління та статті 7, 8, 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме:
- ТОВ "Зараз-10" при здійсненні розрахунків із споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства;
- ТОВ "Зараз-10" не забезпечило доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №130 від 05.06.2018;
- ТОВ "Зараз-10" не надало споживачам в установленому законодавством порядку достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
У зв'язку з встановленими порушеннями, відповідач дійшов висновку, що ТОВ "Зараз-10" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а саме такі рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
Позивачем 16.03.2021 подано заперечення на Акт перевірки (зареєстровані відповідачем 16.03.2021 за вх. №2737-21), відповідно до яких останній стверджував, що при здійсненні господарської діяльності не було допущено порушень прав споживачів.
За результатами вказаної перевірки 19.03.2021 відповідачем винесено постанову №39 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", відповідно до якої на позивача за надання споживачу комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунка на оплату, сформованого з порушенням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" накладено штраф у розмірі 45400,00 грн.
Вважаючи, що постанова від 19.03.2021 № 39 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" є протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що висновки відповідача про те, що ТОВ "Зараз-10" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" є необґрунтованими та передчасними.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Пунктом 13 частини першої статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" (Закон № 1023-ХІІ) передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право за результатами перевірки накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Позапланова перевірка позивача була проведена на підставі звернень (скарг) співвласників багатоквартирних будинків №27, 28 по вул. Лобановського Валерія в с. Чайки Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області, за погодженням Держпродспоживслужби, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області та направлення (посвідчення) на проведення заходу.
Позаплановий захід проводився на підставі частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон № 877-V) (звернення фізичних осіб про порушення, що спричинили шкоду їх правам, законним інтересам).
Щодо суті звернення співвласників багатоквартирних будинків №27, 28 по вул. Лобановського Валерія в с. Чайки Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області з вимогою провести перевірку ТОВ "Зараз-10", то звернення зводилося до незгоди мешканців зазначених будинків із підняттям тарифів на теплову енергію.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (Закон № 2189-VIІІ) до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Повноваження органів місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги визначено також статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Закон №280/97-ВР), де підпунктом 2 пункту "а" частини першої визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Частиною шостою статті 59 цього Закону передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2189-VIІІ до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (далі - Порядок №869, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 5 цього Порядку визначено, що застосовані у ньому терміни вживаються у такому значенні:
- зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перегляд уповноваженим органом тарифів та їх структури або коригування тарифів;
- коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перерахунок тарифів у зв'язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, які не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання).
Пунктом 11 Порядку №869 передбачено, що у разі зміни протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності та наданням комунальних послуг, з причин, що не залежать від ліцензіата (суб'єкта господарювання), зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності в ліцензіата кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.
Механізм коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії таких тарифів.
Відповідно до пункту 98 Порядку №869 у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних з наданням послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, з причин, які не залежать від суб'єкта господарювання, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у суб'єкта господарювання кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.
Механізм коригування тарифів застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії тарифів.
Під час коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі діючих тарифів, не переглядаються.
Відповідно до пунктів 1 - 4 Розділу V Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року № 239 (Порядок № 239) зміна тарифів на теплову енергії, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги здійснюється шляхом перегляду тарифу і його структури або шляхом коригування тарифів.
Коригування тарифів здійснюється протягом строку їх дії винятково у випадках зміни вартості окремих складових чинних тарифів із причин, не залежних від суб'єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов'язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом). В усіх інших випадках здійснюється повний перегляд тарифу (тарифів) і його (їх) структури.
У разі коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі чинних тарифів, не переглядаються.
Зміна тарифів ініціюється суб'єктом господарювання шляхом подання до органу місцевого самоврядування відповідної заяви про встановлення тарифів та доданих до неї документів, а саме:
- всього комплекту документів, зазначених у розділі ІІ цього Порядку - у разі повного перегляду тарифів;
- документів, які підтверджують зміну вартості окремих складових тарифів - у разі коригування тарифів.
Підставою для звернення суб'єкта господарювання щодо зміни тарифів можуть бути обставини, що впливають або можуть вплинути на результати його діяльності, а саме:
1) зміна обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг, урахованих під час встановлення чинних тарифів;
2) зростання/зниження вартості складових тарифів та зміна структури цих тарифів;
3) зміна в установленому порядку інвестиційної програми суб'єкта господарювання, якщо це призводить до зміни рівня тарифів;
4) зміна протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, наданням комунальних послуг, із причин, які не залежать від суб'єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов'язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом).
У разі виявлення органом місцевого самоврядування фактів, що безпосередньо впливають на рівень тарифів та їх структуру, орган місцевого самоврядування має врахувати їх під час розгляду заяви та забезпечити перегляд (перерахування) суб'єктом господарювання тарифу (тарифів) та його (їх) структури.
До таких фактів належать:
1) невиконання суб'єктом господарювання інвестиційної програми, яка була врахована в чинних тарифах;
2) установлення факту наявності перехресного субсидіювання між видами господарської діяльності, за якими встановлюються тарифи, та іншими видами господарської діяльності суб'єкта господарювання;
3) установлення факту надання суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування недостовірної інформації щодо здійснення ліцензованої діяльності та діяльності з надання комунальних послуг та/або недостовірної інформації під час обґрунтування і розрахунків тарифів.
Отже, аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що тарифи на теплову енергію затверджуються не позивачем, а відповідним органом місцевого самоврядування.
Так, згідно з положеннями статті 13 Закону України "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
08.10.2020 Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області прийняв рішення № 235 "Про погодження тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області погодив тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1185,40 грн/l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1219,60 грн/1 Гкал.
24.12.2020 Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області прийняла рішення № 14-3-VIII "Про встановлення відкоригованих тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання з урахуванням коригування споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія".
Даним рішенням Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області встановила відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, та іншим споживачам, а саме:
- для споживачі/населення житлових будинків розташованих по вул. Лобановського Валерія в селі Чайки Бучанського району Київської області - 1588,66 грн/l Гкал.
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на на території села Чайки Бучанського району Київської області по вул. Лобановського Валерія - 1634,5 грн/l Гкал.
02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення № 10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія", яким:
1) встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, а саме:
- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн/1 Гкал (з ПДВ);
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1858,79 грн/1 Гкал (з ПДВ).
2) передбачено, що застосування даного тарифу може бути введено в дію після переходу на нові договірні відносини між виконавцем комунальної послуги та споживачами, що відповідатимуть за типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830.
3) дане рішення передбачено оприлюднити в засобах масової інформації відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Вказане рішення було оприлюднено в друкованому засобів масової інформації - газеті "Трибуна Борщагівської об'єднаної громади" (випуск № 3 (452) за 8 - 12 лютого 2021 року), що не заперечується відповідачем.
Колегія суддів враховує, що доцільність прийняття зазначених рішень органу місцевого самоврядування, процедура їх прийняття, зміст не є предметом розгляду даної справи.
На час виникнення спірних правовідносин вказані рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія були чинними.
Відтак, такі рішення були обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Отже, основна претензія мешканців зазначених вище будинків - необґрунтоване підняття тарифів, знаходиться поза межами відповідальності позивача.
Аналогічна правова позиція висловлена в численних постановах Шостого апеляційного адміністративного суду, а саме, від 17.06.2022 справа № 320/3557/21, від 30.06.2022 справа № 320/3558/21, від 17.05.2022 справа № 320/3560/21, від 25.07.2022 справа № 320/3564/21.
Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідачем в доводах апеляційної скарги жодним чином не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаної правової позиції Верховного Суду, яка під час розгляду справи була правомірно врахована судом першої інстанції на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
Щодо порушень, висвітлених в акті перевірки, то відповідач за результатами перевірки позивача дійшов висновку про те, що ТОВ "Зараз-10" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а саме такі рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
Відповідно до п. 57 Порядку №869 для встановлення одноставкових тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання ліцензіат подає щороку до 1 липня (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) уповноваженому органові відповідної територіальної громади, на території якої ліцензіат провадить (має намір провадити) ліцензовану діяльність, у паперовій та електронній формі заяву і розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами.
Зазначена норма регулює правовідносини між ліцензіатами (у тому числі позивач) і органами місцевого самоврядування на стадії розгляду питання щодо встановлення (коригування) тарифів.
Навіть у разі наявності зазначеного порушення оцінка йому може бути надана лише під час розгляду справи щодо оскарження відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення (коригування) тарифів.
Водночас, відповідач не уповноважений надавати оцінку діям органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання щодо встановлення (коригування) тарифів.
Щодо доводів відповідача про нарахування тарифу передчасно, а саме з 01.01.2021, то суд першої інстанції вірно вказав, що першочергово слід встановити обґрунтованість відкоригованого тарифу, що не є предметом розгляду цієї справи, і лише після цього можна стверджувати про незаконність його застосування.
Як вже зазначено вище, головна претензія мешканців полягала в збільшенні тарифу в цілому. Про підтвердження цього факту свідчить і велика кількість позовів, що знаходяться в провадженні адміністративних судів, позивачами в яких є, у тому числі, заявники скарг до відповідача у цій справі, а предметом позовів Рішення Борщагівської сільської ради від 24.12.2020 №14-3-VIII та рішення Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
В контексті викладеного, колегія суддів погоджується з тим, що у спірних правовідносинах позивач діяв в умовах, за яких був позбавлений інакшого способу поведінки, та не допустив порушень прав споживачів, оскільки позивач у відповідності до вимог статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повинен був виконувати рішення органу місцевого самоврядування, якими встановлено тарифи на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки договори від 30.10.2019 №ТЕ-27 та від 30.10.2019 №ТЕ-28 на момент виникнення спірних правовідносин були діючими, вказані правочини були підставою для виникнення правовідносин, зокрема, щодо поставки теплової енергії колективному споживачу - ТОВ "Зараз-10".
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року №130 затверджено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності (далі - Наказ №130).
Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу І цього Порядку він визначає механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи).
Положення цього Порядку застосовуються при зміні цін/тарифів на комунальні послуги як за результатами перегляду тарифів і їх структури (або встановлення нових тарифів), так і за результатами перерахунку окремих складових тарифів (коригування тарифів).
Згідно з пунктами 2, 3 Розділу ІІ Порядку №130 протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).
Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:
- загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);
- обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);
- обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);
- інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);
- адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.
Пунктами 5, 6 Розділу ІІ Порядку №130 визначено, що інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов'язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов'язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.
Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що інформація про намір зміни тарифу на теплову енергію була доведена до відома споживачів виконавцем - ТОВ "Керуюча компанія "Реформа", шляхом розміщення відповідного оголошення на власному веб-сайті 24.12.2020 та 05.02.2021.
У вказаних оголошеннях було зазначено, що товариство приймає пропозиції та зауваження щодо коригування тарифу протягом 7 днів після опублікування повідомлення за адресою: 08135, Київська область, Києво-Святошинський район, село Чайки, вулиця Валерія Лобановського, будинок 23.
Крім того, ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" також направило на адресу колективного споживача - ТОВ "Зараз-10", письмове повідомлення від 05.02.2021 №14/02 про те, що 02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія", яким встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія, а саме:
- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по вулиці Лобановського Валерія в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);
- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по вулиці Лобановського Валерія - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).
Вказане спростовує твердження відповідача про недотримання позивачем відповідної процедури у вигляді не повідомлення споживачів про намір здійснити коригування тарифу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з тим, що вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови від 19.03.2021 №39 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" є обґрунтованими.
Колегія суддів також вказує, що апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань, ніж ті, які були зазначені у відзиві на позовну заяву, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи.
Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга відповідача не містить.
Доказів, які б відповідали вимогам ст.ст. 73 - 76 КАС України, та спростовували зазначені вище мотиви або підтверджували відсутність підстав для задоволення позову апелянтом до суду апеляційної інстанції не надано.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновки суду першої інстанцій.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права ухвалив рішення повно і всебічно з'ясувавши обставини справи.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-10" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправної та скасування постанови - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2022 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: О.М. Ганечко
Я. М. Василенко