П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 квітня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/7835/23
Головуючий І інстанції: Пекний А.С.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Коваля М.П., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року (м.Одеса, дата складання повного тексту рішення - 20.07.2023р.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
11.04.2023р. ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ДУ «ТМО МВС України по Одеській області», в якому просила суд:
- визнати протиправними дії ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» щодо позбавлення її додаткового виду грошового забезпечення, а саме: інформаційно-аналітичної надбавки у розмірі - 50% від посадового окладу та премії у розмірі - 200%, а також поновити права в отриманні даних складових грошового забезпечення в повній мірі;
- зобов'язати ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» виготовити та видати їх особисто уточнену довідку зі змінами про розмір грошового забезпечення, із урахуванням: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років, надбавки за специфічні умови проходження служби за відповідною посадою, яку займала на дату звільнення зі служби в ОВС, із урахуванням премії у розмірі - 200% та інформаційно-аналітичної надбавки у розмірі - 50%, у відповідності до грошового атестату від 07.02.2011р. №6 станом на 19.11.2019р. для перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 01.01.2011р. перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У лютому 2023р. позивач звернулась до ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» з інформаційним запитом щодо надання обґрунтованих пояснень про відсутність у довідці для перерахунку пенсії надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення та розміру премії, який не відповідає грошовому атестату при звільненні з органів внутрішніх справи. Разом із тим, відповідач відмовив у задоволенні цієї заяви, що, на переконання позивача, є протиправним та порушує право на гідне пенсійне забезпечення, передбачене чинним законодавством.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року (ухваленим в порядку спрощеного (письмового) провадження) у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивач 18.08.2023р. подала апеляційну скаргу, в якій зазначила про те, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення, було порушено норми матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим просила скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.07.2023р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.
05.09.2023р. матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2023р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження.
16.10.2023р. до суду апеляційної інстанції надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому відповідач заперечував щодо її задоволення, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів та просив оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, можуть бути розглянуті судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч.1 ст.308 КАС України).
Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги відповідача, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 з 01.01.2011р. отримує пенсію «по інвалідності» згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуваючи на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області.
Відповідно до протоколу про призначення пенсії, пенсія позивача обчислення з грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 30% та додаткових видів грошового забезпечення у вигляді надбавок: інформаційно-аналітичне забезпечення (50%), виконання особливо важливих завдань (50%) та премія (200%).
У травні 2018р. ГУ ПФУ в Одеській області, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015р. №988, було здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2016р., виходячи з таких сум грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 30%, премія - 2,3 %.
Далі, за заявою позивачки, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» надіслало на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення від 30.06.2021р. №33/36-1368, видану за листопад 2019р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 за прирівняною посадою поліцейського, для проведення позивачу перерахунку пенсії, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби в поліції 30% - 1530 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 55,30% - 3666,39 грн., премія 40,26% - 4145, 33 грн.
07.03.2023р. позивачка звернулася до відповідача з інформаційним запитом, в якому просила надати їй роз'яснення стосовно незазначення у довідці від 30.06.2021р. №33/36-1368 додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі - 50% та зазначення премії у розмірі - 40%, що не відповідає грошовому атестату.
На вказаний інформаційний запит щодо складових грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом за листопад 2019р., зазначеного у довідці від 30.06.2021р. №33/36-1368, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» листом від 15.03.2023р. №33/36-В-334 повідомила, що розміри складових грошового забезпечення у довідці для перерахунку пенсії визначаються на дату виникнення права на перерахунок пенсії (листопад 2019р.), а не за атестатом на день звільнення з органів внутрішніх справ.
Вважаючи вказані дії (рішення) відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи справу по суті та повністю відмовляючи у задоволенні позову, суд 1-ї інстанції виходив із необґрунтованості та недоведеності позовних вимог та, відповідно, відсутності підстав для їх задоволення.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали даної справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх обґрунтованими, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормою ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
За приписом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XІІ.
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону , пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.63 Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього ж Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо ж пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які надають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення чи одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а також премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначеним нормам кореспондують положення п.1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону» (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45), відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та його складові передбачені в постанові Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. за №988, у відповідності до якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів поліцейських за спеціальним званням, схему посадових окладів курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, із числа осіб, які не перебували на службі в поліції перед зарахуванням на навчання, та схеми посадових окладів поліцейських.
Так, за змістом п.3 розділу І «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (затв. наказом МВС України від 06.04.2016р. №260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, розділом ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п.4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п.5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п.6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7); надбавка за почесне звання «заслужений» (п.8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п.9); доплата за учене звання (п.10); доплата за службу в нічний час (п.11).
При цьому, варто зазначити, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій, які призначені за Законом особам, які перебували службі в органах внутрішніх справ на підставі Постанови №988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст.43 Закону та в повному розмірі.
Такий висновок Верховного Суду викладено у постанові від 10.01.2023р. у справі №340/507/22 та від 06.04.2023р. у справі №560/9664/21.
Як уже встановлено судами обох інстанції та підтверджується матеріалами справи, за заявою ОСОБА_1 . ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» надіслано на адресу ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення від 30.06.2021р. №33/36-1368, видану за листопад 2019р. згідно з Постановою №988, виходячи із таких сум грошового забезпечення, як: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби в поліції 30% - 1530 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 55,30% - 3666,39 грн., премія 40,26% - 4145,33 грн.
Проте, у даному випадку, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача врахувати у складі її грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, серед інших, складових також інформаційно-аналітичну надбавку у розмірі 50% від посадового окладу та премію у розмірі 200%, зазначаючи, що відповідачем протиправно не було їх включено в довідку від 30.06.2021р. №33/36-1368 про її розмір грошового забезпечення.
З цього приводу, судова колегія зазначає, що відповідно до п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015р. №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на викладене, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ дійсно має право на перерахунок розміру пенсії на підставі Постанови №988.
Водночас, що стосується вимог позивача про зобов'язання включити до довідки про розмір її грошового забезпечення спірних надбавок, то колегія суддів, погоджуючись з висновком суду 1-ї інстанції, зазначає, що оскільки надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, яку вона отримувала на момент звільнення, не була передбачена Порядком №260 на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії, а тому ця надбавка правомірно та обґрунтовано не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Зокрема, набавка за інформаційно-аналітичну роботу є складовою грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007р. №1294, в той час як види грошового забезпечення поліцейських встановленні Постановою № 988, яка такої надбавки не передбачає.
Також, враховуючи, що підвищення та щомісячна премія зазначається у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, то вказаний відповідачем розмір премії у довідці (40,26%) є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі, в якому позивач її отримувала, відсутні.
Подібні правові висновки були висловлені у постановах Верховного Суду від 22.02.2023р. у справі №580/180/19, від 14.04.2021р. у справі №802/1681/17-а, а також від 22.09.2021р. у справі №816/617/18.
У цьому контексті, суд апеляційної інстанції зазначає, що довідка про грошове забезпечення виготовлена відповідно до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для виготовлення оновленої довідки про грошове забезпечення, а, відповідно, відсутні й підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі позивача.
Слід також зазначити й про те, що за правилами ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Однак, варто звернути увагу на те, що твердження позивача щодо порушення його прав також мають підтверджуватися належними та допустимими доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях та суб'єктивній думці останнього.
З огляду на викладене, судова колегія доходить висновку, що суд 1-ї інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж в апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, згідно зі ст.316 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,311,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2023 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено: 17.04.2024р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов
Судді: М.П. Коваль
В.О. Скрипченко