17 квітня 2024 р. Справа № 440/17813/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Калиновського В.А. , Мінаєвої О.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.01.2024, головуючий суддя І інстанції: А.О. Чеснокова, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 25.01.24 по справі № 440/17813/23
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
04 грудня 2023 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України, в якій просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відповіді на заяву позивача від 03 листопада 2023 року, подану через Урядовий контактний центр, реєстраційний № ФИ-16359657 з урахуванням статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо вжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у заяві позивача від 03 листопада 2023 року, поданій через Урядовий контактний центр, реєстраційний № ФИ-16359657 з урахуванням статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача реєстраційний № ФИ-16359657 від 03 листопада 2023 року, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю дій відповідача щодо неналежного розгляду його звернення, ненадання відповіді на його звернення, поданого через Урядовий контактний центр, реєстраційний № ФИ-16359657.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що його повідомлено офіційно про обробку персональних даних, Урядовим контактним центром (Гаряча Лінія Уряду), тобто апелянт ідентифікований офіційно та зареєстрований належним чином, але Міністерством оборони України взагалі проігноровано ряд норм чинного Законодавства України та сама офіційна діяльність Урядового контактного центру (Гаряча Лінія Уряду) про що ним буде направлено ряд, додаткових скарг, після винесення рішення судом апеляційної інстанції з метою притягнення до відповідальності винних осіб, адже виявлений позивачем саботаж в Міністерстві оборони України, яке грубо ігнорує діяльність Урядового контактного центру (Гаряча Лінія Уряду).
Так відповідно до статті 6, пунктів 1, 2 частини другої статті 8, частини другої статті 12 Закону України «Про захист персональних даних» (далі - Закон) державна установа «Урядовий контактний центр» повідомляє про володільця, розпорядника, місцезнаходження, склад і мету збору персональних даних, що обробляються за допомогою програмних засобів в мобільному додатку «1545», третіх осіб, яким передаються такі персональні дані та права суб'єкта персональних даних.
Мобільний додаток «1545» створено та впроваджено в експлуатацію державною установою «Урядовий контактний центр» України.
Володільцем персональних даних, що обробляються за допомогою мобільного додатку «1545», є держатель - державна установа «Урядовий контактний центр». Розпорядником персональних даних є державна установа «Урядовий контактний центр».
До складу персональних даних (їх зміст) включаються: прізвище, ім'я та по батькові (у разі наявності) особи (заявника); зареєстроване або фактичне місце проживання; адреса електронної пошти, номери контактних телефонів.
Також за згодою заявника можуть зазначатися інші відомості, включаючи вік, стать тощо. Збирання прізвища, ім'я, по батькові ( у разі наявності), інших персональних даних здійснюється шляхом безпосереднього надання особою своїх персональних даних при реєстрації.
Під обробкою персональних даних розуміється будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, що здійснюються за допомогою програмних засобів мобільного додатку «1545».
Позивач вважає, що факти викладені в його заяві від 03.11.2023р. реєстраційний номер ФИ-16359657, безпосередньо Міністерством оборони України - взагалі проігноровані та залишились поза увагою, адже станом на 12.12.2023р. відповідь не надана відповідачем по справі, що підтверджено відсутність відповіді в особистому кабінеті Урядового контактного центру (Гаряча Лінія Уряду) - Заява у додатках, також надаю додатки направлені Разом з вказаною заяву до Міністерства оборони України, через державну установу «Урядовий контактний центр» із забезпечення оперативного реагування на звернення, які надходять на урядову «гарячу лінію», Єдиний веб-сайт органів виконавчої влади та Урядову телефонну довідку в якому апелянт зареєстрований належним чином офіційно у встановленому законом порядку та має свій власний електронний кабінет.
На переконання позивача ряд фактів викладених в його заяві від 03.11.2023р. реєстраційний номер ФИ-16359657, Міністерством оборони України проігноровано, що підтверджено відсутністю заходів реагування та відсутність відповіді на його Заяву від 03.11.2023р., що є неприпустимим фактом та обставиною, яка підриває авторитет Держави - відкритою бездіяльністю Міністерства оборони України.
Відповідач скориставшись своїм правом надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому зазначає, що для визначення і повідомлення позивачу запитуваної інформації слід звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є суб'єктом владних повноважень, окремою юридичною особою і саме яким було видано повістки №112 від 10.04.2023 та повістці №2/7 від 29.10.2023, та можливо було вжито заходів встановленим порядком щодо неявки ОСОБА_1 .
Представник відповідача вважає, що проаналізувавши зміст Заяви позивача про надання інформації, вбачається, що вона стосується інформації, розпорядником якої не є Міністерство оборони України, а є ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На переконання представника відповідача, оскаржуване рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 по цій справі не підлягає скасуванню, оскільки судом першої інстанції було повно з'ясовано обставини, що мають істотне значення для вирішення справи та не було допущено істотних порушень норм матеріального та процесуального права, а тому судом першої інстанції було винесено законне судове рішення та правильного вирішено справу по суті.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 03 листопада 2023 року гр. ОСОБА_1 направив через Урядовий контактний центр звернення до відповідача № ФИ-16359657 у якій вимагав у Міноборони надати наступну інформацію:
1. Детальну інформацію яких заходів реагування вжито по факту неявки по повістці № 112 від 10 квітня 2023 року та неявці по повістці № 2/7 від 29 жовтня 2023 року та які рішення прийняті по ОСОБА_1 .
2. Докази оголошення ОСОБА_1 у розшук з наданням копій відповідних документів та посилання на них у відповіді на вказану заяву з посиланням на номер кримінального провадження з внесеними відомостями до ЄРДР, адже матеріали були передані працівниками ТЦК до поліції
3. Повідомити до якої відповідальності притягнуто ОСОБА_1 по фактам неявки на повістку № 112 від 10 квітня 2023 року та повістку № 2/7 від 29 жовтня 2023 року.
До вказаного звернення приєднано повістки № 112 від 10 квітня 2023 року та № 2/7 від 29 жовтня 2023 року.
Зазначене звернення залишене відповідачем без розгляду з тих мотивів, що звернення від 03 листопада 2023 року, направлене від імені ОСОБА_1 містить ознаки анонімного.
Вважаючи бездіяльність МОУ щодо розгляду поданого звернення протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновків, що заява ФИ-16359657 від 03 листопада 2023 року не містить відомостей щодо місця проживання ОСОБА_1 , натомість Закон України "Про звернення громадян" передбачає, що електронне звернення має містити і адресу проживання громадянина, і його електронну пошту.
Отже, електронне звернення від 03 листопада 2023 року № ФИ-16359657 має ознаки анонімного, а відтак розгляду не підлягає.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02.10.1996 року.
Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Так, ст. 1 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» передбачено, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально- економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до п. 1, 3 ст. 7 Закону № 393/96-ВР, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Положеннями ст. 14 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду. Пропозиції (зауваження) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (ст. 15 Закону № 393/96-ВР).
Статтею 19 вищевказаного Закону передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Також ст. 20 цього Закону визначені терміни розгляду звернень громадян.
Так, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила, ОСОБА_1 03.11.2023р. через Урядовий контактний центр (Гаряча Лінія Уряду) подав офіційно, відповідну Заяву реєстраційний номер ФИ-16359657 до Міністерства оборони України в якій було зазначено, що керуючись ст. 40 Конституції України направляю Вам листа та повідомляю, що згідно повістки № 112 від 10.04.2023 ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , відповідно з частиною десятою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та частиною першою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.04.2023 № 10, необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_1 11.04.2023 на 8 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 . При собі мати паспорт громадянина України, довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової карти платника податків, військово-обліковий документ, обліковопослужну карту та мобілізаційне розпорядження. Станом на 03.11.2023 ОСОБА_1 по повістці № 112 від 10.04.2023 - не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 11.04.2023 на 8 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 . Повісткою № 2/7 від 29.10.2023 повідомлено про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 30.10.2023 на 8 год. 00 хв. та оголошено вже в розшук. Станом на 03.11.2023 ОСОБА_1 по повістці № 2/7 від 29.10.2023 - не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 30.10.2023 на 8 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 .
У зв'язку з вищевикладеним ОСОБА_1 , вимагав надати детальну інформацію яких заходів реагування вжито по факту неявки по повістці № 112 від 10.04.2023 та неявці по повістці № 2/7 від 29.10.2023 та які рішення прийняті по ОСОБА_1 .
Окремо позивач вимагав надати докази, оголошення ОСОБА_1 у розшук з наданням копій відповідних документів та посилання на них у відповіді на вказану Заяву з посиланням на номер кримінального провадження з внесеними відомостями до ЄРДР, адже матеріали були передані працівниками ТЦК до поліції.
Також Позивач вимагав повідомити до якої відповідальності притягнуто ОСОБА_1 по фактам неявки на повістку№ 112 від 10.04.2023 та повістку № 2/7 від 29.10.2023. Позивач вимагав відповідь надати змістовну та грунтовну по кожному факту окремо, лише на електронну поштову скриньку fi1dima1980@gmail.com.
Позивач в апеляційній скарзі зазначає, що вищевикладені факти у його заяві від 03.11.2023р. реєстраційний номер ФИ-16359657, безпосередньо Міністерством оборони України - взагалі проігноровані та залишились поза увагою, адже станом на 12.12.2023р. відповідь не надана відповідачем по справі, що підтверджено відсутність відповіді в особистому кабінеті Урядового контактного центру (Гаряча Лінія Уряду).
Крім того, позивачем надані додатки направлені разом з вказаною заяву до Міністерства оборони України, через державну установу «Урядовий контактний центр» із забезпечення оперативного реагування на звернення, які надходять на урядову «гарячу лінію», Єдиний веб-сайт органів виконавчої влади та Урядову телефонну довідку в якому Апелянт зареєстрований належним чином офіційно у встановленому законом порядку та має свій власний електронний кабінет.
27 травня 2009 р. з метою забезпечення оперативного реагування органів виконавчої влади на звернення громадян, підприємств, установ та організацій, суб'єктів підприємницької діяльності, органів місцевого самоврядування та їх взаємодії під час розгляду таких звернень Уряд створив державну установу «Соціальний контактний центр» (розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 р. №579-р). Центр підпорядковувався Міністерству праці та соціальної політики України.
Постановою Кабінету Міністрів від 27 листопада 2019 р. № 976 затверджено Порядок взаємодії органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи «Урядовий контактний центр» із забезпечення оперативного реагування на звернення, які надходять на урядову «гарячу лінію», Єдиний веб-сайт органів виконавчої влади та Урядову телефонну довідку.
19 липня 2010 р. (розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 липня 2010 р. №1456) відбулася передача державної установи «Соціальний контактний центр» до сфери управління Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України.
28 липня 2010 р. (розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №1552) державну установу «Соціальний контактний центр» перейменовано на державну установу «Урядовий контактний центр».
Розпорядженням Уряду від 9 червня 2011 р. №589 схвалено Концепцію створення Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади, якою передбачено, зокрема, створення республіканського в Автономній Республіці Крим, обласних, міських у містах Києві та Севастополі контактних центрів і забезпечення їх взаємодії з Урядовим контактним центром.
Постановою Кабінету Міністрів від 27 листопада 2019 р. № 976 затверджено Положення про Національну систему опрацювання звернень до органів виконавчої влади та Типове положення про контактний центр Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва і Севастополя. Зазначеним Положенням визначено, що координація діяльності, методичне забезпечення контактних центрів, підготовка і ведення інформаційно-пошукового довідника автоматизованої інформаційної бази звернень та інші завдання покладаються на Урядовий контактний центр.
Відповідно до законодавства України щодо вдосконалення регулювання питань користування гуртожитками, їх утримання та забезпечення прав громадян, які мешкають у гуртожитках, у червні 2012 р. на базі Урядового контактного центру організовано роботу спеціалізованої «гарячої лінії» з питань забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків (лист Секретаріату Кабінету Міністрів України від 14 червня 2012 р. № 7605/0/2-12).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. №148-р внесено зміни до Концепції створення Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 р. №589 (Офіційний вісник України, 2011 p., №47, ст. 1925), замінивши в абзаці другому розділу «Мета і строки реалізації Концепції» цифри «2012» цифрами «2013».
З метою запровадження дієвого механізму зворотного зв'язку з громадськістю щодо повідомлень про виявлені факти корупційних правопорушень у регіонах на базі Урядового контактного центру у 2013 році організовано спеціалізовану «гарячу лінію» для звернень громадян з питань корупційних діянь у центральних і місцевих органах виконавчої влади, державних і комунальних установах.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. №614-р схвалено Концепцію Державної цільової програми створення та функціонування інформаційної системи надання адміністративних послуг на період до 2017 року», якою, зокрема передбачено створення та забезпечення функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки про адміністративні послуги на базі державної установи «Урядовий контактний центр» за окремим багатоканальним телефонним номером.
Розширено можливості для розв'язання проблем, з якими стикаються наші громадяни за межами країни, з вересня 2013 р. для приймання звернень на урядову «гарячу лінію» від громадян України, які перебувають за кордоном, створено новий окремий багатоканальний номер (+38 044) 284-19-15.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. №588 (втратила чинність від 16 травня 2017 р., підстава - постанова Кабінету Міністрів від 11 травня 2017 р. № 322) на базі Урядового контактного центру запроваджено спеціалізовану «гарячу лінію» з питань інформування громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. №1269-р схвалено Концепцію створення на базі Урядового контактного центру Національного контактного центру та забезпечення його функціонування.
Відповідно до доручень Міністра Кабінету Міністрів України від 3 та 8 грудня 2015 р. запроваджено роботу спеціалізованої «гарячої лінії» з питань допомоги учасникам та постраждалим під час Революції Гідності.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 182-р затверджено план заходів щодо реалізації Концепції створення Національного контактного центру, головним результатом якого має стати підвищення рівня довіри населення до дій Уряду та отримання громадянами додаткового механізму для оперативного вирішення проблемних питань.
З 11 травня 2016 р. Урядовий контактний центр відкрив «гарячу лінію» для підприємців за окремим телефоном 0-800-503-045 для подання скарг щодо зловживань чи корупційних дій органів державної влади, а також пропозицій стосовно заходів Уряду з питань покращення умов ведення бізнесу.
З ініціативи Урядового контактного центру, для дзвінків на урядову «гарячу лінію» з 26 липня 2016 р. запроваджено скорочений номер 1545 на загальнодержавному рівні. Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв'язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.
З метою реалізації законодавства щодо підвищення з 1 січня 2017 р. мінімальної заробітної плати громадяни можуть звертатися на урядову «гарячу лінію» з проблемних питань, повідомляти про випадки порушень трудового законодавства, пов'язані з підвищенням мінімальної зарплати.
У грудні 2017 р. започатковано ведення офіційної сторінки у соціальній мережі Facebook (це дозволило, зокрема, дещо розвантажити телефонну лінію, започаткувати додатковий канал з консультування громадян через онлайн-сервіс.
За ініціативи Уряду (протокольне рішення засідання Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. №41), відповідно до Конвенції про права для осіб з інвалідністю у державній установі «Урядовий контактний центр» у січні 2018 р. створено сектор прийому звернень з використанням жестової мови управління організації прийому звернень для можливості громадян з порушенням функцій мовлення та слуху за допомогою Skype-зв'язку звернутися на урядову «гарячу лінію» 1545 із пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами, адресованими органам виконавчої влади.
На виконання доручення Державного секретаря Кабінету Міністрів України Бондаренка В.В. від 9 лютого 2018 р., наказом виконуючого обов'язки директора Антоненко О.О. від 23 лютого 2018 р. № 16-ОД в Урядовому контактному центрі було організовано роботу «гарячої лінії» для кандидатів на посади фахівців з питань реформ (044) 284-19-64.
Працівники Центру надають зацікавленим громадянам фахові консультації з питань працевлаштування на посади з питань реформ у центральних органах виконавчої влади і Секретаріаті Кабінету Міністрів.
Працівники Центру розпочали приймання телефонних та електронних звернень через Урядовий портал.
У зв'язку зі стартом кампанії з вибору лікаря первинної допомоги Урядовий контактний центр з 2 квітня 2018 р. розпочав роботу за новим напрямком: консультування громадян за телефоном урядової «гарячої лінії» 1545 з питань медичної реформи на оновленому веб-порталі Центру запрацювала консультаційна та інформаційна база, де заявники мають можливість самостійно знайти відповіді на питання, що стосуються діяльності органів виконавчої влади, та питання, які найбільше турбують людей.
З метою підвищення ефективності роботи із зверненнями громадян Кабінет Міністрів України прийняв насамперед постанову від 27 листопада 2019 р. № 976 «Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень», якою затверджено «Положення про Єдину систему опрацювання звернень», що визначає порядок функціонування такої Єдиної системи. Вона складається із суб'єктів, які за допомогою засобів телекомунікації забезпечують за принципом «єдиного вікна» належне реагування органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, державних колегіальних органів на звернення громадян, фізичних осіб - підприємців, підприємств, установ, організацій, органів місцевого самоврядування.
Крім того, з метою підвищення ефективності роботи із зверненнями громадян Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 27 листопада 2019 р. № 972 «Про реалізацію експериментального проекту із створення «єдиного входу» опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію».
У Постанові визначено алгоритм дій Урядового контактного центру, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики, Державної митної служби, а також органів виконавчої влади, що долучилися до експериментального проекту шляхом підписання меморандуму, щодо опрацювання звернень громадян, запитів на публічну інформацію, звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства.
У грудні 2019 р. у тестовому режимі запроваджено «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства» за номером телефону 1547 відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 27 грудня 2019 р. № 1145 «Про поширення експериментального проекту із створення «єдиного входу» опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію на опрацювання звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства» .
Відповідно до резолюції Прем'єр-міністра України О. Гончарука від 10 лютого 2020 р. № 5514/0/1-20 та резолюції Прем'єр-міністра України Д. Шмигаля від 24 березня 2020 р. № 12042/1/1-20 Урядовий контактний центр забезпечує роботу прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів України за участю керівників органів виконавчої влади.
Колегія суддів зазначає, що нормативно-правовою базою Урядового контактного центру (Гаряча Лінія Уряду) є:
Конституція України;
Закон України «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР;
Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI;
Закон України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 року № 2297-VI;
Закон України «Про інформацію» від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII;
Закон України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII;
Указ Президента України від 7 лютого 2008 року №109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 976 «Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 972 «Про реалізацію експериментального проекту із створення "єдиного входу" опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1145 «Про поширення експериментального проекту із створення "єдиного входу" опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію на опрацювання звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 року № 91 «Деякі питання державної установи «Урядовий контактний центр»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 128 «Деякі питання реалізації експериментального проекту із створення "єдиного входу" опрацювання звернень громадян, запитів на публічну інформацію, звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства»;
Положення про державну установу «Урядовий контактний центр»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»;
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1269-р «Про схвалення Концепції створення Національного контактного центру»;
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 182-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції створення Національного контактного центру».
Так, з матеріалів справи вбачається, що апелянта повідомлено офіційно про обробку персональних даних, Урядовим контактним центром (Гаряча Лінія Уряду), тобто апелянт ідентифікований офіційно та зареєстрований належним чином.
Так відповідно до статті 6, пунктів 1, 2 частини другої статті 8, частини другої статті 12 Закону України «Про захист персональних даних» (далі - Закон) державна установа «Урядовий контактний центр» повідомляє про володільця, розпорядника, місцезнаходження, склад і мету збору персональних даних, що обробляються за допомогою програмних засобів в мобільному додатку «1545», третіх осіб, яким передаються такі персональні дані та права суб'єкта персональних даних.
Мобільний додаток «1545» створено та впроваджено в експлуатацію державною установою «Урядовий контактний центр» України.
Володільцем персональних даних, що обробляються за допомогою мобільного додатку «1545», є держатель - державна установа «Урядовий контактний центр»: ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 36521731; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Еспланадна, буд. 8/10.
Отже, розпорядником персональних даних є державна установа «Урядовий контактний центр».
До складу персональних даних (їх зміст) включаються: прізвище, ім'я та по батькові (у разі наявності) особи (заявника); зареєстроване або фактичне місце проживання; адреса електронної пошти, номери контактних телефонів.
Також за згодою заявника можуть зазначатися інші відомості, включаючи вік, стать тощо.
Збирання прізвища, ім'я, по батькові (у разі наявності), інших персональних даних здійснюється шляхом безпосереднього надання особою своїх персональних даних при реєстрації.
Під обробкою персональних даних розуміється будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, що здійснюються за допомогою програмних засобів мобільного додатку «1545».
Метою обробки (збору) персональних даних, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та постанови Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 976 «Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень» є: створення та забезпечення функціонування електронного кабінету суб'єкта персональних даних мобільного додатку «1545»; забезпечення реалізації права суб'єкта персональних даних на оскарження з використанням мобільного додатку «1545»; забезпечення участі суб'єкта персональних даних в опитуваннях щодо ініціатив і проектів у різних сферах суспільного життя, які проводяться з використанням мобільного додатку «1545» а також залишення відгуків, запитань чи коментарів суб'єктом персональних даних.
Третіми особами, яким передаються персональні дані, що обробляються відповідно до Положення про Єдину систему опрацювання звернень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 976 є такі суб'єкти Єдиної системи опрацювання звернень: державна установа «Урядовий контактний центр», регіональні контактні центри Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва і Севастополя, контактні центри та довідкові телефонні лінії органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України, державних колегіальних органів, приймальня Кабінету Міністрів України.
Вищезазначеним суб'єктам Єдиної системи опрацювання звернень (третім особам) персональні дані, що обробляються, передаються відповідно до законодавства у сфері звернень громадян.
Інші особи, що звертаються до державної установи «Урядовий контактний центр» мають право отримати персональні дані виключно на підставах, визначених законодавством.
Передача персональних даних іноземним суб'єктам відносин, пов'язаних з персональними даними (транскордонна передача персональних даних) не здійснюється.
Доступ до інформації про особу (персональних даних), що формується за допомогою мобільного додатку «1545», має лише користувач (суб'єкт персональних даних) і виключно до тієї інформації, яка стосується такого користувача.
Порядок доступу до персональних даних третіх осіб здійснюється відповідно до статті 16 Закону України «Про захист персональних даних», та відповідно до Закону України « Про доступ до публічної інформації».
Згідно із частиною другою статті 8 Закону України «Про захист персональних даних» суб'єкт персональних даних має право:
1) знати про джерела збирання, місцезнаходження своїх персональних даних, мету їх обробки, місцезнаходження або місце проживання (перебування) володільця чи розпорядника персональних даних або дати відповідне доручення щодо отримання цієї інформації уповноваженим ним особам, крім випадків, встановлених законом;
2) отримувати інформацію про умови надання доступу до персональних даних, зокрема інформацію про третіх осіб, яким передаються його персональні дані;
3) на доступ до своїх персональних даних;
4) отримувати не пізніш як за тридцять календарних днів з дня надходження запиту, крім випадків, передбачених законом, відповідь про те, чи обробляються його персональні дані, а також отримувати зміст таких персональних даних;
5) пред'являти вмотивовану вимогу володільцю персональних даних із запереченням проти обробки своїх персональних даних;
6) пред'являти вмотивовану вимогу щодо зміни або знищення своїх персональних даних будь-яким володільцем та розпорядником персональних даних, якщо ці дані обробляються незаконно чи є недостовірними;
7) на захист своїх персональних даних від незаконної обробки та випадкової втрати, знищення, пошкодження у зв'язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи;
8) звертатися із скаргами на обробку своїх персональних даних до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до суду;
9) застосовувати засоби правового захисту в разі порушення законодавства про захист персональних даних;
10) знати механізм автоматичної обробки персональних даних;
11) на захист від автоматизованого рішення, яке має для нього правові наслідки.
Отже, колегія суддів вважає, що дійсно в особистому кабінеті Урядового контактного центру (Гаряча лінія Уряду) позивачем подавалися такі особисті дані як: Прізвище: ОСОБА_1, Ім'я: ОСОБА_1 По батькові: ОСОБА_1 Стать : Чоловік, Контактний телефон: НОМЕР_1, Соціальний стан: Робітник, Категорія: Особа з інвалідністю внаслідок війни, Учасник бойових дій, Особа з інвалідністю II групи, АДРЕСА_1 , серед яких є і адреса проживання.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України "Про звернення громадян" письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.
З огляду на наведене колегія суддів зазначає, що ч. 1 ст.8 Закону України "Про звернення громадян" передбачає підстави для залишення без розгляду саме письмового звернення.
Натомість з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з електронним зверненням через портал Урядового контактного центру (Гаряча лінія Уряду), в який позивачем заздалегідь було внесено всі свої персональні дані та надано згоду на їх обробку.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що Міністерством оборони України безпідставно не розглянута заява апелянта від 03.11.2023р. реєстраційний номер ФИ-16359657, з посиланням на статтю 8 Закону України "Про звернення громадян".
Щодо подання у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, колегія суддів вважає, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018 року.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Таким чином, з огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень можливе лише під час прийняття такого рішення та враховуючи, що встановлення зазначеного зобов'язання є правом суду, а не його обов'язком, тому в задоволенні позовної вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення слід відмовити.
Аналізуючи наведені нормативно - правові акти, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовних вимог, зробив помилкові висновки.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року по справі № 440/17813/23, прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 по справі № 440/17813/23 - скасувати.
Прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відповіді на заяву позивача від 03 листопада 2023 року, подану через Урядовий контактний центр, реєстраційний № ФИ-16359657.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо вжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у заяві позивача від 03 листопада 2023 року, поданій через Урядовий контактний центр, реєстраційний № ФИ-16359657.
Зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача реєстраційний № ФИ-16359657 від 03 листопада 2023 року, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. Кононенко
Судді(підпис) (підпис) В.А. Калиновський О.М. Мінаєва